Nechá mi štát dcéru, alebo ju dostane priateľ?

anamorma
18. júl 2015

Ahoj,dobry den.
Zakladam tuto diskusiu kedze som taku istu alebo aspon podobnu nikde nenasla,tak prosim ak mate skusenosti tak mi poradte som fakt uz na dne. Bude to trosku dlhsia diskusia.

Som slovenska momentalne zijuca v cechach u priatela,mam unho aj prechodny pobyt. Narodila sa nam dcera (3 tyzdne)priezviskom po priatelovi cize otcovstvo tam je priznane a tak sa chcem opytat ci by som mohla vycestovat na slovensko bez toho aby mi moj priatel musel dat na to povolenie a ja by som malej urobila pas bez neho. Totiz je vybornym ocom ale co sa tyka nas dvoch tak je to uz si myslim kriticke,urazs ma,ponizuje,pri hadkach mi nadava ,uz som aj zla matka kedze ki dieta place a chvilu ju tak neham kym ja sim usim odsat mlieko aby nebola ona polepena ale na druhu stranu mu vadi plac ze sa chce vyspat. Ja nic nikdy nerobim len vylihujem(co eni ani pravda) a on chodi do prace 4dni a 4dni ma volno a je jedno ci ide do prace ci nie proste on sa musi vyspat,ja nie. Milujem ho ale uz nevladzem,skoro som s nim otehotnela najprv ju nechcel a teraz ked sa narodila ju miluje a vyhraza sa mi ze ak sa aj rozideme tak malu bud bude mat on alebo nepojdem na Slovensko a ani len na par dni,ze sa o to postara. Dcera sa nam narodila tu ,takze je automaticky zapisana na adresu k jej ocovi a ze je jej zakonnym zastupcom,co nechapem kedze zobraty nie sme. Z matriky mi povedali ze si mam vybavit RL malej aj na svk aby som s nou tam mohla chodit ale neviem ci potrebujem suhlas aj partnera a ked by ma dal na sud ci by to mohol vyhrat a malu by mi zobrali bo ma priezvisko a vsetko po nom alebo by mi ju sud nechal aj z dovodu ze kojim a som predsa jej matka. Bojim sa ze o nu pridem....uz dalej necchcem byt s pristelom ale ostat v ČR nechcem ak s nim nebudem,nemam kde byt a psrtner mi asi tazko bude prispievat aj na byt. Tak este raz to zhrniem .
Mala narodena v ČR s ceskym RL ,obcianstvom aj aj tusim,adresu ze patri pod priatela,priatelove priezvisko, SR RČ este nema, a ze je asi zakonnym zastupcom on to priatell ani nevie a ani mu to nechcem hovorit,lebo sa mi furt vyhraza ked sa hadame ze malu dostane za kazdu cenu....ale ja mu branit styku s nou nechcem ani nebudem len by musel za nou chodit na svk a to ze on praktizovat nebude a mne nebude prispievat na cestu aby ju videl...pravnik stoji vela a na matrike ma posielaju za nim,tak ak nekto z vas mi vie pomoct,poradte prosim :/ dakujem

charlie1980
18. júl 2015

@anamorma Zvolila by som takyto postup...uprava rodicovskych prav a povinnosti, urcenie vyzivneho a navstev v CR. Ani zverenie do osobitnej starostlivosti ta neopravnuje premiestnit dieta do ineho statu. Znamena to len tolko, ze dieta bude u teba a Otec bude platit stanovene vyzivne. Potom by som sa s otcom porozpravala. Ked nadalej nepovoli, skus sudnou cestou. Tam budes musiet zrejme preukazat, ako bude o dieta v "cudzine aj ked doma" postarane, rodinne vazby. A tak potom prist.
Ano, toto je vztah s cudzincom....niektore pripady zostanu premlcane, resp.otcom je to jedno, v niektorych pripadoch otcovia nedovolia, aby opustili krajinu. Mozno by ste sa vedeli nejak dohodnut aj na ceskom sude pri zvereni do osobnej starostlivosti a tak to sud odklepne a vy pridete domov.

velkacica
18. júl 2015

český súd zrejme nepovolí, aby decko ako český štátny príslušník - na ktoré bude český štát vydávať štátne prídavky, vycestovalo a žilo natrvalo za hranicami, teda aby český štát financoval jeho život mimo ČR

maca_p
18. júl 2015

@draik ako obcan EU mozes mat trvaly pobyt na slovesku. pri registracii v cechach - dufam, ze si prihlasena na cudzineckej policii sa registrujes ako obcan Europskej unie a nadobudas prihlasenie na trvaly pobyt.

charlie1980
18. júl 2015

@anamorma Nebud smutna ☹ Si zakonnym zastupcom, Ale zatial v CR ☹ Tvoje dieta spada pod ceske zakony, pretoze tam ma obvykly pobyt. Pas jej mozes spravit hocikedy. Aj rodny List. Ale nic to nemeni na veci tej, ze nemozes bez suhlasu opustit krajinu.
Bohuzial...pretoze tie prava ma rovnake a uplne rovnake ako ty. O nic ine alebo menej. U mna to nastastie bolo ine v tom, ze u nezosobasenych parov mala matka vyhradne rodicovske prava. Preto sme sa mohli vratit.

anamorma
autor
18. júl 2015

@charlie1980. tak bud sa umudri on a ukludni on svoje hormony pretoze nie najkrajsie veci som od neho pocula alebo mi da povolenie inak sa zblaznim. My tiez nie sme zobraty ale on cech ja slovenka a dieta narodene tu v cr no :/ som blba ze som nechala aby mala po nom priezvisko :( mala by som pokoj ,alebo som mala odist este na zaciatku ked dieta nechcel a vravel ako on si urobi druhe a ked bude chciet a s inou ....ach ...ale moooc dakujem a VSETKYM.

lucinocka
18. júl 2015

@anamorma nj asi si mala odist...teraz to bude komplikovanejsie...caka ta boj drz sa

anamorma
autor
18. júl 2015

@charlie1980 prosim..este som sa chcela opytat na to sveremie do mojej opatery,tam musi byt aj priatel alebo mozem prist proste na sud a vybavit to bez neho?

anamorma
autor
18. júl 2015

*zverenie

charlie1980
18. júl 2015

Baby, nemusi to cele zle dopadnut...inak, neviem nahodou, ci uz aj tehotna zena nepatri pod zakony danej krajiny "resp.este nenarodene dieta" podla Haagskych dohovorov. Niekde som to tam citala. velmi dobre poniektore vieme, ze otcovia su radi vtedy otcovia, ked uz je pre nas v podstate neskoro. Niektori kedy a ako im to vyhovuje. Vela z nich vyskakuje pred pojednavanim ako matkam deti zoberu a ked pride k pojednavaniu, tak sa ani postarat nevedia. Prinajhorsom ich nas...u alimenty. Akoby to nie pre ich deti bolo. Ale to vsetko uz sudnictvo z praxe pozna. Mozno by sa Otec dal "kupit" Napr. navrhla vy si mu nizsie vyzivne (pretoze by ste boli na SK ) a mozno by s tym suhlasil. Aj taki su, na ktorych to plati.

charlie1980
18. júl 2015

@anamorma Ano, jeho ucast bude nutna. Preto je to sud, lebo ste dve strany...no ked sa budete vediet dohodnut, myslim ze sa to ta mimosudne nejakou zmluvou, ktoru Vam sud uz asi len schvali. Ale to som si nie ista, oprav ma @draik ak nemam pravdu....kedze My budeme mat sud medzinarodne a bez dohody, pretoze sa nedohodneme kvoli alimentom.
Ak by ste sa sudili, tak prijem za poslednych 12mesiacov, a majetkove pomery. Ak nie ste v jednej domacnosti, dokladas aj vydavky na malu a najom, vydavky na jej potreby (plienky, lieky )

anamorma
autor
18. júl 2015

@charlie1980 no on by sa ani takto nevzdal...najprv ze mam ist na potrat,ze som si to zavinila sama ze som si ju chcela nechat,ze mala byt potrat ze on deti nikdy nechcel,potom ze mam odist ale ze nebude na to dieta prispievat a ze si urobi ked bude chciet dalsie a s inou a ked bude chciet...teraz nedavno som sa na neho nahmevala ze nedodrzal slovo a urobil este napriek a on mi len tak vykrikoval ze som kunda,ze mam zdochnut a tak podobne...malu vie nosit iba na rukach a mat ju na hrudi,raz skusil prebalit od vtedy ked ho poprosim aby to spravil tak mu to uz vadi a nechape ze ja ju mam 24hodin denne a nie ako on ze si ju vezme ked je tisko alebo ked spi a je po vsetkom,tak jak by sa o nu staral? Kupil kvoli nam byt VRAJ ale ja sa vobec necitim na to zeby to bolo lepsie,ze ma rad aj mna,myslim ze nema ...a nebudem s chlapom prri ktorom mam pocit ze ma nenavidi a budem s nim trpiet len kvoli tomu ze s nim mam dieta..

anamorma
autor
18. júl 2015

@charlie1980. Tak to uz vobec nepovoli :( bude rad ze on je vo vsetkom prvy a nemozem ja ist nikam ....teraz je vlastne v opatere koho? Jeho? Statu?

sandey
18. júl 2015

Mne sa "páči" ako chlapi chcú potom deti do ststarostlivosti.. To by som chcela vidieť, ako ide na materskú A celý deň je sám s ním - nevyspaty.. Alebo by ho hodil na krk svojim rodičom..

charlie1980
18. júl 2015

@anamorma Ak zijete spolu, tak je vasa a mate uplne rovnake prava. Po rozchode sa to upravuje na : Bud osobna starostlivost matky, alebo otca, tusim od 2010 vosla na SK do platnosti striedava starostlivost. Urcite je to aj v CR, pretoze to zacina byt velmi moderny a poizivany model aj vo svete, kedy dieta travi rovnaky cas resp.urceny sudom raz u matky a raz u otca (napr.2 tyzdne u matky a 2 tyzdne u otca) Ak je dieta v tvojej starostlivosti, mozes rozhodovat o beznych zalezitostiach (kedy bude dieta chodit spat, s kym a kedy sa bude hrat a pod.) Napriek tomu o podstatnych zalezitostiach rozhoduju spolocne (škola, zmena bydliska) Ak mas dieta v tvojej osobnej starostlivosti, Otec plati alimenty. Ak by ste mali striedavu starostlivost, Otec alimenty platit nemusi.
Rodicovske prava vzdy !!! zostavaju obidvom, aj po rozchode, rozvode. Iba ak by sud na zaklade nejakych hrubych precinov zbavil tohto prava niektoreho z rodicov.
Taketo moznosti existuju. Ked zijete spolu, mate uplne rovnake prava vo vsetkom.
Ak sa niekde mylim, tak ma opravte, slovenske pravo ovladam menej ako to medzinarodne 🙂

mateson
18. júl 2015

@anamorma ty nevíš jestli má tvoje dítě dvojí občanství? Jenom to "tušíš". To nechápu. Jsem češka trvale žijící v SR. Syn se narodil na slovensku , manžel je slovák. Po narození dostal slovenský rodný list, je občan SR. Po třech měsících od jeho narození jsem požádala na českém velvyslanectví v Bratislave o české občanství. Dostal český rodný list. /poslali nám ho poštou / a osvědčení o státním občanství ČR.Pas muže mít slovenský i český. Nefunguje to tak i naopak? Nevím, ptám se.

mateson
18. júl 2015

Vím jenom to, že kdybych o české občanství pro syna nepožádala, tak ho nemá. I když jsem češka.

anamorma
autor
18. júl 2015

@charlie1980 len to ze ju kojim este,jak by ju kojil on? Striedavu by asi nedali a s takym drobcom by som ani nrmohla casto cestovat a v cr nemam kde byt,ma hypoteku na byt take aji na malu ani na mna by vela asi neprisipieval co na najom bytu by som nedala :/ na svk by som ale mala kde byt....ja asi teda zajdem za pravnikom a popytam sa :/ ale mooc Ti dakujem naozaj si mi ale pomohla 🙂

@mateson ako pises sama...tvoj maly mal ceske obcianstvo az po zaziadani ceskeho rl co moja este nema takze neviem ci ma alebo nie to s.obcianstvo pretoze na matrike mi nic nepovedali,a ja som sa ten den na milion veci pytala a behala som po vsetkych uradoch takze asi bude mat tak isto ako tvoj syn-az po vybaveni rl slovenskeho.

charlie1980
18. júl 2015

@anamorma Este to som chcela, ze Haagske dohovory stoja nad vsetkymi zakonmi. Ak sa zacne konat v navrateni, pozastavuju sa vsetky sudne konania. Ak by si o to navratenie ziadal. To znamena: kojis podla CR zakonov, tie uz potom neplatia. Potom vstupuju do platnosti tieto zakony a neviem, ci Haagske dohovory nieco pisu o kojeni. Fakt treba postupovat velmi opatrne. Prajem vela uspechov.

charity
18. júl 2015

@anamorma Pytas sa na slovenskom fore na ceske zakony. Skus sa dovolat pani Cisarovej na Medzinarodnu ochranu deti. Dieta by po odchode do zahranicia vratili do miesta povodu. Miesto povodu je to, kde prezilo vacsinu zivota. V podstate staci, aby bolo na Slovensku styri tyzdne a si za vodou. Ale ako tie styri tyzdne dosiahnut?

Plus v Cechach branenie otcovi vidat dieta je dovod na odobratie dietata Tebe a zverenie dietata otcovi. Byt Tebou tak okamzite volam ceske mimovladky, ktore sa venuju tyranym zenam a zistujem kontakt na bezplatneho pravnika. Okamzite, lebo kazdy dalsi den v Cechach moze rozhodnut...

charity
18. júl 2015

@anamorma Vymaz historiu v pocitaci nech to tu necita.

charity
18. júl 2015

@anamorma Je v Cechach psychicke tyranie partnerky dovod na zrusenie styku otca s dietatom? Na Slovensku uz coskoro ano..

charity
18. júl 2015

@anamorma Ciste teoreticka uvaha:
Kto by sa staral o dieta, keby ho on vysudil? Ma staru matku stale k dispozicii?

Ked je taky hajzel, co by povedal na ponuku, ze vymenou za Tvoju moznost odcestovat by si sa vzdala vyzivneho na seba aj na dieta?

Co by povedal na moznost vzdat sa otcovstva?

Naozaj je zamilovany do malej, kvoli ktorej Ta tyra alebo malu pouziva len ako zbran na Tvoje tyranie?

Co by povedal na to keby si s malou zila si e v CR ale na druhej strane republiky v utulku pre tyrane zeny a este by si od neho ziadala mastne vyzivne? Lebo aj to je sposob..

charlie1980
18. júl 2015

@charity Ak aj je, musela by to dokazat nejakou navstevou u psychiatra napr., zaznamy u policajtov prip.nejak inak dokazat...citala som aj take rozsudky...napriek tomu sa 14mes.dieta muselo vratit do Spanielska, pretoze tym Otec neohrozoval Nijak svoje dieta. Resp.tam to bolo trochu inak...nezili spolu, dieta sa zdrziavalo presne o 13dni dlhsie v Spanielsku, Otec matku mlatil. Ale ano, to su zase spanielske zakony...ona potrebuje v prvom rade dobreho ceskeho pravnika, ktory ma uz skusenost s binacionalnym parom.

mateson
18. júl 2015

@anamorma malá získala slovenské občanství narodením po rodičovi /po tobě/ automaticky. Zbývá vyřídit doklady. To je na tobě. Pokud se partner chová jako h.vado tak to udělej a odejdi.

charlie1980
18. júl 2015

@charity Vyzivneho na dieta sa vzdat nemoze. Tie peniaze patria dietatu. Na jeho vyzivu. Ak by mu nevedeli vypocitat vyzivne, moze si poziadat o nahradne vyzivne, nie vzdat sa vyzivneho.
Ak by isla do utulku pre tyrane zeny, tieto sudne konania si musi vysporiadat najprv v CR. A az potom sa vratit na SK. Odchod z krajiny nie je riesenim a sudy nezaujimaju nezhody a rozpory medzi rodicmi. Tie si musia vyriesit medzi sebou. Do popredia sa dostava najlepsi zaujem dietata. Moze to znamenat : Otec matku psychicky alebo fyzicky tyra, neznamena to Este, ze sa tak sprava aj k svojmu dietatu...je to cele o hubu ☹

charity
18. júl 2015

@charlie1980 Moze sa vyzivneho vzdat neoficialne, teda ze sa nikdy nebude o vyzivne sudit aj ked ho nebude dostavat.

charlie1980
18. júl 2015

@charity To Ale znamena, ze nikdy nebudu upravene ani rodicovske prava a povinnosti. To znamena, ze ked ho vytrasie z plienok a uz bude dieta samostatne, tak ho jedneho dna vyzdvihne zo skolky, zoberie ho do CR a tam mu nahlasi napr.pobyt...? A potom by sa jej uz len na slov.sude pytali, kde bola 5rokov napr...? To treba kazdopadne upravit. Preto je matka, lebo zodpoveda aj za tuto upravu a zodpoveda aj za to, aby jej dieta dostavalo vyzivne.

charity
18. júl 2015

@charlie1980 Ak ho o pat rokov vezme na Slovensko, vyhra ho matka spat.

Co takto udat chlapika na policii za tyranie. Ak pojde na chvilu do basy, matka moze odist na Slovensko a zacat tu vybavovat veci.. Ale over si
@anamorma u pravnika ci by to slo.

nikuska744
18. júl 2015

udaj blbca za psychické týranie a vyhrážky a môže ísť do kelu....

nikuska744
18. júl 2015

@charity dobrý nápad, mňa to napadlo hneď ako prvé...