Stavebný svokor

23. máj 2022

Prispejte svojimi zážitkami konfliktami príbehmi čo ste zažili so svokrovcami keď ste sa budovali na ich pozemku.Ci vám dali pokoj nestarali sa alebo boli nápomocní a ich radu ste využili alebo sa zbytočne montovali a boli až priveľmi aktivni

zuzap33
24. máj 2022

Citam: Ich pozemku... Tak asi maju pravo sa montovat a starat 🤔

elizabet173
24. máj 2022

ak by sa svokrovci len prizerali bez slov, ako si mladí na ich pozemku budujú, to by bola skôr rozprávka, nemyslíš? My sme stavali na svojom pozemku za naše peniaze, aj tak mal svokor občas tendenciu nám do toho rozprávať. Ale naozaj len občas a my sme si zase rady vypočuli, lebo niekedy to nie je na škodu, ale urobili sme si samozrejme po svojom. Nikdy by som nestavala na pozemku, ktorý nepatrí mne, ani na pozemku rodičov, ani svokrovcov

cacianka
24. máj 2022

Čo je to "keď ste sa budovali" ?
Robili ste búdy - bunkre ?

lesana25
24. máj 2022

A prečo ste sa nebudovali (inak wtf, čo je to za slovný obrat) na svojom pozemku? Ďalšia madam z kategórie nech svokrovci dajú pozemok a držia hubu.

elizabet173
24. máj 2022

@cacianka ja som teda predpokladala, že to znamená stavať, či?

melanta
24. máj 2022

My máme pomerne čerstvo skolaudovaný dom. Stavali sme 300 km od svokrovcov. Takže vzťahy máme skvelé.

lily246
24. máj 2022

@cacianka to bude asi východniarčina, už som na MK párkrát čítala toto slovné spojenie. Mňa ale zaráža, že niektoré ženy sú schopné písať nárečím na celoslovenskú stránku a ostatné to majú lúštiť.

irusa
24. máj 2022

@lily246 treba rozšíriť obzor a viac študovať

oliolijanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
solange7
24. máj 2022

@irusa vsetci vedia ci je slovo budovať. Avšak budovať sa je nezmysel. To je akoby som napisala stavať sa.

elizabet173
24. máj 2022

@oliolijanka na západnom to znamená aj na jar siať a sadiť v záhrade
@irusa teraz rozmýšľam, či sa chystá stavať metro, alebo zriaďuje církevnú školu 🙉, keby napísala, že chce čítať príbehy žien, ktoré si postavili dom na pozemku svokrovcov, tak je to každej jasnejšie, aj názov témy je divný, no dúfam, že sa k tomu autorka vyjadrí

eeffka
24. máj 2022

Joj dievcata vsetky ste tu sesternice Stura 🙊
Robite sa nasproste " co to je budovat sa" zato slova ako hento, nijaky, hombika ,kočár, šúchačka a prizriet su z klenotnice spisovneho jazyka

cacianka
24. máj 2022

Viem čo je budovať ( stavbu aj socializmus), ale mierne ma zaráža že na fóre platnom pre celé Slovensko a všetky ženy hovoriace slovensky, sa píše nespisovne. Používať slangové a nárečové slová je v poriadku, ale v spojeni tak aby tomu rozumeli aj zo vzdialených regiónov.
Výsmech ani ťažké poučovanie to neber.
PS. Svokra mi darovala rezavú škridlu - už vidím ako mi rozumie východniar....

solange7
24. máj 2022

@elizabet173 hej cele je to take nezrozumitelne. Clovek by mal mat aj trochu kritickeho myslenia a uznat, ze to je napisane hrozne.

cacianka
24. máj 2022

@eeffka 30 rokov v knižnici prehĺbilo moje rodinné väzby so Štúrom 😅. Áno občas mi trhá žily používanie skomolenych slov, aj tie čo si napísala aj oveľa viac iných. Tu však nie sú

eeffka
24. máj 2022

@cacianka na tomto fore je vseobecne povedzme sporakova kultura, rozhodne to nie je ziadny akademicky debatny klub, nebudeme si klamat.

Netreba to zasa prehanat lebo ja som z KE a neviem co je zle na tej tvojej rezavej skridle, sak cervena? Ci skridla sa vola uradne inak? Tu sa clovek nauci zahoracky qj mantaky aj rusnacky. Rodinu mam na zapade, zijem na vychode zaber mam slusny. Naracie ma az tak nevytaca ako ludska hlupost.

melanta
24. máj 2022

K tej slovenčine. Používať dialekt, nárečie, to je v poriadku. Problém je, ak ľudia nie sú schopní nepoužívať nárečie aj v práci. V praxi som sa za roky stretla s tým často, že keď som kandidáta poprosila o komunikáciu v spisovnej slovenčine (pretože to v danej práci bolo potrebné), tak mnohí ju neovládajú. A veru niektorí kvôli tomu aj prišli o možnosť získať prácu, o ktorú mali záujem.

martinusik91
24. máj 2022

@zuzap33
@lesana25 nie som síce autor tohto príspevku ale podľa skúsenosti viem že aj keď svokrovci darujú svojim deťom pozemok a na papieri je už detí tak aj tak ho svokrovci stále považujú za svoj...

oli18
24. máj 2022

@lily246 A "vychodniarcina" je spisovne slovo? 🤣 Ak chces inych pocovat, najprv sa nauc ty.

solange7
24. máj 2022

@oli18 predsa ide o tie slovne spojenia, ktore zvysok krajiny povazuje za nezmyselne. Keby tu ludia zapadnym alebo inym narecim nahradzali bezne slova/slovne spojenia, tiez by vznikali nedorozumenia.

sickynickyobsadene
24. máj 2022

@lesana25 tak skritizujes slovo budovať a napíšeš wtf??? Ako vygumovane decko 😡

0silvia0
24. máj 2022

mňa zaujíma, kde sa používa slovené spojenie "stavebný svokor", myslím, že to znamená "svokor ako stavebný dozor", ale je to tak určite? Nie je to zas nejaký nárečový zvrat?

@eeffka čo je nespisovné na slove "nijaký"? A čo je to hombika?

nafka0483
24. máj 2022

@0silvia0 Hombika je hojdacka 😂 hombikat sa - hojdat sa.

Mna tiez vytacaju tieto narecove slova, cast ludu im vzdy rozumie a cast nechape o co ide.
Tie vychodniarske poznam, ale nepouzivam.

lilope
24. máj 2022

@sickynickyobsadene budovať SA ty wtf! Ešte sa nájde nejaká, ktorá to nepochopila?

solange7
24. máj 2022

@sickynickyobsadene neskritizovala slovo budovat. Slovo budovat pozna kazdy. Reagovala na slovne spojenie "budovat sa", pretoze je to nezmysel.
Ved je to z textu uplne jasne. Nechapem preco sa kazdy chyta len toho zakladu slova. Ved citajte s porozumenim pred tym ako sa zacnete rozhorcovat.

janezz
24. máj 2022

Nič v zlom ženy, ale riešite tu gramatiku a spisovné slová, ale téma diskusie je trochu iná 😂🤦‍♀️
K téme, autorka prosím ťa a prečo je pozemok svokrovcov? To ako môžete stavať na v podstate cudzom pozemku? Pri stavebnom konaní vám to prešlo v pohode? Trochu zvláštne. Toto ste si mali papierovo vybaviť na začiatku, ešte pred stavebnými plánmi.

yvanielka
24. máj 2022

@eeffka Čo je to hombika prosím ťa? Toto slovo vidím prvý krát v živote 😀

vlasta1818
24. máj 2022

@janezz Povedala by som, že to možno myslela tak, že ho dostali od svokrovcov. A ono to tak niekedy býva, že si aj po tom robia naň nejaké tie nároky a majú potrebu všetko riadiť

danulicek
24. máj 2022

Vitajte na Modrom koníku... Je zadaná téma, ktorá mohla byť zaujímavá a ženy celú prvú stranu riešia slovenčinu. Prečo?! Som novinárka a verte, že občas ma tu ide pri čítaní vystrieť... Ale ani ja tu nie som striktná ako v práci a neskladám vety podľa pravidiel slovenského jazyka a občas sa mi stane aj preklep, ktorý si všimnem až neskôr. Ale aby sme sa na fóre išli doťahovať, ako spisovne a nespisovne sa tu má písať, to je extrém. Ešte keď sami nie sme v slovenčine 100-percentní, ako sa tu snažíme dokazovať... Väčší problém súčasnosti ako pravopis je to, že ľudia nevedia čítať s porozumením, a tak sa chytia jedného slovíčka, na ktorom si idú dokazovať svoje ego. Pritom určite dobre viete, čo autorka myslela...

A k téme - skúseností okolo seba mám veľa. Žiaľ, ani jedna nie je vtipná. Väčšinou to skončilo tak, že žena bola u svokrovcov vždy "na návšteve" a tak bol oheň na streche, nech povedala čokoľvek. Aj všeobecná mienka je taká, že žena má držať hubu, veď sa do rodiny prisťahovala a nemá právo "dirigovať". Do prerábky už vôbec nie. Ak išlo o mužov, ktorí prerábali u svokrovcov, tak museli držať hubu zase svokrovci, lebo on-živiteľ rodiny maká na stavbe a bude to tak, ako to chce mať on 🙂 A je jedno, či rodičia pozemok mladým darovali, či ho mladí kúpili od rodičov alebo financovali celú rekonštrukciu rodičom aj sebe... Raz sú rodičia na danom pozemku doma, tak sú doma a podľa toho sa aj správajú. Ak sú aj nejaké dohody, všetko vydrží chvíľu a časom to skĺzne do toho, čo mali zaužívané 🙂 Akékoľvek spolužitie viacerých generácií čo i len na jednom dvore si koleduje o prúser (ja vieeem, nespisovné :-P) a hoci mnohé rodiny tak žijú, nepoznám jednu, kde by neboli v dôsledku tohto problémy. Ale zážitky si prečítam rada - ak sa k nim dostaneme cez tú gramatiku 😀

kubkovamama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz