Pátranie po hrobe

7. jan 2021

Ahojte. V prvom rade vas chcem trochu upozornit ze to bude na dlhsie citanie ale dufam ze mi nejako poradite, lebo my si uz v rodine nevieme dat rady.
Zacnem: Moj tatinko mal otca s ktorym od asi 12tich rokov nezil (tatino ma este jedneho brata). Jeho mama (moja babka) nedovolila aby sa stretavali. Babka sa s dedkom nestretavala, proste prerusila kontakty a zabudla ze vobec zije. Na dovod sa nepytajte, netusim ho a popravde myslim ze ani moj tatino to netusi. Znovu sa vydala a prestahovali sa z rodnej dediny. Presli roky a tatinkov otec zomrel. Na pohrebe moja babka nebola a moj tatinko tiez nie, mal to zakazane aj ked bol uz dospely a mal uz vlastnu rodinu, pod vyhrazkami (asi ma chapete). Problem ale nastal az teraz.
Hrob v ktorom je dedko ulozeny bol zaplateny do 2019. Kedze sa k nemu nikto nemal moja mamina prehovorila tatkovi do duse a platila ho. Pri poslednej platbe ktoru chcela vykonat jej ale uradnicka povedala, ze ona si ale nie je ista, ci v tom hrobe kde je dedko napisany aj v skutocnosti lezi (myslia si ze dedko lezi u svojej babky v hrobe). Neviem ako na to prisli ale proste je to tak. Tak sme zacali patrat a pytat sa po rodine. Tatkova sesternica na pohrebe bola a povedala, ze lezi v inom hrobe, teda aspon tak si to pamata ale bola este mala. Ja si zase pamatam, ze ked som bola ja mala a boli sme na tom cintorine babka mi hovorila kde je dedko ulozeny (dotierala som na nu) a tiez mi ukazala ten hrob ktory povedala tatkova sesternica. Kedze zrovna vtedy ked umrel moj dedko umrel chvilku predtym aj dedkov brat a par rokov predtym aj dedkova mama, cize v tak kratkom case asi tazko rozkopavali ten hrob tolko krat. Mama teda ten hrob neplatila (nechcela platit cudzi hrob v ktorom dedko nie je). Ale nevieme sa nijako pohnut dalej to poriesit a zistit. Exhumacia by to vyriesila ale nevieme ci sa to podari vybavit a co je podstatne dost to stoji. Poradte mi ako to mame zistit? Na urade v tom maju hokej, tam sme nic neporiesili.

autor
8. jan 2021

@janinah skusim najst nejaky kontakt na kostol a nieco zistit. mam pripraveny uz aj email pre starostu aby mi s tym pomohol, ale momentalne su v zlej covid situacii a bojim sa, ze by moj email bud zabudol alebo nereagoval, pretoze maju ine problemy.

autor
8. jan 2021

nasla som email na farnost, hned som im aj pisala, dufam ze sa niekam posuniem.

cacianka
9. jan 2021

Mozno ma obec zoznam starostov a kedy mali funkcne obdobie, mohol ho niektory pochovavat.
Viac sa dozvies od beznych ludi. V skupine obce najdes takeho "vsadebola", vypatraj miestneho pamätníka . aj u nas je taký. Co on si pamata o ľuďoch a hroboch ! Aj spred narodenia, lebo vie od ludi.a rodiny

ibrunova
9. jan 2021

A nenapíšeš aj sem? Možno niekto by sa ozval..

autor
9. jan 2021

@cacianka mam pripraveny email pre starostu. Vcera som pisala na faru no odpisali ze oni nemaju zanamy kde pochovavaju.
@ibrunova a kde presne mam napisat? Diskusiu? Na stenu? Alebo kam aby si vsimlo co najviac ludi.

ibrunova
9. jan 2021

No hoci aj presne sem.. Možno je tu niekto, nikdy nevieš.

autor
9. jan 2021

@ibrunova vies co skusim napisat vsade. To bude najjednoduchcie.

cacianka
9. jan 2021

Na faru si mala napisat nielen ze ake maju zaznamy, ale ci ti neporadia súčasníkov pohrebu, niekoho z dediny, ci ma prehľad, nejaku aktívnu členku cirkevnikov, co upratuju v kostole, na fare, nieco ako Kelisova a Cecilka (klebetnica 😉)

cacianka
9. jan 2021

Ved napis dedinu. Si anonym nemaj obavy. Niekto niekoho pozna, svet je malý

autor
9. jan 2021

Zbehy pri Nitre

@cacianka uz som pisala nejakym babam uvidim kam sa posuniem

cacianka
25. apr 2022

Ahoj, ako si pokročilá ?

autor
25. apr 2022

@cacianka pisala som si nakoniec s velmi milou babou ktora ma vedela posunut dalej a zacali po nom patrat na urade aj farnosti. Nakoniec sme ho posda ludi a niektorych papierov nasli. 🙂 mame pokoj v dusi aj v papieroch. Nakoniec bol v hrobe svojej babky a nie tam kde je oficialne pisany.

petulda333
25. apr 2022

A keby ste zaplatili za oba hroby? Nebolo by to jednoduchsie? Ved v tom druhom je vraj jeho brat. Cize blizka rodina. Kolko to stoji? Tu 100e na 10r to je smiesna suma

autor
25. apr 2022

@petulda333 tato varianta nejde. Jeho brat ma svoje deti a svoju rodinu a za druhe nikdy sa moj otec s nikym nebavil a otca videl naposledy ked mal 12 takze nie.
A uz sa to ujasnilo.

cacianka
25. apr 2022

To som rada že sa pátranie podarilo a že si napisala.
Pomôže to aj iným, ak by mali takýto problém.
Tá žena bola "cudzia" z netu ?

autor
25. apr 2022

@cacianka tu babu som nasla tu a som za nu vdacna, byva v zbehach a vedela kde dedo byval a vdaka nej som sa dostala na urad v zbehoch kde jej manzel tiez trochu pomohol a poposuval veci. 😊

cacianka
25. apr 2022

No vidíš, tuším aj to som ti radila, aby si napísala tu ,že možno nájdeš pomoc.
Takže gratulujem k upresneniu a že máte dušu na mieste, a o posledné miesto odpočinku je slušne postarané.

autor
25. apr 2022

@cacianka moc dakujeme 🙂 vidim aj na rodicoch ze su kludnejsi konecne 🙂