Žiadosť iného poistenca o materské - otcovská 2 týždne

bubinam
24. apr 2024

Chcela by som sa spýtať, resp. sa uistiť, či som to pochopila správne, že táto žiadosť sa má vypísať až po narodení dieťaťa, keď bude mať z matriky rodný list aby mohol žiadať tie dva týždne po pôrode dieťaťa. Ale uviesť dátum narodenia dieťaťa (spätne), od do, aby mohol zostať doma hneď ako prídu kontrakcie. Máme totižto ešte dve deti (5 a 2r) a nemá sa o ne kto postarať. A zamestnávateľovi len oznámiť, že si berie "dovču" od sociálnej poisťovne aby mu nebral z dovolenky normálnej.
Ďakujem za odpoveď.

katkaseiner
24. apr 2024

za mna to nechapes spravne... to materske si berie na to 2rocne dieta? pretoze tym ze ty ides rodit (cize si na materskej/rodicovskej podla situacie) tak on na to male dieta ktore sa narodi nevie brat otcovske...

luliu
24. apr 2024

@katkaseiner ty to nechápeš správne, ona chce tu 2 týždňovú "dovolenku" po pôrode dietata

luliu
24. apr 2024

@bubinam nedá sa to tak ako plánuješ, vtedy si môže zobrať OCR na deti, až neskôr tu 2 týždňovú otcovsku

saxana000
24. apr 2024

Ano presne tak. Ja tiez kazdu chvilku porodim..papiere uz su pripravene od zamestnavatela orazene aj podpisane dopiseme tam.len posledny odpracovany den.po ceste do porodnice zavola sefovi ze od zajtra je doma nakolko oznamil ze bude cerpat otcovsku..na den porodu nemocnica orazi v pohode priepustku..a od dalsieho dna po dobu dvoch tyzdnov cerpa otcovsku.papiere sa odnasaju na socialku az po vystaveni rodneho listu lebo tam treba doplnit rodne cislo babetka.davka bude vyplatena v dalsom mesiaci.

saxana000
24. apr 2024

@katkaseiner tie dva tyzdne je jediny cas kedy.mozu poberat matka aj otec davku na rovnake dieta..

saxana000
24. apr 2024

@luliu moze si zobrat hned otcovsku odo dna porodu ale ak si vezme ocr na mladsich moze byt o.2.tyzdne dlhsie doma..

ns994
24. apr 2024

Nam povedali na socialke ze to ide az odna kedy nas prepustia z porodnice 🧐

bellaa3007
24. apr 2024

No neviem, v žiadosti je "odo dňa" porodu.. Neviem, či je možnosť ked už budeš v nemocnici a ešte neporodis.

januska12323
24. apr 2024

Na tie dve nech si zoberie OCR a po príchode z nemocnice dáte otcovsku.

ns994
24. apr 2024

@januska12323 tiez by som to takto dala. Aspon bude dlhsie doma

saxana000
24. apr 2024

@ns994 teta mala asi blbe informacie... akoze chapem ak sa jedna o prve dieta a ty si v porodnici ze muz bude doma zbytocne sam ale ak mas dalsie dve male deti nie je lepsie.ked sa o ne postara kym sa ty vratis s babetkom?

ns994
24. apr 2024

@saxana000 sak toto 😃 my sme mali prve takze nam to vyhovovalo a neriesili sme ale presne ked je deti viac a niekto s nimi musi byt

bellaa3007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bellaa3007
24. apr 2024

@saxana000 ja to chápem tak, že otcovské prináleži novorodencovi, nie aby sa staral o starsie dieta.

lebo v žiadosti je odo dna porodu, aj meno a priezvisko a RC dietata. Lebo do pôrodnice môže isť -ako pise autorka ked jej začnú kontrakcie/voda praskle a môže porodiť aj o 2dni... Lebo potom tam môže byt nesulad dnom narodenia a dnom odkedy si ziada otcovske .. ale teda, len nahlas rozmýslam, možno to je inak

katkaseiner
24. apr 2024

@saxana000 oo tak vdaka za vysvetlenie... toto byvali tusim 2 dni v case ked som rodila...

saxana000
24. apr 2024

@bellaa3007 toto ma nenapadlo ze porod moze trvat tak dlho.. vacsinou sa.dava na ten prvy den vlastne porodny priepustka a druhy den uz na 99% byva babetko na svete.
Ano je to odo dna porodu nie od hospitalizacie manzelky.takze potom fakt len nechat si orazit ten paragraf.nemocnica ale.moze vypisat ocr pre.l otca na mladsie dieta aj ked je zdrave nakolko osoba ktora sa o neho normalne stara je hospitalizovana..uz.sa.to tu viackrat riesilo ked boli.maminy na rizikovom treba to dohladat..