Nezvladnuteľný 4,5 ročný syn

natalia_2
17. nov 2017

ahojte.Moj 4,5r syn je nezvladnuteľný. Už dlší čas asi tak dva roky je nervozný,nezvladnuteľný nevieme si s ním dať rady doma.Niekedy je aj zlatý poslušnejší ale sú obdobia ked mam hlavu smútku. Ked si niečo zaujmieni vytrvalo dokaže vrieskať ked nedostane napriklad mobil a pc na ktorom je závyslí. Doma nás bije,hryzie mna aj mamu,v školke sú občasné problemy a učiteľky sa stažujú.Správa sa doma dosť agresívne.Neviem si predstaviť ako to bude ked dosiahne vyšší vek. Doma je neustály krik,nevie sa s ničím sam hrať,robú stále zle,vyžaduje si neustálu našu pozornosť.Za všetko reve.Niekedy som už na pokraji síl z neho unavená psychicky a aj fyzicky z neho.Rozmýšlam že vyhladam dake psychologa,psychiatria.Neviem si už rady.

zuzana76
17. nov 2017

@natalia_2 urcite smer psycholog, cim najskôr, najvyssi cas zacat s nim pracovat, lebo skolu nebudete vôbec zvladat

natalia_2
autor
17. nov 2017

@zuzana76 neviem kde sa to v nom berie.Jeho biolog.otec je dosť komplikovanej povahy,s dietatom sa stretava 1-2x do mesiaca

deti95060810
17. nov 2017

vyhľadala by som odbornú pomoc...psychiater, psychológ....A MŠ vám to nenavrhla? Lebo nám áno....

natalia_2
autor
17. nov 2017

@deti95060810 zatial nenavrhli ale očakavam kedy to príde.Stažuju sa skoro každy druhy den za dva roky v mš predtym deti nebil,neviem kde sa to v nom berie.Dokonca aj psovi robí stale zle.

lednickajana
17. nov 2017

nema histaminovu intoleranciu?aj toto je jeden z prejavov-nervozita,neklud,mespavost..

zuzana76
17. nov 2017

@natalia_2 takze nieco bude mozno genetika, nieco to, ze zije asi v neusporiadanej rodine, ale dieta musi vidiet psycholog a ten navrhnut postup a terapie, urcite treba zacat s nim nieco robit, lebo ako bude rast, bude naberat silu a raz vas moze zmlatit a nielen vs, problemy budu potom pribudat, treba to liecit, ako kazdu inu chorobu

pribinak
17. nov 2017

Naco vlastne cakas? Vsak ked je problem treba ho riesit cim skor

natalia_2
autor
17. nov 2017

@lednickajana neviem je mimoriadne hyperaktivny neustale niečo robí a tažko pri nom pracujem

natalia_2
autor
17. nov 2017

@pribinak najprv musim zistit aky psycholog by bol v našom meste najlepší je ích dosť.Mala som skusenost s jednou pschycholog. čo nemala deti a riešila všetko cez tabulky

pragmaticka
17. nov 2017

prec s pocitacom, Tv a cukrom! Sama vidim na detoch ze su ako besne ked to prezeniem trosku ci uz s rozpravkami ( bavime sa tak 1 hodina denne kedy je to uz na ne fakt vela) alebo sladkym.

marcah
17. nov 2017

@natalia_2 ja by som urcite zacala tym pocitacom a mobilom. tieto veci robia z deti riadnych agresorov. A to nie som rodic, ktory by sa tu siel chvalit, ze moje deti nevedia co je to mobil alebo tablet.... naopak, tiez s tym bojujeme a vidim to na nich ako velmi ich to meni. Ked su dlhsi cas bez tabletu, tak su ovela viac v pohode.
Ja viem, ze niekedy sa ti moze zdat, ze to je jedina moznost ako si oddychnut, pretoze s mobilom v ruke mas od neho na chvilu pokoj, ale potom sa ti to vrati ako bumerang, ked ma odrazu robit inu aktivitu. Presne ako pises, deti sa potom nevedia same hrat a su z toho nervozne, vyzaduju ovela viac pozornosti.
Urcite to nie je lahke, ale myslim, ze to je najefektivnejsia cesta. Dolezite je aby ho vobec nemal na ociach. Nie ze ty pred nim tukas do telefonu a jemu povies ze nemoze.... idealne uplne schovat, nech na to vobec nemysli. A zo zaciatku sa s nim hrat, zabavit mu mysel... casom to bude snad vediet aj sam....

beky1813
17. nov 2017

Zatrhnut, pc, mobil, urcit hranice, rezim a smer psycholog.

natalia_2
autor
17. nov 2017

@marcah je to tak obmedzujem to schovavam mobil aj pc.Stale by chcel počuvat pesničky na youtube.Hrat sa nechce je sam ako jedinačik.A takisto sa s nim nevladzem hrat niekolko hodin nakolko podnikam a mam ine činnosti,však ani varit pri nom neviem.Ked mi niekto vola napriklad klient tak vtedy ma začne biť a huka ako divy,aby som nevolala.Len to je moja práca nakolko robim v realitnej sfere

martakar
17. nov 2017

My sice doma nemame az take rodeo, ale nam velmi zabera jednoducha rada, ktoru som dostala od psychologicky a vzdy si ju opakujem. "Spravanie, ktore nevedie k uspechu, mizne." Nam to velmi funguje, ale treba byt pevny, mat hranice, aby dieta pochopilo, ze "Nie" je jednoducho "Nie" a nezmeni to ani jeho krik alebo hadzanie sa o zem. Aj co sa tyka toho PC a mobilu. Stanovili sme si urcite casove limity, aby ich syn lepsie vnimal nastavujeme budik. Ked zacne zvonit teraz uz automaticky vypina hru, pochopil to. Ale to bol len priklad. Na niektore veci (napr. sladkosti) ma zas tabulku, do ktorej si znaci stanoveny denny pocet. Tiez to prinieslo okamzitu zmenu k lepsiemu. Bijes sestru bagrom? Vykladame do druheho dna na skrinu bez pardonu. atd... Ale tiez sa priklanam k nazoru, ze treba ist za psychologom a zistit, odkial prameni jeho nervozita. Moze to mat hlbsie korene. Celkovo sa ale aj u nas v skolke riadia podla vyssie uvedeneho pravidla, lebo cim viac dieta vystraja, tym viac to moze poukazovat na nedostatok pevne nastavenych hranic. Tieto potrebuju vsetky deti, bez ohladu na to, ci je tam porucha spravania (vtedy este o to viac).

samkova_mamka
17. nov 2017

pc, mobil, televizor zamknuť do pivnice...

traktor
17. nov 2017

sama pises, ze je zavisly na pc,na telefone..a tam je prave ten najhlavnejsi problem...s toho su prave tie nervy, agresia,..ked mu ho zoberies..vidim to aj u nas v skôlke na detoch, zvycajne je to pri detoch, ktore nevedia o nicom inom rozpravat, ako o pc..cize urcite zobrat mobil aj pc a stat si za svojim, nemôzes polavit, bude to chciet vela trpezlivosti, slz..ale inak to nejde..skuste najst spolocne co by ho bavilo..

mrs_ed
17. nov 2017

@natalia_2 Chce mobil alebo tablet, nedostane ho, tak vrieska...a ty co spravis? Das mu ho aby nevrieskal. To je proste naucene spravanie - on vie, ze cim viac bude vrieskat, tym skor ho dostane, pretoze vrieskanie je neziaduce spravanie, ktore ty eliminujes tak, ze mu vyhovies. K odbornikovi by si mala zajst aj ty sama, skaces ako syn piska, nemas unho autoritu a nerespektuje ta. Ak mas takyto problem cez dva roky, pricom odbornikov ako vravis mate v meste dost, tak to si potom riadne dlho vyberas toho najlepsieho... Mozno by bolo lepsie si konecne nejakeho vybrat, aj ked nebude najlepsi, ale hlavne to zacat riesit! Co znamena, ze robi zle psovi? Bije ine deti?Hryzie vas a bije? Pokial sa vyluci nejaka porucha, tak prepac, ale vyzera to na velmi nezvladnutu vychovu.

marcah
17. nov 2017

@natalia_2 no ja ta sice chapem, ale pises ze chodi skolky, to znamena, ze na hranie vam ostava par hodin ked pride zo skolky a to sa hadam da zvladnut....

lululilien
17. nov 2017

Zaujímavá téma. Pamätám si ako sme raz odniesli tv k svokrovcom. Vtedy mal syn štyri roky (do jeho troch rokoch sme fungovali bez tv). Na miesto, kde bola tv som položila spoločenské hry, ktoré sme po večeroch hrávali. Keď na tv zabudol, tak sme ju priniesli naspäť a syn bol upozornený že ak začne opäť histerčiť, tv vyhodíme z okna a nebude žiadna. Rok na to som dostala od brata tablet. Nahral tam aj samé hry. Keď sa nám tablet začal vymykať kontrole, tak sme sa dohodli na jednom dni v týždni kedy môže na ňom hrať hry. Teraz je to nedeľa. Keď ideme v nedeľu na výlet, tak ho dopredu upozorníme a hraje hry v sobotu. Ale v sobotu sa aj učíme a pripravujeme do školy. Môj mobil som mu zatrhla. Môže z neho len telefonovať. Tiež som v ňom mala hry, ale všetky som si vymazala (až na jednu moju obľúbenú). Ak tvoj syn rád počúva pesničky na YouTube, stiahni mu ich (ak chceš pošlem ti link) a púšťaj mu ich z iného prehrávača. Ja to nevidím až tak zle. Možno vsetko pre začiatok schovaj, vymaž hry, zablokuj internetové stránky,... a keď na to zabudne, tak potom podnikni ďalšie kroky. Bol tu spomenutý cukor. Nekupovať sladkosti. Tvoj syn sa im nevyhne, sú fakt všade, ale aspoň sa mu zníži príjem cukru. Radšej si spolu upečte koláč. ...Kope psa? Možno je to jeho prejav hry. Dajú sa kúpiť tréningové pamlsky, kusky sú menšie ako 1cm, a začnite psíka trénovať. Potom to môže robiť sám. Pre dieťa je to veľká zábava, hlavne ak mu dá pes ľabku. A ešte s tým hryzaním. Moja babička mi povedala jednu príhodu z mladosti. Dávala pozor na jednoho chlapčeka, ktorý rád hryzal iné deti. Pokúsal aj jej malú dcéru(moju tetu). Takže zobrala ich na bok a prikázala svojej dcére aby mu to vrátila. Chlapček pochopil čo to je za bolesť a od vtedy už nikoho nepokúsal.

laladua
17. nov 2017

Ak to je takto, rozhodne to treba podla mna riesit s psychologom, lebo to nebude len tak. Najskor ma napadlo, ci nebude len rozmaznany ( prepac ), no na tej druhej to zas tak byt nemusi a moze byt problem teda niekde inde

ave17
17. nov 2017

Skáčes ako píska,len raz by ma dieťa "ubilo",to by videlo to rodeo,a nie,nebijem svoje deti.Chybu si urobila ty,4,5 ročné decko sa nemá čo hrať na pc a tablete,nie to aby bolo na tom závislé,to už je úplne cez.jednoducho určiť jasné pravidlá,a hrať sa za odmenu,nie,aby nehucal.Môže hucat aj 3 hodiny,so mnou by to nepohlo,

mrs_ed
17. nov 2017

@lululilien Prepac, ale kopanie psa teda rozhodne nepovazujem za prejav 'hry'. Toto by som riesila okamzite a radikalne. Nespomina o ake plemeno psa sa jedna, ale pes si nezasluzi taketo jednanie len preto lebo decko nema nadstavene hranice a nevie sa vpratat do koze, a na druhej strane pes moze na taketo jednanie takisto reagovat a nieco mu spravit.

atrami
17. nov 2017

Maly je rozmaznany. Urcit hranice. Tablet, pc zobrat, dat mu obycajne hry. Sladkosti, hracky za odmenu. Ak niekam idete dopredu oznamit ako sa ma spravat a co bude ak to nedodrzi. U nas to zabralo.

emilia25
17. nov 2017

Veru ten mobil uplne zakazat a obzvlast ked je zavisli.my sme ho tiez uplne zatrhly maly mal celu nervovu sustavu rozladenu a v skole to bola cista katastrofa aj hodinu celu prereval utekal zo skoly a pod.teraz chodime k sukromnej psychologicke a ta sustredenost je uplne uz niekde inde a je to fakt sila lebo sme tam boli 3krat ale ten pokrokv skole je vidiet.

natalia_2
autor
17. nov 2017

už zas je nervozny pyta telefon a ja som hlucha vraj mu tato volal,byvaly mu len vyzvana na mobil ale za nim nepride..doma mame čivavu a robieva psovi zle že ho silno drži až kym ho nepohryzne,alebo mu berie zradlo a podobne.Vtedy hned zakročim...No moj syn ma vydrž riadnu bolieva ma z toho aj hlava..dokonca mi čmara po stenach alebo do stierok vyšparal diery...a rozne ine veci.Večer lahnem do postely vyžmýkaná ako citron ☹(

samkova_mamka
17. nov 2017

@natalia_2 ja viem, kde je hlavný problém...malému chýba otec

marcah
17. nov 2017

@natalia_2 ver mi, ak najdes spolocnu aktivitu, ktorou ho zaujmes, aj ty budes menej unavena, aj ked to bude znamenat ze sa s nim budes hodiny hrat... vzdy je to menej unavne ako neustaly krik, zakazovanie, pripadne hasenie nasledkov jeho spravania ....

zuzka38
17. nov 2017

@natalia_2 co znamená ze si hlucha? Ze ho ignorujes?
Deti pútajú pozornosť (robia "zle") práve vtedy keď od nas nedostavaju pozornosť, keď nemajú naplnene potreby...
Psychologicku pomoc urcite vyhladaj pre seba..
Mozno ti hneď dnes pomoze napr. nevychova.cz vychovn seriál pre rodicov..

atrami
17. nov 2017

@natalia_2 vyčleniť si na neho čas, ktory bude len váš a on rozhodne ako ho stravite. Pomalovane steny. Vymalovat, on vyberie farbu a spolu namalovat. Chce len upútať tvoju pozornosť. Na otca nenadavaj. Tebe sa ulavi, ale syn získa zlu predstavu o ulohe muza a tu si nepriamo prenesie do buduceho zivota.

bmuller
17. nov 2017

Nebavil by ho nejaky sport - najst nejaky klub pre mensie deti... zajst s nim von, zahrat nahanacky? Keby si vybil energiu pohybom, nejakou zabavnou formou, bol by menej nervozny a kludnejsi...