Som na materskej a už to nezvládam

27. jan 2021

Ja už túto situáciu nezvládam. Doteraz som sa snažila držať sa, lebo som mala nádej, že bude lepšie, ale prestávam vidieť "svetlo na konci tunela".... Som na materskej, máme dve deti, už to bolo ťažké, keď manžel robil z domu (sme v dvojizbovom byte) no terz prišiel o prácu... Celá táto situácia je pre nás psychicky náročná a ešte prídeme aj o príjem? Priznávam sa, začala som užívať neurol,...teraz som si všimla, že v bare, kde máme alkohol, začalo z neho ubúdať, no manžel tvrdí, že si dá len na nervy večer na spanie, to množstvo ale nie je "na nervy" za štamprlik na spanie... Akože, črtá sa mi nová práca, ktorú budem môcť robiť z domu a keď je terat manžel doma, tak sa bude musieť postarať o deti on.... Lenže úprimne? Ja už nevládzem, mám ponorku, vadí mi, že je všetko inak a trvá to už dlho... už to na mňa dolieha. Ako to prosím riešite vy? Ako to zvládate? Prišli ste tiež o prácu niekto? Ja už mám stavy úzkosti, už ani televízor nemôžem pozerať, lebo mi je ťažko a zle... Ako sa dať dokopy. Viem, že lieky nie sú riešenie a ani to pitie. Čo mám povedať aj mužovi? Máme ísť za psychológom? Aj keď teraz na neho asi ani nebudeme mať :(

pribinak
27. jan 2021

No chod teda k psychologovi či psychiatrovi, keď si myslíš, že to potrebuješ. Nedá sa ti večer keď deti spia chodiť behať, alebo skoro ráno?
Vyvetrať si hlavu, urobíš niečo pre svoje zdravie a fyzickou aktivitou sa vyplavujú aj hormóny šťastia

pribinak
27. jan 2021

A ešte k tomu miznucemu alkoholu. Sleduj to. To že muž prišiel o prácu mize byt spúšťač chlastania
Ľudia du unavení z tejto situacie, je to náročné a prísť o prácu mize to všetko naozaj už len zaklincovat

anjelicek26
27. jan 2021

Alkohol proste s baru povylievaj, ked mas akekolvek podozrenie... ked dokupi, nebude do dobry znak... co sa tyka teba, suhlasim - treba sa hybat, chodit vyvetrat hlavu, behanie, bike, jasne zacinat v zime je blbe, ale nutne, dvojizbak a 4 ludia v nom je fakt hruza, nemozete na par dni k vasim alebo ku svokrovcom (ak ste aj tak v izolacii ich nenakazite) nech sa deti vybehaju a tebe pomozu troska? Kazdy obcas potrebuje dovolenku od rutiny... a vo vasej konstelacii si hladaj kludne pracu mimo home officu, s dvoma detmi za chrbatom sa pracuje hrozne, hovorim ho skusenosti. Ved doma ostat moze aj muz s detmi.. Na nic sa netesim viac, ako na jar zavriem dvere na mojej kancelarii a neobjavi sa aspon 8 hodin ziadne dieta...

luccija
27. jan 2021

Tiez to zvladam zle hoc sme o pracu neprisli, je mi luto dcery, ze sa uci z domu vidim, ze uz jej je dlho mne este horsie, lebo neviem ako vyplnit den nech sa mi neutieka k mobilu a necinnosti.Chyba mi vsetko som unavena nic sa mi nechce robim veci s nechutou snazim sa kazdy den chodit von a rozptylit sa nsjviac ako sa da
Vo Vasej situacii bude najlepsie, aby si muz cim skor nasiel pracu podpor ho a a alkohol to vsetko len zhorsi, tak sa problemy neriesia.Ty, ak budes robit z domu neviem o co ide budes len nervozna 2 deti nanho ani neviem o aky vek ide.Bude dobre vydrz ved cely svet je v tychto srackach

evka258
27. jan 2021

Aké máš veľké detičky?

majah212
27. jan 2021

ste dvaja - manzelia, rozpravajte sa - o tom, z coho mate obavy, co vas trapi, nie ze kazdy to dusi v sebe a jeden hlta tabletky a druhy pije, ste manzelia v dobrom aj v zlom a mate jeden druheho na to, aby ste sa "potiahli" ked je zle. Nie je hanba rozpravat, ze mas ty strach, muz a pod. hanba je dusit to v sebe a utapat sa vo vlastnych myslienkach. muza posli von s detmi aspon na chvilu/ zapajaj ho do domacnosti, do starostlivosti o deti, pretoze obaja mate nastarosti domacnost. Druha vec, ak mas podozrenie, ze potrebujes pomoc psychiatra - je bezplatna, zavolaj si, dohodni si stretnutie - je to preplacane poistovnou a on posudi, ci potrebujes jeho alebo ti postaci psycholog (rovnako je preplacany poistovnou). januar je celkovo taky depresivny + korona do toho, taketo stavu su, zial v sucasnosti bezne, ale riesitelne, skus napisat napr. sem na zaciatok https://ipcko.sk/ (mozno na zaciatok to bude stacit) 🙂. drzim palce a skuste s manzelom spolocne prekonat tuto dobu 🌳

simsalabim
27. jan 2021

Okrem rad, co ti tu zatial dali, by som odporucila este zacat sportovat - rychla chodza ci beh vonku na vzduchu robi zazraky, zlepsuje fyzicku aj naladu. Pomoze vam obom vybehnut von na 40minut bez deti vyvetrat si hlavu, kludne aj samostatne. Moj manzel chodieva behat kazde rano pred pracou, ja chodievam na rychlu chodzu poobede cez pauzu. Obaja mame homeoffice a vsetky deti -nastastie uz starsie - doma. Fakt je to supeer aj pre telo a dusu. Ked mame este cas, chodime potom na spolocnu pohodovu prechadzku.

autor
27. jan 2021

@evka258 ahoj, dcérka školáčka 2r, a mladší bude mať 9 mesiacov... je to celé zle, aj tú prácu môžem zobrať len taký kadejaký polovičný úväzok kvôli malému.. vôbec neviem už čo bude, snažím sa aj muža podporovať, lebo bez jeho práce to nezvládneme... len mám pocit, že to teraz na neho doľahlo a nejak sa opustil, aj keď mi to nechce priznať, robí ramená, lenže si myslím, že teraz na to nie je čas hrať sa na hrdinu

marcellka32
27. jan 2021

Tiež sme všetci 4 doma (deti online škola, muž HO, ja som prišla kvôli korone o prácu), každý si od rána robí čo má, deti učia, muž pracuje, ja varím a upratujem (to je moja práca teraz aj keď tiež už občas na maslu), ale snazime sa poobede vyvetrať vonku, a každý ma svoj čas na svoje záľuby, ale ja mám väčšie deti už...ale ak môžem poradiť daj preč ten alkohol z baru, a nepodliehat negativite okolia, nepozerať tv (správy), ale komédiu, dokumenty...držať spolu ako rodina

nikol873
27. jan 2021

alkoholu by som sa asi zbavila, ked chcete sa spolu posunut niekam nieco s touto situaciou urobit tak musite na to byt dvaja dohodnite sa, co a ako budete robit aby bolo lepsie, uplne tvoju ponorku po pravde chapem :/

juliet86
27. jan 2021

psychologa zadarmo ti vie predpisat vseobecny lekar. povedz mu nech ti da vymenny listok aj manzelovi. kto ti predpisal neurol? chod ku kvalitnemu psychiatrovi ktory ti predpise lieky na uzkost/depresiu napr mirtazapin eliceu a ine. su nenavykove beru sa dlhodobo a nie je to navykovy heroin slusnych ludi tj neurol. drz sa zena. onoine chat ipcko.sk tam ta tiez podporia nasmeruju maju zoznam psychologov psychiatrov. jasne ze mas stres fyzicky psychicky financny. kiez ste zdravi a date to s0olu. na neur9l a aokohol pozor. radsej si bezte zabehat do prirody. to mas zadarmo. vela stastia

bellovag
27. jan 2021

Zlikviduj pre istotu alkohol z domu, je nebezpečné začať s popíjaním v ťaživej životnej situácii...jednoznačne nech hľadá manžel prácu a hlavne mimo domu, hoci aj kuréra tých je teraz nedostatok 🙂 🌳

jana_eyre_2
27. jan 2021

Práve dnes mi muž vravel, že jeho kolega v time tiež stratil prácu, kvôli tejto situácii.. je mi blbo už len z tej predstavy... Neviem si predstaviť ako to musí byť náročné v tomto období prísť o prácu a mať zároveň rodinu.. neviem čo by som poradila, ale nájsť odborníka je podľa mňa dobre riešenie na zvládnutie ťažkého obdobia, pretože verím že to je naozaj len obdobie a zase bude lepšie.. len to trvá dlhšie ako sme čakali.. a prejde zima, začne jar aj to trocha dvihne náladu, aspoň v to dúfam.. držím vám palce, nech je čoskoro lepšie..

heidy222
27. jan 2021

Ak mas pracovnu ponuku zober na plny uvazok. niekto predsa musi zarobit na ucty. Manzel Ked je doma sa bude musiet postarat o deti, aspon nebude mat cas popijat. A je jedno, ze ma male 9 mesiacov, ja som Isla prvy raz od 4 mesacneho, 2 raz od 9 mesacneho a vsetko sa da Ked sa chce, dojcila som, 8 hodin sa da vydrzat bez

tini27
27. jan 2021

Ak mate male babo, manzel moze do 7 dni od ukoncenia prac. pomeru ist na “matersku”- financne teda bude mat pol roka prijem porovnatelny s cistou mzdou, to by vam mohlo pomoct po financej stranke. Co sa ostatneho tyka- je to tazke, no ste rodina, rozpravajte sa, urobte si nacrty co do buducna a isto to zvladnete 🙂

sims4
27. jan 2021

Je to teraz veľmi ťažké, viem, že byť stále doma nie je najľahšie, hlavne keď treba zabaviť aj dve deti a podobne. Treba si to s manželom isto vysvetliť hneď takto na začiatku a aj ke´d sa to teraz zdá byť nemožné aj on si isto nejakú prácu ak bude chcieť nájde, možno nie ideálnu alebo aby som trochu pomohol rodinnému rozpočtu, na nejaký čas a potom bude všetko lepšie

jankapepe
27. jan 2021

Manžel má nárok na podporu? Ak sa zanestnas tak on bude doma s deťmi, ty v práci....ak máte ešte rodicak tak to je 3nasobny príjem 😁
Choďte von. Do prírody. Spoločný výlet sánkovanie prechádzka.

jankapepe
27. jan 2021

Prečo polovičný úväzok? Veď manžel je doma. Nezamestnaný....

ladyvi
27. jan 2021

Ma vodicak? Hrozil mu uz davnejsie vyhadzov? Treba byt flexibilny. Aj ked ja viem, ze lahko sa hovori. Nejake fusky sa nedaju najst? Hladaju aj soferov, akoze nestane sa nim zo dna na den, lebo vodicak na bus/elektricku, skolenie, ale mozno by sa dalo. Kuriera? Treba sa poobzerat, ved to je mozno len docasne s tou stratou prace. Sak pozufat si moze, ma na to narok, ale treba sa vzchopit. Vybehnite spolu do prirody, prekonajte sa. Ste sa zacyklili. Kazda druha rodina v mojom okoli mala tak od novembra krizu psychickeho druhu. Kazdy upada. Mame narok na frflanie, ale ja by som povedala tak 2-3 tyzdne, a potom sa pozbierat a konat. Ak je tvoj chlap teraz dolu, ty musis byt ta silna a makat, uvarit, urobit rodinnu pohodu, vytiahnut von spolocne, deti udrzat organizovane. A svetlo na konci tunela? Ja som zacala zit pre pritomny den. Co nas caka zajtra? To je moj plan a vidina. Ziadne marec,april. A takto zijeme nejaky cas a som spokojnesia.

andrea_ff
27. jan 2021

Manzel nech ide na matersku (dnes to vela muzov uz vyuziva tu moznost) a ty do roboty. V 2 izb. musi byt tazko, to verim. Skuste sa doma porozpravat, vypnut telku, skor si pustat veselu hudbu.....
Drzim palce a pevne verim, ze prichodom jari sa vsetko dostane do lepsich kolaji a bude vsetko lepsie. Teraz je zima a vsetci ste nasackovany v malom priestore.... a suhlasim, chodte sa kazdy vyvetrat von ak sa da.
Drzte sa

andrea_ff
27. jan 2021

A este ak mas pracu ako homeoffice, neda sa popytat nejakej susedky, ktora by mala volnu izbu, ze by si si ju za symbolicku cenu prenajala a tam by si pracovala? Lebo doma ak si leziete na nervy, tak bude velmi tazke sa sustredit na robotu....
A uprimne si myslim, ze budes musiet sa aj starat okolo deti...a nebudes sa tak vediet sustredit...
Alebo sa zamknut do spalne...len neviem, kde bude spinkat babo? No neviem?

lujza123
28. jan 2021

Teraz sú na tom podobne asi všetci, aj tí ktori prácu majú. Korona lockdown trvá už dlho, človek je tvor spoločenský a stav že sa nedá ísť nikam, ani do obchodu, do restiky, do detského centa, na víkendový pobyt, koncert, kino, divadlo ci len posedenie s priateľmi, rodinou už lezie na nervy každému, aj introvertom co ani predtým z domu nevyšli.
K tomu typicky depresivne mesiace ako január, február ktoré sú otravné aj za normálnych okolností...

Treba ale pracovať s tým co je, ako to tu bolo spomínané, skúste šport, bicykel, beh, rýchla chôdza, striedajte sa každý deň jeden rodic hodinu preč sám mimo domu.
Robota sa dá nájsť aj teraz, rôzne brigády. Hľadajte si prácu obidvaja, kto prv nájde prv pôjde do prace a druhy ostáva na materskej. V zahraničí normálne chodia ženy do prace aj s ročnými deťmi, nič na tom nieje a dieťa nijak netrpí (aj keď niektore slovenské mamičky to dajú poriadne vyžrať každej co nieje 3 roky doma)