Kamarátka na návšteve

f655
27. nov 2017

Neviem kde začať..... presťahovala som sa z dediny do mesta, mám muža a dieťa. Som rada keď niekto či z rodiny alebo priateľov príde na návštevu. No jedna kamarátka nevie kedy odísť. Keď u nás bola prvýkrát už bol čas ísť na autobus tak sa jej pýtam či idem s ňou na stanicu alebo jej zavolám taxík ona na to že nevie. Nechcela som na ňu tlačiť. Potom sa pozrela na hodinky a povedala už to nestíham. Tak fajn prespala u nás. To som bola ešte tehotná no keď došla druhýkrát už bolo bábo na svete. Nemohla som jej venovať všetku pozornosť, vtedy bol doma aj muž. Keď bol čas ísť domov znova sa tvárila ako by prišla na aute a môže odísť hocikedy. Tak sme sa z mužom zámerne začali baviť že mala jedla pred dvoma hodinami a už je toľko. Myslela som že to pochopí no nič. Potom povedala že jej ide ešte jeden bus,no ja som vedela že ho zrušili, tak znovu prespala. Večer sme aj ja aj muž už boli unavený tak som povedala že by sme mohli ísť spať no ona zas nič. Po pol hodine som začala hádzať oči na muža nech niečo povie. Chceli sme jej roztiahnuť gauč, doniesť periny no ona sa ani nepohla. Asi do jednej sme s ňou boli hore. Ráno som myslela že sa nezobudí, ani malej plač ju neprehral. Keď som ju šla zobudiť tak ona sa hrala na mobile. Ani by mi nevadilo že u nás ostala ale neboli sme dohodnuté že tu prespí a keď som na návšteve tak si sledujem čas, a mohla sa aspoň spýtať či môže prespať nie to brala ako samozrejmosť že naschvál zmešká bus a zostane dlhšie u nás. Už sa obávam jej ďalšej návštevy. Mama vraví nech si niečo vymyslím,alebo poviem že chodíme každú sobotu večer k svokrovcom. Ona môže len cez víkendy keďže má blbu pracovnú dobu a býva vyše hodiny cesty od nás. Ale tak kto by už večer niekam chodil s bábätkom. Aj by som jej povedala pravdu len neviem ako to vezme. Tak čo teraz?

tyelde
27. nov 2017

Veď jej normálne asertívne povedz, že ťa to mrzí ale už je čas odísť, lebo... Alebo rovno volaj ten taxík

sissy27
27. nov 2017

@f655 nuž, keď sa ohlási na návštevu, tak ju vopred upozorniť, že spať u vás nemôže, že vám to nevyhovuje, a keď už príde, tak ju hodinu vopred upozorniť, že jej ide posledný spoj. Ja by som sa vôbec nehrala s nejakými výhovorkami, na rovinu by som povedala, že ak chce prespať, nech to povie vopred a pripravíš sa na to a dodala by som, že u nás je večierka o 22.00hod (alebo ako máte vo zvyku), pretože máte malé dieťa a potrebuješ byť vyspaná. A kľudne by som sa v danú hodinu zdvihla, povedala "dobrú noc" a nech si sedí pri stole.

eeffka
27. nov 2017

@f655 Uplne normalne by som jej povedala az sa ohlasi ze OK, ale pridi napr o 14,00 lebo o 18,00 ide posledny bus a bohuzial u nas nemozes spat.
ked je sprosta spyta sa preco, tak pekne ze narusa vas rodinny zivot. ak ma dost chochmesu pochopi. no a v kazdom pripade 30min pred odchodom busu ju zacat vychystavat ziadne prietahy.

olivnik
27. nov 2017

a vy ste ake kamosky, ze si neviete pravdu povedat?

nelka13
27. nov 2017

tak by som jej priamo povedala ze sory nemam cas alebo uz k nam nechod kedze zjavne nema kam ist nepoviem dat si kavu 2hod pokecat a domov ale spat u niekoho akoze sorry nikdy som si nieco take nedovolila ani ziadna kamoska a uz vobec nie ked mate babo

h2
27. nov 2017

@f655 Ahoj, no ešte to by tak bolo, aby som sa bála kamarátke niečo povedať! Veď preto je to kamarátka, že jej môžem povedať všetko. Voľakedy to aj tak bolo, kamošky si v pohode povedali, keď mala niektorá napríklad blbý účes, alebo bola nevhodne oblečená. Dnes sa každý bojí, aby len nikomu náhodou neublížil, kamošky si klamú, že "vyzeráš super", "hodí sa Ti to", "nie, nie si tučná", hoci to nie je pravda.
Kamoške by som v pohode povedala, že má ísť domov, samozrejme, slušne, napríklad, že som rada, že u nás bola a budem sa tešiť, ak zase príde, ale teraz už je neskoro a potrebujem sa venovať aj rodine. Ak to nepochopí a urazí sa, jej chyba a pre Vás dobre, budete mať od jej celonočných návštev pokoj.

fefe123
27. nov 2017

zbytočne neklamte a nevyhovárajte sa, povedzte kamarátke, že príchodom dieťatka sa u Vás pomery zmenili... že už jej nemôžte poskytnúť prespatie, aby rátala s tým, že bude musieť odísť posledným busom... povedzte jej to, keď sa bude na návštevu ohlasovať, buď sa urazí a nepríde, alebo príde a odíde keby treba... ak nepríde, nemáte za čím smútiť, to potom nie je kamarátka

0silvia0
27. nov 2017

@f655 pri prespaní u vás si jej pokojne mohla hodiť periny na gauč, nech si gauč rozloží sama a sedí na gauči, zaželať dobrú noc a nestarať sa. Fakt nechápem načo ste pri nej sedeli do jednej. Treba povedať, sme unavení, dobrú noc a zatvoriť dvere.

radusiq
27. nov 2017

Chces prist? Jasne rada ta uvidim, dobehni na hodinku kludne tak okolo 2-3tej lebo vies, maly teraz da zabrat taze vecerne navstevy u nas uz nehrozia (s usmevom a ako polo-vtip ale aby pochopila). A ak nepochopi tak hodinku pred poslednym busom sa dvihnut, ze no dobre moja rada som ta videla ale musim maleho zacat kupat atd. a proste si robit svoje a nevsimat si ju...

candii
27. nov 2017

@f655 uff tak to je riadna drzana, ja som tiez takej mierumilovnej povahy ze mi je trapne niekoho vyhodit alebo mu splechnut nieco do tvare, ale tak milo by som jej povedala ze nech sa nehneva ale ze prespat u vas nebude moct, a odsledovala by som si cas a rovno taxik volala. Ale inak mne by to bolo riadne trapne ked mas uz aj babo a muza doma a takto sa napchat k niekomu 😀

lubina
27. nov 2017

@f655 a preco jej slusne nepovies, ako sa veci maju, ak je dobra kamoska to pochopi....ved mas male dieta a je cas na navstevu prist ale aj odist...a tvoja rodina chce mat tiez cas si pokojne oddychnut...neviem, preco sa ludia boja povedat svoje pocity, ved to neznamena, ze ju vyhadzujes, ak budes slusna...a ak to nepochopi, tak sa nic nedeje, len dalsi krat uz nepride 😉

janinah
27. nov 2017

tvoj dom tvoj hrad tvoje pravidlá...ak najbližšie budeš znova ticho,tak k vám príde rovno na týždeň.....a ježiško nech ti donesie knihu o asertivite😉

lapersefona
27. nov 2017

už by som ju nepozvala (niečo by som si vymyslela, navyše sa blížia Vianoce, argumentov bude dosť) ..úplne netaktná návšteva a navyše nie je to rodina...zbytočne zaberá miesto a čas, ktorý si s manželom a baby viete lepšie vyplniť 🙂

btw: sú typy ľudí, ktorým aj keď povieš slušne či už neslušne nech vypadnú, s nimi to nič neurobí...

tak jej povedz, že si čoraz unavenejšia a nevládzeš už prijímať navštevy

asia83
27. nov 2017

Prepáčte, ale to je drzosť. Určite jej treba povedať pravdu, inak sa jej nezbavíte a nájde si spôsob, kedy prísť. Jednoducho z mosta do prosta: na hodinku-dve príď, no dlhšie nie, mám dieťa, muža, nemôžem sa ti venovať. Basta. Po hodinke-dvoch vstať a povedať: ďakujem za návštevu, poď, musíš stihnúť autobus. Keby nevstávala, zahovárala, trvať na svojom, gradovať a zobrať jej bundu a stáť s ňou pri dverách. Inak muž by vám mal pomôcť, je to chlap, väčší rešpekt. Veľa šťastia.

cecilia68
27. nov 2017

@f655 Prečo by si si mala vymýšľať...rovno jej povedz, že si neželáš, aby niekto u vás prespával a hotovo....ked nevie, čo je slušnosť, tak to nie je tvoja vina 😢 Ja by som jej rovno povedala, nech už viac nechodí, že na ňu nemám čas a bolo by mi jedno, či sa urazí☹

zlte_kuriatko
27. nov 2017

Niekde som citala,ze zakladom stastneho zivota je naucit sa povedat NIE. Pokial to clovek nedokaze potom ma taketo problemy a dilemy 🙂
Nabuduce ked sa ozve,povedz jej ze ju rada uvidis na 2hodinky. A ked sa po 2hodinach nebude dvihat tak sa postav a rovno jej povedz chod uz domov dnes sa potrebujem venovat chlapovi 😀 a ked sa nedajboze urazi.. no tak co? Normalny clovek toto co ona robi by v zivote nespravil,takze takuto otravu co je s vami ako 5te koleso na voze..potrebujes k zivotu?

elysiacik
27. nov 2017

Treba jej to normálne vysvetliť, máš teraz vlastnú rodinu, malé bábo, musíš venovať čas jemu a to, že u vás prespáva vám narúša normálne fungovanie domácnosti. Najbližšie keď bude chcieť prísť na návštevu tak je dopredu povedz, že fajn ale spať u nás nebudeš a hotovo. Keby chcela zase zmeškať autobus tak jej problém, zavolaj jej taxík a nech si priplatí. Nabudúce ten autobus stihne 😉

simca06022011
27. nov 2017

No inak to ste bohovsky dobre kamosky, ked jej nevies povedat normalne ze sa nehodi takto chodit na "navstevy"... ak chce prespavat u niekoho, aj u kamaratky, je viac ako vhodne si to dohodnut vopred. Normlane by som jej povedala, ze je na case ist domov, pred dalsou navstevou ju upozorni, ze mas rodinu a nevyhovuje vam ak tam neplanovane prespava, ty nemas cas a silu kecat s nou do rana atd. (proste vsetko tak ako je... ak to tak je...) A bud pochopi a prisposobi sa, alebo sa urazi a nebude chodit vobec... raz to ako mama pochopi.

nyusika
27. nov 2017

podla mna to nebude asi nejaka super kamoska, ja by som moju super kamosku aj nasilim drzla aspon tyzden 😀

ale vazne, obmedz stretnutia s takto neslusnymi zenami, naco si pridavat starosti.
nabuduce sa stretnite v meste na kavu a ty odides, ked budes mat chut odist.

nyusika
27. nov 2017

@cecilia68
presne tak,.
aby som si ja musela hladat vyhovorky a klamstva...este z toho potom ja vyjdem ako debil.

kammik
27. nov 2017

toto treba riešiť a hovoriť na rovinu, lebo sú ľudia, ktorí toto proste pochopiť nevedia alebo nechcú a kým sa im to nepovie na rovinu tak nič 😖

piece
27. nov 2017

@f655 myslím, že kamarátka by sa na teba nenahnevala, keby si jej pekne povedala, že už musí ísť domov, že ty máš aj iné veci na pláne a podobne. Niektoré sa proste necítia a myslia si, že keď oni majú veľa času tak aj tí ostatní musia mať veľa. Stretávam sa s tým tiež občas

nikenzi
27. nov 2017

no..kamoska to asi nebude 😀 ja bezne poviem kamoske: "pocuj cica, nežeby som ta vyhadzovala ale som hotova, dokvakame nabuduce"... alebo povedz "zavolam ti taxik draha, ideme dat deco spat a z muzom si chceme urobit intimčo".... proste vykopni ju milo, zo srandy, akoby nic. a ak nepochopi tak je to brzda a v tom pripade ju posli do trubky nadobro 😀

mam1na
27. nov 2017

Myslím, že baby ti veľmi dobre poradili. Verím, že je to dosť nepríjemné požiadať kamarátku, aby odišla. Ale čo iné urobíš, ak ju to samo netrklo? Práve, že ona je netaktná, neprihliada na to, že máš rodinu, bábo, je to jednoducho veľmi nevhodné. Mňa museli koľkokrát strašne dlho prehovárať, aby som ostala, ale proste mi docvaklo, že sa to nehodí, (keď som bola ešte slobodná, bezdetná) preto som vždy max. 2 hodky ostala, zabavila som maličké a pod. Musíš byť rázna, aby ste s manželom boli spokojní a mali súkromie. Inak z toho budeš nešťastná a nervózna, len čo sa ti ohlási, že príde na návštevu, a podľa toho, čo píšeš, sa to bude stupňovať z jej strany...

katarinamarkova
27. nov 2017

@f655 ako môžeš nazvať kamarátkou niekoho, komu sa bojíš povedať že šup, šup domov, mám svoj program, idem spať...dobrú, zlez z gauča....je skoro obed!
ako môžeš nazvať kamarátkou niekoho, komu nedocvakne, že máš manžela, dieťa!

ty sa jej bojíš?
ona je nechápavá vtierka?
alebo aj aj?
nechápem.......

🙂 mne tak raz svokra povedala 🙂 tá najlepšia návšteva je tá, ktorá vie, kedy má odísť 🙂

tykat
27. nov 2017

Uz by som ju nepozvala resp.by som ju rovno odmietla. Resp. by som sa s nou stretla mimo domov. Kaviaren, detsky kutik, park, prechadzka...Keby sa predsa pchala k vam tak by som povedala ze mi to nevyhovuje, a ak by naliehala tak by som jej povedala ze mi nevyhovuje mat navstevu na prespatie, ze tak dve tri hodky rada pokecas ale potom chce mat svoj klud s dietatom a muzom.... A ci sa urazi ci nie...bolo by mi to jedno. Nic ine by som nevysvetlovala. Ak nepochopi tak ju viac vidiet nemusim, nemam rada ludi ktori sa nevedia spravat a ani sa mi s nimi nechce travit cas. Ale ja by som ju uz po prvom raze (neplanovanom prespati) dnu nepustila.

beky1813
27. nov 2017

Vy dvaja ste sa s manzelom nasli 😀 k vam radost prist 😀 co tak sa naucit povedat nie? A rozpravat na rovinu? Naco s nou jednas v rukavickach? Je to le kamoska a podla vsetkeho nie moc dobra, ked sa urazi, jej problem

danielinaa
26. dec 2019

Podla mna bude kamoska trosku mentalne pomalsia a slobodna. Lebo zdravemu cloveku dopne ze je to neslusne

vierkainka
26. dec 2019

Prosiiim ta.... Vôbec si nerob žiadne výčitky ako to vezme. Je to tvoj domov a pokým ti to prekáža, nehľadaj žiadne výhovorky. Pivokis je zo raz dva tri krát a bude to brat za samozrejmosť. Treba jej normálne pol hodinu predtým povedať, objednala som ti taxi aby si stihla bus. Nemôžeš u nás prespať, mame malinke bábo, sme tiež unavení. Ak je normálna tak to pochopí, ak nie, takú kamošku ti netreba. Ty ani tvoj manžel nie ste hotel zdarma. Hlavne sa neboj.

vierkainka
26. dec 2019

Povolis jej to raz dva krát tam malo byt 😁