Ekonomika v manželstve

andreasko
18. feb 2014

ahojte chcem sa vas popytat na váš názor ,ja svoj názor na to mám ale chcem počuť od vas nestrannich....v skratke ...sme manželmi 15 rokov,ked sme sa spoznali bol práve v rozvodovom konani ....takže ani počut že by som rozbila manželstvo ....z predchadzajuceho manželstva ma 2 deti a čo ja viem nikdy si nežili nadpomery skor velmi slabo na chlapa zarabal takže nemohli si moc vyskakovat ....ked sme sa vzali našiel si velmi dobre slušne platenu pracu kde si zarobi dost slušne zariadili sme sa byvame v novom dome bez hypoteky ....chodila som do prace ja i on moj plat ccA 500 EUR išiel na domacnost stravu drogeriu a všetko okolo toho manzel z platu paltil byvanie poistky svoje odvody naftu....narodili sa nam deti ....prvy syn 12 rokov teraz a teraz mam druheho 2 roky ktory ma ....som na materskej ....poberam rodičovsky 200 eru a muž mi da k nemu 300 eur ....takže 500 eur pre štyroch .....z toho 400-450 určite miniem na stravu a ostava mi vreckove 50 eur a to čo je? ....som naštvana pretože on si palti svoje koníčky muziku ....kupuje si nastroje a prislušenstva a to ho vyjde zo svojho aj mesacne 500 eur ....a to sa ma ani nepyta len zahlasi ...ako napriklad dnes že ide si kupit za 290 eur čo potrebuje zas k muzike a tyžden dozadu zas invennstoval 200 eur nanovo zas niečo ku svojmu koničku....bože toto ma vytača ....kde je nejaka rovnost? ja musim doslova žobronit o každe euro navyše pripadam sa ako chudera a on si len tak kupi aj bez toho aby sa vobec unuval niečo mi povedat....alebo ked povie tak oznámi len....už mi to lezie fakt na nervy ....nemam nič navyše ...nemam tu slobodu že idem do obchodu a kupim niečo pekne do domacnosti pretože by mi to chybalo v rozpočte a potom si musim vypytat od muža podotykam ....nekupujem drahe veci slkor tu cez bazar mk,nie som rozhadzovačna nechodim po kozmetikach....a npod....teraz budeme mat oslavu 2 roky syn budem si musiet vypytat od muža na torty 50 eur a už teraz som z toho nervozna kolko reči bude mat okolo toho....a ked mi aj v novom mesiaci da 50 eur tak si to z tich 300 eur odrata ...a ja nevychadzam ....a to je kolobeh...jeden jedinikrat čo sme spolu mi dal v tedy 1200 sk vtedy koruny ked došiel preplatok že kup si niečo pre seba pekne ....no to som kukala ako vol....to bol jediny krat ....nepoznam od neho darčeky ked su vianoce da mi 50 eur pre mna nech si dačo kupim ....a pritom ja aj z toho mala mu kupim či pivko,tričko proste nie som lakoma ....rozdala by som sa a nemam navyše on si žije ako pán....som smutna kde je nejaka rovnost? však si pripadam ako lacmna pracovna sila ....domacnost deti sex a ked potrebujem chcem si niečo nie drahe pekne kupit nemam na to aj ked nato mame ....som nasrana ....ide ma roztrhnut od jedu ....toto nikto nevie že to takto u nas funguje hanbim sa za to....proste od začiatku drži kasu on a vydeluje ma ....citim že už nevladzem dakujem za vas cas a nazor čo si vy myslite o tom

kofoluska
19. feb 2014

@andreasko Mam len jednu otazku. A preco sa rozviedol? Lebo mozno presne toto iste robil predoslej zene a ta s tym proste praskla. Ani sa necudujem. Ze vydeluje mi. To kde sme? 50 ecok na synovu tortu a potom ti da dalsi mesiac menej? Uz som to niekde v nejakej teme pisala. Kamoska bola tiez v takej dost osemetnej situacii a proste manzelovi vypocitala, kolko by zarobila ako upratovacka, kucharka, terapeutka, managerka, taxikarka a neivem co este v jednom (pozrela si na nete priemerne mzdy v profesiach, preratala si, kolko hodin na co "minie" casu a dosla k celkom zaujimavej sume). Odvedy je u nich pokoj.
A ak mas naozaj pocit, ze xce, aby si na nom bola financne zavisla, daj si pozor. Vydieranie/zavislost cez financie su bohuzial najucinnejsou zbranou v rukach chlapa. Aj ked neviem, ci toho, kto to robi vobec mozem nazvat chlapom bez toho, aby som tych normalnych neurazila.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mariuskaa
19. feb 2014

@andreasko
- uz nemáte finančný stres a mate vyplatený dom. (V hotovosti ano)
- nemá uz mat ake výhovorky.
- mali by ste mat spoločný účet s kartami! Nie osobitne! To co je za komunizmus?
- on si mysli, ze to zvládas, lebo to zvládas!!! (Klobúk dole, a este mu kupujes z toho mala)
- musíš zo risknúť a dat mu príucku!! skús celu rodičovsku jeden mesiac minút len pre seba!!!
Alebo polovicu !!
- alebo narovinu povedat. My sme manželia. Po 15 rokoch by si mi mohol dat prístup k úctu. Som naoza súkromná ako si si všimol ale prosikat vlastného manžela o peniaze na domácnosť je pod moju úroveň!!
- ak ty minies 500€ na svoje hobby a mne vyjde 50€ len preto ze držím kasu a šetríme kde sa dá! nezdá sa ti to nespravodlivé?
- ak chodíte von s nejakými inými par alebo Kamoska ta chodí navštevovať. Dohodni sa s ňou nech dá nejaku poznámku pred ním akého ma super muža ze jej dopraje a kúpil jej to a to!!! Bude ho to štvať.
- naozaj este raz. Nemá žiadne výhovorky (ze musíte šetriť) doma mate splateny. Horšie je to, ze co ty usetris on minie.

zuzkat1
19. feb 2014

@fidka79 Ved o tom to je. Kazdy potrebuje relax (psychohygienu) len kazdy si pod tym ine predstavuje🙂 aj ked dodam ze vacsinou su tie predstavy take ako tvoje alebo maminuskine🙂 no mozno sa vymykam "normalu" to ale neznamena ze mi to tak nevyhovuje🙂 uz vo viacerych diskusiach tu som bola za exota-nevadi🙂

mima4
19. feb 2014

@bodka70
mozem sa spytat, a riesi to ta tvoja kamoska nejako?

cobhan
19. feb 2014

@zuzka1 Moj muz povodne tiez chcel delit domacnost pol na pol, lenze moj plat bol tak polovica z jeho a navyse ako som zistila, tak on moc peniaze neudrzi. Skratka ked vidi, ze ma na ucte peniaze, tak nema problem ich minut a keby sme platili pol na pol, tak ja by som nemala nic, mozno by mi este musel niektore mesiace poziciavat a on by ''svoje'' minul, tak sme sa dohodli, ze jeho ucet bude beznym uctom a moj takpovediac setriaci, lebo ja zase peniaze len tak lahko nepustim. A krasne nam to fungovalo, aj na dovolenku, kde sme zobrali aj jeho deti z prveho manzelstva sme si nasetrili. Lenze odvtedy sa toho hodne zmenilo a teraz financne vsetko taha on a po tom poslednom financom kolapse kasu a jeho kreditku drzim v ruke ja 🙂

mimake
19. feb 2014

Aj ked som necitala vsetky prispevky a raz som tu uz pisala musim sa opat zapojit lebo som tu trosku nasla aj moj nazor alebo ako by som to pomenovala. Myslim zechapem co tym @zuzkat1 chce povedat. Ja som bola aj pred manzelstvom a dietatom totalny anti nakupny maniak. Mna by muz vobec nepotesil keby mi dal peniazky ( u nas su spolocne financie nemusim sa pytat) so slovami nech si kupim nieco na seba. Ja proste nenavidim nakupovanie handier pre seba. Vzdy ked si idem nieco kupit tak to dopadne tak ze ja mam jednu vec a popri tom muzovi kupim tri a dcerke tiez. U kozmeticky som bola 3x v zivote, ku kadernicke idem tak dva krat do roka. Ja to vobec ako relax nepovazujem. To ale neznamena ze chodim neupravena v nemodernych handrach. Pre mna su to proste zbytocne vyhodene peniaze, aj ked v roznych diskusiach som radila zenam aby takto vypli ja sama takto vypnut neviem. Ked si chcem urobit radost, tak si idem radsej kupit nieco do domu ( teraz staviame takze skraslovat sa da vsetko a vzdy) Radsej peniaze vyhodene za kadernicku miniem na nejaky vylet s rodinou. Manzel sa tak na to vyjadruje ze pri mne by bol kazdy chlap stastny. Nepotrebujem drahe kremy, staci mi obyc. nivea a najnovsie ten cien z lidlu. Ak chcem mat pekne nechty tak si ich dopestujem, gelove som mala dva krat a len mi to znicilo tie moje. Mozno sa na to budem pozerat inak ked na mne bude vidiet zub casu. Ale momentalne je to pre mna zbytocne minanie penazi ktore mozem pouzit lepsie pre moju rodinu.

mima4
19. feb 2014

@mimake
ono to minanie penazi je o prioritach cloveka 🙂 Ja mam aj vela oblecenia z LIDL, ci F and F (tesco) a som spokojna. Nevravim, ze sa branim kupit aj krasnu a dobru vec v zare ci peak and cl., ale nemam problem kupit si aj niečo, čo maloktore zeny si kupuju s mojim prijmom...
Kazdopadne pre kazdu z nas ten relax, to "svoje" je niečo ine.. ale dolezite je, aby manzelia mali rovnaky pristup k tomu, co ich bavi..nie ze chlap bude si uzivat a zena len "kukat"..lebo na to nebude mat... z dovodu, ze sa strara o spolocnu domacnost, spolocne deti...

mimake
19. feb 2014

@mima4 samozrejme v manzelstve ma byt rovnopravnost. U nas to tak funguje ( vid. moj prvy prispevok tu) ja som reagovala len na niektore komentare tu ktore som mala pocit boli trosku odsudzujuce pre spominanu prispievatelku zuzku

monciky
19. feb 2014

keby som len videla naznak toho, ze pojdem na matersku a cňdockam sa zmeny spravania mojho manzela ohladne financii, tak on by velmi zle dopadol...., lebo ked sme zacinali, tak to bolo opacne, ja som zarabala lepsie ako on, ale peniaze sme mali vzdy spolocne, vsetko sme si vybudovali spolocne, tak nechapem takych chlapov a uz vobec nechapem tie zeny, ze so sebou nechaju tak zametat, je mi to aj luto....☹

zuzkat1
19. feb 2014

@cobhan tak to moj je zas teraz uz taky "zgrlos". Po svadbe sa nim stal... Ta hypoteka to sposobila. Ale zas neprehana to🙂 to skor ja rozhadzujem-ale na malu...

mima4
19. feb 2014

@mimake no my obycajne povazujeme za normalne to, co zijeme a s cim sa stotoznujeme 🙂
Ale kazdopadne treba sa ucit, ze sme rozdielne, mame rozdielne pohlady na rozne veci... a to co vyhovuje jednemu, nemusi druhemu..a neznamena to, ze je to niečo negativne.

Dolezite je, ze clovek je s tym stotzneny, je spokojny, stastny, vyrovnany... 🙂

zuzkat1
19. feb 2014

@mimake uplne presne si to vystihla🙂

bodka70
19. feb 2014

@mimake , ja tiež nie som typ, ktorého by bavilo behať po obchoďákoch a kupovať si handry a kozmetiku. Ku kaderníčke tiež chodím zriedkavo, lebo ako to už tu niekto spomínal, tiež neznášam, keď sa mi niekto cudzí dotýka vlasov či tela (preto ja si neviem vychutnať ani masáže, pedikúru a podobné veci 😉 ). Ale zase mám svoje koníčky, hlavne knihy a kreslenie, tak ak máme na to a chcem si urobiť radosť, tak idem do výtvarných potrieb či kníhkupectva. Na Vianoce som si urobila radosť a kúpila ten maliarsky kufrík z Lidlu za 24,- eur. 😉 😎.

Tá spomínaná psychohygiena musí byť a vôbec nemám výčitky, že si občas niečo dožičím, vrámci našich finančných možností, napokon popri 3 deťoch chodím do práce, starám sa o domácnosť, občas niečo uvarím, upečiem --- prečo by som si nezaslúžila trochu radosti a oddychu. 🙂

bodka70
19. feb 2014

@mima4 , áno, snaží sa to riešiť, bola aj za právničkou, aj s ním sa snaží rozprávať - ale je to ťažké - 😔

mimake
19. feb 2014

@bodka70 no u mna je ta psychohygiena o skraslovani pribytku, o mojej rodine a psoch. Moj muz zasa chodi hravat hokej a rad si nakupi novu elektroniku. V prepocte ale ked si to zoberiem tak ja na tu svoju psychohygienu minam viac. Taky vylet stoji urcite viac ako nejaky hokej a o doplnkoch do domacnosti ani nehovorim. Len take zutulnenie besiedky ma vyslo na cca 1000€ Ja tym vypnem a skraslim nam domacnost. Ale neviem si predstavit ze by som rovnake mnozstvo financii minula cisto len na seba. Aj ked na to mame asi by som mala z toho blbi pocit. Moj muz vela nemina tak mozno z toho by ten moj pocit pramenil. Ale ak niekto ( ako manzel autorky temy) vobec neciti taky ten " ostych " z toho ze je to diametralne odlisne co sa v minani financii tyka tak je to dost velky problem

bodka70
19. feb 2014

@mimake , ono to ani nie je o presne rovnakej výške finančných prostriedkov, skôr o tom pocite slobody v tomto. Že sú si partneri rovnocenní, nie že jeden "vydeľuje" a druhý "prosí" 😔.

ja tiež viem, že niektoré veci nie sú presne ohraničené, že čo je pre mňa a čo pre rodinu, lebo napríklad aj obrázky čo kreslím a maľujem, časť predávam, niečo dávam ako darčeky kámoškam (a tým pádom nemíňam financie na to), väčšinou peniaze čo zarobím na portrétoch, znova si len kúpim nové farby či plátna 😉. Teraz konečne kreslím obraz aj do našej obývačky, takže to je tiež prínos aj pre našu domácnosť, na jej skrášlenie. 😉 plus ma to baví ako moje hobby 😉

zuzkat1
19. feb 2014

@mimake u mna je psychohygiena dobra kniha alebo daco do kuchyne (a to takych 7 rokov dozadu som nevedela uvarit ani parky🙂). A manzelten teraz studuje vs tak tam ide dost penazi.

mima4
19. feb 2014

psychohygiena pre mna:
+ aj dobra sauna a masaz 😉 a niečo z talianskej kuchyne 🙂

melleanor
19. feb 2014

@mima4 krutý obrázok v práci pred obedom 😀

maminuska
19. feb 2014

ano , pre každého je niečo iné normálne ,ale existuju aj hranice normálnosti, tam už začína nenormálnosť.
A tou je podľa mna aj príspevok zakladateľky.

@zuzkat1 ty si pre mňa určitá neznáma čo sa týka postoja k životu , k ,mužom , k postaveniu ženy v rodine .... si pre mňa príliš submisívna hlavne vo vztahu k mužom .... ale ak to tebe vyhovuje tak nie je o čom .
Ale ja by som takto umrela, doslovne by som zakapala po mesiaci . Verím však že obidve sme normálne a obidve vieme kde už tá všeobecná normálnosť končí. 🙂.
Najbližšie náozrovo mi je asi
@mima4 ( a to aj v iných témach - muži verzus ženy ).

zuzkat1
19. feb 2014

@maminuska 🙂 moj manzel by nesuhlasil s tym ze som submisivna...a jeho znami a kamarati tiez nie🙂 uz sa mi dostalo ze som na neho dost sekera🙂
To ze podla mna zena ma robit veci v domacnosti a plne sa starat o deti je fakt... Tiez tie financie fungovali ako som pisala,ale obaja sme to tak chceli. To ale neznamena ze skacem ako piska. to skor on sa pyta veci mna.napr.ta vs -keby poviem nie tak nejde studovat atd.

zuzkat1
19. feb 2014

@maminuska tym som chcela povedat ze tie veci nerobim tak preto lebo on to tak chce,ale preto lebo podla mna to tak ma byt.

andreasko
autor
19. feb 2014

@slniecko154 ano len som to dala ako otazku a to bola chyba,reto som to dala ako dskusiu,ked ma tu viacere poprosili,takto sme si cez postu pisali....tak preto ,urcite nie zo zabavy,je to u mna problem,kezby nebol

cobhan
20. feb 2014

@andreasko neviem, co s takym chlapom ako mas ty...u nas to je podobne, ale len slabsi odvar a sposobene tym, ze on vela veci nechape, staci mu nazorne vysvetlit a je klud.

lienka.7
20. feb 2014

@andreasko
ja zarabam tiez menej ako manzel, a ked proste nemam, poviem mu ze nemam a vypytam si.
tiez bolo obdobie ked frflal, ale urobila som to ako ptu uz spominali ine maminky - napisala som mu zoznam na listok, dalla 100€ a nech sa paci caruj. pripadne som n ekupila ani chleba ci pecivo. hend sa chlapec spamatal 😀 😀 😀 😀
nepoznam, aky je typ muza, ale pripada mi ako zakomplexovany chudak, ked je k tebe takyto, sorry.