Ako prebieha rozvod ?

10. jan 2020

Dobrý večer, chcela by som sa spýtať ako prebieha rozvod? Chcem podať žiadosť o rozvod. Môjho muža ale nezaujíma co bude s jeho dcérou ale jedine co pýta sú peniaze, vyplatenie. Mam dom, ktorý som kúpila ešte pred manželstvom, je písaný na mňa. Ako manželia sme brali hypotéku, aký má nárok? Viete mi prosím poradiť? Ďakujem

evitka83
10. jan 2020

Ma narok na polovicu vsetkeho nadobudnuteho spolocne pocas manzelstva, teda prijmy aj dlhy. Do bsm nepatria dary a dedicstvo nadobudnute pocas manzelstva jednym manzelom. Rovnako do bsm nepatri nic nadobudnute pred uzavretim manzelstva.

autor
10. jan 2020

@evitka83 dom nie je v bsm. Je písaný iba na mňa ale keď sme brali hypo boli sme už manželia a tak sme tam uvedený obaja, on si myslí že mu patrí polovica domu

gelifil
10. jan 2020

tu hypo ste na co poiuzili?

autor
10. jan 2020

@gelifil na prerabku domu. Hypo je brána pred 3 rokmi

evitka83
10. jan 2020

Tak si mysli zle, ale ma narok na polovicu toho, co ste s tou hypo nadobudli, ak ste pristavovali, alebo zariadovali, tak alikvotna ciastka. Nieco mu budes musiet urcite vyplatit.

autor
10. jan 2020

@evitka83 tak to sa bude ťažko posudzovať. Prvú hypo som mala ja ako slobodná, potom sme ju pre financovali ale to sme už boli manželia. Prerabka domu bola už dávno hotová, kupovali sa auta, ako fakt neviem ako by sa toto vyčíslili. Jeho fakt nič nezaujíma len peniaze

evitka83
10. jan 2020

No cerpanie hypo ste asi niecim dokladovali v banke, tak na zaklade toho to budu vycislovat

autor
10. jan 2020

@evitka83 hypo bola bez dokladov, nedokážem co som kde minula a na co

marion09
10. jan 2020

Tak potom polovicu sumy hypo mu budeš musieť vyplatit

autor
10. jan 2020

@marion09 ale ja si hypotéku budem platiť ďalej sama, prečo by som mu mala vyplácať polovicu? Bralo sa 50 000 e, spláca sa cca 3 roky, a ja mu mam vyplatiť 25 000 e a ďalej splácať hypotéku co je ďalších 45 000e? To sa mi rozum zastavuje

marion09
10. jan 2020

Fuuuu tak to už neviem

11mirka22
10. jan 2020

Má nárok iba na polovicu vyplatených splátok hypo...

autor
10. jan 2020

@11mirka22 ďakujem, toto som si myslela ale nebola som si istá

11mirka22
10. jan 2020

A samozrejme, ak ste niečo kúpili, tie auta, zariadenie domu... Tak na polovicu z toho. Na dom nemá nárok.

autor
10. jan 2020

@11mirka22 auta sú dve a každý má svoje, zariadenie ani neviem ale to neriešim. Bála som sa aký má nárok na dom a keď som to teraz pozerala v IB tak mi to vychádza zaplatiť mu doteraz nejakých 2500e. On si totižto dnes pýtal na drevo 15000e

11mirka22
10. jan 2020

V prvom rade sa treba rozviesť, vysporiadanie bsm sa rieši až po rozvode. A určite sa poraď s právnikom. Len ten kto pozná detaily ti vie poradiť odborne.

ukulela
10. jan 2020

Ries s právnikom. On si ku splatkam moze prirátať aj spoločné úspory, nábytok,... Zo všetkého polku.

tosomja
11. jan 2020

Patri mu polovica vyplatenej ciastky z uveru. Ked ste brali 100tisic a zatial splatili 30tisic, tak 15tisic mu patri, zvysok budes platit uz sama a byt je tvoj. Ak ste splatili cely uver, tak polovicku splatenrj ciastky.
Tak isto ak mas na ucte peniaze tak vsetko na polovicu. Vsetko co ste do bytu kupili, prerobili, auto..vsetko ide na polku.

amonet
11. jan 2020

ked si brala hypo sama robil sa znalecky, ked ste brali spolu robil sa znalecky a teraz sa bude robit opat, vypocita sa to ako rozdiel znalecky pred tromi rokmi a znalecky teraz, lebo tou spolocnou hypo ste dom zveladili, no a ako to plati na nadobudnuty majetok plati to aj na nadobudnute dlhy, od toho rozdielu sa odrata vyska hypo a az tej rozdiel sa deli medzi manzelov rovnym dielom

priklad; znalecky pred tromi rokmi 50tis, znalecky teraz 80tis, rozdiel 30tis, hypo je zostatok 28tis, tak by ste si mali rozdelit 2000e dufam ze som to vysvetlila jasne😂

autor
11. jan 2020

@amonet ďakujem, cca si aj trafila sumy takže áno chápem. Bála som sa ze si môže nárokovať viac ako do tohto domu dal ale rada mu vyplatím co mu patrí a nech ide a dá nám pokoj

amonet
11. jan 2020

ja som mala pre istotu pravnicku aby mu to ona vysvetlila zo svojej pozicie, a teda pozor, musi hypo tebe vyjst z prijmu aby si ju mohla prebrat na seba iba,

autor
11. jan 2020

@amonet za právnikom pôjdem určite, nemám také znalosti aby som to vedela riešiť sama.