Spoločný dom a pozemok len jedného

15. máj 2023

Dobrý deň, bola tu jedna téma, kde ste radili aby chlap prepísal polovicu pozemku na ženu aby mali všetko fifty fifty (samozrejme po vyplatení). Ja sa vás pýtam, k čomu to je dobre? Ide o to, že som v rovnakej situácii som vlastnik pozemku na ktorom chceme so snúbencom po svadbe stavať. Chceli sme to urobiť tak, že by dom bol náš spoločný, ale pozemok by bol stále môj, keďže všetko financovanie by išlo zo spoločných financií. On je s tým v pohode, nemá potrebu mi hrabať majetok, vyjadril sa že radšej peniaze ktoré by použil na vyplatenie dá do toho domu. Ono by to vlastne inak ani nešlo, pretože nemá našetrené zas toľko aby ma mohol vyplatiť plus dať polovicu hotovosti na tých 10 či 20 percent. Myslíte, že bude nejaký problém s tym že nie sme obaja vlastníci pozemku? Viem že sa to musí poriešiť ohľadom stavebného povolenia a to je celé. Pýtala som sa známej právničky a tá tvrdí, že to vôbec nie je problém. Ak ste tu niektoré zbehlejšie v týchto veciach, budem vďačná za rady

stanulienkat
15. máj 2023

Keď sa raz rozvediete a budete sa ruvať za majetky, dom bude síce na polovicu, ale pozemok bude tvoj. A môžeš mu zamedziť prístup na neho, takže on sa reálne nedostane k svojej polovičke. A podľa toho, čo tu ženy riešia, tie strašné hádky pri rozvode, tak je rozumné mať buď všetko jeden človek, alebo presne pol na pol. Načo si komplikovať život?
A keďže ženy tu vždy radia, aby sa žena nechala zapísať presnou polovicou na všetko, čo dosiahol muž, tak aj ty môžeš mužovi venovať svoju polovicu pozemku.

autor
15. máj 2023

@stanulienkat tak myslím, že keď sa rozvedieme tak nebudeme bývať spolu čize sa buď dom aj s pozemkom predaju, každý bude mať prislúchajuci podiel a vybavené, alebo ak na to budem mať tak ho vyplatim z polovice ceny domu a tiež vybavené. Na toto som sa presne pýtala raz, či môžem niekomu zamedziť prístup do jeho domu, keď pozemok nie je jeho a vraj to nejde, že by mi to ani na súde neprešlo.

autor
15. máj 2023

@stanulienkat a úprimne nikdy som nerozumela tomu, prečo ženy alebo aj muži majú potrebu niečo prepisovať na polovice keď to tak nie je. Ja si tiež nenarokujem polovicu jeho zdedeneho bytu, keby tam ideme žiť. Buď by som ho vyplatila, alebo by bol stále jeho. Na druhú stranu, neviem čo je pravdepodobnejšie. To, že mi prepne pri rozvode a budem ho vyhadzovať z domu a nedostane sa k peniazom ani k ničomu( čo by som musela mať asi slušný mentálny výplach aby som to urobila veď sme spolu, aj keby sa nepohodneme nemám prečo robiť mu zle to musí mať človek takú povahu) alebo je skôr možné to, že keď sa rozvedieme tak si budem trieskať hlavu že som mu dala len tak do ruky 30 tisíc? Neviem, príde mi, že buď z toho vyjdem zle ja alebo ani jeden

sandra19901990
15. máj 2023

Prečo ten nápad vyplatiť toho druhého? Ved financie sú spoločne, nie?

autor
15. máj 2023

@sandra19901990 nechápem teraz otázke. Však momentálne nemame spoločne financie

h2
15. máj 2023

Ahoj, môj známy tak býva s manželkou, pozemok zdedil, ten je iba jeho. Dom stavali spolu, už ako manželia, ten je zapísaný na inom liste vlastníctva a vlastnia ho obaja, v BSM. Manželka má na liste vlastníctva k pozemku vecné bremeno práva vstupu na pozemok.

h2
15. máj 2023

@sandra19901990 Nie sú ešte manželia. A aj keby boli, spoločné sú len peniaze, nadobudnuté počas manželstva. A aj to len ak to nie je dedičstvo, či dar.

autor
15. máj 2023

@h2 presne takto som si to predstavovala, žiadna veda. Ale v tej minulej téme o pozemkoch som ostala dosť prekvapená, koľké trvali na tom, že nemať spoločný pozemok je pomaly najväčšia životná chyba

sandra19901990
15. máj 2023

@h2 Ano rozumiem. Pozemok mi bol darovaný (po svadbe), dom sme postavili spolu. Nemáme v plane prepisovať. Ale aj keby som prepísala, tak nechcem aby ma manžel vyplatil. Všetky peniaze uzivame spolu. Aj pred svadbou sme riešili veci spolu. Preto ta otázka prečo vyplatiť ked je aj svadba za dverami? Prepísať Ok, pokial sa zdedil/daroval. Keby ho autorka príspevku kúpila, tak to je zas iné.
Myslím, ze ak sú oni s tým Ok, ze sa neprepise, tak nie je co riešiť. Úvahy: co ked sa rozvedieme a ani sme sa este nevzali…

autor
15. máj 2023

@sandra19901990 tak myslím si, že je rozumné riešiť veci ako budú v prípade rozvodu. Vtedy sa už malo kto hrá na charakter a každý hrabe čo najviac. Ani jeden sice taki nie sme, ale ani len netušíme, akí ľudia budeme a akí vzťah budeme mať za 30 rokov. Keby mám istotu, že sa partner nijak nezmeni do konca života, kľudne by som mu prepísala tu polovici

sandra19901990
15. máj 2023

Chapem, a ako si nadobudla pozemok? Kúpa alebo dar?

betulinka1
15. máj 2023

Ak s tym tvoj priatel nema problem, tak ak si nechas pozemok, je to len pre teba výhodnejšie pri vyporiadani, ak sa nieco medzi vami stane.

autor
15. máj 2023

@sandra19901990 kúpa, z peňazí, ktoré mi rodičia odkladali.

simsalabim
15. máj 2023

Aj ja mam iba svoj pozemok a dom na nom spolocny. Zda sa mi to logicke.

matago
15. máj 2023

My to takto máme, pozemok mi darovali rodičia , bolo to už po svatbe. Stavali sme ako manželia.Tiež s tým manžel nemal a doteraz nemá problém.Ani nás nenapadlo to riešiť.A ani banka s tým nemala problém pri HÚ. Ale tak my sme spolu už 25 rokov.

sandra19901990
15. máj 2023

Tak to by som nechala tak, ako to je. Aj manžel raz bude dediť po svojich rodičoch a mna do toho nic nie je. Ale to je len moj názor…

sheila121
15. máj 2023

Autorka v tej minulej diskusii sa našli také, ktoré si myslia, že sa stačí dobre vydať, preto sú tam také názory, že muža treba poriadne vyžmýkať keby dôjde k rozvodu a do manželstva donesú holu rit

autor
15. máj 2023

@sheila121 aha... :D tento kontext som tam akosi nepochytila, ale zaujímalo by ma čo by sa v tej diskusii písalo, keby sa vymenia pohlavia 🥲

sheila121
15. máj 2023

Ťažko povedať, ako to berú muži. Ti normálni by reagovali ako tvoj priateľ, ostatní asi tak ako tie ženy 🙂

sasa1310
16. máj 2023

@stanulienkat no nie som si istá. On ako polovičný majiteľ domu môže požiadať súd o vecné bremeno na jej pozemok kvôli vstupu do jeho domu.

stanulienkat
16. máj 2023

@sasa1310 požiadať môže o hocičo... avšak našom bezprávnom štáte clovek nikdy nevie. Ja som za to, aby si ľudia nekomplikovali veci.

sasa1310
16. máj 2023

@stanulienkat keď myslíš

rozovykon
16. máj 2023

nateraz to problém nie je, ale v budúcnosti môže ale i nemusí byť. vyhľadaj si zásadu Superficies solo cedit a mysli na tri kroky vopred.