Druhé dieťa - za a proti

29. aug 2020

Tak dievčatá, idem si k Vám vyliať srdce. Máme jedno dieťa, milujem ho nadovšetko. Bolo plánované, všetko som podriadila jemu. Chcela by som mu dopriať súrodenca, ale som " závislá" na svojej práci. Neviem si predstaviť robiť niečo iné. Samozrejme mi 3 roky miesto nikto držať nebude, nakoľko moju prácu musí niekto robiť. Manžel do mňa husti, že to je jediný problém prečo nechcem druhé. A v podstate má pravdu aj, keď trochu sá obávam aj toho, že zas budem na všetko sama, ako pri prvom. Manžel sa ho bal kúpať a do roka mi s ním moc nepomáhal. Teraz by čokoľvek urobil preto aby sme no mali. Sľubuje že mi s ním pomôže, dokonca povedal že pôjde aj na materskú na pol roka. Malá ho miluje, sú teraz takí parťáci. A ešte sa chcem opýtať, ak by som sa po pol roku vrátila do práce s tým, že by manžel ostal pól roka doma a išla by som na späť do práce na pol roka a zase by som ostala pol roka doma musia mi držať ešte stále pôvodné miesto? To by už v podstate malo malé rok a pól.

janinah
29. aug 2020

Celkom by ma zaujímalo aká skvelá práca to je...lebo ja by som absolútne nijakú neuprednostnila pred dieťaťom...kebyže sa pýtaš na štvrté,piate,budiš,ale druhé?.....v starobe ja si mienim deti a vnúčatá počítať,užívať a že som kedysi kdesi pracovala mi ani na um nepríde a na prac. úspechy sa vieš čo....a čím som staršia,tým viac mi je ľúto,že som stihla len tri deti....

extempore
29. aug 2020

@janinah ty asi neplatíš účty a hypotéku, či? Dobra práca sa dnes hlada velmi ťažko a naozaj sa moze stať, že autorka s dvomi detmi už bude pre zamestnávateľov nezaujimava.

dzulli1980
29. aug 2020

Keď sa muž nestaral pri prvom, nebude sa ani pri druhom ... možno to vyznie sebecky, no ja by osobne by som do druhého dieťaťa nešla ... presne preto, čo píšeš Ty ... pri dcére bola starostlivosť o ňu celé dni, noci na mne, vyzerala som ako živá mŕtvola, od rodiny sme boli ďaleko, nepomohol nikto ... tiež ma muž tlačil do druhého a sľuboval, ako mi bude pomáhať, no ja som mu, po tých skúsenostiach s jeho "pomocou" pri prvom, povedala jasne, že nie ...

lucka_ke
29. aug 2020

miesto ti musia držať len počas materskej dovolenky, potom už nie, môžu ti ponúknuť niečo iné... zase ich pochop aj ty za 3 roky tvoju prácu niekto robiť musel

janinah
29. aug 2020

@extempore nie,ja žijem z lásky....práve sme prijali /máme s.r.o./ so práce mamičku dvoch malých detí,ak má isté vlastnosti pre zamestnávateľa zaujímavé, ,tak nevidím problém v počte detí....

eleanor13
29. aug 2020

Ahoj.Na zaklade toho co pises si myslim ze vies aj sama ze to druhe dieta nechces.Neviem aky typ prace mas ale prichod z materskej a nasledny navrat po pol roku mozu zanechat taky ten nepriaznivy odtlacok na tvojom profesionalnom resume.Aj ked ti tu niektore pisu ze v starobe by si mala pocitat vnukov a deti a tak, ja si myslim ze kariera a sebanaplnenie v praci je tiez velmi dolezite aj pre zenu.

nini1010
29. aug 2020

A preco by si mala byt vobec doma az 2 roky?

sella38
29. aug 2020

Ako sa píše vyššie... keď nepomáhal pri prvom, nebude ani pri druhom. To sú len také sladké reči typu "keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú" 😉 Nešla by som do druhého dieťaťa. Žite si spokojný život s jedným.

janinah
29. aug 2020

@eleanor13 čítaj čo píšem,JA budem deti počítať,ona nech si kludne počíta prac. úspechy či kuká na bankové konto...a to mám slušnú prac.karieru a prácu ,ktorá ma naplňa,ale viem kde je zlatá stredná cesta a čo je moja priorita...

ledgerka
29. aug 2020

Ved sa s muzom vystriedajte a od roka moze byt krpec v jasliach. Nemusis kvasit doma 3 roky.

vika12341234
29. aug 2020

@dzulli1980 podľa mňa je to na mužovi individuálne záleží ako si stojí za slovom

tncka
29. aug 2020

Ziadna,ale naozaj ziadna praca za to nestoji aby som obetovala rodinu. Treba si upratat priority,na dochodku ti bude luto,ver mi. Ja mam jedno nie vlastnym rozhodnutim ale kvoli zdr.problemom a uz teraz ma velmi mrzi ze viac deti nebude. Mohlo by byt,ale ohrozila by som na zivote seba a aj dieta,takze to riskovat nebudem. A na dochodku budem spominat na skvelu pracu ktoru sice teraz mam,aj prachy mam,ale bude mi to uplne naprd.

sella38
29. aug 2020

Nerozumiem, prečo riešite nejaký dôchodok, ktorého sa možno ani nedožijete. Žena s jedným dieťaťom môže mať v konečnom dôsledku na starobu okolo seba viac milujúcich vnúčat a to jedno dieťa ako žena s piatimi deťmi...

janinah
29. aug 2020

@sella38 tak to ani sa nevydávajme,neroďme,čo ak nás zajtra auto zrazí....

autor
29. aug 2020

@ledgerka presne tak manžel by ostal od pol roka do roka a ja by som ešte ostala pól roka doma a od roka a pól by išiel drobec do jaslí. Len neviem či by mi museli držať ešte miesto, aj toho ďalšieho pól roka.

sapetka
29. aug 2020

Hm to je tazka otazka otazka. Ty musis vediet ci to dieta chces alebo.. ako ste na tom financne ci jeden prijem bude stacit na zivot pre 4cl rodinu alebo budete zit od vyplaty k vyplate. Ja by som druhe dieta brala😊

sapetka
29. aug 2020

@sella38 ze ma co riesite dochodok? To ako vazne?🤦‍♀️

sella38
29. aug 2020

@janinah áno, môj "argument" bol presne tak absurdný ako ten tvoj...

zacharovi
29. aug 2020

Ahoj, my sme po prvom hned tuzili po druhom. A vdaka Bohu aj sme hned dostali 😍 Teraz som s dvoma na materskej ❤ Chceli sme hned dve po sebe, lebo je skvele, ked deti su podobneho veku, vedia sa vyhrat, ...nasa prva dcerka stale tuzila ist za detmi,...je to lepsie ako stale "nahanat kamaratov" ku nej. Teraz mame chlapceka, lezu spolu po zemi, vyhraju sa s hrackami, smykackou, v bazene sa vysalia, nemusim stale prvu zabavat, lebo sa hraju medzi sebou. Dcerka ma sice 2,5 roka, ale uzasne dava na neho pozor, upozorni ma ked chyti nejaky kabel, lezie zo schodov,...Druhe dieta je lepsie,l lebo pozera na to prve, aj na prechadzke mi pekne sedi, pri prvom to sa nedalo ist ani pomaly von, lebo plakala, doma chcela pozornost stale...

sella38
29. aug 2020

@sapetka áno, riešiť to, či budem alebo nebudem na dôchodku počítať vnúčatá a vytešovať sa z nich je pre mňa (s tvojim dovolením) absurdné... lebo možno zajtra tu už nebudem.

zacharovi
29. aug 2020

A inac, my sme s braskom vyrastali spolu, medzi nami bol len 1 rok rozdiel, ale stale sme boli velka banda 🙂 Ci sme sli k babke, na dvor vonku, stale sme sa mali s kym hrat... a myslim, ze kvoli nasej uzasnej mamine som mala taketo nadherne detstvo 😇 ❤ A co sa tyka prace, deti su pre mna viac ako nejaka praca. Praca bola aj bude...ale cas na deti sa neda vratit 😘

daniela1911
29. aug 2020

Ja som sa chcela tiež vrátiť do práce... nie, nie som vedec ani jadrový fyzik, a aj ja som nahraditeľna a viem, že nič netrvá navždy.
Ale pre mňa je práca relax a sme skvelí kolektív.
Muž išiel k dcére od 8 mes, a ja do prace na 4 hod denne. V januári ide dcéra do jasličiek.
A druhé dieťa ? Možno za 2-3 roky..

sapetka
29. aug 2020

@sella38 Mne islo skor o to aby nejaky dochod bol na to treba mysliet.. nad tymi vnucatami som nerozmyslala kedze este nejaky cas do odchodu do dochodku mam. Ale vzhladom k laske k mojmu dietatu dufam ze ich pocitat budem. Nie som egoistka

bayuska
29. aug 2020

ak to chces takto riesit, tak by som ostala doma 6m na materskej a 6m na rodicovskej a potom sa vratila... je to taky kompromis, nebudes behat hore dole z md do prace a naspat na rd... na tych 2x pol roka ani nikoho na zaskok nezozenu lebo sa bude dlho zaucat a takto sa 1 clovek zauci a potiahne to ten rok

autor
29. aug 2020

Trochu sa aj obávam toho či mi to mala nebude časom vyčítať, že ostala sama. Vlastne som doma jediná čo váha. A s financiami je to v pohode, no určite by som po rd nemohla ostať bez príjmu. A už ma trochu tlačí aj vek 34. A ešte k tým deťom, svokrovci už nežijú a zvyšok rodiny ďaleko alebo ešte pracuje.

autor
29. aug 2020

@bayuska a musia mi držať miesto rok ?

bayuska
29. aug 2020

to netusim, kto chce, cestu si najde aby vyhodil aj toho, co "nemoze" ale ak si este teraz na RD tak si myslim, ze to proste zamestnavatel lepsie zoberie, ked to natiahnes teraz o rok ako prist na par mesiacov a zas vypadnut

mogaa
29. aug 2020

to nie je že ti držia miesto rok...ty chceš ísť na pol roka na MD potom sa vrátiť do práce a potom na ďaľšieho pol roka na RD , či? správne som to pochopila? v tomto prípade ti určite nemusia držať pôvodné miesto.....veď 2x budú musieť prijať človeka na zastupovanie počas tvojej MD a potom počas tvojej RD(na ktorej budeš daľšieho pol roka.....

blumie
29. aug 2020

Jedine kedy je povinny zamestnavatel ti drzat miesto je pocas materskej, ked prejdes na rodicak ci po tom pol roku alebo pojdes do prace a potom zase na rodicak, tak to vobec nemeni situaciu. Ja som napriklad isla spat do prace ked mala moja 13mesiacov a manzel isiel na matersku. Bola som tak dohodnuta so sefom a na dobre slovo mi drzal moju poziciu.

jaass
29. aug 2020

Hm, tak si predstav, že máš 70 rokov. Jedno dieťa. A zrazu sú myšlienky na mieste. Prečo som si neurobila viac detí. Nemá kto ku mne chodiť. Som len sama. Atď atď 🙂 práca nie je všetko. ;)