Ako fungujete v domácnosti?

nasta55
1. okt 2013

Vytvorila som diskusiu ohladom prac v domacnosti ako fungujete? Ako casto perete, upratujete. Ci zehlite vsetky veci a chcem sa spytat na obliecky ci ich zehlite a ako casto vymienate postelne pradlo? 🙂 🙂 🙂 🙂

vefi89
1. okt 2013

@nasta55 ja periem obdeň, žehlím raz do týždňa, riadim každý deň- ale skôr je to len uhádzanie vecí, vysávam 1-2x v týždni, a samozrejme prach pred vysávaním utieram. Malému mením obliečky raz za mesiac. ke´d ich poskladám, tak prežehlujem len zvrchu nech to dobre v skrini vyzerá 😀

saska.t
1. okt 2013

@nasta55 periem 3x v tyzdni 2xtmave, 1x biele,7samozrejme kym nemame nejaku zaludocnu chripku atd, vysavam kazdy 2 den (mam 2 psy)velky poriaok robim kazdu sobotu,ale spratavam kazdy den, nezehlim zu par rokov,staci pekne nastriet na susiak a v zime fungujem na susicke - postelne pradlo tiez nezehlim,postelne pradlo menim 1x v mesiaci,ak su deti chore (potenie) podla potreby,uteraky menim 1 x tyz. Snazim sa pracu ulhcit,preto som si nakupila vymozenosti dnesnej doby ako susicka,umyvacka,parny mop aby som sa sthla venovat aj rodine nie len upratovaniu tato investicia sa oplati 😉

01fialka01
1. okt 2013

@nasta55 U nas sa prata priebezne 🙂 Tak viac v sobotu, ale to moj manzelik vyglancuje byt sam, pozmyva, poutiera prach, Wc, kupelka.....Ja len varim na sobotu a nedelu, nieco napeciem....a deti si poprataju izbietky same 🙂 A postelne pradlo nezehlim, len riadne za mokra rozprestriem, aby sa vysusilo a menime v lete 2x za mesiac a v zime 1x za mesiac. A periem 1x za tyzden.

linda20111
1. okt 2013

@nasta55 Ahoj, pranie 1x za 2dni (ked uz periem tak min. 2-3x v ten den), upratujem priebezne, vysavam niekedy kazdy den (pretoze maly robi velky bordel s jedlom a zacina chodit), umyvanie podlahy a utieranie prachu 1x tyzdenne. Postelne pradlo menim cca kazde 2tyzdne, malemu aj castejsie kedze zvykne to poslintat, pogrcat.. Obliecky ani ziadne oblecenie nezehlim 🙂 Iba ked nejaku koselu, bluzku, ale to je fakt vynimocne 🙂

ematko29
1. okt 2013

@nasta55 tak ja vysávam ked treba,aj prach uttieram ked treba.nemám presne vyhradené dni .Periem denne,riady umývam ručne,lebo zatial nemám umývačku,asi 3xdenne.Varím každý ,alebo kazdý druhý den.6ehlím rada ale postelné obliečky nežehlím.Takže bežný den vyzerá takto:deti odvediem do škôlky aškoly ,sadnem na kona 😀 posedím ,zjem niečo aidem variť,hodím do práčky poprípade poupratujem ked treba.ked sú deti doma tak bud sme vonku ,alebo sa so staršou učím atak bežne večer telka 🙂

nicky07
1. okt 2013

Ahoj tak my sme doma piati najmenší drobec má rok.periem takmer denne.Upratujem povedala by som non stop keďže môj najmenší je všade a miluje vyhadzovať skrine a kuchynsku linku. Keď ho uložím na obed a večer tak povysavam alebo pozametám dlážky a poumývam ich.snažím sa prádlo dobre vytrepať používam program na pranie s nizkou mierou krčivosti takže žehlím len to najnutnejšie. Navyše stredný syn je alergik - máme alergiu na roztoče, dosť silnú takže postele prezliekam každy mesiac vyváram žehlím. len k umývaniu okien sa neviem dokopať ale už budem musieť lebo sú príšerné, mám pocit že aj na vlaku majú čistejšie :D doteraz som sa vyhovarala na štátnice že není čas ale už je mesiac po a okná stále v pôvodnom stave,aj záclony som už dala dole že ma to prinuti a nič...

ichbinich
1. okt 2013

Ja periem takmer denne. Zehlim iba tesne pred oblecenim kosele a bluzky, ale to sa stava malokedy 😀
Klasicke sobotne upratovanie nehrozi, ze v klude vsetko spratat, utriet prach, povysavat, poutierat, ako ma to naucila mama 😅 Takze to sa robi ako kedy pride a je prave cas, pripadne, ak ma prist navsteva 😅 Vysavac uz mam ako zariadenie v obyvacke. Syn vie namrvit snad aj z bananu, a dcera tiez uz zacina jest, takze vysavac ani neodkladam...
Postelne pradlo menim podla potreby, najneskor po mesiaci. Nezehlim, kedysi som zehlila, aj utierky, ale uz nezehlim.
Upratujem systemom dnes wecko, zajtra kupelka, pozajtra kuchyna, nie vsetko naraz. To sa da zvladnut aj popri detoch, resp. vecer to este vladzem. Mam umyvacku, niekedy ide kazdy den, niekedy ju az po 3 dnoch vylozim, ked uz nemam ciste riady v skrinke 😅
Okna bohuzial uz daaavno neumyte. Ak sa ma manzel spyta, ze co chem na narodeniny, tak mu na rovinu poviem, ze cisty byt a ciste okna 😉 A moze si vybrat, ci bude upratovat on alebo ci on bude zabavat deti pol dna 😀

m.i.r.i
1. okt 2013

periem priblizne 2x do tyzdna, raz tmave, raz svetle...ako sa nazbiera..upratujem raz za tyzden, zvycajne v sobotu ked maly spi, ale nie je to pravidlo, to zn. utriet prach, povysavat..kupelka/wc...nezehlim uz nejaky cas vobec, iba vynimocne manzelovu koselu alebo nejaku bluzku ked je vykrcena..takze ani postelne pradlo...pradlo menim mozno tak raz za 2 mesiace...chodievame vela prec, tak zvycajne az tollko v tom nespime ako mesiac vkuse..Okna umyjem mozno tak raz za 2 roky...ja neriesim ziadne vianocne a velkonocne a neviem ake upratovanie a umyvanie okien..niekedy pretriem zaluzie od prachu samozrejme, ale okna neumyvam....velke upratovanie robim tak raz za rok...a to vacsinou ked mam dovolenku, tak pocas obedneho spanku maleho si robim kazdy den nieco..jeden den umyjem chladnicku, druhy den vypracem v skrinkach v kuchyni, treti den vypracem v spalni skrinu s oblecenim, atd...

dada1212
1. okt 2013

Periem 2-3 krát do týždňa, vysávam tak priemerne 2 krát týždenne, periny raz za mesiac, ostatné sa snažím priebežne ked treba a ked mám čas.

dada1212
1. okt 2013

A žehliť nežehlím skoro vôbec, iba v lete jedne krátke nohavice 😀 Periem pri nízkych otáčkach, takže prádlo nie je pokrčené, stačí ho vyvesiť a potom uložiť do skrine.

mummy01
1. okt 2013

@nasta55 ja mam pocit ze periem stale 😀 urcite vyperiem 6 pracok za tyzden.Vysavam horne poschodie 1x do tyzdna a dole podla potreby-casto je to zial kazdy den.A ostatne veci priebezne stale upratujem co ma aj nevyhodu lebo nikdy sa to moje upratovanie nekonci 😕 a stale je nieco rozhadzane-hlavne hracky,farbicky to je moja nocna mora 😀

ivett1
1. okt 2013

@nasta55 teraz už periem cca 2xdo týždňa, ale dve "várky" v jeden deň🙂... triedim biele, čierne (tmavé), ružové - červené a farebné...🙂žehlím raz za týždeň (väčšinou neskoro večer)... a to deťom spodné prádlo - slipky, nohavičky... košele manželovi (do práce na každý deň jednu🙂...) a moje blúzky a košele, niekedy tričká a mikiny (ak sú príliš pokrčené...), obliečky nežehlím - posteľné prádlo vymieňam raz za 2-3 týždne, alebo podľa potreby (napr. keď sú deti choré aj každý týždeň...), upratujem- resp. upratujeme 🙂 priebežne, okná umývam cca 2-3 krát do roka (alebo podľa potreby- strašne sa u nás práši, lebo stále sa niečo stavia, zatepľuje a už mi to lezie neskutočne na nervy... 🙄 ...takže, keby som neumyla okno, tak by sme čoskoro nič nevideli... ), vysáva každý druhý deň náš Bob - i roomba a každú druhú sobotu vysávame (teda väčšinou môj manžel🙂...) kúty a miesta, kam sa náš Bob nedostane...plus umývam podlahu - nie je to také hrozné...a ani to upratovanie nezaberie veľa času, horšie je keď "upratujem " v skriniach😀...

wonderwall
1. okt 2013

@nasta55 ja budem za exota 😉 periem dva az trikrát týždenne, zehlim rovnako, vysavam a umyvam podlahy skoro denne, rovnako obden utieram prach. Postelne pradlo menim podla potreby každých 7-14 dní.

miskap2111
1. okt 2013

@m.i.r.i Ty si ako ja. Presne. 😀

k_a_j_k_a
1. okt 2013

@nasta55 tak ja periem priebezne, ale vychadza to na 1x tyzdenne tmave, 1x farebne a raz za dva tyzdne sa nazbiera 1x biele na 40 a 1x na 60. a zehlim obcas, ked treba, lebo jedine, co zehlim su 4obrusy, co mam a jedna MM kosela (je trickovy). upratujeme raz do tyzdna cely byt aj s kupelnou a wc. ale priestor obyvacka-kuchyna vysavame podla potreby. ked som bola doma, tak niekolkokrat za den nam isiel roboticky vysavac v tejto miestnosti - odporucam, lepsi darcek som od MM dostat nemohla 😀. teraz sa tam tolko netrusi, lebo nie sme cely den doma. vytierame tiez raz tyzdenne po vysavani, ale stalo sa, ze sme nestihali, tak to pockalo do dalsieho tyzdna. a periny prezliekam raz mesacne po mojich dnoch, s tym, ze podusku MM podla potreby - cca raz za tyzden.
inak stane sa, ze neupraceme aj dva tyzdne, ak chodime domov len spat a ani cez vikend nie sme doma, ale mame aj obdobia, kedy upratujeme aj viackrat za tyzden. to iste s pranim 🙂

nasta55
autor
1. okt 2013

no pekne, takze som zistila ze skoro nikto nezehli a to ja som na zaciatku ked som zacala s mojim priatelom zit zehlila aj ponozky.

simsalabim
1. okt 2013

Tak ja teda periem asi najviac zo vsetkych 😲 Periem denne, niekedy aj viac ako 1 pracku. Mozno je to tym, ze mam pracku iba na 4,5kg pradla....neviem. Alebo tym, ze velkosti oblecenia mame az na najmladsiu dceru uz vsetci dospelacke. Postelne pradlo periem raz za 2-3 tyzdne, vychadza mi to tak, ze v podstate kazd tyzden operiem pradlo z niektorej postele (raz jednej dcere, raz druhej, raz nasu manzelsku - tu povacsine periem na 2x, mame vela vankusov, silne obliecky ). Uteraky 1x za tyzden, kuchynske utierky, obrusy 1x za tyzden (takze len obliecky, uteraky, utierky su 3 pracky tyzdenne). Pradlo zvycajne nedelim na tmave/svetle, ale rozlisujem medzi jemnymi vecami (kasmir, hodvab, vlna...) ktore samozrejme periem samostatne - toto je vzdy minimalne 1x do tyzdna. Ostatne nase oblecenie periem spolu - urcite su to tak 3-4 pracky tyzdenne - vela veci sa prepoti na treningu (dcery aj manzel), zaspini na zahrade + oblecenie, co nosime do prace... Plus vzdy sa najde nejaka bunda, co treba oprat, alebo koberceky, alebo zavesy....Proste mam pocit, ze periem stale. Zehlim len to, co musim - teda veci do prace/skoly. Obliecky, utierky, uteraky nezehlim.... Upratujeme 1x do tyzdna, priebezne zametame, ked sa dovlecie spina dnu zo zahrady.

lujza123
1. okt 2013

HMMM tak pracka priebezne ako kedy..mozno 1 x za tyzden...upratovanie 1 x...zehlicka to co je?

mahmulienka
1. okt 2013

mnooo... ja som rada, ak sa mi podari byt upratat raz do tyzdna (v zmysle podlahy, kupelka, wc a vysavac - podla potreby aj castejsie tieto dve, kedze mame aj zvera). prach neutieram, som prasa, ale nam sa nejako fakt neuklada. aspon teda v obyvke nema na com a inde nevidim 😀 tak raz za dva mesiace uprace muz a to je vsetko krasne spravene, on pri vysavani odsuva aj gauc atd, s cim sa ja teda nezaoberam.
kazdy vecer sa snazim mat aspon v dreze prazdno (nie vzdy vyjde).
co sa pracky tyka, ta ide cez vikend podla potreby - biele, tmave, farebne.
zehlicku poznam len ked sa minu muzovi kosele. nic ine nezehlim.
okna??? hahaha, tie mi umyla naposledy mamca skoro pred dvoma rokmi, ked sme sa nastahovali do noveho a ja som mala brucho tesne predporodne. odvtedy staci, ked obcas naprsi 😀
ale zije sa nam dobre. bordel v byte, stastne dite 😀

digysa
1. okt 2013

Neupratujem (mam upratovacku), ale kazdy den zbezne "uhadzujem". Kuchynu upratuje vacsinou manzel, ja len vtedy, ked potrebujem miesto na varenie a on nestihol.
Zehlim raz za jeden- dva tyzdne ( nazbieram si veci, ktore potrebuju ozehlit a naraz ich zehlim v jeden den- ale to stoji za to, niekedy aj pol dna)
Periem kedykolkvek vidim, ze mam dostatocne mnozstvo pradla na "varku"( tiez triedim pradlo)......Mam tyzden, kedy periem iba psledny den v nedelu. A mam tyzden kedy periem KAZDY den aj 2 krat za den lebo presne ako @simsalabim vravi- kazdy den sa najde nieco, co treba oprat, tak to tam prasknem, nech sa to toci, nie? 😎

Obliecky prezehlujem....ale ked ich teple poskladam, tak to trva velmi rychlo to zehlenie.

mima4
1. okt 2013

my upratujeme malo a vela sa zabavame 😀 .... vsak este par rokov a budeme vonat fialky..tak chceme tie roky vyuzit pre nas, pre ludi, oddych... 🙂

Ja varim (asi raz za tyzden), periem, umyvam riady, vynimocne upracem nieco v byte, pravdaze WC je moje.
Manzel pecie kolaciky na sviatky, zehli, tiez sem tam uprace veci v byte, a pravdaze umyvanie kupelne je tiez jeho praca.

Okna..ups 😀 ..kto to robííííí? Asi ten samo 😎 ... heh..to vyuzivame na to externe ludske zdroje 😀

mamavera
1. okt 2013

domácnosť má byť natoľko čistá, aby bola zdravá a natoľko špinavá, aby bola šťastná 😉 😉 😉 😉 😉

stellamaris
1. okt 2013

@nasta55 ja periem 2x za tyzden,pradlo zavesim na susiak alebo pouzijem susicku.Zehlim iba pokrcene veci,postelne pradlo iba,ak sa mi chce 😀 Obliecky menim kazdy tyzden,v lete aj 2x tyzdenne.Vysavam denne,maly nadrobi jedlo snad vsade.Podlahy umyjem x tyzdenne,upratujem podla potreby.Manzel pomaha s upratovanim niekedy.Okna umyvam 2x rocne...............inak mam druhu pracu: upratovanie v jednej rodine + zehlenie.Po siedmych rokoch ma tieto prace este stale bavia 😀

chrumka84
1. okt 2013

Jeej, ja som si myslela, ze upratujeme malo, ale ako vidim, tak ulratujeme ako vacsina. Rano po ranajkach upracem kuchynu, este kym mala vydrzi v stolicke alebo sa mi moce popod nohy. Pak sa moce po byte a ja upracem postel, porozhadzovane veci (kokos, furt sa daco najde). Davam prat a kym spi, tak zbieram, skladam pradlo. Zehlim iba veci "na von", ale vzdy mi trva, kym sa k tomu dostanem. Dva tyzdne uz mame pani na upratovanie, takze ostatne nerobim 😀. Iba vysavac vytahujem, mala drobi, kade chodi. Inak sme upratovali prach, wc, kupelna raz za tyzden. Pracka mam pocit ide furt. Postelne sa snazim raz za 2 tyzdne, podla mna je mesiac dlho, aj ked obcas sa aj tomu nevyhneme. Okna tak 1-2x do roka, ale z duse to neznasaaaammmm.
Riady sa snazim upratovat priebezne (po ranajkach, po obede) a tiez hracky pred obednym spankom, pred vecernym spankom.

jorgie
1. okt 2013

ja upratujem priebezne. snazim sa mat poriadok stale, aj ked nie vzdy sa to dari. Hlavne tie podlahy a schody..kvoli psovi 😀 , kupelky upracem ked treba, niekedy raz za tyzden niekedy raz za dva. Periem 3 - 4 pracky do tyzdna, zehlim len co treba. Poslelne pradlo menim kazdy tyzden ale nezehlim 🙂
Varit moc nevarim, len obcas, to u nas manzel 🙂 ja spracem ten vybuch co po nom ostane v kuchyni - nieco umyjem rukami (hrnce a tak) ale vsetko ostatne ide do umyvacky. Tu pustam tak kazdy 2 - 3 dni.
Ale to sa vsetko asi zmeni ked uz nebudeme len dvaja 😀

briketa
1. okt 2013

@nasta55 nerobim naraz upratovaci den. v detstve som to doma nenavidela ako je povinne pol vikendu zabity upratovanim. vsetko robim priebezne podla potreby. tym nemam problem, ze sa odchyli zemska os ak v sobotu nebude povysavane.

chrumka84
1. okt 2013

@stellamaris Ked upratujes doma, robis to rovnako rada, ako v trj rodine? Lebo ja upratovat neznasam (ale mam rada poriadok). Ale ked som bola v USA na workandtravel, tak som robila housekeeping v hoteli a to som mala rada, lebo na konci bola krasna vyluxovans izba 😀. Doma upratovat ma vycerpava. O dva dni je zase bordel. A najma nahanat muza, aby povysaval (to treba kazdy tyzden?!?!), trva mu to tri dni, resp. sa dohaduje, kedy to uz naozaj bude nevyhnutne a mna prejde vsetka chut upratovat ostatne. Tak plati pani a je vybavene.

zuzinka1989
1. okt 2013

@lujza123 haha presne toto iste som chcela napisat 😀 tiez periem 1x do tyzdna, zehlim len to, co je naozaj nevyhnutne, teda co by vyzeralo dokrcene - obycajne tricka atd., na com nerozoznat, ci sa zehlilo, alebo nie, nezehlim vobec 😀 upratovanie take vacsie raz za tyzden, postelne oblecenie po 2-3tyzdnoch, pripadne aj neskor, ak sa nejak pozabudnem 😀 okna podla potreby - ked vidim, ze su spinave 😀 😀 😀
ja sa skor cudujem, kedy niekto stiha prat, upratovat, varit, zehlit kazdy den? to jedine ze by som bola zena v domacnosti 😀 😀 lebo ja nedokazem fungovat ako multifunkcny domaci robot 😀 niekedy potrebujem aj oddych 😀

stellamaris
1. okt 2013

@chrumka84 ano,upratujem rada,doma aj v praci 🙂 mam rada poriadok a manzel to vie,tak pomaha,urobime poriadok a mame cas pre nas a maleho.V praci si urobim najprv kavu a potom zacnem pracovat,berem dokonca rocneho syna tam ,ma tam cestovnu postielku a kym mamka pracuje,maly sa tam hra ,pokym ho manzel nevyzdvihne.
Doma upratujem rada,ale neprehanam to.....aby som mala aj volny cas.V hoteli to mam taktiez rada upratane 😉 Ked som byvala u rodicov,nepohla som Doma ani prstom,nebavilo ma to,no a dnes dve domacnosti 😀

mamavera
1. okt 2013

@briketa tiež som nenávidela a nenávidím preupratovať pol víkendu, radšej priebežne.
@zuzinka1989 ja som dnes ešte nerobila nič, len som nakúpila a kvákam na koňovi...ale nemám už malé deti a tiež som si potrebovala oddýchnuť. A mám aj úchylku - rada umývam oná.....