Stavanie spoločného domu na manželovom pozemku + stavanie vedľa svokrovcov

11. sep 2023

Ahojte, Prosim Vas zaujimalo by ma aké sú “proti” v prípade stavby domu ktorého vlastníkom sú obaja manželia na pozemku ktorý je výlučne vo vlastníctve manžela. Možnosti sú dve stavať takto alebo stavať inde takže riešenie ako prepisat polovicu na manželku ma nezaujíma skor ma zaujímajú všetky tie nevýhody pre manželku ktora nie je vlastnickou pozemku.
Zaujímajú ma hlavne tieto dve veci:
1. V pripade rozvodu, keby sa delil majetok na polovicu tak sa deli nehnutelnost ako celok aj s pozemkom alebo iba stavba domu? Takze priklad ak by mal dom s pozemkom hodnotu 200tisic a dom iba 100tisic a manzel potrebuje vyplatit manzelku tak jej vyplaca iba polovicu z domu?
2. V pripade rozchodu ak manzel nema hned na vyplatenie, ma pravo zakazat manzelke vstup na jeho pozemok a tym padom sa manzelka nedostane do svojho domu?

No a nakoniec este jedna otazka, stavanie domu vedla svokrovcov pre a proti. Zaujima ma pohlad ludi co tak byvaju a ci by do toho išli znovu 🙂

lucka_ke
11. sep 2023

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...
čo sa týka vstupu, môžete si zriadiť vecné bremeno, na základe ktorého budeš mať právo vstupovať na jeho pozemok... ale ak už teraz sú takéto obavy, je rozumné tam stavať?

syslik81
11. sep 2023

ak s anechysta ti prepisat polovicu pozemku alebo aspon spisat pred pravnikom pravo vstupu na pozemok -stavala by som inde .. a co najdalej od svokrovcov .. a v pripade rozvodu sa deli len dom nie pozemok

klarissa25
11. sep 2023

My akurát tak staviame..pozemok je môj...hypoteka je na nás oboch....keď bude postavený dom tak polovica pôjde na priateľa

jessica6
11. sep 2023

Pre mna by bolo uplne bezpredmetne, koho je pozemok, koho dom, co v pripade rozchodu..VEDLA SVOKROVCOV nie, nie a este raz nie..uz tolko tem tu bolo ohladom toho a stale sa najdu ludia co o tom uvazuju..

tanyag
11. sep 2023

Nepísala si tu už náhodou?

autor
11. sep 2023

@lucka_ke Dakujem presne taketo nieco som potrebovala vediet ci sa da lebo som tu tusim davnejsie videla ze zena takto prisla o vstup do svojho domu…. To nie su obavy to sú veci ktoré chceme mať vopred vyriešené pretože aj keď plánujeme spolu zostárnuť tak bohužial nežijeme v rozprávke ale v realite a vidíme čo sa deje okolo nás. V mojej rodine vystahoval matku z domy aj vlastny syn pretože mu verila že nepotrebuje doživotne pravo dožit vo vlastnom dome ze syn ju tam necha. No nenechal….Takže radšej mať všetko vopred poriešené pre každý prípad ako potom vyplakávať na MK že ma muž nechal a nemam kam s detmi ist 🙂 Aj keď samozrejme pevne verim že sa to nikdy nestane a nebudeme nič také riešiť 🙂

autor
11. sep 2023

@jessica6 No u nas je to taka nova tema tiež nie som s tym stotožnena a veľmi ani partner. Ale povedali sme si ze si spiseme pre a proti a aspon sa na to pozrieme kedze by nam to ušetrilo vela penazí + ide o velmi dobrý, velmi velky pozemok ake sa dnes tazsie hladaju kedže vsetci rozdeluju pozemky na co najmensie kusky aby tam napchali co najviac domov. To je asi jediné “PRE” 😃

andreakotesova
11. sep 2023

PRE bude aj možná pomoc od svokrovcov, napr. s deťmi. Nie každý má problém so spolužitím so svokrovcami. Hlavne si treba hneď na začiatku určiť hranice 😉

0kristina0
11. sep 2023

Ja ti rovno napisem PROTI, strata sukromia a moznost rozpadu manzelstva kvoli svokrovcom