Lakomá budúca svokra

rosemary7
8. jan 2014

ahojte..na MK som už dlho, ale dnes som si vytvorila nový nick lebo tu mám pár známych a rada by som sa poradila s vami o mojom probléme inkognito..pre niekoho je to možno nepodstatný alebo zveličený problém, ale mňa to už dlhšie trápi..skúsim byť stručná ale zároveň vám vysvetliť situáciu..s priateľom sme spolu vyše 2 rokov, nedávne sme sa zasnúbili a v priebehu tohto roka bude svadba. bývam už u priateľa, ale pár dní strávime aj u našich...oni sú veľmi štedrí, nezarábajú veľa, ale dali by nám prvé-posledné, priateľa berú prakticky od začiatku ako súčasť rodiny..niekedy nám to je s priateľom až nepríjemné, že si nemôžu vyskakovať a stále dávajú ( hlavne jedlo, potraviny, zaváraniny, atď) momentálne som síce nezamestnaná, ale takíto boli aj ked som pracovala, takže to nie je len o tom, že nám chcú dočasne pomôcť, oni proste takí sú a nedajú si vyhovoriť, že niečo nechceme 🙂 ..a možno práve to, ako sa správajú moji rodičia mi príde ako úplný kontrast správanie priateľovej mamy.. ked k nej ideme raz za čas, a má napr. upečený koláč, ponúkne ma síce, ale prvotne myslí najmä na syna, a predomnou priateľovi povie napr. máš ešte na zajtra odloženého pol plechu ( moja mama by už balila koláč pre priateľa aby sme si vzali), alebo, u rodičov v nedelu obedujeme a napr. vždy je k nej pondelok pozvaný na obed len priateľ, mňa nezavolá,..a teraz, na Vianoce..naši nás nabalili šalátom, rybami, koláčmi a neviem čím ešte ako keby išiel koniec sveta a ona radšej nechá pokaziť kapustnicu akoby nám ponúkla 😒 a takto by som mohla pokračovať donekonečna..aby ste to správne pochopili, mne o to jedlo nejde,veď sme už sami na tie Vianoce nevládali jesť, ide mi o princíp, že akoby sme boli len nejaká návšteva a nie rodina..a keď už si spomenie, tak len na drahého a ja som vzduch...on s nou mal pár konfliktov, ja s nou zatiaľ nie, ale priateľ hovorí, že vždy by sa zastal mňa, lebo vie "akú má jeho mama sprostú povahu" .a inak, nejedná sa len o jedlo, ale aj o iné veci..je lakomá, tvrdohlavá a strašne sa uráža.. priznávam, moji rodičia sú extrémne štedrí, ale ona, to je kapitola sama o sebe..o tomto som mu nehovorila a podľa mňa mu to ani nedoplo samému, ale proste neviem či mu to mám povedať alebo to prekusnúť a byť ticho..lebo tá pokazená kapustnica ma už rozplakala, to bola ako taká posledná kvapka a ked sa pýtal čo sa deje tak som to zahovorila..

juliana77
8. jan 2014

@rosemary7 Žiť budeš s priateľom a nie s ňou a plus je, že tvoj priateľ vie o jej povahe a stojí na tvojej strane. Ľudí nezmeníš a vyberáš si muža a nie svokru, tá je už súčasťou muža. Ak s tým máš problém, tak stále ste len priatelia, dá sa to zmeniť, ale neviem ako dlho budeš hľadať super muža a k nemu ako bonus super svokru.

Sú ľudia dobrosrdeční a priateľskí a sú ľudia odmeraní, a aj trochu lakomí, nič na tom nezmeníš.

zuzanakosmelova
8. jan 2014

tu nezmenis 🙂

bajana
8. jan 2014

a aky je presne tvoj problem? alebo sa chces len vyrozpravat?
kazdy sme nejaky, v kazdej rodine funguju vztahy inak a je naivne ocakavat, ze partnerova rodina bude podobna tej mojej....hold nie vzdy to tak je....aj moja svokra ma v mnohom iny pristup ako moji rodicia....diskutujeme o tom s mm, ale zeby som sa kvoli tomu trapila alebo nebodaj plakala, tak to urcite nie....
ak na teba nie je vyslovene hnusna a neprijemna, tak sa skratka nad to povznes....vyhybaj sa jej, nevyhladavaj ju a nauc sa akceptovat situaciu taku, aka je....ak teda nemyslis, ze by cely problem nestal za debatu s nou...
inak ak si pozries par inych tem o svokrach, zistis, ze by si na tom mohla byt o dost horsie 😉

stano4000
8. jan 2014

1. si priatelka a nie manzelka, manzelka je v ramci hierarchie, ktoru maju ludia stale zauzivanu, niekde inde... ale o toto asi nejde
2. je to jeho matka a tak sa aj k tebe stavia... narusujes jej "kruhy"
3. nerozpravas sa s priatelom o vsetkom, aj ked su to mozno iba malichernosti, ale ak ta rozlakali, tak to malichernosti niesu....
4. a mozno ma pokazenu chladnicku, ak sa jej pokazi kapustnica....

zuzkat1
8. jan 2014

@rosemary7 pokial sa do vas nestara tak nechapem co riesis... Moja ponukne a nikto to neje lebo je to hnus.
Inak ked tam ide muz sa ucit tak jedlo si nosi z domu lebo ani chlieb mu neda-este z jeho si berie. A ked sme od nej chceli pozicat peniaze chcela aj uroky nazad. Atd..
Nasi su tiez extremne stedri-aj jedlom nas vzdy nabalia a ked napr poviem ze to alebo ono by som chcela tak mama hned kupi pritom tiez nemaju vela. Neriesim..svokra je u mna nula aj kvoli inym veciam a ak mas len takyto problem tak to je banalita...

billam
8. jan 2014

@rosemary7 tak toto podla mna nie je problem...neporovnavaj...uz teraz zasievas nenávisť medzi vami..

rosemary7
autor
8. jan 2014

@bajana ahoj, viem, že tu sú iné a horšie levely svokier 🙂 ja mám asi veľké šťastie, že s nou nebývam v jednej domácnosti. trošku sa do nás stará, ale je to zatiaľ na prijateľnej úrovni kedže ju tak často nevídam..ono je to len o tom, že sa chová akoby sme jej boli ukradnutí.. akoby tým, že sa jej syn odsťahoval a nie je v jej dosahu doteraz nepredýchala ..bojím sa len, aby sa to nevyhrotilo po svadbe.. ja som taká povaha, že si kusnem do jazyka a veľakrát mlčím a potom mi raz dojdu nervy a kvôli kravine vybuchnem a poviem už všetko od srdca..nedokážem mlčať do konca života, ale zas chcem ju rešpektovať nech je aká chce, lebo priateľ rešpektuje a s úctou sa správa ku mojim rodičom..a jemu o tom radšej nebudem hovoriť, štve ma ten markantný rozdiel medzi mojimi rodičmi a nou..a naši by ešte aj jej posielali všetko možné, keďže majú dom so záhradou ( domáce ovocie, zelenina, atď) a ona im ani omrvinku nepošle, viem, že sú oveľa horšie problémy, asi som sa len potrebovala vyrozprávať 😉 Ďakujem
@stano4000
@zuzkat1

lauricka
8. jan 2014

ked som citala o tom jedle, napadlo ma, ze to bude hrozna zenska aj v inych veciach a hned potom som si precitala tvoj zaver, kde to presne pises. Holt, jednoducho sa na to priprav a nic od nej radsej necakaj. Nic necakaj a neries to. Navstiv ju z casu na cas, ak k tomu pride, nenechaj si od nej kafrat do zivota a zite si svoj zivot, mas super rodicov a z toho sa tes. Hlavne si daj pozor, aby, ked sa narodia deti, sa ti do toho prilis nemontovala. Radsej si drz odstup. Musis s tym ratat, ze takuto budes mat svokru, ak si chces priatela vziat, bohuzial. A o svojich pocitoch priatelovi povedz, je to lepsie, nez nedorozumenia.

lucianka222
8. jan 2014

@rosemary7 v podstate Ti k tomu nemám čo dodať, ako poradiť, len Ti chcem povedať, že držím palce do spoločného života 🙂 a veľa trpezlivosti s "budúcou svokrou" 🙂

nelika
8. jan 2014

@rosemary7 a co jej dávaš Ty?

sjuzi
8. jan 2014

Podla mna si prave vo faze porovnavania a samozrejme zistujes, ze svokra je celkom ina ako tvoja mama. Neboj, kazda sme si tym presla... 😅 Niektore to vezmu ako normalnu vec, niektore z toho robia dramu. Ja, mozno i preto, ze mam 2 synov, sa uz na to pozeram inymi ocami. A sice moja svokra nikdy nenahradi moju mamu a nikdy nebudem mat k nej celkom doverny vztah, respektujem ju a naucila sa ju mat svojim sposobom rada, ved i ja raz budem svokrou 😀

livka299
8. jan 2014

Ako píše @nelika ja by som jej pri každej návšteve niečo doniesla. Možno aby sa uvedomila, možno aj natruc 😀

rosemary7
autor
8. jan 2014

@nelika kedže s nou nebývam tak jedine ked tam ideme jej donesiem ochutnať čo som navarila alebo upiekla..spomeniem si na každý jej sviatok.. pred sviatkami som jej pomohla s uprataním, umývaním okien atď.. pomôžem jej ked sa dá, ale za to ako sa správa keď si môžem vybrať tak radšej pôjdem pomôcť mojej mamine..
@sjuzi máš úplnú pravdu, budem sa snažiť aj ja ju rešpektovať..ako vravím potrebovala som sa len vykecať 😉

maminuska
8. jan 2014

@rosemary7 ja neviem ale ja mám z tvojej reakcie taký divný pocit , ale nie dobrý teda to ti musím rovno napísať. Ten kto dáva, tak dáva dar a dáva ho dobrovolne. Ty chceš aby ti svokra (a to ani tvoja svokra nie je ) niečo dávala ale nasilu.
Ona ten pocit nemá že by ti niečo mala dávať tak prečo si to takto vynucovať ?

rosemary7
autor
8. jan 2014

@maminuska ja by som si nikdy nič od nej nepýtala nasilu, to si zle pochopila..písala som hore, že o jedlo nejde a ani o mňa..mne ide o to, ako robí medzi mnou a snúbencom rozdiely..jedlo bol len príklad..naši berú drahého ako súčasť rodiny, a brali už dosť dlho aj pred zasnúbením a ona sa správa ku mne ako keby som bola vzduch, toto mi vadí..

svano
8. jan 2014

@rosemary7 Aj moja svokra je lakomá.Nič s tým nenarobím,ju už nezmením. Na druhej strane mi to za ten božský kľud čo od nej mám stojí. Preto s radosťou oželiem jej kapustnicu, koláče atd. :-P

mima4
8. jan 2014

@rosemary7 ja si myslim, ze ked sa k tebe takto teraz sprava, po svadbe bude rovnaka.

maminuska
8. jan 2014

@rosemary7 Ok, tak ak jedlo bolo len poukázanie na to že ty si niekde inde nez jej syn. To vždy aj budeš nech by ťa akokolvek prijala. A ver tomu že by to mohlo byt aj horšie teda mohla by ťa omnoho brať horšie.

janinah
8. jan 2014

nerieš,ona sa nezmení len preto,že ty si prišla do rodiny....časom pochopíš,že pre také "maličkosti" sa neplače 😉

lili_mia
8. jan 2014

@rosemary7 Viem si predstaviť ako ťa to trápi, ale mňa život naučil, že ked nedá, tak si ani nevypýtam. Aspoň ti nenúka kopec jedla, zaváranín, džúsov, domácich kečupov, čo by ti len zavadzali v komore. Ked na návštevu, obed atd pozve priateľa, choď s ním, dohodnite si stratégiu a uvidíš, čo bude. Chce sa mi trochu veriť, že čaká, že to je automatika, že s ním prídeš aj ty

buco15
8. jan 2014

@rosemary7 Kašli na nuuu, s nou žit nebudeš a bez jej jedla určite neumreš. Pokym tvoj priatel vie aka je tak ty to nerieš, lebo budeš zlá, on to vidí len to je jeho matka. Bud rada že sa ti nestara do života ako moja svokra.

rosemary7
autor
8. jan 2014

@lili_mia ani ja by som si veru nevypýtala..a na to, že by som išla s ním.. no tak vieš, v tomto som ja tvrdohlavá, keď nepozve tak sa núkať nasilu nebudem 🙂 už toľkokrát mohla povedať alebo po drahom odkázať niečo v zmysle, že čo som aj ja neprišla, že aj mňa čakala, atď.. a nič 😉

kalea
8. jan 2014

Plakať kvôli pokazenej kapustnici? Ktorá navyše ani nebola tvoja? To azda nie.

rosemary7
autor
8. jan 2014

@kalea nerevala som úplne, to jasné, že nie, len mi vošli slzy do očí, že radšej do vyleje do záchoda akoby dala vlastnému synovi a bud. neveste..tam bolo milion iných vecí a ja som to zakaždým nechala tak, len proste toto ma tak trošku dojalo..navyše som v ten deň trpela svojimi migrénami, takže som bola citlivá na úplne všetko...čo už

sjuzi
9. jan 2014

Ja ked si inak predstavim, ze budem raz mat 2 nevesty, tak sa mi panenky prevracaju a hlavne, ked citam podobne diskusie. Mama moze cokolvek, ale svokra nedajboze ked s niecim nesuhlasi alebo povie iny nazor... 😒 A to sa snazim, aby z nasich chlapcov vyrastli slusni a sikovni chlapi... 😅 🙄 Skuste sa kocky pozerat na to i opacne, pripadne, ze i svokra je len mama svojho syna, len ma zautivane ine zvyky, tradicie, vztahy...

lalinko2010
9. jan 2014

@rosemary7 ahoj, ja ti napíšem jedno - my keď prídeme ku svokrovcom, tak nám neponúknu ani pohár vody, o mňa nejde, ale o vnuka, tomu nedajú nič, keď povie že chce čaj, tak nemajú, nekúpili, tak radšej pije vodu a tú majú, ale núkajú mu radšej minerálku, aj keď on pýta z vodovodu, ak niečo uvaria, tak ponúknu len manžela, mňa nie, ani syna
/ vnuka /, no to je povaha ľudí, ak je to teraz na nože tak to bude aj potom. u nás je to o horšie, že pokiaľ som nebola nevesta, tak mi ponúkli, ale akonáhle bola svadba, tak dovi dopo. a tak tam nechodím, ani môj vnuk, manžela nespomínam, to je už kapitola sama o sebe, každý v živote dostane to čo si zaslúži!
a ešte to že si je pomáhala upratovať a podobne, to ťa požiadala ona? alebo si to urobila svojvoľne? sama od seba?

lalinko2010
9. jan 2014

@sjuzi máš pravdu, ale je zaujímavé že len matky synov / svokry / si chránia svojích synov a ak príde nevesta, tak robí všetko preto aby nevesta nebola. kde sú matky dcér? tie nemajú starosti so svojími zaťmi?

sjuzi
9. jan 2014

Mne sa zda, ze zatovia tieto rodinne odlisnosti tak neprezivaju, skor sa prisposobia, neriesia ako my zeny vsetko tak emotivne 😀

maria1989
9. jan 2014

rýchlo sa zapíš do skupiny "tichá voda brehy myje" 😀 ... a nad svokrou sa netráp, každý sme nejakí, a žiť s ňou nemusíš

lalinko2010
9. jan 2014

@sjuzi alebo skôr matky dcér to tak neriešia, že prišiel chlap a odniesol im dcéru, ako keď matka syna rieši že prišla potvora a ukradla mi syna! 😉