Psychológ, 15-ročná dcéra a svokra

deximix
11. apr 2023

Začala som 15r dceru bravať k psychologičke. Je uzkostlivá,začala sa rezať. Ma malo kanarátov,ked bola menšia šikanovali ju. Chce sa každému páčiť,každému vyhovieť... ako každe dievča,je večne nespokojna so svojim telom,ostatne dievcata vyzeraju už nie tak detsky ako ona a je z toho frustrovaná. Večne je upokojujem,ze vsetko je ok. Večne je sama so sebou v detskej. Vraj sa učí... ma aj ptoblem sa sustredit. Neuci sa zle ale musi sa tomu venovat viac.O vsetkom sa s nou bavím otvorene,aj o sexe. Mojej svokre sa nic nepači. Vraj sa jej nevenujem dostatočne,inak by nebol potrebny psychológ. Lenže mam tu 4 rocneho čerta a ten len zle robí tak,nenecha ju. Po večeroch sme spolu zahraju sa trošku. Zakaždym ked príde ,neohlasene furt ,dcera je hore v detskej.dcera s nou uz ani nechce byt,stale ju za nieco dibicuje. Kazdeho.ona sama ma vlastne problemy.aj dusevne aj fyzicke.no odmieta kamkolvek chodit.psychilog aj tak nic nevyriesi vyliec sa sama.uvedom sa.ja sa mam viac starat.ona nemala pubertu. Vzivote sa nezasivala.vzdy sedela pri starej mame .nikdy nemala frajera.ale v 20ke sa vyspala so svokrom.hned otehotnela a zije svoj trpky zivot s nim. Jej nik nehovoril vo je sex,nexhraneny sex a co z toho potom..poyom hucka mojho muza ze som nanic matka ked to neriesim.ze neriesim mladsieho kasel/3x sme boli u dr ze len kasle a nic mu neni/. Len kaslieva. No proste som nap.cu matka.

katkami123
11. apr 2023

Svokra potrebuje stanoviť hranice. Ja osobne neznasam neohlásene návštevy, nech by to bola aj prezidentka, už neotvaram takým ľuďom, mám 3 malé deti, ktoré majú obdobie vyhadzovať všetko zo skriniek. Svokre povedať medzi dverami, že nech sa nehnevá, ale slušnosť káže sa ozvať dopredu aspoň 2h, vy máte už iný program a zatvorila by som dvere. Nabudúce sa možno naučí ohlásiť, keď nie, situáciu by som zopakovala. Prehnane kritizujú len nevyrovnaní ľudia, ktorí sú si sami sebou neistí. Opýtaj sa svokry aká je ona babka, keď vie len dirigovať, keď potrebuje kritizovať teba. Dcera potrebuje v prvom rade lásku, napraviť si nízke sebavedomie, uvedomiť si svoju hodnotu, to jej večné kritizovanie a dirigovanie, čím jej len dáva najavo aká je neschopná jej v tom má ako konkrétne pomôcť? V čom je ona lepšia? Kritizovať dokáže každý. V nej samotnej to zanechalo značné stopy, keď sama nič iné nevie a toto považuje za vrchol svojej výchovy. Každý ma právo robiť chyby, aj dcera, z nich sa učíme. Babke by som povedala, nech dá najskôr samú seba dokopy, potom nech ukazuje prstom na druhých. Ako sa hovorí - lepší od teba sa nikdy do teba nepustí. Inak rodicia majú vychovávať, starí rodicia rozmaznávať. Kúp jej knihu Babička od Boženy Nemcovej na sviatok, nech si prečíta 😀, veľmi inšpiratívny príbeh, dúfam, ze aj ja raz budem takou babkou svojim vnúčatám.

anjelicek26
11. apr 2023

To fakt svokra ocakava, ze sa 15 rocna bude venovat jej, ked dojde a nezalezie do izby 😂 Robis dobru pracu ako mama - spozorovali ste problem, riesite problem a hlavne OTVORENE o tom rozpravate, ona ti moze povedat cokolvek, co citi, co si zela, ako to vnima... nic nie je viac, ako ma takyto vztaho zo svojim dietatom.

Moja je strasne podobna (nastastie ziadne rezanie ci depresie), ale je to strasny domased, chodi len tam, kam musi, kamosiek ma len par (dobrych, ale rovnaky sprti ako ona 😂), cele dni sa uci, maluje (obrazy), pocuva hudbu, jedine hobby ma poziarnikov, to je par hodin treningu v tyzdni, uz je medzi aktivnymi... Neznasa s nami niekam chodit, vzdy je s toho nervozna, o nervozite pred pisomkami ani nepisem, pred matikou-fyzikou je na pokraji mentalneho zrutenia a to sa ucila cely mesiac (pritom pise 1-3 znamky, co je v DE uplne super...)...

Ja si stale hovorim, ze preco mam chciet zmenit moje uzasne dieta? Je aka je, covid tomu tiez nepomohol... vo veku, kedy mala prvy krat ist von a skusat kadeco, tak to neslo...teraz ma 16 a ako keby hluche okno "puberta", ale tak vacsina deti v jej veku je na tom rovnako...

Babku zrovnat... vnucka sa ma citit dobre a dostat pomoc, ktoru potrebuje. Zrovnat sam? Odkedy sme s muzom par rokov dozadu zvesovali pred ocami rodicov 14 rocne dievca obesene na ich schodisku kvoli prakticky uplne banalnej zalezitosti, tak si hovorim, ze VZDY treba riesit a vzdy treba reagovat a nikdy nic nepodcenit...

kornelies
11. apr 2023

@deximix Prvorodenej dcere si sa venovala 11 rokov, kym sa narodil surodenec. Necakaj, ze sa budu "spolu hrat". Deli ich generacny rozdiel, 15 rocnu nenaplna male dieta. Problem bude v tom, ze nema kamaratky, evidentne je zalubena a jej laska nie je opatovana, spoluziacky ju neberu za seberovnu, atd.
Psycholog je vyborna volba. Co sa tyka svokry; zila v inej dobe, urcite ako mlada bola zalaskovana a jej manzel tiez. Sudit manzelstvo po 35 a viac rokoch spolunazivania je nemiestne. Vekom pribudaju choroby, to je normalne. Pocuvaj jednym uchom dnu, druhym von a budes stastna. Iny recept neexistuje. Aj mne moja kolegyna dava ponaucenia do zivota a ma 3 deti s 3 muzmi a caka ju rozvod. Vypocujem si ju, pomyslim svoje a zariadim sa podla seba.

jamimo
11. apr 2023

@deximix pozri sa na to takto : svokra je možno od vás o 20-30 rokov staršia. V jej mladosti žila mládež úplne iný spôsob života, taký ten mládežnícky, súkromný, pracovný.... Ešte dodnes (aj oveľa mladšia generácia) je obmedzená v myslení, čo sa tejto doby a prístupu týka, zviazaná stigmou, predsudkami, odcudzovaním, posudzovaním, používaním verbálnych útokov a rozdávaním ich receptov na TVOJ 100% život. Aj keď podáš informáciu, aj keby nakreslíš čiernym na biele a biele na čierne, nepochopí, lebo nechce...Vo všetkej úcte, možno ostala mysľou v roku 1982, nechce tomu rozumieť, Nechce pochopiť, že dnes sa decká trápia so sociálnymi sieťami, že sú masírované z každej strany tlakom na úspech a dokonalosť= tiktok, FB, IG... Ja tvrdím, že deti rýchlo dnes dospievajú pohlavnými a sexuálnymi znakmi, v hlave (psychosociálne) sú to stále zraniteľné deti. Vzniká nerovnováha, dieťa nevie spracovať vnútorne emócie, je strašne pod tlakom. Sebapoškodzovaním sa tlak uvoľní. Týmto spôsobom dieťa môže volať o pomoc, môže vyjadrovať sebalásku, sebanenávisť, môže si dokazovať "aké je dobré" ako malo odvahu to urobiť, ako prišiel pocit uznania od kamarátov... Pohľad zvonku u väčšiny verejnosti je takýto: detiská nevedia čo od dobroty, vytrieskal by som ho, až by bol modrý, len veľký bič a malý dvor, my keď sme boli mladí to nebolo, dnes im vyhráva a podobne.... až sa mi to zle píše. Nie! Takto nie! Chce to kľud, intímny rozhovor, spojiť sily a venovať sa dieťaťu, budovať dôveru, vzťah, sebaistotu. Voľba psychológa je to najlepšie čo si mohla pre svoje dieťa urobiť. Profesionálny prístup je profesionálny prístup. Či svokra si myslí, že by to vedela lepšie? Klobúk dolu ak áno! 🤔 Byť tebou nediskutujem s ňou o tom, ak by došlo opäť ku konfrontácii, určím si jasné hranice a porúčam sa...
Veľmi držím päste, aby ste boli s manželom jednotní a silní, zvládli dcérin problém spoločne s ňou, tak, aby ste si zachránili dieťa, jej zdravie a budúcnosť k lepším zajtrajškom. A posielam 💐 pre radosť. ♥️

thereisabear
11. apr 2023

Vôbec by som svokre nehovorila nič o dcére, načo? Aby mala blbé reči? Nikomu to neprospeje.

katkami123
11. apr 2023

Ešte nadviažem na tému sociálne siete. S manželom sme sa o tom rozprávali a instagram budú mať na 100% zakázaný, Facebook tiež neskôr vo vyššom veku. Všade, kde čítam štúdie o instagrame, vždy je to iba negatívne ako negatívne vplýva na psychiku dospievajúcich, spôsobuje depresie, pocity porovnávania a menejcennosti, sú tam nereálne fotky prehnané cez filtre, lacné pózy, preteky, ktorá je sledovanejšia a obľúbenejšia, celé zle…Navyše dospievajúci nemajú kritické myslenie ohľadom svojej osoby na takej úrovni ako dospelý človek, niekedy ani tí nie. Im sa vyvíja hlavne počas puberty, kedy sú na seba až príliš kritickí, všetky tieto sociálne dieťa a reality show s nafúkanými upravenými ženami, ktoré sa im podsúvajú ako štandard, im tento pohľad krivia. A prijímajú, že žena sa stava až vtedy plnohodnotnou, keď sa na seba nepodobá a má minimálne 3-4 zákroky. To, ze to majú všetci, to neznamená, ze je to aj dobré. Za ďalšie dnešný pohľad mládeže krivia reality show, kde som tiež čítala štúdie medzi ľudmi, ktorí ich pozerajú a nepozerajú, časom tí sledovatelia mali pokrivené vnímanie ich samotných. Takze určite minimálne odinštalovať instagram, z môjho pohladu je to zbytočný žrút času a žiadne reality show, skôr motivačne filmy o sebaláske. Všetko, čím sa obklopujeme, nás nevedome ovplyvňuje, čo čítame, co pozeráme, ako trávime svoj čas a s kým, všetko má na nás nesmierny dosah, ktorý si často krát ani neuvedomujeme, lebo sa to všetko deje nevedome. Za zmienku stojí hlavne fakt, ze deti billa gatesa a Steva Jobsa mali zakázané všetky sociálne siete.

jamimo
11. apr 2023

@katkami123 výborné napísané, áno všetky deti spomenutých géniov nemali tablety, hladkacie mobily, navštevovali Walfordské školy. Páni géniovia asi vedeli prečo, však? 🤔 A na záver? IG, FB, Tiktok a podobné bludy sú krásnym dôkazom a krivou grimasou spoločnosti v odraze rozbitého zrkadla. Žasnem koľko žien 30+ 40 + a matky sa na týchto obludnostiach podieľa a pokladá to za štandard a životný štýl. Nie, nemám tieto účty, ale viem...

katkami123
11. apr 2023

@jamimo
Tiež ich nemám, už sa ma aj viacerí pýtali, prečo si nezaložím instagram. Nie, nemám záujem, aby som sa časom pristihla ako sa podvedome pretekám s druhými, že ja som tá lepšia. Žijem si svoj šťastný nevedomý život 😀

mandarinka555
11. apr 2023

@deximix Čo sa svokra do vás vôbec stará? Hneď by som ju uzemnila...To jej nevieš povedať, nech sa stará o seba a nech sa do vás nemontuje?

matullienka
11. apr 2023

To čo robíš, robíš dobre. Svokru by si pri neohlasenej návšteve ani nepustila dnu. Moja mala tiež pri mladšej dcére tendenciu poúčať a kritizovať keď prišla tak som zasiahla a povedala, že si neprajem aby k nám chodila keď nie je doma manžel. Mala smolu lebo robil od rána do večera a večer sme už návštevy neprijmali. Mala smolu potom pochopila, že takto vnučku uvidí maximálne párkrát do roka tak sa zmenila o 180stupnov. Jednoducho pochopila, že so mnou nepohne. Teraz máme vzťahy veľmi dobré ani som kedysi nedúfala, že sa to takto zmení. Takže svokre treba určiť hranice a dcéru naďalej podporovať a zvyšovať sebavedomie

luccija
11. apr 2023

@deximix netreba svokre všetko vešať na nos načo vie, že vnučka chodí k psychológovi?
Dcéra je asi submisivna a citlivá nič lepšie si nemohla spraviť ako ju zobrať k odborníčke.Skus s ňou tráviť viac času iba vy dve.Mozno jej to chýba, keď do 11r Ta mala pre seba ..

jamimo
11. apr 2023

@katkami123 sociálna sieť môže byť ok, ak to má človek v hlave upratané, napr. vyhľadáva skupiny so spoločným záujmom= napr. pečenie, cvičenie, kváskovanie, floristika, chov zvierat, šitie, umenie.... Avšak profil a život nešťastnej plastovej kreatúry, ktorá hlása svetový mier, lásku a prisahá na kolagén, a večné šťastie fakt nemá prínos pre spoločnosť. Soc. siete môžu dobre poslúžiť pri pátraní po nezvestných osobách, organizovanie pomoci, zbierky...
PS: aj MK je sociálna sieť. Ja som sa tu ocitla najskôr v bazáre keď som si chcela kúpiť knižku, postupne som sa pár x zapojila do diskusií. Vyjadrujem sa slušne, neútočím, neodsudzujem... a tak je to ok. V diskusiách človek vidí rôzne prejavy a typy ľudí, ale čo už... Pre objektivitu spomeniem, že som tu našla aj pár zaujímavých profilov. Snažím sa však redukovať aj MK...

katkami123
11. apr 2023

@jamimo
Áno, ja mám fb a teraz MK, je to hlavne spôsobené tým, že si vynahradzat nedostatok sociálneho kontaktu s ľudmi, lebo som na RD. 😀 Čiže je to miesto, kde si to aspoň z časti vykompenzujem.