Pomôžte mi pochopiť svokru

dorotik
19. jún 2019

Ahojte,
za chvilku ideme s manzelom a 6 mesacnou dcerkou na navstevu k svokrovcom a ja uz mam teraz kamene v zaludku. Nikdy by som si nemyslela, ze so svokrou nebudem ok, pred narodenim dcerky sme mali sice skor formalnejsi, ale fajn vztah. Teraz robi veci, ktore ma stresuju a zranuju. Ked prideme k nim alebo oni k nam, ocakava, ze jej dcerku "odovzdam" a pojdem si robit svoje. My vsak mame kontaktny vztah, rada ju mam pod dohladom, aby som dokazala reagovat na jej potreby, casto sa stiskame a hladkame. Samozrejme, svokre ju rada doprajem, ale chcem mat slobodnu moznost priblizit sa k svojmu dietatu. Ked napriklad vezmem hracku a pridam sa na chvilku k nim, hned mi povie, nech odidem. Cudne sa sprava aj ked s malou nieco robim. Sleduje ma a komentuje to. Ze s nou narabam prilis citlivo, lebo s nou nehadzem v kociku, je malo oblecena, prilis oblecena a bla bla. Svokre prednedavnom umrela sestra a je z toho nestastna. Preto jej chcem vyjst v ustrety a dopriat vnucatko. Na druhej strane ma vsak dostava az do uzkosti a absolutneho diskomfortu. Ako s nou o tom hovorit? Preco jej tak vadim, ked som pri nich? Som dost empaticky clovek, ale dobtohyobsa akosi nrviem vvitit. Dakujem za kazdy vhlad 🙂.

dorotik
autor
20. jún 2019

@terezka1947 Ale nic take som predsa nepovedala. Mama a svokra k nej maju uplne rovnaky pristup akurat moja mama respektuje, ked chcem malu nakrmit, preobliect alebo ju na chvilku postiskat a svokra ma posiela prec. Chapes rozdiel?

kvetinka75
20. jún 2019

@dorotik a ty si nesvojprávna že nevieš vtedy, keď dieťa potrebuje jesť alebo prebaliť prísť a zobrať si to dieťa? Čo ťa svokra schytí a odtiahne preč? Veď si reči nevšímaj, zober malú a sprav čo treba a potom jej ju vráť.

biela_sova
20. jún 2019

Ze odbremenit, aby si oddychla... Este som nepocula, aby niekoho odbremenovali proti vlastnej voli... Hlavne, dojca potrebuje byt pri matke (max pri otcovi) a nie pri zene, ktoru de facto nepozna. Ine by bolo, keby svokra byvala v spolocnej domacnosti a dieta ju ma zafixovanu ako osobu zo svojho blizkeho okolia.
Treba si uvedomit, ze dieta nie je hracka v rukach dospelych, zrodena na vykompenzovanie si roznych mindrakov. Vyssie pisala jedna prispievatelka, ze svokra ci mama jej vytrhla malu z ruk a bezala k susedom na dve hodiny. Co ked mali prave cas krmenia??? Pamatajme, co pravi zakon: " vzdialenie dietata inou osobou bez predosleho suhlasu rodica je kategorizovane ako unos (nie, neprehanam, citujem zakon)."
Tvoja sloboda konci tam, kde zacina sloboda druheho.
Neexistuje, ze svokra alebo kocikto trha matke z ruk dieta a vyhana ju od neho.
Rada autorke: narovinu preriect o situacii za pritomnosti manzela a svokry, idealne, ked manzel bude hajit zaujmy neplnoleteho. Slusne, bez zbytocnych emocii, napr. je malinka, je na mna zvyknuta, nie je prirpavena. Ked bude starsia a prirpavena, pokojne si ju mozte polaskat. Drzim paste!

dorotik
autor
20. jún 2019

Zeny, zvrhava sa to tu :D. Ja chcem dcere dopriat pekny vztah s babkou. Davam im cas, aj priestor, aby boli spolu. Hladam vsak sposob, bezkonfliktny, ako so svokrou hovorit o tom, ze chcem mat k dcere slobodny pristup. Ano, mozem to povedat razne, lenze to pokazi vztahy, co nechcem. Chcem to vyriesit tak, aby boli obe strany pochopene a spokojne.

miroslava21
20. jún 2019

@biela_sova ze unos 😀 praveze prehanas a riadne

biela_sova
20. jún 2019

@dorotik @terezka1947 Rodic je zodpovedny za fyzicku a psychicku integritu dietata biologickeho alebo jemu sudne zverenemu do opatery a tym padom aj prebera nepriamo zodpovednost za osoby a ich ciny, ked dieta zveri do ruk inych ako rodicovskych.
Autorka kona podla SK legislativy spravne, a teda, ak nedoveruje niekomu, ze sa nedokaze nalezite postarat o jej dieta podla jej presvedcenia, nezveruje maloleteho.
Pise o turbulentnych okolnostiach pri narodeni dcerky, nevieme akych, ale zjavne ma dovod na ostrazitost.
Napr. aj obycajne pat minutove nespravne drzanie zdravehi donosenehov novorodenca, ktory nema este dovyvinuty svalovy korzet, moze v dospelosti zapricinit problemy s krcnou chrbticou, skoliozu atd atd.

biela_sova
20. jún 2019

@miroslava21 Citujem zakon, ak rodic nevie, kde je jeho dieta a nedal povoleniem V kazdej chvili je zanho pravne zodpovedny, aj v tej, ked nevie, co sa s nim deje.

terezka1947
20. jún 2019

@biela_sova stari rodicia nevychovavali????uz neprehanajme

miroslava21
20. jún 2019

@biela_sova a nevesta mala rovno zavolaj na policiu ze svokra uniesla vnuca k susedom..omg

terezka1947
20. jún 2019

@dorotik napisala som ti iba pohlad z inej strany.....

biela_sova
20. jún 2019

@miroslava21@terezka1947 Zeny preboha, vsetky sme matky a aj mase mamy a svokry boli mamy a chcu to najlepsie svojim detom. Nikto im nezakazuje sa s detmi stykal, mojkat ich atd, ale treba sa vopred dohodnut na pravidlach, ktore predostru rodicia. Nie je nic zle na tom, ked sa chce svokra pochvalit pred susedmi, kamaratmi. Ale chyba mi tam veta: Alenka, MOZEM teraz vziat malu k Novakovcom tak na hodinku? Je napapana, nepotrebujes ju nakojit? Alebo: "Alenka, nechces PRiST aj TY?"

miroslava21
20. jún 2019

@biela_sova vsak ale si precital ten svoj prvy komentar, ako vyznel. Presne to vystihuje dnesnu upnutu a uzkostlivu matku co nedovoli sa ani priblizit k dietatu a nie to este, aby si niekto dovolil sa on postarat

terezka1947
20. jún 2019

@biela_sova vek ok....suhlasim. ale osobne si myslim,ze to mamicky trosku prehaname....a tiez ziarlime. sice neviem na co,lebo dieta bude nasim dietatom navzdy,ale ziarlime.
a ano...pisem vslatsnu skusenost-tiez som mame,vlastnej mame niekedy vravela,ze co ma ako urobit,chytit,....az som raz zachytila pohlad-smutny pohlad.....a pamatala sa.
uz nezije....a som rada,ze som sa spamatal este pocas jej zivota....neviem ako by som s tym zila teraz.
kazdy normalny stary rodic nechce dietatu zle-ze veci robi inak????no a co...
vychoval nas?tak asi si presiel tym istym,cim si prechadzame my.

jaja23
20. jún 2019

@dorotik nečítala som komenty, napíšem za seba. Toto iste robí mne moja vlastná mama. Keď prídeme na návštevu, hneď berie malého, keď ho chcem uspať, osopi sa na mňa, že čo si nerobím svoje. Stále jej musím hovoriť, že veď ja som s nim 24 hodín denne, som na neho zvyknutá, potrebujem mat s nim kontakt. Ona to nechápe. Čaká, že sa ho akože rada zbavím, aby som mala čas pre seba. Lenže to tak nefunguje. Mam rada čas pre seba, ale potrebujem byt so svojím dieťaťom, inak sa to nedá. Keď bol mladší, bola to katastrofa. Som sa bála chodiť k našim, bývajú 200 km od nás. Raz mu dokonca povedala, keď som ho chcela uspať, že "tak chod s materou". Mňa sa to dotklo veľmi, ale už mi je to jedno. Je to moje dieťa a keď chcem byť s ním, tak budem. Moja mamina je ťažká povaha, ako malý rastie, snaží sa to chápať. Ale nie je to ešte ono. Prajem veľa síl a tiež by som odporúčala nič si nerobiť zo svokry a robiť všetko tak, ako si zvyknutá. Môjmu malému je jedno s kým je, neplače, má rád inú spoločnosť ako len mňa stále mat na krku. A tiež mu chcem dopriať starých rodičov, veľmi ich ľúbi a oni ľúbia jeho. To je pre mňa najdôležitejšie. Vlastne sa teraz snažíme s maminou robiť navzájom kompromisy, aby sme sa nehľadali.

siska53
20. jún 2019

@dorotik tie rady by som brala.jednym.uchom.dnu a druhym von, vsetky dostavame urcite rady (nastastie moja mama a muzova mama sa skôr pytali mna, zato moja mama rady svojej svojry,cize mojej babky si len vypocula,ale zariadila sa podla seba a to malindobry vztah!).

Pokiaľ ide o dieta a odovzdanie ho babke, ako tam by som dramu nerobila ved nech sa s nim.potesi, mne vyhovovalo, ze nachvilu som.si mohla robit, co chcem. Ked zacali byt nespokojni alebo co, tak som si ich opat vzala. Ale dietatko casom.potrebuje aj spoznavat inych ludi, zvlast,ked su to pribuzni!

Moja mama mala bezne malu na rukach, aj ked bola uplne malicka, chodila mi prve dva mesiace pomahat, lebo mala.mala.koliky a mala som este 2r. Zive,pohyblive dietatko.
Tak sme to striedali, raz mala malu ona a ja som.sa hrala s malym alebo nieco v domacnosti robila, neskor sme sa vymenili.. a ked uz chodila len 1-2x do tyzdna, zvysne dni som.ku mala.aj vela v nosiči, ale kedze moj chrbat to nezvladla dobre, dost bola aj tak, ze na deke, kde nas mohla pozorovat a tak, ale to az ked ustupili koliky.

Dietatko mas vo veku, kedy uz zacina objavovať svet, potrebuje skumat, samo sa skusat pohybovať. Hraj sa s nou, ale nebran pribuznym, aby sa s nou hrali aj oni, nechaj im ten priestor. Ved oni s nou nie su tak casto ako ty!

jaja23
20. jún 2019

@terezka1947 ale tu podľa mňa nejde o žiarlenie.Je iné, keď dáš niekomu svoje dieťa a ten človek ti ho kedykoľvek vráti. A je iné, keď nevráti, frfle, pohorsuje sa, že čo si nerobíš svoje. To nie je žiarlenie, to je proste prirodzená vec pre mňa, ako mamu, že chcem so svojím dieťaťom niečo sama urobiť. To sa asi nedá chápať, kým to človek nezazije.

dominika31071987
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
biela_sova
20. jún 2019

@terezka1947
@miroslava21 Dievcence, sama nechavam maleho mame aj svokre, nech sa nim potesia. Moj prvy prispevok je puhe citovanie prava, aby sa autorka poznala legislativny ramec jej okolnosti a teda, ze sa nemyli vo svojej obave, ze nezamysla nespravne. Vsetko je o dohode dvoch dospelych zien, ktore lubia to malinke nemluvniatko 🙂

vanesanova
20. jún 2019

@dorotik podla mna si velmi precitlivena a na druhej strane si nechas skakat po hlave preco by si mala svokru pocuvat na slovo je to tvoje dieta tak si nenechavaj rozkazovat a zas pardon preco by si mala mat svoju dceru na rukach 24 h denne 7 dni v tyzdni ved si ju este uzijes a takto si mozes na chvilu oddychnut si moc uzkostliva a precitlivena na malu ved sa uvolni pre pana ked dojdete daj ju svokre nech si ju uzije aj ona a po chvili ked bude mrknat alebo bude treba prebalit nakrmit si ju jednoducho vezmi a nikoho sa na nic nepytaj nepotrebujes na to suhlas a zas ju daj svokre preco by si ju mala mat k sebe prisitu jak dvojicku ja som kojila dva roky nosila som v nosici ale teda par chvil oddychu u starych rodicov mi len urobilo dobre ked mi ho chvilu popestovali

judar
20. jún 2019

Tu je problém iný ...a ten problém si ty.. nevieš sa absolútne odtrhnúť od toho decka ako keby mu pani svokra mala ublížiť..to ze ti povie že choď preč ti asi len tak zo srandy nehovorí asi si všíma tvoju prehnanú starostlivosť ako keby tomu dieťatu ublížili druhé ruky...ona sama bola matkou tak zas netreba to preháňať a mať všetko pod tak šialeným dozorom...čo by iné dali zato aby im svokry postrážili deti aspoň na chvilku aby si oddychli alebo vypadli na chvilku z domu

vendulka80
20. jún 2019

Je rozdiel pomoct odbremeniť a rozdiel rozkazovať a robit z nevesty debila. Pomoct sa da neveste aj inak. Prist, doniesť uvarene napríklad, pomoct pozehlit a nie sa starat do výchovy, spôsobu vozenia v kociku a podobne. Moja svokra ked sme k nim prisli tak maleho zacali v 3 mesiacoch stavat na nohy lebo dieta v jeho veku uz ma stat a držať sa postieľky. A ona svoje deti od dvoch mesiacov dávala sediet do gauca. Ved tak aj vyzerajú... ploche nohy, problemy s chrbticou cely zivot. A bolo este zopár pikosiek ale pekne a dôrazne jej bolo vysvetlené, co a ako. Samozrejme pomoc žiadna ale prehliadka maleho od hlavy po päty a presne informácie o jedálničku to bolo vzdy. Takze stanov hranice a nauč sa povedat nie.

kvetinka75
20. jún 2019

@judar 👍

katkasav
20. jún 2019

Ach jaj, tieto svokry, to ich všetky klonovali v nejakej čínskej fabrike? Prepáčte, ale nedalo mi toto nenapísať 😎

kvetinka75
20. jún 2019

@katkasav myslíš to ironicky či vážne? Lebo ak vážne možno ich klonovali v tej iste fabrike ako nevesty.

katkati
20. jún 2019

@dorotik Dramatizuješ, možno aj žiarliš. Babka ti ju berie a posiela ťa preč pravdepodobne preto, že vie, že sama od seba jej dcérku nedáš a nenavrhneš jej, že teraz vám ju nechám, aby ste sa pohrali, keby niečo som tu, alebo keby si bola mimo bytu, tak mi zavolajte, keď to bude nutné. Je smutné, že starí rodičia musia niekedy ako tu niektoré píšete "trhať" vnúča z rúk neveste, lebo ona práve vtedy tiež chce byť s dcérkou alebo kontrolovať babku, či náhodou neporuší nejaké pravidlo. Ženy, karma ... Spomeniete si nato, keď vy budete mať vnúčatá a nevesty vám budú brániť, aby ste si vychutnali tu lásku, ktorá je medzi starými rodičmi a vnúčatkami. Každý psychológ povie, že to puto je veľmi dôležité a deti potrebujú aj takýto druh lásky, nie len rodičovskej.

katkati
20. jún 2019

@vendulka80 To myslíš vážne? Má niečo doniesť, požehliť, čo samozrejme môže, keď chce, ale z babky netreba robiť slúžku. Nezištne je dať dieťatko, nech sa pohrajú a vytešia sa spolu.

miroslava21
20. jún 2019

@katkati presne, lebo dnes ked chce svokra popestovat vnuca tak najprv musi mat normalne manual co a ako moze urobit, neustale kontrolavana... ta babka citi tiez lasku k vnucatu a nevie sa toho babatka nabazit, berie ho ako svoje druhe akoby dieta, potrebuje tiez s nim stravit chvilku. Tak jej tu chvilku doprajme a ona pojde zas domov, a my sa mozme dalej venovat svojmu babatku. Jej rady bud jednym uchom dnu a druhym von, alebo si z nich zoberme nieco. Nechce zle.

kvetinka75
20. jún 2019

@katkati presne tak, dieťa by malo mať so starými rodičmi zážitky, aby mali na čo spomínať. A nie že babka príde, porobí čo treba, najlepšie by bolo, keby nič nepovedala, aby sa neveste niečo neznepáčilo a odišla preč.

kristina2412
20. jún 2019

Ja si myslím že autorka nemá potrebu brániť svokre v stretavani sa s dietatom. Nepovedala o nej nič zle a snaží sa vyriešiť situáciu k spokojnosti všetkých. Samozrejme ,že pre dieťa je obohacujúce ak ma milujucich starých rodičov,avšak fakt je ten že 6 mesačné dieťa je ešte veľmi malé. Je fixované na jednu primárnu vzťahovú osobu,ktorou je poväčšine matka. V prípade akýchkoľvek problémov,hladu,či inej fyzickej nepohody volá plačom túto osobu a keď táto reaguje vytvára to u neho pocit bezpečia atď. Nevidím dôvod,prečo by matka nemohla byť prítomná ,keď sa stará mama zábava s vnučkou. Dieťa vidí mamu,cíti sa bezpečne, a môže byť vo veku primeranej sociálnej interakcii s babkou. Keď bude staršia okolo 1. roku matka už nemusi byť vôbec pritomna

kvetinka75
20. jún 2019

by ma zaujímalo, ako to nakoniec skončí. Či zakladateľka bude trvať stále na svojom alebo trošku popustí zo svojej závislosti na dieťati a dopraje aj starým rodičom trošku si užiť vnúča.