Hospodárske zvieratá pozdĺž plota

2. aug 2023

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či niekto riešil podobnú situáciu a či je vôbec riešiteľná. Nie som žiadna mestská panička, vyrastala som na vidieku, viem čo to obnáša. Ale. Postavili sme si dom a sused vedľa nás chová zvieratá. Pravdou je, že on tam mal tie zvieratá skôr. No má malý pozemok a zvierat veľa - zajace, kačky, sliepky, husi. Kuríny má tesne za hranicou pozemku, max 5 cm, najnovšie si dal ďalej, asi 60cm. Má ich pozdĺž celého 25 metrového plota. Dva metre od tej hranice pozemku mám dom. Nevadí mi nočné kikiríkanie a kotkodakanke, predsa nezadrotuje zvieratam zobáky. Vadí mi ale smrad, ktorý je taký, že nedokážeme vôbec vetrať, hoci z neho strany okna nemáme. Ráno, na obed, večer, v noci, či prší alebo je pekne stále cítime iba smrad. Zvieratám poriadne nečistí, nemá hnojovú jamu ale veľku kopu od hranice asi 3 metre. Má tam premnožené potkany, ktoré mi behajú popod okná. Ako sa môžem.brániť? Obec nemá všeobecné záväzné nariadenie, vraj nemôžu urobiť nič. Mne ale tečie hnoj do dvora. Zákony sa vraj týkajú až chovu nad 300ks. Existuje nejaká cesta? Nechcem mu zakázať chov. Chcem iba, aby si vyčistil dvor, likvidoval potkany, urobil hnojovú jamu alebo vyvážal hnoj, aby to aspoň trochu eliminoval. A aby si odsunul búdy aspoň 50 cm, nech mi tu netečie hnoj a voda. To naozaj neexistuje riešenie? Prepáćte za takúto tému, ale už neviem dke by som sa pýtala.

alantroj
2. aug 2023

Urcite sa s nim porozpravaj. Skus mu to vysvetlit. Ak nie, mozno hygiena. Kamoske pretekala zumpa od suseda pred vchod a nechcel riesit tak hygienu zavolala. Iny kamos mal zver blizko pri inom susedovi, ten to dala ako staznost na mesto a musel to presunut

peter0123
2. aug 2023

Obec by mala mať VZN o chove zvierat, kde sa upravujú podmienky chovu. Kukni ako máte stanovené

marca12
2. aug 2023

Aj my chovame a keby sa susedia stazovali,vynalozim vsetko usielie,aby sme to vyriesili k spokojnosti oboch stran. Nechapem takych sebeckych ludi. My sme starostlivo vyberali miesto daleko od susedov. Mna by hanba fackovala zneprijemnovat smradom okolie. Skusali ste sa s nim porozpravat?

reanda
2. aug 2023

ja by som si tam postavila betonovy plot.. na to ste nemysleli, ked ste isli stavat, ze budete mat kuriny hned pri dome? ked pises, ze on tam mal tie zvierata uz predtym? tiez byvam v baraku, susedia zo vsetkych stran chovaju sliepky, ale nikto nema kuriny pri domoch, vsetci ich maju az na konci zahrady.. myslim, ze aj keby viac cistil, tak vam to tam aj tak bude stale smrdiet, sliepky proste smrdia

autor
2. aug 2023

@reanda mysleli sme na to, ale jednoducho na pozemok sme nemali, tak sme stavali tu. Vtedy to až tak nesmrdelo, hoci smrad bol vždy. Ale teraz je to hošie a horšie. Samozrejme, že chceme betónový plot. Aj sme ho chceli postaviť, ale z tvárnic sa nedá,lebo ani kopať sa nedalo. Hoci na vlastnom, trieskali sme si ruky o búdy. Ideme robiť betónový z panelov, ale firma to veľmi neodporúča, nakoľko hnoj bude tiecť na panel a môže to narušiť statiku. Je to ťažko. Poznám veľa ľudí, ktorí chovajú, ale takýto smrad som nikde nezažila. Ani na farmách

autor
2. aug 2023

@peter0123 naša obec nemá

autor
2. aug 2023

@alantroj
@marca12 skúšala, bezúspešne. Slušne som požiadala o posunutie búdy na cas kopania, aby sme postavili plot, nakričal na mňa, vraj si kopem na svojom. Kopem, ale od hranice k sebe a tam to pri plote vyzerá desivo proste.nepochodila som.. hygienu neviem kde kontaktovať. Všade je len veterina a tá to vraj nerieši

abbey1
2. aug 2023

Škoda, že ste toto neriešili skôr, než ste postavili. Teraz to bude pravdepodobne boj nepríjemný pre obe strany.
Nám choval sused sliepky rovno vedľa okien z našej obývačky. Náš dom stál skôr. On si pristavil hospodársku budovu k nášmu domu bez stavebného povolenia.
Nepomohlo nič.
Vy ste mohli skúsiť aspoň vopred nejakú dohodu, kde by in bol ochotný presunúť zvieratá a podľa toho možno postaviť. Buď si zvyknete, alebo sa roky môžete naťahovať cez úrady a súdy, ak sa so susedom nebude dať dohodnúť.

autor
2. aug 2023

@abbey1 neriešili sme, lebo len papierovačky na dom sa riešili viac ako dva roky, potom sme už museli stavať, ceny ški vtedy rapídne hore a ako píšem, nebolo to až také hrozné. Kuríny tam mal, ale choval menej. Teraz len oristavuje viac a viac a hlavne má toho veľa na malom pozemku. Právnička mi povedala, že spor by sme na 100% vyhrali, lebo to je extrémny zápach a tie potkany čo tu behajú. Len keď človek je rád, že dom postavil, nie este súdy platiť. A hlavne, zakázali by mu chov a to ja nechcem. Ja iba chcem, aby mi hnoj netiekol na pozemok a aby som si mohla aspoň vybetrať dom. Poznám veľa ľudí čo chovajú a keď aa človek k to stara tak ako má, tak sa to dá prežiť. Chov patrí na dedinu, smrad mi neprekáža, ale toto je neúnosné. To kto nezažije, nepochopí

hladamematku
3. aug 2023

Toto isté som už riešila 1. Rvsp emaily sú na webe 2. Hygiena emaily na webe ti pomôžu ešte viac...určite sa pohnes

ghostsgirl
3. aug 2023

S tymto hygiena nic nespravi. Hygiena riesi len prevadzky a nie domace chovy. Tu ide o susedsky spor. Jedine obratit sa na sud. Skoda, ze si ludia poriadne nepremyslia kde idu stavat.

katarinka89
3. aug 2023

Ten zápach tam budeš cítiť, či to posunie o 50cm, o meter alebo o 2. Dupľom, keď je nízky tlak a ma pršať. Potkany prechádzajú aj k nám od susedov, ti to majú zarastené, džungľa ako vysita a my nizucku travicku. Ale neriešim, čo mám ísť za nimi a nakaziť im aby všetky tie potkany vychytal?

lusesita2
3. aug 2023

nepoteším ťa, náš druhý sused chová vo veľkom v strede dediny, smrad býval neznesiteľný, nepomohlo nič, ani obec, ani hygiena, ani veterina, rokmi chová už menej. Pred rokmi sme kvôli neznesiteľnému smradu zavádzali klímu, v horúčavách sa ani večer nedali okná otvoriť. Takisto sme žiadali odstraňovanie hnoja a zostatkov, nepochodili sme

peter0123
3. aug 2023

Oslov poslancov OZ ktorých si volila v posledných voľbách, alebo ak poznáš nejakých, možno sa dajú hnevať, nech dajú návrh

autor
3. aug 2023

@ghostsgirl tak ono vždy to bol dvor. Bývala som tu od mala. Sused choval vždy, ale nebolo to takéto. Nie každý má navyše peniaze na pozemky. Keď som mala svoj, postavili sme na ňom. Ale bez ohľadu na to to nedáva susedovi právo mať "namiesto" plotu búdy. Tie pristavival postupne, počas toho sko sme stavali. Nebolo to také ako teraz

autor
3. aug 2023

@lusesita2 výborne. Veď nech si ľudia chovajú, ale toto je čosi strašné.

autor
3. aug 2023

@katarinka89 nie, ale ak niekto chová zvieratá, mal by proti potkanom bojovať. Nie, že ja výjdem na balkón a vidím ako majú potlany v hnoji raj. Má tam pripravené žrádlo pre zvieratá, častokrát otvorené, tak tam majú doslova hody. Potom príde človeka ráno otvoriť okno na 2 min. Kým sa dá a okolo domu beží potkanka rodina. V prístrešku som zodvihla dosku a 15 som ich narátala a to hotový roo utekal. Trovím ich, priebehu 3 dní som ich otrovila 12 a do toho susedina mačka nosí domov denne troch. Kde sa chová, tam sú potkany, ale keby aspoň to žrádlo bolo zatvorené, keby to ničil. Ale nie, len pristavije viac a viac.

katarinka89
3. aug 2023

To len tento 1 sused chová zvieratá ? Lebo mi príde trošku z tvojho prispevku- že len on jediný ....potkany sa držia tam, kde je jedlo, čiže ešte ďalších tvojim XY susedov, môže byt problém......potkany si diery vyhrabavaju, tak isto aj myší. Keď budeš mat betonovy plot, nič tým nezmeníš, smrad zostane, potkany tiež. Už ich len trovit a jedine poprosiť suseda, aby ste nato išli húfne.....všetci....
Táto situácia musela byt rovnaká, len inak si ju prežívala v čase stavania- eufória z nového bývania, a inak to prežívaš teraz ale je to to iste. Nuž, moc ti nepomôžem, ja bývať tiež na dedine, všetci susedia chovajú navôkol, niektorí udržujú okolie, iní nie a potkany sa snažíme všetci likvidovať. Teraz už len bojuj alebo dom predaj ....nieje nič horšie ako zle vztahy so susedmi

colsami
3. aug 2023

Ak obec nema svoju vyhlasku ohladom tohto, kontaktuj RVPS pod ktoru spadate. RVPS su vsade po Slovensku. Veterina obycajna s tym nic nema, a hygiena predpokladam tiez menej ako rvps.
Inak neprijemna situacia...
Ano bol tam skor a je to jeho dvor, aj ked by mohol byt tolerantny... Holt niektori nie su.

0kristina0
3. aug 2023

Nechces sa tahat po sudoch tak skuste mediatora. Zial, vedela si do coho ides a vyhovorka typu, nebolo to take strasne akoze nehnevaj sa, videla si co za suseda mate, mohli ste predpokladat nieco taketo a ked uz idete stavat vedla suseda co ma hospodarske zvierata, ozaj ste mali riesit ten murovany plot uz pri stavbe domu. Neboli peniaze? Tak naco staviate ked na to nemate. Sama teraz vidis ako ti to zneprijemnuje zivot. Ja na tvojom mieste by som sa so susedom uz vobec nebavila a dala to na sud. Zrusia mu chov? Nech, ma chovat tak aby co najmenej zneprijemnoval zivot ostatnym, nezije tam sam. Sancu si mu dala na napravu, otvara si na teba papulu, bezmilosti by som ho dala na sud.

autor
3. aug 2023

@katarinka89 situácia bola iná, mám fotku pozemku, keď sme začali, mal tam tri búdy. Teraz ich tam má 8. Je jediný, ktorý chová a hlavne na malom pozemku veľmi veľa. Keby aspoň sa snazil, ale on nijako nebojuje proti potkanom, žiadne opatrenia. Keby si videla fotku..

autor
3. aug 2023

@0kristina0 píšem, že sme nemali peniaze na pozemok, nie na plot. Teraz k tomu, prečo tam taký plot nie je - sused nedovolil plot na hranici pozemku, jedine vo svojom. Betónový plot zaberie cca 30-40 cm pozemku, keďže všetko musí byť na mojom. Tak sme najskôr postavili komplet dom a teraz riešime plot. Začali sme kopať, prišli sme ku búdam, ktoré sú na hranici a problém okolo nich kopať. Problém ukladať dt. Ak chcete mať plot staticky dobré, treba ho trochu naprávať aj z jeho strany, kde ledva vopcháte dlaň a prečo si mám ešte viac ubrať z pozemku, aby to šlo? Viem o čom je stavba, mám ľudí so stavebným vzdelaním, stavebných inžinierov. Nechcem mať do budúcna problémy, že sa naruší statika a nebodaj to spadne, v horšom prípade ku nemu. Nedospeli sme ku dohode. Naziapal na mňa, že on nič posúvať nebude. A to sme chceli len na dobu kým postavíme. Zavolali sme teda firmu na stavanie plotu z dielcov. Ale povedali nám, že treba poriešiť, aby sa sused posunul, lebo keď bude stále na to tiecť voda a hnoj, bude sa to ničiť. Samozrejme, keď prší, aj vtedy bude mokrý. Ale meď na to ešte bude valkť voda zo striech, tiež to nie je dobre, dielce sa môže začať prehýbať. Takže chceli sme riešiť, nikdy som sa na nich nesťažovala, rátali sme s plotom, ale teda až teraz, aby sa lepšie manipulovalo okolo domu počas výstavby a dopadla som tak, že na mňa naziapal.. a ako hovorím, keď niekto chová 30 kur, okej. Ale keď niekto chová 30 kur na 5m2, to asi smrdí viac ako keď majú výbeh..

0kristina0
3. aug 2023

Tak sa chod sudit.

matullienka
3. aug 2023

Nech za ním ide tvoj muž možno bude mať pred ním väčší rešpekt ako pred ženou. Sused tuto chceme postaviť plot na 3 týždne vám to posuniem o 1 m kým sa urobí a budeme mať pokoj všetci, alebo si tu budú kontroly kľučku podávať a stretneme sa na súde.

nelili1978
3. aug 2023

Z vlastných skúseností od susedov viem, že s tým nikto nič neurobí. Kamoška má u suseda prasiatka a je to des a hrôza. Chovajú na predaj v podmienkach katastrofalnych, nikto s tým nepohol. Kontaktovali regionálnu správu, obec niekoľkokrát, policajtov, so susedom mali vyslovene vojnu. Stale cítiť smrad hnoja. Nevie vetrať, vešať prádlo na dvore, keď sedíme na terase, je to ako na družstve. Ten človek tak trápi tie zvieratá zrejme odjakživa, keďže všetci o tom vedia naokolo.

viera27
3. aug 2023

Tak zistila by som si nasledovne. Boli drobne stavby ohlasene? Su tak blizko,nepotrebuje nahodou suhlas suseda - teba? Pocet zvierat aj sliepok nad urcitu hranicu znamena cinnost,to sa neda len tak. Kolko toho ma? A nasledne riesit hygienu. Ziadne pytanie sa na urade,rovno podavanie podnetov.

autor
3. aug 2023

@matullienka rozprával sa s ním. Odmieta posunúť. Už som to začala riešiť radikálnejšie, uvidím, či sa niečo pohne. Má na to od dnes mesiac

autor
3. aug 2023

@nelili1978 áno, určite. Veď to je jedno na druhom nacapené

autor
3. aug 2023

@viera27 neviem či ich má ohlásené, na svojom pozemku vraj môže robiť čo chce a kým nemá nad 300 kusov, nik ho nerieši. Toľko nema, ale má ich veľa na mini kúskoch. Každopádne dnes som sa s tým konecne pohla a uvidím, davam mu mesiac.