Aj vaša mama je tak často smutná?

kvetinka945
7. júl 2021

Aj vaša mama je tak často smutná? A keď sa jej spýtate prečo nedozviete sa ako keby presnú odpoveď... a stále presne neviem či jej to spôsobujem ja alebo ju len trápi jej život lebo pravdu povediac nechcela by som byť v jej koži... má to blbé ostala po mne už doma a nechodila už moc do práce. neviem či aj vaše mamy to tak majú.. možno sa na mňa hnevá. V minulosti som brala drogy a neviem či ju ešte stále trápi to... možno čaká že sa jej ospravedlním. A možno som si to celé len nejak domyslela. Ja sa snažím byť dobrá dcéra ale tiež mám sklony k depresii.. možno je mnou neistá. Neviem

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka945
autor
7. júl 2021

@beata_k skusala som sa jej ospravedlnit. A aj mi to je vazne luto... ale neviem. Je to komplikovane cele. :( mozno tiez potrebujem nejaku terapiu

dzulli1980
7. júl 2021

Skôr by som povedala, že je unavená životom ... do detí vkladáme veľké nádeje, no nie vždy to vyjde, no napriek všetkému svoje deti milujeme také, aké sú, aj napriek chybám, zlyhaniam ... také proste mamy sú, chcú pre svoje deti to najlepšie, mnohé deti si to nevážia, a keď sa spamätajú, častokrát je neskoro, pretože mama je už jednoducho vyhorená ...

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
saraxyz
7. júl 2021

@kvetinka945 skúsila by som nejakú psychologicku, alebo niekoho pred kým sa vyrozpravate obidve. Aby ona vedela čo ty cítiš a ty aby si vedela, čo ona prežíva atď

kvetinka945
autor
7. júl 2021

@saraxyz to sme už skúšali ale tá psychologička bola dosť drsná a myslím že tam po mne aj kričala. tak sme tam už nešli.

kvetinka945
autor
7. júl 2021

@beata_k skúsim. Len momentálne dosť bojujem so sebou lebo si neviem nájsť žiadnu normálnu prácu kde by sa mi páčilo. Takže najprv musím zarobiť .. Som taký uzavretý človek a nikde na to moc ohľady neberú. Niekedy sa strašne hrabem v tých depresiách a potom mi je len horšie a horšie. A ona kamošky nejaké má ale nikam aj tak moc nechodí.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
saraxyz
7. júl 2021

@kvetinka945 ani nejakú známu, čo by viedla s vami rozhovor a bola by nestranná?

kvetinka945
autor
7. júl 2021

@beata_k ďakujem pekne za tip. Tiež som nad niečím takým premýšlala. Lebo keď je niekde moc veľa ľudí tak sa na mňa sťažujú že mi to ide pomaly atď 🙂 a ten vzduch to je pravda. Prechádzky sú fajn.

kvetinka945
autor
7. júl 2021

@saraxyz Zatiaľ nebola taká príležitosť a bolo by mi divné to len tak z ničoho nič baviť sa o tom. Ale možno som len moc zahľadená do seba... mala by som celkovo viac komunikovať

dotka04
7. júl 2021

@kvetinka945 môže mat blbe obdobie. Alebo je depresívna či mat k tomu sklony a ťažšie zvládať akúkoľvek záťaž (mohla si tu predispozíciu na depresiu pokojne zdediť po nej). Môže byt sklamana (z čohokoľvek), bilancovať či toto je život, ktorý chce(la). Môže mat zdravotné problémy…. Možnosti je veľa. Ja mám otca, ktorý je depresívny, jeho vecná odpoved na otázku, prečo sa neusmeje, čo mu je, bola vzdy/veľakrát “to mám z teba”, čím poukazoval na čokoľvek “zle” čo som v živote spravila - a to som bola vždy dobre dieťa, jednotkarka, ticha, pokojná, úctivá…. len som mala zdravotné problémy a on to nezvládal a takto nechutne ma emočne vydieral. Že to z jeho strany nebolo OK som sa dozvedela po rokoch psychoterapii…ale iné som chcela: že to ma mama “z teba”, neviem…. Navrhni jej pokojný rozhovor s tým ,že mas problém a rada by si počula jej radu. Zacni s tým, že sa ti zdá smutná, teba to trápi lebo ju ľúbiš a chceš vedieť, či môžeš niečo zmeniť, aby sa cítila lepšie. Ponukni jej podporu a svoju ochotu nacúvať, ak to bude potrebovať. Ale… minulosť už nezmeníš a hocako je to mozno pre niekoho kruté,ale rodičia nemajú čo mat deti s tým, že budú “viac-menej Ok “ - to je tak akurát prianie, treba ale pri plánovaní rodiny rátať aj s tým, že dieťa bude ťažko choré, neposlušné, bude drogovať, gamblovat, viest promiskuitný život, prehrá na automatoch rodinne úspory, dostane sa do kriminalu…. Ak za to ma rodič pocit viny, smutní, musí ho spracovať on. Ak ma zo svojou konania traumu dieťa, musí to spracovať ono. Svojoravni ľudia si musia riešiť aj vnútorné veci sami. Otázne je koľko mas rokov, keď riešiš mamu. Chápem to a je to pekny prejav starostlivosti a lásky, no bacha na hranice - nemozes riešiť problémy za mamu. Ži svoj život, nie život druhých - ani v prípade pocitu viny. Môžeš ponúknuť pomoc a svoju pdoporu, ale mama je mama, ty si ty.
Viem, na depresívneho rodiča sa veľmi ťažko pozerá. Držím ti palce ✌️

andreatytler
8. júl 2021

@kvetinka945 Vies kazdy je strojcom svojho stastia. Urcite sa neobvinuj z maminho smutku. Nie si toho pricinou. Tvoje drogy mamu urcite trapili ale to je zivot. Teraz si cista a tak sa netrap minulostou. Ospravedlnit sa kludne mozes. Nic tym nepokazis a tiez sa mozes snazit vytiahunut mamu z tej ulity smutku ale ak ona nebude chciet, vela s tym nenarobis. Sustred sa skor na svoje vlastne dusevne zdravie.

kvetinka945
autor
8. júl 2021

@andreatytler ďakujem

kvetinka945
autor
8. júl 2021

@dotka04 ďakujem 🙂 mám 23. Chcem sa už aj ja cítiť dobre. Preto riešim takéto veci.. Skúsim ísť aj na terapiu možno lepšie porozumiem samej sebe. A tomu čo ma trapi. Lebo tiež je toho viac. 😃

sanssa
8. júl 2021

mozno by bolo fajn keby si mame dala viacej prilezitosti na to aby bola stastna aj pri tebe 🙂 ja naprikald viem, ze mojej dobre padne, ked len spolu niekam ideme a porozpravame sa 🙂 hned je ina 🙂

comika
8. júl 2021

@kvetinka945 to su nedopovedane veci. Vela veci. Mali by ste si sadnut a otvorene sa porozpravat. Nie je to dobre, takto prezivat. Skuste napravit vas vztah a vela veci sa zmeni ked budete mat oporu jedna v druhej

janickacrazy
8. júl 2021

@kvetinka945 Tvoja mama má koľko rokov? nepracuje? prečo nechodila do práce? Byť tak dlho doma je na nervy a z toho kludne može mať depresiu, že nemá žiadny zmysel života, len doma upratuje a varí. Bolo by dobre ju dostať medzi ľudí, možno iného psychologa, ked ste neboli spokojné. Hlavne ty sa neobviňuj za smútok tvojej mamy, ty zato nemôžeš. Každý je zodpovedný za svoj život.

dotka04
9. júl 2021

@kvetinka945 rozumiem… A k tomu, že sa “uz aj ty chceš cítiť dobre” - poznám a bojujem s tým, resp so sebou 🙂 Alebo lepšie to napíšem - učím sa zmeniť pohlad na vec. Lebo aj ja často odvodzujem svoje šťastie od stastia druhých a hoci mám po 30tke, stále sú “ti druhí” práve členovia rodiny. A toto je veľmi nebezpečná cesta po ktorej kráčam. Inak, aj toto býva dôsledok výchovy v rodine a naučených vzorcov správania. Fakt dobrá, skutočne dobrá terapia je na nezaplatenie. V mnohom ti pomôže nie možno žiť úplne inak, ale hlavne žiť kvalitnejšie svoj vlastný život - aj s deprimovanym rodičom, aj s minulosťou na kt nemusíš byt vždy len hrdá, aj s problémami, kt ešte v živote prídu a kým iných by zlomili, ty už budeš vedieť napr lepšie zvládať stres, krízové situácie atd. Drž sa babena, dobre bude ✌️😊

kvetinka945
autor
9. júl 2021

@dotka04 presne takto to mám aj ja. Ako keby som vždy chcela všetkým všetko dať aby boli spokojní ale potom sama odvádzam od seba pozornosť. A od toho čo by som tak veľmi chcela. Možno si to nejako blokujem. Určite skúsim terapiu. Ďakujem za podporu a tiež ti prajem všetko dobré 😊