Bývanie s priateľom na byte v Bratislave

13. mar 2022

Dobry den, potrebovala by som poradit, resp. nestranny nazor. S priatelom obaja tento rok maturujeme a ideme na VS, planujeme obaja do BA. Priatel vsak nechce na internat, ani do zdielaneho podnajmu, pretoze je taky introvertnejsi, chcel by mat sukromie len pre nas dvoch. Zacal mi hovorit o podnajme pre nas dvoch. Ja nie som teda vobec za. Sice by som tiez prijala sukromie, ale viem, ze internat ma viac vyhod - hlavne teda financnych. Na to mi on oponuje, ze ved nam daju rodicia + budeme mat brigady (lenze ja to s brigadami nevidim ruzovo, kedze sa chystam studovat medicinu a tam si tu brigadu uplne predstavit neviem.. ale to on ako keby nevidi). Uz sme sa kvoli tomu stihli viackrat aj pohadat. Ja mam v tomto jednoducho jasno a viem, ze financne bude najlepsi internat, on chce silou-mocou podnajom, kt. moze v BA vyjst pokojne aj cez 500€, co by bolo nerealne zvladnut. Zas ale nechcem sa rozhadat a rozist kvoli takemu niecomu. Bol niekto v podobnej situacii? Ako by ste sa zachovali na mojom mieste?

pribinak
13. mar 2022

Hm, medicína je náročná. Chcela by som ísť na intrak, akože rodičia vás budú koľko sponzorovať?

marca12
13. mar 2022

Aky si je chlapc isty,ze mu rodicia budu platit tak drahy podnajom. Intrak je najlepsie riesenie pre studenta. Si v komunite studentov a nie si izolovana od studentskeho sveta.

rohypnol1
13. mar 2022

Nedaj sa na to nahovorit, ides studovat medicinu, budes potrebovat sily na studium. Mlady pan planuje peniaze od rodicov a podnajom len s tebou - rozumej, okrem ucenia, brigady a praxe sa budes musiet este starat o domacnost vas dvoch. Nenechaj sa uz v tomto veku manipulovat tam, kam nechces. Nemusis sa rozchadzat, normalne pokojne a pevne povedz, ze planujes internat a do podnajmu nejdes. Uvidis, aky krok spravi priatel. Vela stastia 🙂

lucilaines
13. mar 2022

Ja som bola v uplne rovnakej situacii. Nakoniec sme byvali spolu na byte, ale nie sami dvaja, ale s dalsimi dvomi studentami. Mali sme vlastnu izbu. Tak ten najom vysiel menej. Ale napriek tomu to lutujem, dnes by som uz isla na intrak, hlavne kvoli kontaktom a studentskemu zivotu.

nnnuuunnn
13. mar 2022

Kolko stojí intrak? Nemám prehľad... Navrhla by som mu, že ja buď zostanem na internáte a on nech si prenajme na svoje náklady, alebo kompromis - by som šla bývať s ním, ale prispievala by som mu toľko, čo stojí internát. Rozísť sa môžete veľmi rýchlo, takže aby si nezostala bez možnosti lacného bývania. Alebo môžeš bývať ty v internáte, on nech si vezme prenájom, môžeš u neho maximalne sem tam prespať.

autor
13. mar 2022

No, ide o to, ze on si vacsinu tych financii chce zabezpecit brigadami - jeho a mojou, kedze nasi rodicia budu radi, ze nam pokryju vydavky suvisiace s internatom, stravu.. a nie byvanie na byte v podnajme. No a ja si to jednoducho predstavit neviem, on to tiez nema az tak dobre premyslene, takze mi to vobec nepride ako dobry napad.

autor
13. mar 2022

@nnnuuunnn Tak 60-70€ cca.

zuzanka.zuzu
13. mar 2022

dám ti najlepšiu radu - si mladučká, SÚSTREĎ SA NA SEBA, nie na vás dvoch, na domácnosť, na financie, na brigády, pričom v podstate zo dňa na deň už žiadne "dvaja" byť ani nemusí 🙊 sústreď sa na štúdium, na "vzťah" máš koooopec času....

PS: zober si príklad z chalana - teba nepočúva, ide si len svoje - tak mu nastav zrkadlo "ak ma ľúbiš, pôjdeme na internát" a uvidíš reakciu 😉

mimi3008
13. mar 2022

Treba sa porozpravat s rodicmi o financnych moznostiach, kto vie, kolko stoji intrak teraz, ale v porovnani s podnajmom bude ovela lacnejsi. Ak podnajom, urcite nie garsonka, aspon 1 izbak, lebo budes potrebovat klud na ucenie, vo vyssich rocnikoch budes mat skusky aj cez semester. Popri medicine ti na brigadu ostane len minimum casu. Nevravim, ze sa to neda, ale ten cas by som radsej investovala do nejakej prace v nemocnici, hoc aj zdarma, na nadobudnutie praxe uz pocas skoly (od takeho 3.rocnika sa da, resp dalo sa). Dalsia vyhoda byvania na intraku, ak budes spolu s medikmi je, ze sa dostanes lahsie k materialom alebo vypracovanym otazkam na skusky, ktore budu v obehu, mozte si spolu vypracovavat otazky, mozes si lahsie pozicat knihu, ktoru ty nebudes mat a budes potrebovat len na chvilu nahliadnut a kopec dalsich vyhod...

a_alexandra_a
13. mar 2022

Určite by som išla na internát. 500€ dáte za byt, ešte ste nejedli, neplatili tv, telefony, internet, električenku… musíš rátať aspoň 700-800€ na mesiac

mabenn
13. mar 2022

ja som takto byvala na konci 3roc..neviem si to od 1roc predstavit...stoj si za svojim...ked chce, nech vybavi, zaplati sam a nie ze ty mas riskovat svoje studium kvoli podmienkam, ktore chce viac on ako ty

lucik194
13. mar 2022

prenajom v ba bude 500eur, este necestujete a nejete, nezaplatila si za studijne materialy.....

v prvom rocniku mediciny urcite brigadu nedas, nebudes mat na nu kapacitu.

studijne materialy a pomoc viacej zozenies a hlavne jednoduchsie na intraku, polovicu zadani som robila na intraku, lebo doma som s tym nevedela pohnut (som z ba).... takze aj tak ram budes musiet ist.... a za mna najdolezitejsie, ked budes na intraku spoznas spoluziakov, kamaratov na cely zivot.... pretoze tvoja buducnost bude v medicine, je dobre mat kontakty... takto budes odrezana ....

za mna intrak, uvidis ako sa ti bude darit, nerozmyslaj nad privatom hned prvy rok.... potom po 3 rocniku je to lepsie....

7lenka11
13. mar 2022

Ked chce ist na byt, nech ho plati. Podnajom ozaj nie je lacny.
Z mojej skusenosti ti hovorim, chod na intrak. Ja som stravila 5 rokov na intraku a boli to najlepsie casy, ake som zazila. Vela novych kontaktov, socializacia, milion zazitkov..

ibajaanikiny
13. mar 2022

On si to predstavuje ako “Hurvinek valku”. A on ide co studovat,ze planuje uz aj brigady? Tak tomu ver,ze popri medicine mat brigady nebudes. Je to velmi narocny odbor,ja mam za sebou pravo a stihala som 1 brigadu,ale ked som povedala sefovi,ze nemozem,tak som nesla,bol velmi flexibilny v tomto. Popri medicine asi tazko budes este aj zarabat a aj viest domacnost. A po dalsie,kontakty so spoluziakmi aj na instraku su na nezaplatenie,ostat v tom “kruhu”,pomahat si,radit si a podporovat aj pod skuskami,obcas vyjde cas aj na “zabavu”. Ved len nedavno tu bol prispevok jednej baby,co je tretiacka na medicine a ako sa uci do noci na medicine a mala nejaky problem s rodicmi. Rataj,ze kludne mozes mat skusky este v lete,alebo prenasat,to nie je len tak. Proste podla mna by si mala byt studentkou so vsetkym,co k tomu patri a to je aj intrak,presne kvoli financiam. Ak sa teraz intraku vzdas,potom ti ho uz nemusia ani pridelit,tak si to poriadne rozmysli. On je podla mna egoista,mysli na seba a svoje potreby,lenze cas este len ukaze,ci nebude este vacsi egoista,ci bude chapat,ak nebudes mat najma pocas skuskoveho na neho cas. Vsak sa budes ucit 600-700 stranove knihy,budes sa drtit na jednu skusku aj mesiac,potom ti co povie? Ak sa zabehnes a zistis,ze by si to zvladala aj na byte neskor,nic vam neujde ani jednemu. Ty sa mas pre jeho povahu prisposobit??ma byt tvojou oporou a nie ta tlacit do kuta…ty si dupni a ak sa zbabelo rozide,podakuj mu,ze to urobi za teba,lebo to nie je chlap do zivota…

jasminet
13. mar 2022

Už vás na tie školy prijali, keď sa hádate o bývanie?

liljana
13. mar 2022

Tvoj priatel je jemne povedany idiot, ak chce hrdlacit cely mesiac na brigadach, len preto aby mal sukromie. K tomu budete potrebovat este cestovat, jest, zabavit sa ... To este nevie, ake narocne bude studium v prvaku, ci vobec bude mat cas na nejake brigady. Po prvom mesiaci brigadovania ho to prejde, ale potom uz nezozeniete intrak.
Trvaj na intraku, alebo na spolocnej izbe v sharovanom byte. Nemusite zase hned prvy rok ist na intrak, staci v aj v dalsich rocnikoch.

autor
13. mar 2022

Este mi navrhol, ze ak by som nezvladala brigadu popri studiu, tak by to potiahol on. Lenze presne toto je to, ze on vobec nepocita s tym, ze co ak to neutiahne. Hlasi sa na STU FEI a este na jednu fakultu na STU..

autor
13. mar 2022

@jasminet Nie. Ale tak on ani prijimacky robit nebude, na odbory, na ktore sa hlasi, beru ludi bez prijimaciek, kedze je o ne dlhodobo nizky zaujem, takze on to ma vyriesene. A ano, mas pravdu, mna neprijali, ale ak neprijmu tento rok, hlasim sa tiez na odbor, kde sa prijimacky nerobia, takze v tej BA podla vsetkeho skoncime tak, ci onak.

1andrea111
13. mar 2022

Ak internát hneď na začiatku nevezmes sa Ti môže stať že potom už nebude možnosť internátu

mimka1402
13. mar 2022

Ja neviem ak ty chceš medicínu tak v ba na Družba ste na izbe sami ak si vybavíte spoločne bývanie ako pár. A zdielate len wc a kúpeľňu. S 2-3ma ľuďmi... Ja som introvert, ale toto je úplne v pohode a veľa párov takto žije. Prvý rok štúdia by som určite šla do internátu mate ho priradený naisto (aspoň u nás každý prvák mal) ušetríte a zistíte co ďalej. Nenechaj sa ovplyvniť. Ja som takto sa rozišla s ex, on nebol ochotný kvôli mojej skole bývať so mnou lebo má nesympatie k Ba.. Už je to bývalý a som len rada, že som si vybrala školu... Podľa mňa má veľmi zidealizovanu VŠ.. Je možné, že dostane tak predmety ze brigáda bude možná len 2x týždenne cez víkend a to pôjde na úkor aj vášho spoločného času

lubkavargova1
13. mar 2022

Si mlada, chod si za svojim snom a ver, ze studovat medicinu je o drzku. Ja teraz si robim druhu VS, pravo, ale je to makacka a teda, rozhodne. Pracujem v normálnej práci a poviem ti, nemám ziadny volny cas. Ziadny...len knihy, knihy, priebezne hodnotenie, prednasky, knihy...neviem ako by som to zvladla pri rodine...asi nijako...bud sa venujes studiu naplno, alebo to si vyber radsej nieco lahke...
Inak to so spoluziakmi je fakt pravda, stracas automaticky kontakt, taky studentsky zivot..

abbey1
13. mar 2022

Ja mu rozumiem. Na internát, aké su bežné na našich vysokých bytatrách ma nikto nedostal. Zdielany byt len s ľuďmi, ktorych na 100% poznám.
Za mňa ideálne vlastná garsónka, mini byt. Máš ticho, svoje súkromie. I za cenu uskromnenia sa na inych výdavkoch.

diamond007
13. mar 2022

Jejda ale dá sa jednoizzbak za 350€. Ja sa priklonim k partnerovi názoru popravde.
Môžeš sa učiť kedy chces a máš ticho a kľud.

zuzanka.zuzu
13. mar 2022

@abbey1 ale oni sa neuskromňujú, oni naň nemajú vôbec 😂
@diamond007 bez energií a len jeden na byte - keď prenajímateľovi povedia, že sú dvaja, hneď je z toho 400+energie 😎

JAAAJ a ešte dôležitá vec - vôbec žiadny prenájom nemusíte ani nájsť - ja osobne by som dvoch 18ročných študentov nechcela 😀 (inak máte na 1 nájom + 1 kauciu tzn. aspoň 800e už našetrené?)

abbey1
13. mar 2022

@zuzanka.zuzu 19/20 mladý človek si pri troche snahy na podnájom v pohode zarobí.

simca06022011
13. mar 2022

zacnite na intraku, nedaj sa prehovorit na blbost. Ak nebude dobre, uvidite ako budete vychadzat a otom sa rozhodnete. nevymyslaj dopredu, dohodni si ten intrak a vobec nespekuluj...

zuzanka.zuzu
13. mar 2022

@abbey1 ty si asi medicínu neštudovala, že? 😉

betulinka1
13. mar 2022

Keby som bola tvoja mama, tak ti poradim takto. Prvy rok zober intrak ak sa da, ze v pare o to lepsie. Uvidite ako to pojde v skole, vo vztahu a vzdy mate cas sa rozhodnut inak. Ked vezmeš byt a potom zistis, ze proste nemate 1000€ na najomne, stravu, lieky a pod., intrak nedostanes ale intrak na byt vies zmenit. Pri medicíne intrak nie je len o zurkach a kontaktoch ale aj o učení, pomoci so skriptami. Uprimne mne to skor pripada, ze ta chce izolovať a nejako mi bliká kontrolka az velkej kontroli z jeho strany.

abbey1
13. mar 2022

@zuzanka.zuzu Mladý muž medicinu studovat nejde však? Mladá sa tiež celé leto nebude učiť na medicínu, však. Kto chce, nájde cestu. Keď nechce, je tu internát a možnosť byť stále závislý na financiách od rodičov. ;)

lilke
13. mar 2022

Určite internát, popri medicíne o inom ani neuvažuj... Spolužiaci Bratislavcania boli odtrhnutí od mnohých vecí. Nejde ani o študentský život, ale o vzájomnú pomoc, požičiavanie, súdržnosť, informácie,...
Popri medicíne brigády nehrozia, snáď len počas leta.
Ak sa rozidete, budete existovať naďalej spolu v byte? A dostať internát o rok, keď si ho nepotrebovala predtým, môže byť tiež komplikovanejšie (každá škola má, samozrejme, svoje vlastné pravidlá).