Ako si nájsť čas pre seba?

olivka84
4. jan 2020

Ahojte poraďte mi ako zvládnuť prácu starostlivosť o domácnosť čas pre deti a čas pre seba. Mam pocit ze to vôbec nestíham. Do práce vstávam o 4 ráno chodím pre malého do školy o 15 30 prídeme domov. Spať idem o 9 tej a som KO. Doma mi všetko padá na hlavu. Muž je v práci do 6 večer. Pomôže mi s umývaním riadu a vysáva. Inak nula bodov... Ako to zvládate vy

ledgerka
4. jan 2020

Nehladaj cas, ale zober si ho. Nemusi byt vsetko spravene. Muz pride o 6, nech preberie deti a mas svoj cas.

limetka69
4. jan 2020

stále na úkor niečoho, venujem sa malému na úkor bordelu, potom upratujem na úkor varenia, a tak nejak, stale si to delím, venujem sa jednej veci, ale na plno, nemám doma vyluxované, navarím na viac dní, ale mám čas na malého a aj na seba, aj keď to pomenej, pretože uprednostňujem všetko

lucinka1988
4. jan 2020

@olivka84 ja som možno v inej situácii, lebo som aktuálne na MD, ale aj tak nejako stíham všetko a ešte mám dve roboty z domu popri tom. Vstaneme o cca 8h, dáme sa dokopy, ranajkujeme, potom ideme von alebo aj nie podľa toho, či musím navarit (zasadne varím na viac dni), upratať atd..Keď nejdeme von, maly sa zatiaľ zabaví sám a ja robím domáce prace..Potom sa mu venujem ale naplno tak, že sa spolu hráme, čítame knižky, niečo ho učím..Okolo 13-14 ide spat, vtedy sa venujem práci na PC, ktorú veľakrát dokončujem ešte aj keď sa zobudí, chvíľu sa zahrá sám..Upratujrm priebežne, poriadok udržiavam stále, väčší robíme spolu s manželom v sobotu. Keď príde manžel z prace, venujem sa sebe v štýle, že si zacvicim, urobím nechty atd..Ale vždy si nájdem čas aj ísť kadernícke, do kozmetiky ale to veľmi závisí, či má žena muža, ktorý je ochotný a schopný sa starať o deti..Raz v týždni chodím do prace čo tiež považujem za super relax. Ja som ale nikdy nebola extrém v ničom, t.j keď varím, nerobím špeciality čo mi záberu pol dňa, keď uoratujrm, tak v týždni len Rýchlovka a nebeham s handrou a vysávačom káždy deň, ale každý druhý alebo tretí. Pracujem tiež toľko, aby som nebola nervózna až toho, že som si nabrala na seba veľa atd..

janinka007
4. jan 2020

Prist domov 15:30, uplne luxusny cas. Jedno skolopovinne dieta ta uz snad tolko nepotrebuje. Co robis do tej deviatej?😲

sissy27
4. jan 2020

@olivka84 no prídeš domov s malým o 15.30-16.00 a robíš čo? Vysávať netreba denne, variť tiež nie, umyť riady zaberie koľko, 20min? Aj to je veľa pri 3 ľuďoch. Fakt rozmýšľam, čo také robíš každý deň, že si medzi 16 a 21.00 hod nenájdeš hodinu-dve pre seba. Treba chlapov učiť samostatnosti od malička, prípadne nech sa postarajú sami o seba a aj o teba a nie im skákať okolo zadkov.

eliska13
4. jan 2020

@sissy27 možno si s ním robí úlohy, ide na krúžok, vari večeru, ide do obchodu pre rožky na desiatu, ja robím podobne a tiez mám pocit, že nemám cas😅a tiež mi muž chodí o takom čase domov.Syn pokým bol menší nemala som ho s kým nechať doma, aby som mohla ísť cvičiť či niekam sama.
@olivka84 iba si ho ukradnúť vtedy a vtedy je môj čas idem....lebo vždy bude nieco treba vždy....

eliska13
4. jan 2020

A, keď vstáva o 04 asi nemá chuť ísť na 19 cvičiť, keď je muž konečne doma..

sissy27
4. jan 2020

@eliska13 preto sa pýtam, čo robí, aby sme vedeli poradiť 🙂 ale ako som už písala - variť netreba denne, ani 2 hodiny stáť nad dieťaťom s domácimi úlohami.

zuzkavladko
4. jan 2020

Wooow, 15,30 si doma? To je aky luxus 🙄 Nie, nepodcenujem ta ako matku, len ticho zavidim 😆 ja veziem dieta o 7,15 do skolky a beriem ho o 17,15. Pomoc veskera zadna, lebo zijeme mimo SK a muz je furt na sluzobkach. Ale vies co? Radsej sa venujem dietatu za tu chvilku co nam zo dna spolu ostava, ako by som mala drhnut domacnost. Cez tyzden len umyvam riady, neupratujem. V sobotu doobedu rychlo upratujem a zapajam aj manzela ak je doma, ale aj 4 r syna. Po sobotnom obednom spanku a celu nedelu venujem len a jedine rodine. Domacnost nemam v ziadnom pripade tip top, ale uz ma to fakt netrapi.

saluda
4. jan 2020

@olivka84 viac zapoj chlapa, proste mu oznam, ze potrebujes aby urobil konkretnu vec. Kludne zvladne vesat pradlo, viac upratovat. Synovi sa nevenuje, neuci sa s nim? To sa potom necuduj, ze si unavena, treba nieco nechat aj chlapovi. A najlepsie to funguje, ked si najdes pravidelnu aktivitu, podla toho, co preferujes. Oznamis, kedy ides cvicit, na kavu, kozmetiku, ku kadernicke, ze kamoskou......... . My sa s manzelom vzdy dohodneme, kazdy mame svoje pravidelne aktivity minimalne raz tyzdenne, plus nejake obcasne v podobnej miere, tak si nemame co vycitat a jeden druhemu doprajeme reset

zuzkavladko
4. jan 2020

@saluda heeej to je tiez super dolezite. My zijeme v malom prdolakove, kde sa sice neda kulturne vyzit, ale kazdy druhy piatok idem na nechty, raz do mesiaca ku kadernicke, a jeden piatok v mesiaci s kamoskami na drink, on kazdu stredu na floorbal + pivo s kolegami. Vzdy sa dopredu s muzom dohodneme a ozaj si nemame co vycitat.

janinka007
4. jan 2020

@saluda no hlavne netreba dieta nechat ucit sa az vecer, ked jej pride manzel z prace. Ja teda neviem, domov pridem po 17-tej, ked treba prat, nalozim do pracky, medzitym navarim, (varim kazdy druhy den) a to si ja sebe este varim extra.Dni ked nevarim, tak zehlim. Ale to je robota tak na hodinu, este vie clovek aj dlazku zotriet a urobit co treba a o siedmej sedim unudena pri telke😂

0silvia0
4. jan 2020

@olivka84 o 15:30 prides domov, hodinku sa povenuj synovi. Od 17-tej prichystaj veceru, o 18 hodinku poupratuj a od 19 tej mas volny program...

basullinka
4. jan 2020

@zuzkavladko aj to vstavanie o 4 je luxus :D

zuzkavladko
4. jan 2020

@basullinka ja vstavam o 5, tak asi hej 😀

janinka007
4. jan 2020

@zuzkavladko vstavam pred piatou, viem zacvicit, uvarit, osprchovat, nalicit sa a ist na 7:30 do roboty😉A zabudla som, dochadzam 30km do prace 🤣

zuzkavladko
4. jan 2020

@basullinka ved ja autorku nijako nechcem podcenovat, ale je nas vela matiek, ktore melieme z posledneho, doma niekedy mozem pisat manzelovi odkazy do prachu na polickach (ber to s humorom) a nestazujeme sa. Proste taky je zivot. Mne je prioritou spokojne dieta, domacnost ide bokom kym je drobec malicky.

eliska13
4. jan 2020

@janinka007 nie každý toľko zvláda ľudia sú rôzni...ty už máš asi aj väčšie deti nie?

zuzkavladko
4. jan 2020

@janinka007 ved to je super... Ideme sa predhanat? Ja rano necvicim, ale dam si v klude sprchu a kavu kym chlapi vstanu. Tesim sa s tebou, ze toho stihnes viac 😉

basullinka
4. jan 2020

@zuzkavladko sak ja ti nic nepisem :D

kittykat22
4. jan 2020

@olivka84 tak jasne, ze si unavena, ked vstavas o 4 rano a chodis spavat o 9.ej. Pomoze ti varit na viac dni alebo robit jednoduchsie jedla. Je dobre nemat domacnost zapratanu vecami - aby si nemusela nonstop upratovat. Velmi pomaha najst si kamaratky s detmi - kde ty si rozumies s kamaratkou, a deti sa maju navzajom radi. Deti sa hraju v izbe, a ty kvakas s kamaratkou - pricom mozete robit nejake kozmeticke zabavky. Vypni pocitac, odloz telefon a skus robit to, co chces. Dohodni sa s manzelom ze by si rada 1 poobedie 1x do tyzdna pre seba. Nemas v okoli rodinu ktora by si sem tam dala pozor na dieta, ze by si mala cas na to, co ta bavi. Este zalezi ako si predstavujes cas na seba - citanie, kurz, kozmetika, cvicenie?

girlie_konik
4. jan 2020

@janinka007 Pochvalila si sa nam tu aka si sikulka, parada, uz len rozmyslam ako toto pomize autorke 🙄

janinka007
5. jan 2020

@girlie_konik autorka ma nadej, ze to ide. Len musi porozmyslat, kde robi chybu a nejak si ten cas zorganizovat, alebo jednoducho staci len chciet 😉

riuska85
5. jan 2020

Immune supreme od BIOCOM 😉

girlie_konik
5. jan 2020

@janinka007 och ano, zmurkajuci smajlik musi byt 😫
Kedy si uz konecne zeny medzi sebou prestanu nakladat, pochopia ze kazda sme ina a to, ze niektora toho nezvlada na prvy pohlad tolko, co ta druha, neznamena ze jedna z nich je uzasna a druha neschopna? Mam 2 deti a vidim, ako sa matky viacerych deti velakrat vyvysuje nad tie, co maju "len" 1.. a takto je to vo vsetkom. Hnus!

olivka84
autor
5. jan 2020

Precitala som si vaše rady nad niektorými sa zamyslím. Skúsim sa porozprávať s mužom aby sa viac zapájal do výchovy aj keď moc tomu nedávam... Ono je to tak ze ja prídem o pol 4 ale sadnem si možno o pol 9 na chvíľu. Cez deň dám prať alebo varím pospratavam chystám oblečenie na druhý deň umývam riad desiate na ďalší deň potom sa venujem malému úlohy a tak proste ja neviem co robím zle ten čas mi ujde a som s toho unavená. Najviac času venujem malému áno môžem si za to sama je dosť nesamostatny ale aj je prvák učiť sa s ním musím a tiež je sám tak sa ne. A s kým zahrať musím ja. Práve tam by mi mohol muž pomôcť že by sa s ním zahral zabavili sa bezomna

olivka84
autor
5. jan 2020

@janinka007 ja vstávam o 4. mam tak 40 minút sa nachystať do prace a bežím na bus. idem na pol 6 takže cvičenie nehrozí

eliska13
5. jan 2020

@olivka84 nemusíš sa ospravedlňovať mám to podobné len už väčšie dieťa a tiež jedináčik takže, to čo sa iné deti zahrali spolu ja som bola otec súrodenec mama v jednom.A bolo by Ti blbé nechať syna doma samého a ísť cvicit, lebo Ti ho je luto, že zase bude sám.Prvakovi sa musíš venovať...nečudujem sa, že si unavená spiš 7 hodín nie každému to stačí.Poradit neviem, lebo sama som si nevedela poradiť len vydrzat.Skusala som všetko navariť do zásoby dať do mrazáku, nevyhovovalo mi to...nenašla som nič ako si veci zlahcit.Zeny, ktoré majú muža o 15,16 doma to nechapu často čítam deti odovzdám mužovi a idem...su muži čo tu večeru spravia sami.Sú ženy, ktorým sa deti zabavia samé, ktoré urobia parky, lebo je tak rodina zvyknutá a varia len cez víkend každý má nieco iné na čom mu záleží.Ty si v podstate na všetko sama a tak sa cítiš.Muz už veľa toho nepomôže, keď príde večer.Nebude sa prvák učiť o 18:30
Ja som aspoň v nedeľu navarila nech je na pondelok, rožky chlieb dávam do mrazáku nech nemusím stále do obchodu kvôli desiatej, vždy som dbala nech mám čas sa s ním v kľude naučiť a nech aj chodíme von či ideme na bicykel, či robíme aj niečo iné ako sme doma.Ale aspoň v piatok večer či cez víkend rob niečo pre seba aspoň chvilu a syn nech si robí mužskú aktivitu s otcom je to dolezite

ledgerka
5. jan 2020

Co sa tymi prvakmi tolko ucite doma? Ja pamatam ze ulohy som mala spravene za 10-15 minut a robila som ich vzdy sama. Niekedy uz v skole cez prestavku ked skoncila hodina. Fakt nechapem.

lujza123
5. jan 2020

@olivka84 počúvala som raz v rádiu jedného detského psychológa a hovoril veľmi múdro.
Deti by sa mali nechať nudiť. Je to pre ne veľmi dôležité, pre rozvoj ich mozgu, byt len tak sám so sebou a rozmýšľať, polehavat... Po chvíľke ich to prestane baviť a nájdu si niečo same. Nieje dobre im stále vymýšľať činnosti lebo potom sa dostanú do zacarovaneho kruhu keď sa im stále niečo ponúka, čoraz menej a menej ich každá hra baví, čakajú čoraz viac programu, venovania sa. Je to ako s TV keď im pustíš rozprávku raz za týždeň budú ju pozerať, keď im pôjde TV nonstop neobsedia tam ani sekundu...
Syna posad s úlohami do kuchyne, kým spraces riady, navaris on si môže robiť úlohy. Len ich kontroluj, nesed pri nom. Večer si zahrajte spolu človeče, pexeso, šachy... Ale až večer, musíš ho nechať aspoň hodinu, dve denne byť samym zo sebou. Neustálou činnosťou a pozornosťou mu skodis.

Z domácich prác vypustí co netreba (spratavania, pranie, upratovanie). Nájdi si aj ty nejakú činnosť, šport, uvidíš ze potom automaticky budeš musieť niečo vypustiť a zistíš ze to vlastne ide