Patologické vzťahy v rodine

ema22270
11. nov 2022

Ahojte, je tu niekto kto ma vyslovene zlé, patologické vzťahy v rodine, že sa v podstate s nikým nebaví, aj keď sa dlhé roky snažil? (otec alkoholik, mamina ma schizofreniu- tiež by to bolo nadlho, 1 sestra je na ulici, 2 sestra aj keď bolo roky všetko medzi nami relatívne v pohode, akonáhle už mám svoju rodinu a nie som jej bútlava vŕba, sme my najhorší) všetko je to extrémne komplikované a preto neviem ani, ako by som to v skratke rozpísala.
Keby som to začala rozpisovať, možno by román nestačil a možno by si kopa ľudí myslela, že je to vymyslené...trápi ma, že mám takú rodinu.
Len ma to tak zaujímalo, ako fungujete, aby ste vedeli žiť svoj život a netrápili sa nad tým, čo si kto myslí a roznáša klamstvá

mon29
12. nov 2022

@ema22270 zabetonovat,odstahovat,nevratit sa.. vlastna skusenost,nic ine nepomaha..akokolvek sa budes snazit, vzdy ti iba ublizia, budes stale len zranena..

gertrudaosem
12. nov 2022

@ema22270 tipujem že žiješ sama so svojím mužom a deťmi... Že nezdieľas byt/dom s ľuďmi, ktorých spomínaš... Neviem, či žiješ v meste alebo na dedine, resp. ako blízko od seba máš svoju rodinu...

Jednoducho sa musis odstrihnúť. Ja som až po rokoch fakt po veľa rokoch dokázala sa neutralizovať od svojej rodiny. Ani zďaleka nemám také problémy alebo takú rodinu ako ty, no dosť mi nejaké veci ublížili a viem že nikdy sa z nich nedostanem. My sa stretávame ale neprehanam to a mne veľmi pomohlo že som sa odsťahovala a niesom blízko. Nevravim že choď do zahraničia, ale nestačí byť trošku ďalej od celého ich diania? A jednoducho sa musis povzniesť, odosobniť, kašľať na to. Neublížilo ti to dosť? Už len kvôli tomu. Neviem ani koľko máš rokov. Je iné sa na tieto veci pozerať a prežívať v 20 rokoch a iné v 50. Niekto má takú povahu už hneď že nerieši. Mne napríklad pomohol čas že som si tie veci tak otočila v sebe akoby som dozrela a konecne pochopila a niečo sa vo mne ozvalo, že už bolo toho dost. Ale určite nebyť v ich blízkosti.

gertrudaosem
12. nov 2022

@zmrzlinka2021 nedá sa cely život niekoho zachraňovať a pomáhať toľkým ľuďom. Ja nevravím nech nepomôže, no ona sama seba zničí. A toto sú fakt prípady že sa môže aj rozkrajat a nepomôže to. Toto sú títo ľudia nekonečné príbehy a opakujúce sa dokola. Nezažila si, nevieš... S jedným človekom by to bolo ťažké... Aj ona potrebuje svoj život. Viem o čom píšem... Čiastočne je to ich voľba, tých ľudí... Keď si navzájom nemohli pomôcť voľakedy.... Teraz im už ťažko niekto/niečo pomôže.

gertrudaosem
12. nov 2022

@ema22270 to tak býva, kto najviac pomáha i tak je nahorsi...

gertrudaosem
12. nov 2022

@ema22270 prosím, neber to v zlom no ak si žila, žiješ v takomto prostredí, aj na teba sa mohla nalepiť nejaká diagnóza... Keďže opisujes schizofréniu... Je to "normálne" že aj tebe môže byť niečo a možno fakt ako čítam ďalej tvoje príspevky, nemusíš byť úplne v psychickej pohode. Píšem z vlastnej skúsenosti...

ema22270
autor
12. nov 2022

@gertrudaosem neberiem to v zlom zatial vyzera ze diagnozu nemam uz som to riesila s viacerymi odbornikmi. Mam niekedy vybuchy zlosti ktore vsak sa vsak minimalizovali po tom ako som chodila na poradenstvo a pochopila v com prameni moja frustracia a ze tie veci nemozem zmenit.

gertrudaosem
12. nov 2022

@ema22270 tak to si zatiaľ super na tom. Nie každý má to šťastie. Ak niekto schyta diagnózu, vďaka iným ľuďom, je to strašne smutné a nespravodlivé .. keď si človek zapríčiní diagnózu sám, čo už. Ale ak mu ju daruje iný človek... O to viac sa cíti zle a hnevá ho to. Držím palce ❤️

jablkova13
12. nov 2022

@ema22270 ja by som Ti poradila zamerat sa na svoju rodinu. Urcite si urobila spravnu vec,ze sa chces postarat o maminu, len skoda ze sa tak dlho tam caka. Musela si to mat velmi tazke, je mi to luto. Je mi luto aj tvojej netere, ze vyrasta v takom prostredi. Podla mna je v kazdej rodine nieco. Mozno by som bola trochu egoista a zacala by som mysliet viac na seba, ale tazko ke to posudit pretoze ty vies najlepsie, ako je to u vas. Mala som kamaratku, roky ju zneuzivali bratia, uplne sa odstrihla od rodiny. Nikto nic netusil, priznala to po rokoch. Je to hrozne,co sa deje v niektorych rodinach...
Prajem Ti vela sil a aby si sa rozhodla tak, ako je pre teba najlepsie a nasla si pokoj ❤️

ema22270
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jablkova13
12. nov 2022

@ema22270
Myslim, ze mozes mat svedomie cisté a nemusis nikomu nic vysvetlovat. Kedze sestra nema ani zaujem, choba sa ako male dieta. Velmi tazko je potom s niekym komunikovat, ked sestra mema zaujem. Myslim, ze keby bola sestra fér tak by im cestu zaplatila ona a nespoliehala by sa na teba.

ema22270
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
minilla
12. nov 2022

Najlepsia strategia pri toxickych ludoch je nevysvetlovat, neobhajovat sa, pretoze tym im vytvaras priestor, v ktorom na teba mozu utocit. A odrazanim takych utokov samu seba len vycerpavas. A ked si vycerpana, udru este silnejsie. Hovorit s nimi jasne, strucne, vecne.

ema22270
autor
12. nov 2022

@minilla tebe sa este ozvem v sprave len este musim nad tym popremyslat kedy 😊 dakujem

ema22270
autor
12. nov 2022

@minilla len ja stale akoby dufam ze mozno si to vypocuju a ze to pochopia co som tym chcela povedat a ze to nebolo v zlom alebo tak. Ale viem ze to nema zmysel. 🤯

minilla
12. nov 2022

👍👍

katkami123
12. nov 2022

@zmrzlinka2021
Predstav si, žeby niekto dajme tomu, rodinný príslušník 10 rokov znasilnoval niekoho z rodiny a ty by si jej poradila -“síce ťa 10 rokov znasilnoval, ale tak je to tvoja rodina, treba mu čeliť, nemôžeš ho odstrihnúť, stanov si zdravé hranice…” ja fakt žasnem nad tým ako poniektrori dokazu bagatelizovať psychické tyranie a ešte od ľudí, ktorí majú byť oporou, od najbližšej rodiny, ktorá ma chrániť od zlého. Wau.

katkami123
12. nov 2022

@ema22270
Najlepšie je oslobodiť sa a úplne kašľať na to, čo si o tebe títo patologickí ľudia myslia. Podľa toho, čo píšeš sa spravaju katastrofálne a vôbec ich to netrápi, nemajú výčitky a ešte sa hrajú na obete. Ty cely čas podľa písaného iba hasíš a aj tak sú nevďační. Od takýchto ľudí nečakaj, ze sa niekedy zmenia alebo, že si niečo uvedomia, že konečne povedia to - prepáč alebo ďakujem za to všetko… od takých sa ho nikdy nedočkáš. Píšeš, ze sestra manipulovala, nič iné nevie a nič iné ani nebude robiť cely život, iba manipulovať. Začni konečne myslieť na seba, na svoju rodinu, aby pre vás bolo dobre. Nepocuvaj žiadnu oheň a síru, ktorú ti posielajú v správach, nie je to tvoja povinnosť robiť zo seba neustály hromozvod, keď majú svoje výlevy. Oni sú sami zodpovední za svoje konanie, musia sa vedieť naučiť znášať aj následky, prečo by si ich mala neustále hasiť a znášať ty. Noc by som nikomu nevysvetľovala, neriešila, bolo by mi to úplne jedno, akú cestu si kto v živote zvolil, tak si zvolil, napomáhala si sa za tie roky myslím už dosť, vdaka nebola žiadna, nevidím žiaden zmysel v tom pokračovať. Začni konečne myslieť na seba.

ma77
12. nov 2022

@ema22270 Ja som na tom podobne tiež sa nam rozpadla rodina odkedy mamka zomrela ešte kym žila bolo všetko ok mam 3bratov s jednym sa nerozpravame roky a to žijeme v jednej dedine druhy je v ustave tiež alkoholik žil na ulici atd a otec alkoholik s podlomenym zdravim tak ostal mi iba jeden brat najmladši s nim jedinym sme spolu a som štastna že ho mam keby nie on nemam rodinu a je mi to luto tiež zavidim ludom ktory sa stretavaju a udržiavaju rodinne vztahy☹

kankam
12. nov 2022

@katkami123 lebo manipulator a toxicky clovek sa k ludom sprava zasadne inak ako k svojej obeti ...

ema22270
autor
12. nov 2022

@kankam to si ako myslela? Lebo som to nepochopila dakujem😊

gertrudaosem
12. nov 2022

@ema22270 nedúfaj, nikdy si nevypocuju a nepochopia... Lebo nechcú a nebudú chcieť, lebo to nedokazu. Presne ako napísala @minilla je to ako hrach o stenu hádzať... Len budeš vyčerpaná, nahnevaná a nič sa nevyrieši ani sa nikam neposunie. Preto za mňa, škoda energie na takýchto ľudí... Jednoducho sa nedá a nemôžeš všetkých tlačiť dopredu alebo držať niekde nad vodou. Len ty sa v tom topis potom a do kelu, máš svoj život tak ho zi!!!! Aj tvoje deti ťa potrebuju. Tvoja mama - jasne, chápem tu pomoc.

nepic
12. nov 2022

@ema22270
Ja to mám tiež také obdobné..boli sme traja súrodenci a už od mala sa robili medzi nami rozdiely. Ja som bol najstarší,to že som sa musel o mladších postarať bolo normálne, ale nech bolo čokoľvek tak vždy som za to dostal ja. Už len keď najmladšia sestra bežala a spadla,tak prečo som ju naháňal. Postupne ako sme rástli sa to len prehlbovalo,ešte ako deti keď sme sedeli na zemi a pozerali televízor,tak ona potichu zozadu prišla a s varechou nás bila po hlave a otec sa tomu ešte smial a hovoril jej že daj im riadne. Keď som dospieval som sa pochopiteľne aj tešil na vojnu a keď som sa vrátil sa mi moc domov nechcelo tak som sa aj rýchlo oženil čo aj tak dopadlo a po pár rokoch som sa rozviedol. Vždy som sa ale nejako vedel o seba postarať,len sestra a brat boli chudáci ich stále všade a v každej práci len využívali a zle im platili a ja som sa mal stále len dobre. Keď mama zomrela,ešte pomerne mladá,tak sestra akože prevzala žezlo a ona chcela rodinu riadiť a usmerňovať. Kedysi mi vyčítala také veci,že napr keď bola v pôrodnici,nikto sme sa o nič nestarali a nikoho nezaujímalo či má jej muž aspoň chleba doma a podobné veci. Bývame každý v inej dedine a tak to je asi aj dobre. Otec sem chodí málokedy,tento rok u nás asi ani nebol,keď som ho aj volal tak mi povedal že ide ku sestre. Lebo moje deti nemajú takú hodnotu ako vnúčence,ako napr sestrine deti. Tak nejako postupne prišlo k tomu že už ho ani nevolam a ani ja za ním moc nechodím. A s bratom to je tak iste,on mal a asi aj má nejaký pocit nadradenosti,asi keď postavil chalupu (na hypotéku) a ja bývam len na byte. Kedysi mal brat od nás požičané peniaze,tak som aj zrušil sporenie čo som mal a všetky peniaze sa im požičali a reku keď budete mať,tak nám vrátite. Keď dostali hypotéku,tak vrátili a potreboval som aj ja nejakú čiastku požičať od nich. Aj mi požičali a jeho manželka každý mesiac písala správy či im tento mesiac vrátim a koľko im vrátim a podobne. Aj som sa potom nahneval,peniaze si požičal v robote a vrátil som im všetko naraz. Keď som ich aj volal na návštevu,tak buď nemohli,alebo sa nedalo,alebo keď tak ani vôbec na správu neodpísali. A tak sa postupne vzťahy kazili,až to dospelo do takého štádia,že sa nenavstevujeme,ani si nevolame ani nepíšeme ani nič. Ale tiež mi vadilo nejaké to ich centrálne plánovanie,či ako sa tomu hovorí,keď si spomenula ten obed na presný čas. Ku nám môže hocikto hocikedy prísť na návštevu,máme aj zvonček. Lebo mám taký pocit a skúsenost,že keď sa niečo veľmi plánuje,tak deň predtým mi príde správa že "niečo do toho vošlo". Aj na vojne sme to tak mali,tuším že od 11:37-11:59 a potom išla ďalšia čata na obed. A ešte som zažil aj dobu,keď sa plánovali aj päťročnice,no len nie vždy im to vyšlo.
Žijem si svoj život a som rád že mám pekné a zdravé deti a keď to aj na mňa doľahne,vždy si poviem že asi to tak malo byť a veď v podstate som šťastný a nič mi nechýba. Sú ľudia aj horšie na tom.

miss_foxy
12. nov 2022

@ema22270 iné komenty som nečítala, prepáč.
Ale ja som na tom dosť podobne ako ty. Otca som do puberty nepoznala, opustil nás skôr než som začala chodiť. Vychovala ma mama, no zväčša starý rodičia keďže mama mala zdravotné problémy a mala ma v relatívne mladom veku. Otec sa ukázal keď som išla do puberty a vznikla sestra. Od otca bývam o ulicu ďalej, nevidím ho a keď tak sa tvarim že sa nepoznáme (nebol vôbec dobrý otec a robil zle), mama býva u starých rodičov lebo na “starobu” začala piť lebo nemá vlastný byt no pomáhala som jej, najmä finančne keďže plat ako invalid moc nemá. Dávnejšie som sa vydávala, mama mi zničila svadbu svojim “predstavením”, sestra mi neprišla lebo mi tajila že bude rodiť. manžela mám najlepšieho na svete, máme dom, plánujeme deti, je nám fajn. No moja psychika po všetkých rokoch s takýmito vzťahmi veľmi utrpela… ale vieš čo? Aspoň som si uvedomila že mám vlastnú novú rodinu. Áno, je mi ľúto že moje deti nebudú tak moc poznať babku, ale aspoň im dám lepšie detstvo. A tiež viem aká nebudem. 🙂
Pomohla som, nevazili si to, tak som to utla 🙂 Nie je zle ak navštíviš aj psychológa. Určite by pomohol. Ja plánujem ísť tiež 🙂 nie je to hanba

ema22270
autor
12. nov 2022

@miss_foxy presne tak, treba myslieť na to, že máme svoje rodiny a iné neriešiť...resp riesit ale z odbornikmi aby sme to prekonali...

kankam
13. nov 2022

@ema22270 myslela som tym ze ten kto manipuluje presne vie koho moze zmanipulovat( typ povahy) a potom ked uz toho cloveka "ma" pritvrdi a k inym sa chova milo a uctivo a pod.Nasadi si masku.A pred svojou obetou si ju dalu ... A vyvolava v nej pocity viny, psychicky vydiera ...
Je viacero sposobou manipulacie ...

ema22270
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkami123
13. nov 2022

@ema22270
No tak s takým človekom by som úplne odstrihla kontakt. Pod podmienkou, ze sa nezačne liečiť a pokým nevyhľadá psychológa, nemáme si čo povedať.

ema22270
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkami123
14. nov 2022

@ema22270
Len tiež nechápem, prečo sa s nimi teda stále babíš, veď vidíš, ze nič rozumne z nich nejde. Rodina, nerodila, snáď tvoje psychické zdravie je na 1.mieste ako sa neustále s niekym vypravduvavať. Nedvihaj hovory, necitaj si sms, nereaguj a máš pokoj. Toto di robíš z časti aj ty sama, ze sa vždy necháš nimi vtiahnuť do konfliktu. Ospravedlnenie od takých ľudí nečakaj ani uvedomenie, nedočkala si sa ho do teraz nedočkáš sa ho nikdy a načo ti aj bude? Minulosť to nezmení aj tak.

nunulko87
Autor odpoveď zmazal
Zobraz