Ekonomika v manželstve

andreasko
18. feb 2014

ahojte chcem sa vas popytat na váš názor ,ja svoj názor na to mám ale chcem počuť od vas nestrannich....v skratke ...sme manželmi 15 rokov,ked sme sa spoznali bol práve v rozvodovom konani ....takže ani počut že by som rozbila manželstvo ....z predchadzajuceho manželstva ma 2 deti a čo ja viem nikdy si nežili nadpomery skor velmi slabo na chlapa zarabal takže nemohli si moc vyskakovat ....ked sme sa vzali našiel si velmi dobre slušne platenu pracu kde si zarobi dost slušne zariadili sme sa byvame v novom dome bez hypoteky ....chodila som do prace ja i on moj plat ccA 500 EUR išiel na domacnost stravu drogeriu a všetko okolo toho manzel z platu paltil byvanie poistky svoje odvody naftu....narodili sa nam deti ....prvy syn 12 rokov teraz a teraz mam druheho 2 roky ktory ma ....som na materskej ....poberam rodičovsky 200 eru a muž mi da k nemu 300 eur ....takže 500 eur pre štyroch .....z toho 400-450 určite miniem na stravu a ostava mi vreckove 50 eur a to čo je? ....som naštvana pretože on si palti svoje koníčky muziku ....kupuje si nastroje a prislušenstva a to ho vyjde zo svojho aj mesacne 500 eur ....a to sa ma ani nepyta len zahlasi ...ako napriklad dnes že ide si kupit za 290 eur čo potrebuje zas k muzike a tyžden dozadu zas invennstoval 200 eur nanovo zas niečo ku svojmu koničku....bože toto ma vytača ....kde je nejaka rovnost? ja musim doslova žobronit o každe euro navyše pripadam sa ako chudera a on si len tak kupi aj bez toho aby sa vobec unuval niečo mi povedat....alebo ked povie tak oznámi len....už mi to lezie fakt na nervy ....nemam nič navyše ...nemam tu slobodu že idem do obchodu a kupim niečo pekne do domacnosti pretože by mi to chybalo v rozpočte a potom si musim vypytat od muža podotykam ....nekupujem drahe veci slkor tu cez bazar mk,nie som rozhadzovačna nechodim po kozmetikach....a npod....teraz budeme mat oslavu 2 roky syn budem si musiet vypytat od muža na torty 50 eur a už teraz som z toho nervozna kolko reči bude mat okolo toho....a ked mi aj v novom mesiaci da 50 eur tak si to z tich 300 eur odrata ...a ja nevychadzam ....a to je kolobeh...jeden jedinikrat čo sme spolu mi dal v tedy 1200 sk vtedy koruny ked došiel preplatok že kup si niečo pre seba pekne ....no to som kukala ako vol....to bol jediny krat ....nepoznam od neho darčeky ked su vianoce da mi 50 eur pre mna nech si dačo kupim ....a pritom ja aj z toho mala mu kupim či pivko,tričko proste nie som lakoma ....rozdala by som sa a nemam navyše on si žije ako pán....som smutna kde je nejaka rovnost? však si pripadam ako lacmna pracovna sila ....domacnost deti sex a ked potrebujem chcem si niečo nie drahe pekne kupit nemam na to aj ked nato mame ....som nasrana ....ide ma roztrhnut od jedu ....toto nikto nevie že to takto u nas funguje hanbim sa za to....proste od začiatku drži kasu on a vydeluje ma ....citim že už nevladzem dakujem za vas cas a nazor čo si vy myslite o tom

mokon
18. feb 2014

@andreasko no tak si daj platiť za prácu v domácnosti, keď on takto, veď mu upratuješ, varíš, žehlíš, staráš sa aj o jeho deti! alebo nech skúsi mesačne z tých 500 vykúzliť to, čo Ty! Mám "rada" takých ...

andreasko
autor
18. feb 2014

@mokon dakujem a to som ešte nenapisala že od začiatku mu vadilo že som chodila do roboty nechcel že on sa o nas postara ....už vidim čo bude teraz zas len same vadenice ked pojdem o rok do prace ....on si potrebuje aby som bola na nom zavisla ekonomicky

mokon
18. feb 2014

tak potom vidím jedinú cestu - rozvod a basta, ja nie som na nejaké sľuby 😒

juliana77
18. feb 2014

@andreasko Verím a chápem, že sú muži s takýmto vydeľovacím myslením, ale nerozumiem prečo to riešiš po päťnástich rokoch manželstva? Z jedného dna na druhý určite nezostal takýto.

mata128
18. feb 2014

@andreasko Jedneho casu to skusal aj moj....ze sak som len na materskej....tak som mu tyzden nevarila,neprala,proste nic...ked sa zacal rozculovat,tak mu vravim-ja som na materskej,takze sa venujem za tych 200€ iba malemu...na pranie,varenie,zehlenie a upratovanie si zozen a zaplat niekoho druheho....u nas to zabralo...nehovorim,ze je to uplne podla mojich predstav,ale je to o 80% lepsie 🙂 ... Chce to sa len zatat a nepovolit

jahodka8
18. feb 2014

hlavne mu nič nekupuj za tie peniaze, čo ti dá. Načo mu kupuješ pivko a podobne? Kúp si niečo na seba a hotovo. Ved má peniaze, pivko si kúpi.

marylis
18. feb 2014

@andreasko och, podla mna to je chudak s nizkym sebavedomim. Odid od neho a vytrieskaj poriadne vyzivne 😉

andreasko
autor
18. feb 2014

@mata128 inak velmi dobrééééé.....asi treba na to tak....

andreasko
autor
18. feb 2014

@jahodka8 no lebo ja som taka blba či narodky vianoce valentin alebo hocikedy len tak niečo male mu kupim čo viem že ho potešim...a on na oplatku nikdy nič ....smutne ...nečakam to od neho skor by ma prekvapilo keby niečim prekvapli

andreasko
autor
18. feb 2014

@marylis no však už som aj takto daleko nad tym rozmyšlala ...ved mam pocit že so mnou manipuluje ....vie dobre ako na mna vťdy sa podvolim pre klud a to je od začiatku chyba ....si je isty mnou....

nikawero12
18. feb 2014

@andreasko no ja som vydatá už takmer 30 rokov a neviem si predstaviť, že by som ja mala vrámci rodiny svoje peniaze a manžel svoje peniaze-stále to boli naše spoločné peniaze. Ale to ti zrejme nepomôže....Takže moja rada znie, aby si sa rozumne a v kľude porozprávala s manželom a vysvetlila mu, že ceny za potraviny sa z mesiaca na mesiac zvyšujú, takže tých 500 euro ti je málo, aby ti pridal aspoň o 100-200 euro viac, veď má z čoho. Alebo riešením by bolo možno aj to, aby manžel chodil nakupovať potraviny, aby zistil aké sú dnes reálne ceny. Lebo povedzme si pravdu, mnohí muži nemajú reálnu predstavu, aké sú v dnešnej dobe drahé potraviny, keďže sa väčšinou nestarajú o ich nákup.

marylis
18. feb 2014

@andreasko no ty sa musis najskor rozhodnut co vlastne chces. Ci chces takto zit do konca zivota alebo nie.

mokon
18. feb 2014

@andreasko no tak skús na začiatok trošku popracovať na sebe,aby zneistel, šaty, opätky, nechty, upravená - uvidíš, či sa nezačne zaujímať, že čo sa deje 😀

jahodka8
18. feb 2014

@andreasko To si myslí ako veľa ti dáva, ked ti ešte zostane na darček pre neho.

gogolova
18. feb 2014

osobne so myslím že rozvod je krajné riešenie....najprv skúsiť či sa do nebude dať nejako rozumne vyriešiť...myslím že rada od mata128 nie je zlá...treba ho trocha vytrestať....nech si to vyskúša....my sme trojčlenná rodina a ked som bola s dcérkou na materskej tak sme mali rozpočet na mesiac 250 eur...bolo ťažké z toho hospodáriť ale dalo sa to..ked sa mužovi zdalo že mu niečo chýba tak som mu jeden mesiac vrazila peniaze a nech mesiac hospodári on....po týždni to vzdal....potom ked som sa vrátila do práce tak on stále dával do rozpočtu 250 eur a ja som zo svojej výplaty mala dávať tiež 250..ale kedže som sa naučila pekne hospodáriť z 250 eur na mesiac tak zo svojej výplaty pridávam len 100 a ostatok mi zostáva....on o ničom netuší a ja som spokojná🙂.....
týmto chcem len povedať že bohužial si občas musíme poradiť samé...ale verím že nejakú cestičku nájdeš aby si bola spokojná....ale treba to naučiť muža🙂

andreasko
autor
18. feb 2014

@nikawero12 to si sa presne traafila minule sme išli spolu na nakup čo on chodi vyniimočne ....nakup vo štvrtok sme boli v kauflande a platila som 60 eur a to bolo naozaj nevyhnutne veci na vikend plus začiatok tyždna aspon do stredy ...ubohe aby som ja takto musela zvažovat ....a vtedy som mu aj povedala vidiš 60 eur len teraz .....no a on mi na to povie 100 eur na tyžden to ti musi stačit ....kukam kde sa da čo najlacnejšie ...ale o to nejde ...ide o to ....mame na to ale on len pre svoje zaujmy ja som b
vedlajšia

mima4
18. feb 2014

@andreasko
určite takyto vydelovaci system nie je v poriadku, ved peniaze su spolocne.
Na druhej strane nerozumiem, prečo nepracujes. Nemas doma babatko.

andreasko
autor
18. feb 2014

@mokon aj tu som začala .....oprašila som pred rokom steper schudla 20 kilov a nevyhnutne kadernička obočko ....aj tu na mna žiarli....podozrieva ...teraz som si vydobila fitko chodim dva krat do týždna ved nemožem stale robit len to čo on chce ...stale ma potrebuje riadit ako decko čo mam robit čo nie....absolutne si nepripadam rovnocenne ...ani platobnu kartu jeho nemam tiež ma napadlo že keby sa nedajbože niečo aj stalo nemam absolutne žiadne dispozicne pravo sa dostat k peniazom...

andreasko
autor
18. feb 2014

@gogolova tak to ta obdivujem a maš mooje uznanie ...dakujem vam za veše rady nazory

andreasko
autor
18. feb 2014

@mima4 mam syna dva roky bude mat ....mohla som nastupit do prace že sa budeme nejak striedat pojde do školky a tak ale kde??prosim ta ohen na streche on nebude s malym an nechce aby som pracovala on nas uživi ....no to sme sa neustale vadili ked bol prvy syn a teraz ked sa o rok bliži moj nastup do prace ....v robote som vždy bola spokojna mala som prijem a nebola som odkazana len na ejho pomoc ale mne sa zda že potrebuje ma mat zavislu na nom

zuzkat1
18. feb 2014

Tak ja neviem...ak sa ti to nepaci tak hned na zaciatku si mala povedat...
My mame 2ucty ale peniaze spolocne. No ani na kavu nejdem bez toho aby o tom vedel. Mne sa zda ze 500e je dost.

liv1
18. feb 2014

Ahoj. Vobec sa necudujem ze ta to tak hneva. Urcite s tym treba postupne nieco spravit, naraz to asi nepojde. Zvolila by som nejaku cestu, ktora by sa v co najvacsej miere vyhla hadkam, aby to nakoniec nevyustilo do velmi neprijemnej situacie. Ja by som mozno aj vyskusala take nieco ze chcem ist do roboty skor, a otvorene mu povedala ake neprijemne pocity zazivam pri pytani si penazi od neho a ze je to nefer atd. Inak myslim si ze je to od neho dost chrapunske ze sebe takto dopraje a vam nie. Toto u nas takto nastastie nefunguje, kupujeme si rovnomerne, ja mam kreditku od mm uctu a debatujeme len ohladne vacsich investicii. Zelam ti nech sa ti to podari tak aby si bola spokojna 😉

haliee
18. feb 2014

@nikawero12 suhlasim presne ako pise aj nika, najlepsie je ak bude chodit on nakupovat, alebo spolu,
aby videl aka je realita, ake su ceny, co vsetko realne domacnost potrebuje,
inak si to nebude vediet asi ani predstavit, len ked to bude vidiet, a to nielen raz, pravidelne,
pripadne robte raz za tyzden spolu velky nakup, potom ti 100e ak som dobre citala mozno bude stacit,
na tyzden, mimo toho velkeho nakupu na ostatne co bude treba priebezne dokupit,
a to co pises, ze si kupuje pre seba, poznam vela chlapov co sa bud hraju na pocitaci do rana, co sice nestoji peniaze, ale je to pre rodinu dost ubijajuce, robia to ako relax,
alebo si kupuju veci drahsie ako tvoj, aby sa zrelaxovali, (to su kokretni, co poznam ja v okoli)
cize v ich pripade, cena nehra taku rolu, je to vyhodna kupa, 😀 kedze mu zabezpeci pocit radosti alebo relax,
potraviny a bezny chod domacnosti tak nevnimaju, hoci to ich zivi v bezne dni, 😀
a samozrejme sa pokusti hovorit o tom, ze sa citis neprijemne, co by sa citila kazda zena, v tejto situacii

mimake
18. feb 2014

@andreasko ako tak citam rozne manzelske problemy tu na MK ( nie len teno) zistujem jeden spolocny bod a tym je zla komunikacia medzi manzelmi. Casto sa riesia problemy ked je uz neskoro namiesto toho aby este pred vstupom do urciteho zivotneho obdobia ( rozumej napr. narodenie dietata, ostanie na RD ) prekomunikovali buducu situaciu a svoj postoj k nej. My si s muzom tiez nezijeme zle ale kazde vyhodenie z kopytka spolu predebatujeme. Treba si stanovit priority co je a co nie je dolezite. Co sa kupi a co naopak moze chvilu pockat. Ucim k tejto zodpovednosti mojho muza snad odkedy sa pozname. Sme rovnopravni, ako v manzelstve, povinnostiam tak aj ku peniazom. Na tvojom mieste by som si asi vsetko spisala ( kolko ti ostane co vsetko zaplatis) a prisla s tym za nim nech to ma cierne na bielom. Navrhla by som mu mesacnu vymenu. Nech si skusi mesiac zit z toho co ostava tebe a ked zisti ze sa to da tak nech ta to nauci 😉 ale pri jeho utracani pochybujem ze dojde k nazoru ze je to mozne 😉

ammellia
18. feb 2014

Vyhlas matersku za svoje vreckove a na cely chod domácnosti nech dava on. Kua, to su chlapi toto...

eliska31
18. feb 2014

fuuuha tie financie to je riadny kamen urazu...nuz ked tak citam, niekedy neviem ako a co si mam mysliet. My zatial nie sme manzelia, len chodime spolu. My sme zastancovia oddelenych uctov, nakolko obaja mame prijem. Nastastie robime v rovnakom obore, takze vieme ako je to s nasim prijmom. Ale zase neni to take ze sme drzgrosi, aj ked teraz ked prerabame byt, tak doslova kazdy centik obracame. Na domacnost sme si zobrali jeden ucet, co som predtym nepouzivala len stal, tam kazdy z nas odvedie sumu co dohodneme. Je k nej aj karta, a ta je pre oboch. Ked potrebujeme tak z tamad vyberieme, z nej platime nakupy a take. Ale vzdy vieme co sme platili, my si to nejako povieme. Osobne ucty si nekontrolujeme, ja nemam za potrebuje sledovat jeho ucet kolko tam ma a na co mina a on zase nesleduje moj...my si nejako povieme vsetko ked ideme nieco kupit, alebo len tak sadnut na kavu s kamoskami...my si aj taku evidenciu vedieme, na konci mesiaca podla blockov na co sme minuly. Mame taky prehlad. Vzdy si sadneme, spiseme do zosita a potom nam sa hlava zatoci 😀 😀

haslerka27
18. feb 2014

na materskej je zivot iny....a v dnesnej dobe o to horsi.nemyslim ze tvoj manzel je zly.len to berie tak ze on robi tak viac investuje do seba

bejbinka
18. feb 2014

@andreasko Podla mna nie je v poriadku, ze Ti vydeluje peniaze a on si zvysok minie na seba a svoje konicky. Ty si na materskej, lebo sa staras aj o JEHO dieta! My napriklad mame peniaze na jednom spolocnom ucte, naco platit za dva ucty, a kolko kto potrebuje, si vezme...samozrejme, ked sa kupuje nieco drahsie, povieme si o tom a dohodneme sa ci ano alebo nie, ale ja si bezne kupim to, co potrebujem a chcem a neviem, preco by som sa mala pytat manzela (tiez som na materskej). Zober si napriklad tu nespravodlivost, ze hoci mame s muzom rovnake dosiahnute vzdelanie, ja zarabam o vyse polovicu menej, lebo proste tak to funguje v spolocnosti, ze chlapi zarabaju viac a preto mi ani nenapadlo navrhovat manzelovi, aby sme davali kazdy rovnaku sumu na domacnost a zvysok by si kazdy nechal pre seba - no to urcite, to by sa mojmu mm zilo! Je viacero sposobov, ako mozes svojmu mm otvorit oci alebo nazvime to - skusit ho vytrestat, baby predo mnou Ti uz co-to navrhli. Ja som Ti len chcela povedat, ze to podla mna nie je spravne, ako to u Vas doma chodi a musis sa za seba postavit...a cim skor tym lepsie. A v ziadnom pripade neostan na nom ekonomicky zavisla. Inak, v Tvojom pripade by bolo super, keby si Ty zarabala viac...by ma zaujimalo, ci by sa Tvojmu mm pacilo, keby si mu vydelovala peniaze?!

mima4
18. feb 2014

@andreasko
tiez mam pocit, ze chce aby si bola na nom zavisla...a bacha...takyto muzi radi spravia zene aj dalsie dieta - poistka 😉

nikawero12
18. feb 2014

@haliee tiež s tebou súhlasím - myslím ten veľký nákup raz týždenne....ale ja by som to zobrala ešte zásadovejšie - ja by som na mieste @andreasko na nákup s manželom nešla vôbec, ale by som si urobila nejaký jedálny lístok, čo chcem variť počas jedného týždňa a podľa toho by som manželovi napísala na lístok zoznam potravín,ktoré mi treba na varenie plus vecí ako sú hygienické prostriedky do domácnosti, nutné veci pre deti a podobne - zoznam by som strčila mužíčkovi do ruky, nech to všetko nakúpi sám, keď pôjde z roboty...a potom by sa ukázalo, či je 100 euro za týždeň dosť pre domácnosť.