Aká by bola vaša reakcia?

zuuzika
14. aug 2013

Ahojte idem sa poradit, mam dlhodobo problemy so synovcom z manzelovej strany,neustale robi zle mojmu synovi,moj ma 3 roky a synovec 6.
A dnes toto, svagrina mojho syna neustale napominala,dohovarala mu a malemu asi praskli nervy a povedal jej ze je skareda teta a ze ju nelubi. V tom pribehol synovec,strelil mu facku a tresol ho poriadne po zadku akoze za svoju maminku. Zacala som robit poriadky,ze co si to dovoluje,a svagrina ho este aj pochvalila,ze dobre spravil lebo ze moj jej povedal ze je skareda a ze to si moze dovolit. Tak som schytila deti,mala som na rukach maleho 6 mesacneho syna a odisli sme. Svokrovci tam boli tiz a nic nepovedali. Uz dlho nechcem aby sa nase deti stretavali,synovec ma zly vplyv na syna.
Ako by ste reagovali vy? Podotykam ze moj maly nie je ziaden anjelik,ale toto?????

salome123
14. aug 2013

myslim, ze by ste sa mali riadit pravidlom, ze kazdy napomina svoje vlastne deti...

lujza123
14. aug 2013

@zuuzika ja by som reagovala uplne rovnako ako ty a veru poriadne dlho by som sa tam neukazala...synovec nema co byt a trestat tvojho syna a tvoj syn nema byt co drzy na tetu...ale toto maju riesit s deckami dospely nie podporovat jedno dieta aby trestalo druhe

evelynm
14. aug 2013

urcite by som si to vydiskutovala s chlapcovou mamou. A ak by sa problemy opakovali, obmedzila by som kontakty na nevyhnutne minimum.

mirkita
14. aug 2013

@zuuzika neviem ci by som odisla,ukludnila by som syna,neskor mu vysvetlila co sa stalo a co moze a co nemozu ini...a svagrinu by som vzala bokom a porozpravala sa....ja sa snazim druhe deti nenapominat pokial nejde o vazneveci,ale zas mam skusenost ze moj maly si dovoluje na mladsiu neterku a to mi nevadi ked aj svagrovci zasiahnu,nemoze si dovolovat na deti a nedajboze malej ublizit....preto by som nechapala tu pochvalu od svagrinej a ako sa vobec moze dospely na "skareda teta" urazit aby toto schvaloval....mala by pochopit co ti vadi ak je normalna,inak sa asi nema zmysel stretavat...

janinah
14. aug 2013

odišla by som a stretnutia by som obmedzila na minimum....6ročný by mal mať už ten rozum a výchovu,že facka sa len tak nedáva,ak to nemá,tak je to vizitka rodičov....

zuuzika
autor
14. aug 2013

@mirkita Takto pred rokom som mala so svagrinou jeden konflikt kvoli detom,ona je psychicky labilna-lieci sa-uplne na mna vyletela pre nic,vrieskala u mna doma na mojho 2 rocneho syna ze je lakomec a nech si strci svoje cukriky do zadku. Toto doslovne povedala. Dlho sme sa nerozpravali,v podstate ani doteraz nie a dnes zase toto. Ja som dnes maleho samozrejme napominala,bol upnle rozblazneny,ale mala som druheho syna na rukach,plakal,potom zacal aj starsi. musim vychladnut a fakt sa s nou porozpravat,ale ona si neprizna chybu,syna strasne na seba priputala,vsetko mu prepaci...Ja si nedovolim jej synovi nic povedat a nieto este podporovat mojho aby ho zmlatil.

acer11
14. aug 2013

reakcia? toto by bola posledná návšteva 😖

fiffinkaa
14. aug 2013

ja by som sa spýtala synovca prečo udrel vášho syna a dohovorila by som mu že on nemá právo na to aby bil dieťa/bratranca, ale ako prvé by som sa švagrinej ospravedlnila za nadávky od vášho syna, nevadí že má len 3 roky, ale zo slušnosti by som to spravila..
vzťahy medzi švagrinami/manželovou rodinou nie sú nikde ideálne, to chce ozaj poriadnu dávku snahy, pochopenia a vdačnosti..

ak si sa chcela prestať stretávať so švagrinou už pred týmto, tak toto môžeš použiť ako dôvod..ale mysli na to, že ste si zase až tak neublížili, tak to vyhod z hlavy a netráp sa tým.

aristka
14. aug 2013

každý si má riešiť svoje dieťa ,tak ako ty máš vysvetliť svojmu čo sa hovorí a čo nie ,to je výchova a učiť ho rešpektu k starším,tak i ona má riešiť svojho syna ,že detičky sa nebijú a duplovane bratranec a nie ho ešte chváliť a vysvetliť má mamina 6 ročnému ,že ten malý trojročný sa ešte len učí čo môže a čo nie hovoriť jeho mamine...a ak sa tak nestalo treba upozorniť švagrinú ,že za bitie bratranca ho nemá chváliť,ale tak ako ty vysvetliť ako sa má rodine k sebe správať a samozrejme to ďalej neriešiť....

mirkita
14. aug 2013

@zuuzika uf,tak rozhovor urcite ale ci to bude mat vyznam 😠 😠

dejka77
14. aug 2013

Ked dal tvojmu synovi facku tak predpokladam, ze ho asi aj doma biju, inac si to neviem vysvetlit. Ja osobne by som asi k nim nechodila. Jasne, da sa to aj vydiskutovat, ale z toho co si o nej napisala sa to asi neda...

zuzitko74
14. aug 2013

Aká by bola moja reakcia? Obávam sa, že by som mu asi tresla naspäť. Nehovorím to preto, že by som sa chválila, ale takéto situácie ma privádzajú do stavov, že najprv konám a potom premýšľam.

tykat
14. aug 2013

@zuuzika strelila by som facku svagrinej s vysvetlenim ze "sa sprava skaredo ked svojho syna nenapomenie a ze vidim ze doma skarede spravanie riesia fackovanim tak sa hadam uvedomi" na niektorych ludi ine neplati a obavm sa ze svagrina je tento pripad. 😠

anatalia77
14. aug 2013

tak sa baby dohodnite...tresnete tomu dieťatu,alebo švagrinej?? 😀

dejnas
14. aug 2013

uf, sorry, ale streliť facku švagrinej by už bola úplná prizemnosť... fackou potrestať švagrinú za to, že nezabránila facke od jej syna? ok tak sa všetci prefackajme, sme vyrovnaní, nikto sa nemusí urážať, všetko sa "vyriešilo" 😝

dejnas
14. aug 2013

k veci" švagrinej by som povedala dosť rázne, nech vychováva svojho syna, aby nebil iné deti a výchovu tvojho dieťaťa nech ponechá na teba... samozrejme musíš byť v strehu a nevhodné správanie u detí sa snažiť okamžite korigovať (na druhej strane - tiež mám 2 deti a chápem, že človek má len dve ruky a jednu hlavu a nie vždy stihne v pravej chvíli zareagovať)
sama vieš najlepšie, aký vzťah máš so švagrinou, podľa toho uváž nasledujúce kroky (či má zmysel prediskutovať s ňou vec a stanoviť jasné pravidlá, ktoré budete dodržiavať obe alebo radšej obmedziť vzájomné návštevy)
@zuuzika

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tykat
14. aug 2013

@dejnas ale tu vobec nejde o to ze nezabranila facke ktoru dal jej syn ale o jej reakciu potom, ked povedala "ked sa tvoj syn spraval skaredo ten moj ma pravo ho takto potrestat" Myslim ze jedna taka dobre mierena facka svagrinej ma v tomto pripade viac uzitku ako neviem aky rozhovor, mozno by sa prebrala. O com sa chces rozpravat s clovekom ktory sa takto sprava? Ktory povie 2 rocnemu decku nech si strci cukriky do zadku? Ktory schvaluje facku ako trest za skarede spravanie? A ak je labilna nech sa lieci, nikto nie je zvedavy na jej vykyvy nalad.

ladyka8
14. aug 2013

juj... no ja by som sa asi neovládla a dala by som chlapcovi po riti.

1. Nemá čo byť tvoje dieťa, sám je ním ešte. Ale... asi to vidí doma.

2. Určite by som ukončila všetky vzťahy s nimi, takéto veci sa nerobia. Švagriná mala syna pokarhať za to že ubližuje mladšiemu, nie chváliť ho. Takto sa to bude len opakovať, chlapec si bude čoraz viac a viac dovoľovať a čo potom?
Bude sa biť kým niekomu vážne neublíži?

3. Čo by som robila na tvojom mieste? Noo opovážil by sa dvihnúť ruku niekto (hocikto) na moju dcéru... Či oprávnene či nie, nikto na to nemá právo! A nieto ešte nejaké 6 ročné soplavé decko čo sa nevprace do kože. Určite by odo mňa chytil jednu po zadku. A švagriná by mi mohla akurát tak vyliezť na chrbát :D

dejnas
14. aug 2013

@tykat ale tým, že by vylepila facku švagrinej sa dostane na úplne rovnakú úroveň, ako švagrinin 6 ročný syn (ktorý "ochraňoval" matku)... a samozrejme tým ukáže obom deťom - že presne tak - fackami sa majú riešiť konflikty.... veď keď to robia dospelí, prečo sa potom pohoršujeme, ak to urobí dieťa ? 🙄

sandracs
14. aug 2013

@zuuzika zachovala si sa správne, tu rozhovor so švagrinou asi nepomôže, zaujímavý je aj postoj svokrovcov...takže by som obmedzila styky s tou rodinou na najnižšiu možnú mieru.

tykat
14. aug 2013

@dejnas pozri zuzitka sa pytala ako by sme reagovali, ja tak ako som popisala a ver mi ze tym by sa "problem" velmi rychlo vyriesil a druha strana by urcite nemala problem pochopit co mi vadi a coho sa v buducnosti vyvarovat. A ano ked matka uci dieta ze takto sa reaguje na to ked je niekto "skaredy" tak to dieta bude hned vidiet ako to v praxi vyzera. 6 rocne dieta ma vediet kde su hranice a ak to nevie ma mu ich ukazat rodic. Jeho mama to ma evidentne v pazi ba co viac ho vo fackovani inych podporuje, tak by jej nemalo robit problem prijat facku aj odomna.
Ale nikomu neberiem vybrat si moznost rozhovoru, len v tomto pripade mam pocit ze zbytocne si bude drat jazyk.

dendy1
14. aug 2013

😀 😀 😀 sila reklamy sa nezaprie 😀 všade samé upútavky na Slunce, seno a pár facek 😀 no neplesknite potom niekomu jednu 😀 😀 😀
Ale vážne: normálne neviem, určite by som vyštartovala aj ja odtiaľ. Vychladni a uvidíš, ale ja by som sa tam hoooodne dlho neukázala. Diskusia asi veľa ovocia neprinesie ☹ Rodinu si nevyberáš, vyber si dobrých priateľov a užívaj si kontakt s ľuďmi čo za to stoja.

dejnas
14. aug 2013

@tykat ok, máš právo na svoj názor a svoju reakciu

ja si ale takisto stojím za tým, že násilie plodí násilie a nevidím zmysel, prečo by sa žena @zuuzika (ktorá zrejme podobné násilie doma nepraktizuje) mala k takému činu znížiť, navyše pred očami svojho dieťaťa.... dieťa pozoruje, dieťa sa učí...
fackou by sa problém "vyriešil" úplne rovnako, ako by sa vyriešil bez facky - okamžitým ukončením kontaktov bez použitia fyzického násilia (k čomu by s najväčšou pravdepodobnosťou po takej výchovnej došlo)

takisto som ale napísala, že je na jej uvážení, či stojí za to, hodiť so švagrinou reč, či riešiť to obmedzením kontaktov

mamavera
15. aug 2013

@zuuzika vaše deti reagovali ako deti - majú na to v ich veku plné právo. Horšie je, že dospelí reagovali tiež ako deti a vlastne im dali do budúcnosti zlý príklad. Rozišli ste sa nahnevaní a to nie je dobre. Bolo by asi rozumnejšie vysvetliť si, že reakcie detí boli adekvátne ich veku a tomu, že ešte nemusia vedieť emócie spracovať, dôležitá je reakcia dospelých na ich konanie. Ale reakcia najmä tvojej švagrinej bola tiež na úrovni malého dieťaťa....

huxy
15. aug 2013

fú.inak aj u nás sú "problémy" s dcérou a neterou,ale toto je už moc.ak by sa toto stalo u nás,tak v prvom rade by som to hneď na mieste riešila dohovorom hlavne dieťaťu,čo mladšieho zbilo.a pred matkou,nech aj ona počuje.a potom by som odišla,aj s mojím dieťaťom,a dlllho sa tam už neukázala,a hlavne keď aj svokrovci malý taký nijaký postoj k tomu.

tykat
15. aug 2013

@dejnas presne tak ako píšeš "násilie plodí len násilie" a ten chlapec ktorý dal prvý facku by to z mojej reakcie jasne uvidel. Lebo z toho ako sa to skončilo vyplynulo "môžem dať facku keď sa druhý chová škaredo, nič sa mi nestane a ešte to aj mama schvaľuje".

zuzkat1
15. aug 2013

@zuuzika ja by som jej vynadala a viac by moje dieta nevidela

pragmaticka
15. aug 2013

ta tvoja svagrina je pekna krava, ked berie slova trojrocneho dietata vazne a este ked jej nevadi ze jej o tri roky starsi syn ho ide za to byt! jaaaj, tak by som jej vynadala. a co ma ona co napominat tvojho syna???? nech sa stara radsej o vychovu svojho - to by bola moja reakcia. a tiez by som sa vyhybala stretnutiam s nimi!

heleninamama
15. aug 2013

Takmer všetky tu stojíte na strane sťažovateľky. Ale ak by napísala svoj pohľad na situáciu švagrina, asi by ste pritákavali pre zmenu zasa jej. Karhala 3-ročného synovca - asi mala dovod, veď aj jeho mama píše, že nie je žiadny anjelik. Matka tam bola a čušala. 3ročný synovec jej sprosto odpovedal... A píšte si čo chcete, chlapec reagoval nevychovane a hlúpo. Možno mu doma takto bežne nadávajú /to na margo tých, čo ihneď píšu, že synovec, ktorý dal facku, je doma bitý/. Rovnako ako reagoval jeho bratranec, ktorý ho udrel, lebo bránil mamu. Rovnako ako švagrina, ktorá ho za to pochválila. Rovnako ako matka, ktorá rieši vec na fóre a čaká utvrdenie, že konala správne, keď schytila svoje deti a odišla.
Jediní, čo mali rozum sú svokrovci, ktorí celú vec neriešili. Čo mali asi tak podľa Vás spraviť? Postaviť sa na jednu stranu a vyhnať časť rodiny? Prefackať švagrinú/é, že si nevedia rady s vlastnými deťmi? Zbiť jedno z vnúčat? Alebo rovno obe? Tu by tu zas bolo rečí o zlých svokrovcoch... o uprednostňovaní jedného z vnukov a pod.
Obe ženy zrejme vychovávajú svoje deti najlepšie ako vedia a obe dosahujú chabé výsledky - ale obe sú presvedčené, že ten ich synček je najlepší a on može, on mal právo, on bol v takej situácii... Ani jedna sa nevie povzniesť, ani jedna si neprizná chybu, ani jedna nehľadá riešenie. Obe utvrdzujú svoje deti, že sa správajú vhodne, aj keď to nie je pravda ani v jednom prípade. Na ich mieste by som sa zamerala práve na deti a vysvetlovala im, čo sa nepatrí. 3 a 6 ročné deti chápu a cítia veľa, zrejme cítia aj vzájomnú nevraživosť svojich matiek. Ja ju teda z riadkov od zuuziky cítim riadne... Tam je zrejme aj koreň celého problému.