Máme po svadbe riešiť vlastné bývanie na úver, alebo máme ostať v podnájme?

21. nov 2023

Chcela by som sa poradiť. Budúci rok plánujeme s priateľom svadbu. Zatiaľ bývame už vyše roka v podnájme. Obidvaja by sme chceli najlepšie dom novostavbu. Pozemok by sme mali od mojich rodičov, čiže by sa nám to oplatilo viac ako kupovať byt keď máme pozemok. Len nemáme zatiaľ našetrené tých 20% svojho príjmu, jedine keby nám moji rodičia požičali. Len moja rodina to nevidí moc ružovo, boja sa asi či by sme to zvládli finančne všetko splácať keď tie úroky a ceny sú také vysoké a vravia, že máme zatiaľ ostať v podnájme. Ja s tým nesúhlasím lebo chceme už mať nejaké zázemie, aby sme mohli mať aj deti, ktoré by sme pomaly už chceli, máme na to vek. A myslím si, že čím dlhšie budeme čakať bude sa to všetko naťahovať a ceny nehnuteľností už lacnejšie nebudú pôjde to vkuse hore. Čo si o tom myslíte vy?

sasa1310
21. nov 2023

najlepšie dom novostavbu a bez toho, aby ste mali čokoľvek našetrené. 😀 Trošku vtipné
Vieš, ono aj pri menších úrokoch sa začínalo najprv kúpou malého bytíka a potom postupne pri lepšom finančnom zázemí sa nadobúda väčšia nehnuteľnosť. Ono bez finančnej hotovosti je dnes problém kúpiť aj byt na hypotéku a nie ešte stavať dom

sisa_s
21. nov 2023

Nejak vela naraz chces...svadba, novostavba dom, dieta...nemate nasetrene este ani na hypoteku a uz aj dieta treba...

katkaseiner
21. nov 2023

tak setrite tych 20% - to by neslo?
Inak ak vam uver vyjde, nejake drobne banka ponukne ako bezucelovy úver - tam ale pocitaj s vyssim urokom

vler
21. nov 2023

Nuz ked nemate nasetrenych 20% a nemozete si pozicat, tak nic ine neostava ako ostat v podnajme

autor
21. nov 2023

@katkaseiner ešte zvažujeme mladomanželskú pôžičku od štátu, ak by nám to schválili tam by nám dali 100% úver a niečo našetrené máme zase nie je sme na nule. Len pre nás mladých je to ťažké našetriť takú sumu, pri všetkých nákladoch

katulienkax
21. nov 2023

No ked budete mat deti a nemate nic nasetrene ja ako rodic by som tiez nepozicala, lebo to nie je pozicka, to je rodic daj peniaze a ja uz nic nevratim

nika3136
21. nov 2023

Myslis si, ze dom postavis za vikend? Tak ci onak musite najprv niekde zostat byvat, takze ano, zostante v podnajme 😃 na novostavbu si za nejaky cas pripravte aspon nejake vlastne financie + kopec nervov. A pridaj sa do skupin na FB napriklad Staviame svojpomocne, mozno ti to da lepsi obraz o tom, ci ste schopni pustit sa do novostavby, kupite nieco starsie a prerobite alebo si kupite byt.

petronelag
21. nov 2023

Tiež záleží na tom, aké máte príjmy, aká by vám vyšla hypotéka, ale keď už máte vek na dieťa a ešte ste málo našetrili, tak postaviť dom to sú poriadne náklady. Vaši rodičia vedia, čo je to stavať dom, mali by ste ešte zopár rokov pošetriť a možno sa aj situácia s bývaním trochu zmení.

janage
21. nov 2023

Takže ty nesúhlasiš s tým, že tvoji rodicia nesúhlasia s pozicaním peňazí pre vás na stavbu a chcú, aby ste si bývanie vyriešili sami?
A tvoj plán s dieťaťom tiež zaujímavý. Plánuješ kedy po MD sa vrátiť do práce, aby ste mohli splácať pôžičky? Či to sa potom nejako vyrieši samé?

martinka13
21. nov 2023

Záleží aj od toho, aký dom si predstavuješ. V dnešnej dobe, pokiaľ máte vlastný pozemok a niečo našetrené, je možné postaviť menší dom lacnejšie, ako kúpiť väčší byt. Napríklad montovaný dom a pod. Ja by som to úplne nezavrhla. Treba si sadnúť, dať riadne na papier všetky príjmy a reálne výdavky a zistiť orientačnu cenu stavby. A vieš na čom ste..... S dieťaťom by som počkala po vyrieseni bytovej otázky. Samozrejme závisí aj od veku.

liaka
21. nov 2023

Ty mas pozemok od rodičov, tak priateľ nech zas dá 20% čo potrebujete našetriť.

katulienkax
21. nov 2023

@janage presne ona nesuhlasi ze jej rodiicia nechcu dat peniaze na dom 😂lebo ked bude mat dieta a bude na materskej a bude mat este aj hypoteku, rodicia uz peniaze nikdy neuvidia. Ale mozno su jej rodicia milionari a podnikatelia a maju vela penazi

janage
21. nov 2023

@katulienkax hej pôžička ako nenávratná finančná výpomoc.

janage
21. nov 2023

@katulienkax ale rozmýšľanie ako malé dieťa. Ja nesúhlasím, že ty mi nechceš požičať svoj majetok.
A to už má pozemok od nich.

stanulienkat
21. nov 2023

Jeeeeee. Život gombicka. Mame pozemok, inak nic. Podme stavat a rodit. Ved nejako uz bude.
Autorka-mat pozemok je sice super, ale ak nemas ani fuka, stacil by vam aj maly byt. Ja keby som mala holu rit, ani by mi nenapadlo snivat o novostavbe rodinneho domu.

zorkahorka
21. nov 2023

Ak mate vek na dueta a chcete ho, chodte do hotoveho domu alebo bytu. Kupte dom, v ktorom mozete byvat a cerpat nan uver, a nie vyhadzovat peniaze za najomny byt, lebo splacate vlastne majitelovi uver zan.

lucinka12356
21. nov 2023

Novomanželska pôžička ešte existuje?

29cukrik11
21. nov 2023

Neviem, pre mna ak by bolo dôležité mať hneď ako prvú vlastnú nehnuteľnosť DOM, tak by som oželela svadbu, ktorá bude stáť x tisíc a radsej peniaze vrazila do nehnuteľnosti. Neviem, ten pozemok asi budete mať od rodičov stále, ale postaviť dom nie je určite lacná záležitosť, za mňa založiť rodinu sa dá aj v menšom trojizbovom byte🙂 ste pracujúci ľudia, je iné keby ste potrebovali niečo od rodičov doložiť ale zakladat svoje sny na pozemku od rodičov a tomu čo vám oni dajú/ nedajú mi príde veľmi sebecké.

dagas
21. nov 2023

A kde budete bývať kým postavíte? Lebo platiť nájom a hypotéku to by som teda nechcela.Do toho ak chceš dieťa treba rátať s tým že môžeš zostať na pn a z výplaty nebudeš mať nič.Inak ja by som si nikdy nežiadala rodičov požičať peniaze lebo chcem stavať..jasné že sa môže ku koncu stavby stať že nejaké peniaze budú chýbať a bude si treba požičať ale teda my sa snažíme robiť všetko preto aby sme si požičiavať nič od nikoho nemuseli. A nie ísť už do toho že ideme stavať dom ale rodičia nám musia požičať

mia247
21. nov 2023

Ja len poradím. Ak máte pozemok a nemáte nasetrene na hypo z banky, riešte to mladomanzelskou pozickou z fondu na rozvoj bývania ;) tak ako my

sense
21. nov 2023

Súhlasím s tvojimi rodičmi. Ak nemáte na dom tak ostane v podnájme alebo byť. Dom novostavba je pre vás momentálne zbytočný luxus na ktorí nemáte. Čím prispeje snúbenec? Keď neviete teraz ušetriť ako dvaja mladí ľudia bez záväzkov, z coho chcete splácať úver a ešte aj nájom.

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katica06
21. nov 2023

@jj298 plné súhlasím, už nikdy som nevedela ušetriť toľko ako pred svadbou. Z toho čo som ušetrila sa dalo kúpiť meste malý byt v pôvodnom stave alebo slušný dom na dedine. Na md či RD pri deťoch, ale aj po sa šetrí oveľa ťažšie

alickapusinka
21. nov 2023

Naši nám dajú pozemok ale na dom nemám a ideme stavať. Teraz úvery ešte ak mate pozemok nedávajú. Kamarátka museli mať vytiahnuté múry a základovú dosku odniesli papier banke z firmy že už to majú a dostali peniaze na dom. A to museli 20 percent mať takže prikryte sa takou perinou na akú mate. Teraz ak nemáš 20 percent tak len spotrebný úver a to je len na 8 rokov. Plus hypotéka vysoké úroky. Nerozumiem čo si nemôže kúpiť byt až potom dom. Nemám nato nestávam. A nie hrr to nie je záležitosť 100 eur ale niekoľko milionov.

queen_mary
21. nov 2023

V tejto dobe stavat dom, a este v takej situacii.. uf

Dom budes stavat tak rok a pol (prinajlepsom). T.j. rok a pol budes platit aj najom, a uz aj hypoteku. Nasetrene asi nemate nic extra.. a ceny materialov su brutalne teraz. My sme stihli postavit tesne predtym rapidnym zdrazovanim. Par veci nam este chyba, ale za 1,5 metrovu hlinikovu branu odmietam dat 2000€ 😀

queen_mary
21. nov 2023

@lucinka12356 to mysli asi pozicku pre mladych. Ale tu ti daju, len ak mate spolu nejaky nizky prijem (a ta hranica je mega nizko, cize s tskym prijmom by som ja dom urcite nestavala)

alickapusinka
21. nov 2023

Ak chcete mladomanželskú pôžičku od SFRV. Musíte splňať dve podmienky: V deň podania žiadosti nemôžte mať viac ako 35 rokov. Podmienku vekov musia splňať obaja z manželov. A musíte podať žiadosť najviac 36 mesiacov pred podaním. Takže ja som tomu porozumela tak že vy už v čase podania žiadosti musíte byť manželia. Najmenej tých 36 mesiacov. Aspoň to tak píše na stránke.

sasa1310
21. nov 2023

@jj298 aj mne sa to "páči" na šetrenie nie sú peniaze, ale na hypotéku na nový dom už peniaze budú, aj pri deťoch. Finančná gramotnosť sa pozabudla

euka210
21. nov 2023

Nemusite mat dom hned, aj tak 2r kym ho postavite. Robte ako vela inych, pekne pomaly... aj moja svagrina...po svadbe podnajom, potom 1izbak a dieta, potom 2izbak a 3 deti a konecne pri 4. si splnili sen a pustili sa do domu kde uz par rokov byvaju...

tiezjedna
21. nov 2023

@autorka píšeš o vás ako o mladých vo vzťahu k našetreniu na základ hypotéky, a zároveň píšeš, že vek na dieťa by ste mali. Tak sa rozhodni.