Nedorozumenie s partnerom

blue_violet
6. aug 2014

Ahojte baby

Potrebovala by som nazor popripade poradit od vas, mozno aj starsich a skusenejsich zien pretoze ja neviem ci ja som na vine alebo partner alebo obaja.
Spravne zadefinovat problem ani neviem. Mne jednoducho v poslednej dobe vadi to ze partner po celu dlzku nasho vztahu nejavi zaujem so mnou prediskutovat hocico co sa mi nepaci. Ak poviem ze to ono ma trapi tak len mavne rukou ze ah blbost. A to sposobuje ze mam v sebe akusi nechut nejak vychadzat ked viem ze aj tak sa pohadame. A nemusi to byt vyslovene len nejaky moj problem. Staci ak rozpravam o niecom a zrovna ak to nie je podstatne tak prikyvne a je mu to jedno. A toto ma asi najviac vo vztahu dusi..ze vsak naco riesit on je spokojny.
Najprv som to tolerovala ale postupne som zacala uputavat pozornost tym ze som zvysovala hlas. Mne pukaju nervy vyslovene. Jeho jedina veta je ze bude so mnou komunikovat len ak budem kludna. A ak som kludna tak ma odpinka. A vzdy ten isty bludny kruh. Potom chodim hovorim uprimne prepac ze ma veci mrzia tak ako su ..ja len potrebujem sa normalne bavit a viest debatu na urovni ze dospejeme k rozumnemu rieseniu. My sme vlastne nikdy nedospeli. On si zlepsil naladu a problem vzdy dakde visi vo vzduchu.

Chcem tak vela od chlapa? Neviem sa pohnut dalej..neviem co mu mam povedat a ako mu naposledy povedat o co mi ide aby ma pochopil. Svojim sposobom banalita ale mna to vycerpava tie dotahovacky vecne s nim

Mimochodom aby nevznikli podozrenia ze novozalozeny nick...mala som stary ale z istych dovodov som si zalozila novy lebo tamten mi nevyhovoval takze pisat budem len z toho 🙂

svetluska82
6. aug 2014

@blue_violet pozri, ine to nebude. Ver mi, mam to doma. Vsetko je na mne a ak chcem riesit nejaky problem, bud nevnima, alebo sa tvari ze nepocuje, alebo sa urazi. Takze dokopy nic nevyriesime. Vsetky vybavovacky su na mne, do nicoho sa nezapaja, podla mna je vo svojom svete, bez nas.

mimi8814
6. aug 2014

@blue_violet ako keby si opisovala spravanie mojho byvaleho;-D... bohuzial, su aj takyto chlapi, mne sa nikdy nepodarilo ho zmenit, donutit ho aby ma pocuval, aby ma bral vazne, aby moje problemy, ktore potrebujem vyriesit neboli pre nho len nepodstatne hovadiny... po 4 a pol roku som povedala dost a rozisla sa s nim. Lepsiu vec som spravit nemohla.... teraz mam chlapa, ktory ma pocuva, vazi si ma a ked sa aj objavi nejaky problem vieme ho spolu vyriesit ako dospeli ludia🙂

blue_violet
autor
6. aug 2014

@0silvia0
@jana_eyre Ďakujem za rady 🙂 Ale takto so mnou komunikuje aj mama. Je to hrozne ubijajuci pocit a potom sa mi diví čo po ňom vybuchujem. Hlavne že dlhu dobu som sa snažila hocijak milo...nikto nemá oceľové nervy. Ukončiť to s ním určite nechcem, nechcem hneď všetko riešiť radikálne. Len presne ten spôsob komunikácie sa snažím nájsť. Akurát som prišla domov, on je ešte v práci, ale zanechavame si správy a ak máme čas tak si na ne odpisujeme aj v robote. Po tom ako sme sa ráno nepekne rozlúčili tak mi opäť raz len povedal ako sa ON cíti dotknuty za to že som vybuchla a aj chápe dôvod, ale on stále hľadi len na to jak jemu bolo ublížené. Neviem. Povedala som to, čo ste mi aj poradili, sformulovala nejak vety a dodala, že rada by som naposledy to s ním prebrala osobne ..že to je jedina vec čo mi chýba vo vzťahu, nič svetoborne od neho neočakávam, len aby sa naučil rozprávať...uvidíme čo to da..

@svetluska82 a rozmýšlala si niekedy či s tým sekneš alebo nie? Hovorím mnoho chlapov je takých, aj môj brat aj kamarátkin priateľ...

atrami
6. aug 2014

My sme mali podobný problém. Malo to výhodu, naučila som sa samostatnosti. Manžel so mnou rieši svoje veci. On to berie tak, že viem poradiť. Mne to svojim spôsobom vyhovuje. Ja mám povahu, že dokážem vychádzať s každým.
Môj názor je, že Tvoj partner má dojem, že nemáš vlastný názor a má predstavu, že si na ňom závislá a si málo samostaná. Ukáž mu pravý opak. Máš problém? Zisti si všetky možnosti a rieš, pokiaľ sa ho to netýka ani ho s tým nezaťažuj. Časom zistíš, že si hľadala problém tam, kde ani nebol.

0silvia0
6. aug 2014

@blue_violet manipuluje s tebou. Si v začarovanom kruhu: on ťa podráždi, ty vybuchneš, on ti naznačuje, že ty si na vine že on je dotknutý a snaží sa vzbudiť v tebe pocity viny. Ty potom zmietaná pocitami viny riešiš váš vzťah a je ti to ľúto za oboch a chceš to riešiť. On to riešiť nechce - jemu stačí že ťa dobre vyprovokuje a hodí na teba celú vinu.
Na tvojom mieste by som to s ním nepreberala a neriešila. Dala by som si ultimátum: od zajtra nevybuchnem, budem riešiť konflikty v pokoji, nedám sa vyprovokovať a nepripustím si žiadne pocity viny.
Keď uvidí, že už pri tebe nepochodí a ty mu na tie jeho pavučiny neskočíš, časom s tým prestane, uvidíš, bez tvojej odozvy ho to baviť nebude 🙂

blue_violet
autor
6. aug 2014

@0silvia0 to že je to manipulácia, na to som tiež prišla dávnejšie. Problém len je, že si v hlave preberám presny dôvod môjho výbuchu a to čo on urobil. Nebudem konkretizovať, jednoducho ma nahneval v danej situácii s jednou vecou, o ktorej si myslel, že je to v poriadku a že on si to nezaslúžil...a ja som proste rachla.

Taká je moja mama ta mi prepáč nepovedala azda nikdy. On áno. Prepáč vie povedať a nie raz. Ale dakedy sú tie situácie presne ako opisuješ - vyprovokuje, hodí na mňa a prepáč sa nedočkam, raz je taky a raz iný...čiže preto dedukujem kto robí aku chybu 😔

Asi o hodinu-dve príde...tak teda rozmýšlam že to necham plávať a radšej budeme mať kľudny večer a spánok a urobím tak ako si poradila

0silvia0
6. aug 2014

@blue_violet keby si to s ním pitvala a rozoberala, zasa by sa cítil na koni, že sa ním zaoberáš.
Je fajn že analyzuješ svoje pocity a príčiny, ktoré ťa dokážu vyhecovať až k výbuchu. Určite prídeš aj na to, ako si v hlave povedať stop a ďalej nepokračovať v podráždených reakciách - načo je to dobré keď vieš že si tým pokazíš náladu, podráždiš nervy a znechutíš večer?

blue_violet
autor
6. aug 2014

@0silvia0 ozaj vďaka za rady, uľavilo sa mi, lebo som bola nejak napätá v tieto dni 🙂 naozaj to necham tak, zajtra aj tak ide pracovne mimo SVK na pár dní a asi by to ani neprospelo keby sme hádku ešte viac prehlbili

svetluska82
6. aug 2014

@blue_violet no ano, rozmyslala niekolkokrat...Ale potom pride obdobie kludu a tak to stale nejako odkladam 😒

tatalin
6. aug 2014

@tilda presne to robim ja lebo mame to veľmi podobné... keď už vôbec nechce počúvať a ja mu to musím povedať :D tak mu píšem sms ... to si prečíta vždy... :D neviem...ja to beriem ako normálne, aj ked ma to štve ale on je taký.. on nepotrebuje toľko polemizovať a rozoberať ako ja... on možno tiež rieši v sebe prečo ja musím byť taká otravná niekedy.... je to úúúplne jedno o čo ide...pretože niekedy je pre mňa stráášne dôležité porozprávať mu ako som skladala prádlo do skríň...(je to moja práca, chcem ju robiť dobre=pre mňa dôležité) ale jeho sa to vpodstate netýka...nemá mi čo k tomu povedať.. preto to ani nechce počúvať... keď mu rozprávam o malom, nikdy ma nezruší aby som prestala... tým som chcela povedať že @blue_violet nie si sama v tej situácii a podľa mňa treba zhlboka dýchať 🙂

blue_violet
autor
6. aug 2014

@tatalin sms alebo správa na nete zaberie aj u mňa, lebo to viem vždy tak podať, že je nútený sa aspoň nad tými písmenkami kúsok zamyslieť 😝
Aby som nevyznela hlúpo, že som rada, že nie som jediná...ale aspoň tu máte skúsenosti aj vy, celkom ma to povzbudilo 🙂
Teraz je doma a je kľud a na moje počudovanie ma sám prišiel objať a povedať, že sa bude snažiť 🙂

mala_hobitka
6. aug 2014

@blue_violet Mne sa zda ze mlady ta odpinkava od veci o ktore riesit nechce pretoze by si mohla prist na to ze co si nie je ok, napr s nim. Prosto klise klasika. Ked sa tvoje vycitky zacinaju podobat na veci ktore nechce pocut, napriklad spravodlive vycitky (podla toho co pises), tak je jednoduchsie ta obvinit ze nie si normalna, si hystericka alebo riesis sprostosti nez pocuvat ze sa nechova ako muz ktory miluje. Lebo on to vie. A nechce to pocut. A nechce aby si ty o nom premyslala zle. Nie, podla neho ty sa mas citit zle ze vobec nieco riesis. Pekny kvietocek, len co je pravda.
Mimochodom, nie je normalne ze chlap potrebuje 6 zo 7 vecerov travit s priatelmi ked ma frajerku.
Mala by si zlozit ruzove okuliare a zacat o nom premyslat trochu s odstupom. Teraz je spravny cas aby si sa popytala priatelov a rodiny co si o nom myslia ako o cloveku. Aby si mala aj nazor od cloveka co ho pozna.

brady1
6. aug 2014

@blue_violet ma ta na haku, je mu len pohodlne pri tebe, asi operieš navariš ožehliš? mylim sa? myslim že nie 😉

katarinka2010
6. aug 2014

@blue_violet moj bol taky tiež...ale zmenil sa...ked som do nho vtlkala 1000krat že medzi mužom a ženou je doležita komunikacia...a že bez toho že sa budeme rozpravat to nejde...tak to nakoniec pochopil...ale u nas to bolo fajn ...vždy sme sa mali o čom bavit...po 7 rokoch som otehotnela...mali sme starosti s byvanim, potom dalšie dieta...potom stavba domu.... bolo toho na nas vela...a akosi sme si každy ten klud hladali sami... ked odišli take vačšie starosti a deti troška podrastli... tak sa to dalo do normalu.... Odpoved na otazku či sa to niekedy ten tvoj nauči ti neviem zodpovedat..... Ale jedno viem....ked vam to "neklape" zo začiatku....tak ked pridu starosti, deti, a ine...tak sa to nevylepši.... len zhorši...

blue_violet
autor
6. aug 2014

@mala_hobitka co sa tyka priatelov tak to bol problem kedysi..to bolo cele to obdobie ked aj dva tyzdne nieco v praci riesili vsetci a nevedel sa zmestit do koze. My sme mesiac na to sli na vylet na styri dni sami dvaja do budapesti a odvtedy sa to znormalizovalo v tom ze sme spolu takpovediac nonstop. Postupne sme si nasli byvanie i ked z casu na cas spim aj u rodicov lebo mi to tak vyhovuje zatial kym este dokoncujem skolu atd. A potom bolo vsetko idylicke..hadky ziadnem.no ten vylet to nejak urovnal ale hadky casom prisli..nic vazne a vtedy som videla ze aha nejak mu do reci nie je. Ja som mu dnes napisala a povedala svoj postoj s tym ze viac som neriesila. Chcela som mat vlastny klud uz. Sam prisiel s tym ze urobil chybu ze sa snazit bude. Pisala som aj ze vie povedat prepac..mozno nie vzdy. Ja si nemyslim ze je zly..on ako chlap je skvely a snazi sa len nejak sa nenaucil komunikovat alebo rozoberal so mnou len problemy ak som chvilu nezvladala skusky v skole..moje zdravie..nejake rodinne zalezitosti ale to co sa tykalo jeho..presne ako si definovala..on vyslovene nevie zniest kritiku..docvakne mu to vzdy neskor
Co sa tyka rodiny a priatelov...moja rodina ho rada ma..s bratom su fajn kamosi..mama ho chvali..moji kamarati tvrdia ze je srandista a dobry chlap..jeho kamosi ho tiez maju radi...nevidela som nejake negativne postoje voci nemu..
@brady1 no tak sluzku zo mna nema...domace prace robim ale preto ze som tak vychovana a zit v humuse a chaose naozaj nechcem..nakupuje a aj vari ak sa da...vysava

Ten problem je cisto komunikacia s ktorou ma stve ale napravime to..verim tomu
Ruzove okuliare som pri nom asi ani nemala...ja som po neuspesnych vztahoch do tohto sla asi s uplne cistou hlavou

borkavan
6. aug 2014

@blue_violet lets face the true. ak sú dvaja na rovnakej vlnovej dlžke, alebo rovnakej úrovni, tak si vedia vydiskutovať hocijaké problémy a aj tie malicherné. Ak je jeden z dvoch na inej úrovni... tak ten druhý sa môže roztrhať, nepohne ním. ALE ak je vo vzťahu úprimná láska, tak ten druhý diskutuje aj o malicherných blbostiach čo druhého trápia alebo ho vypočuje a povie mu,zlatko ale veď ja to vidím takto .....
Láska nie je slovo ale diskusia, ochota počúvať, riešiť aj debiliny aj keď nie vždy máme na to náladu... podať pohár vody, ked sa druhému nechce vstať z pohovky.......

Neviem, či si precitlivelá... podľa mňa nie. Len by si rada riešila veci nahlas. Problém je, že on je maximálne spokojný a ty nespokojná a on to nemá zájem rieišť.

A zas selektuj o čom chceš s ním diskutovať. Ak je nevrlý, jasne mu povedz, toto nie. Nech si je nevrlý na tých čo ho naštvali... Že partnera máš na to, aby ti vytváral pohodu a nie si vyburoval na tebe jeho veci a okotrých ty ani nemáš potuchy.

borkavan
6. aug 2014

@blue_violet a ešte malá rada, zahraj sa na neho. nerieš, nediskutuj a hraj mrtvého chrobáka. povedz si, že takto budete žiť mesiac-dva. Uvidíš sama čo to spraví s vaším vzťahom. Ale dôležité je, aby si sa ventilovala niekde inde... aby v tebe nenarastala frustrácia. Proste nič neber ako problém presne tak ako on.
ak aj po tejto skúške to bude na inej úrovni medzi vami klapať... tak gratulujem. Ale môže sa stať, že zistíš, že sa všetko riadi vlastne podla neho... a čo si vlastne pre neho....

blue_violet
autor
7. aug 2014

@borkavan dakujem za radu 🙂 precitlivela kus som..aspon teda podla okolia. Neviem obcas veci brat s takym nadhladom ako ine baby v mojom okoli. Ale cez to vsetko sa snazim racionalne uvazovat.
Inak k tej rade - ak by som si dala mesiac dva nic neriesenia tak si myslim ze on by bol uplne spokojny lebo fakt pokial to nie je nic vazne on nikdy za mnou nepride s tym ze ho daco stve. A vlastne mozno by to prospelo aj mne. Spoznala by som ake je to byt tak trochu nezaujata 🙂

borkavan
7. aug 2014

@blue_violet tu precitlivelosť stratíš rokmi a skúsenosťami alebo sa troška vyvinie dopredu, že budeš precitlivelá fakt na vážne veci. Neboj. A ešte jedna rada, nerieš dopredu alebo nerob závery, čo by on urobil, keby si ty sa chovala ako on s nadhladom. Nevieš. Možno mu vyhovuje to jeho manipulovanie s tebou a to ho robí šťastným, že ťa má pod kontrolou a tým pádom istú. Takže je veľa riešení ako on zareaguje.
Takže nič ti iné neostáva len to vyskúšať.
Aj v iných veciach.... nerob dopredu závery ohladne druhých ľudí.