Týraná suseda

nataliab1
1. dec 2021

Kopírujem text ktorý som odoslala polici:
Dobrý deň, už pár mesiacov odkedy som sa presťahovala do nového podnájmu, počúvam pravidelne v dopoludňajších hodinách krik od susedov, keďže som celkom nevedela určiť o čo sa jedna, tak som to ignorovala, pár dni dozadu mi to ale nedalo a vyšla som z bytu na schodisko, krik ma zaviedol o dve poschodia vyššie, počúvala som čo sa deje, stále sa opakovali len nadávky “ty pi** sk**** skoko**** pri******, atd.. toto sa deje minimálne hodinu vkuse, počula som minimálne dvakrát aj niečo čo vyslovene znelo ako facka/ úder.. som presvedcena že muž týra svoju partnerku.. ľudia spolu komunikujú rôzne, hádajú sa, no vždy som počula kričať len jeho.. neviem ako postupovať, bojím sa zavolať hliadku, lebo tyrana žena môže všetko poprieť zo strachu a potom by jej mohol ublížiť ešte viac. Ako postupovať v takejto situácii? Skúšala som nájsť ľudí na danom poschodí na fb, alebo aspoň meno, identifikovať nejak tu ženu, ale sama som sa bála na to poschodie ísť, keďže už párkrát sa stalo že uprostred kriku som počula buchnutie dverami a bála som sa ze by ma pristihol ako načúvam.. radila som sa aj s človekom z miestnej polície ktorý mi radil hliadku nevolat, lebo obeť musí prvý krok spraviť sama.. no príde mi to nezmyselne keďže rokmi sa potvrdilo ze obete domáceho násilia majú strach volať políciu, podať žalobu, atd. Len pár dni dozadu som čítala o žene ktorá bola roky tyrana a muža zavreli az keď po nej na ulici hádzal mačetu, ublížil jej synovi a toto bol ešte ten šťastnejší pripad keďže všetci prežili .. opäť sa apelovalo na susedov, kamarátov, rodinu, aby si všímali znaky domáceho násilia, no v konečnom dôsledku aj keď sa niekto snaží pomôcť tak sa nedá nič robiť.. takze naozaj prosím o pomoc.. z toho kriku som ostala rozklepana aj ja a to som si tiež prešla kadečím.. ako postupovať? Ako pomôcť?

Chcem pomôcť ale neviem ako

anjelicek26
1. dec 2021

Podla mna je tip, ze pockat, kym sa obet odhodla ist na policiu sama uplne zly. Volaju na policiu az ako posledne nudzove riesenie, vacsinou sa hanbia alebo nemaju proste inej volby, maju deti ci zavazky a to ich brzdi nacas s tym seknut a odijst. Zajdi na domovu spravu za domovnikom a zisti si meno bytu a potom s tym na policiu... Ked nebude ani zaznam, ze sa susedia stazovali, ze je tam krik, co bude? Najdu ju tam raz zabitu a potom vsetci, ze anooo, poculi sme krik, hadky, ale nikto, nikto nic nerobil...dodnes si pamatam, ako tu mamicku troch malych dcerok s konika uskrtil manzel v byte...

hrasocek12
1. dec 2021

Je dobre ze si napisala ako anonym na policiu je to lepsie ako to nechat tak 😐 nas oco tyral 20 rokov a nikto nam nepomohol ani nezavolal policiu ,keby zavolali nebolo by to tak zle ako to bolo cele tie roky zit v strachu 😐

banderaska29
1. dec 2021

@hrasocek12 mrzí ma čím ste si prešli :(

fairyprincess
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evica17
1. dec 2021

Z vlastnej skusenosti viem, ze ak by si aj policiu zavolala a zena by vsetko poprela, tak oni odidu, lebo nemaju co riesit. A poznam viac takych pripadov, nam raz suseda z okna zakricala po hadke, ze volajte policiu a rychlo zavrela. Zavolali sme a policia po par minutach vysla von, ze suseda povedala ze sa nic nedeje a vsetko je ok, a oni nic nemozu, musia cakat. Je to smutne no. Aj nasu babku tyranizoval "zat", volala ze potrebuje policiu a pred nimi ked prisli uz bolo vsetko v poriadku....
Na tvojom mieste by som sa v prvom.rade snazila s tou susedou porozpravat nejak nenapadne, a povedala jej ze vsetko vies, a ponukla pomoc ak sa da, pripadne sa so susedmi dohodla ako jej pomoct, a ze sa nemusi bat to riesit, nemusi takto zit. Zial toto.vidim ako.jedine riesenie

makova333
1. dec 2021

@nataliab1 kym obet nebude chciet riesit problem, moze tam chodit policia ako na klavir, vykazat nasilnika na par dni nie je riesenie, aspon nie dlhodobe atd. V tomto ma policajt ciastocne pravdu. Co mozes spravit ty? Zisti si o koho ide a skus sa s dotycnou pani skontaktovat ked je mimo nasilnika. Ponuknut pomoc, dat t.c na seba, ak by potrebovala, ubezpecit ju, ze ak ma problem, nech sa na teba obrati, spolu sa ho pokusite vyriesit, pomozes vyhladat pomoc odbornikov atd. Ale bacha, velmi citlivo a opatrne, lebo naozaj nemusi ist o domace nasilie, moze ist o domace nasilie, ale zena nie je v stave to riesit a podobne.

basska_b
1. dec 2021

Na katasterportal sa da pozriet, kto byt vlastni, no pravdepodobne su v podnajme, alebo to vlastni ten chlap. Je to hrozne, mamu mojho byvaleho manzel tyral a bil, aj ju podvadzal s inou a ked jej chytil hlavu a buchal o stenu a ona isla do nemocnice s kamaratkou si to dat zasit, tak tam klamala, ze "spadla zo schodov"... proste bola uplne mimo, co sa tyka nejakej snahy zastavit nasilie a stale ho milovala a pisala mu listy, ktore on roztrhal a hodil do kosa... nakoniec isli od seba.

nataliab1
autor
1. dec 2021

@anjelicek26 zajtra zájdem za domovou dovernickou, teraz je podľa všetkého v robote. len je mi to kus divne, lebo ona býva hneď nadomnou.. takze ona to musí tiež počuť.. už som aj rozmýšľala ze si niečo vymyslím ako zámienku zaklopať na každé z tých dverí, len neviem ze čo…

bosorka2302
1. dec 2021

kolegova zena tak krici stale a ona je aj psychicky chora...takze aj toto treba brat do uvahy a tiez vykrikuje ze ju muz tyra...Samozrejme nemusi to byt pripad vasej susedy

nataliab1
autor
1. dec 2021

A naozaj, ten policajt čo som sa s ním radila mi hovoril o tom že žena musí sama chcieť aby sa s tým niečo robilo, to beriem do úvahy, ja len neviem ako dotyčnú identifikovať, poskytnúť jej pomoc.. ja sama som bola nevlastným otcom psychicky aj fyzicky tyrana, znásilnená vlastným strýkom, takze viem že dôverovať je ťažké.. a viem že moja prvá šanca sa s ňou rozprávať môže byt aj posledná, preto chcem zozbierať čo najviac informácii.. ja by som ju kľudne u seba aj nechala kým sa nepostaví na vlastne nohy

elenka.k
1. dec 2021

@nataliab1 určite môžeš zavolať PO nahlásiť , ako že je tam krik atď.... aby boli dôkazy, že niečo nie je na dennom poriadku ... lebo ak sa

nataliab1
autor
1. dec 2021

@bosorka2302 aj nad tým som rozmýšľala, človek nikdy nevie

nataliab1
autor
1. dec 2021

@basska_b idem hneď kuknúť na katasterportál, dakujem za radu

elenka.k
1. dec 2021

@nataliab1 určite ju nenechávaj pri sebe, lebo jej treba minimálne psychický pomôcť a sú také domovy pre týrané ženy .....

nataliab1
autor
1. dec 2021

@basska_b teraz skúšam na kkatasterportal.sk skúšala som aj cez byt/nebytový priestor, LV, vlastníci, len všade to chce odomna bud číslo bytu (co neviem), číslo lv, datum narodenia a pod.

nataliab1
autor
1. dec 2021

@elenka.k nemyslím dlhodobo, ale keby ju začne mlátiť tak bez váhania ju u seba nechám kým sa nedohodneme na ďalšom postupe s ktorým by bola spokojná.. lebo zbalit si pár veci a dúfať že ju niekam zoberú je aj pre ňu otázny krok a často možno ženy váhajú aj kvôli tomu. Takze aspoň tento krok cesty by som chcela uľahčiť.. pripadne zabezpečiť odvoz do nemocnice na potrebné vyšetrenia, atd

simca06022011
1. dec 2021

No... jedine co moze clovek "z dialky robit" je naozaj v pripade takychto hadok volat policiu. Pripadne viete zaklopat, nech su ticho ze rusia susedov a uvidite, co sa deje, kto to vobec je... NIc viac urobit nemozes. To mas ako s kopou inych pripadov, kede naozaj vies pomoct, dat radu.. ale pokym to druha strana neberie, tak sa s tym "komu niet rady, tomu niet pomoci" musis naucit zit. Ako sa k tomu postavi ta zena, chlap atd je na nich. Z vlastnej skusenosti ti napisem, ze pokym ta zena sa nepozbiera sama, tak moze tam prist aj sam papez a nikam sa to nepohne. MOja sestra ma takehoto sprosteho chlapa, on ju aj napadne, aj napr. pred mamou, znamymi, kamaratmi.. zavolali na neho policiu, aj tych poslal do teplych krajin, sestra si ho "v klude" odniesla domov (vytrasena, cize iste nie v klude ako s prepacenim sprosta). Ked som sa jej opytala, preco to robi, lebo podpory ma kopu z kazdej strany, svedkov, dokazov.. tak ona sa boji, on ju zabije a bude jej robit zle a vezme jej dieta a podobne hluposti. Ziadne diskusie nie su o tom. On jej slubi, ze sa polepsi a vybavena vec.. na par tyzdnov ale stale sa len "boji" kedy ho zase nieco chyti.

elenka.k
1. dec 2021

@nataliab1 v poriadku, je to na Tebe, ale nezabúdaj, že tyran býva nad Vami hmmm,

macik166
1. dec 2021

@anjelicek26 môžem vedieť, ktorú mladú mamičku z MK uškrtil manžel? Som v šoku. Môžeš aj do IP.

1angelika
1. dec 2021

@anjelicek26 ktoru?

hrasocek12
1. dec 2021

@banderaska29 nevadi uz su to roky co otec sedi za to co nam robil 😐 len urcite necakajte a ak mate moznost aspon anonymne podat nech chodia preverit lepsie nech su sledovani ako takto byt ticho 😟 nam nikto takto nepomohol a ani neviete co by sme zato dali ,takto sme nato boli sami a mama bola ticho lebo sa ho bala a ani si neuvedomila ze mala bojovat za nas ako za deti kedze sme velmi trpeli ,ja ako mama som si povedala ze raz na mna siahne partner hned odchadzam uz by som nikomu nedovolila aby takto trpelo dieta 😟 a zena najma ,my zeny sme slabsie oproti chlapom a ked vam chlap da jednu tak par dni rozdychavate ,nepamatam den kedy by sme nemali modrinu 😟 susedia boli ticho a otec mal znamych takze ked prisli policajti tak vsetko bolo ok a my sme zo strachu nepovedali nic ..vsetko sa zmenilo ked sme uz boli starsi a povedali si ze stacilo uz bitky kriku nadavok a zakazov a proste vsetkeho uz tlak bol obrovsky a vedeli sme ze ako surodenci mame moc..otec to olutoval lebo uz sme neboli bezbranne deti ktore mohol bit remenom a palicami ci nechavat klacat na roznych predmetoch ,nedavat nam jest a podobne este horsie veci 😐 len nie kazde dieta je silne aby sa tyranovi hoci z odstupom casu ked vyrastie postavilo 😐 my sme vdaka tomu dneska omnoho silnejsi psychicky a aj ked to kazdeho dost poznacilo ,jeden brat si vzal kratko po narodeninach zivot mal len 23 rokov tak ak by som pocula ze niekto sa niekde bije navaham aspon anonymne natocit hoci zvuk na cd a poslat aj s listom na policiu ..kazde jedno hlasenie je prospesne hlavne aj viete asi v akom pribliznom case sa to deje castejsie 😟 ale urcite by som nasilnika nekontaktovala osobne lebo by ublizil aj vam mozno 😟 nikdy neviete coho je ten clovek schopny 😐

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
makova333
1. dec 2021

@nataliab1 bacha, "mas spasitelsky syndrom".

asfodelka
1. dec 2021

Mozes ist zaklopat a povedat ze Ti zateka voda, ci nemaju poruchu. A ked povie ze nie tak sa vyhovoris ze to asi od susedov pod nimi. Ja som sa tak zoznamovala so susedmi o 2poschodia vyssie. Ale oni vytapali naozaj. 😉 🍀 chod tam ked bude on prec a pozvi tu zenu hoc na kavu. Mozno nema nikoho. drzim palce snad jej dokazes pomoct.

anonym_11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
1. dec 2021

@macik166 bývali vo Viedni, ryšave vlasy, tri dcéry, skúsil si spomenúť nick. Uskrtil ju opaskom. https://wien.orf.at/m/v2/news/stories/2790224/

nataliab1
autor
1. dec 2021

@makova333 to zase nie, ta prvá správa že “kým sa nepostaví na vlastne nohy” tak síce zrejme vyznela, to uznávam, lebo samej mi to pripomína čím som si prešla, ale rokmi som si uvedomila načo sa sústredit.. ale myslím že snaha pomôcť nie je hanba, lebo vždy je lepšie snažiť sa pomôcť ako neurobiť absolútne nič a potom si to vyčítať..

simca06022011
1. dec 2021

Len co by si mala kazdy tyrana zena uvedomit, ze vacsinou ti chlapi si to dovolia iba ak si to zena necha a o tom som presvedcena, nasilia sme mali okolo seba az-az. Dovoli si tvrdit ze v 80 rokoch ked sme sa nastahovali s rodicmi este do panelakov to bol uplny folklor bit zenu doma (preto si myslim, ze dodnes to malokto riesi a neozve sa nikto, najma nie starsie generacie). A videla som, ze vacsinou chlap bol fakt frajer len kym bol na tu zenu sam. Akonahle nabehol sused o chlp vacsi ako on, tak sa pratal. Detto ak ho uz zena vyhodila, maloktori bol taky psychopat, ze by ju niekde napadal a neviem co robil.. cize tieto vyfantazirovane extremne pripady, tym zenam nepomahaju. Nevravim, ze take pripady nie su, ale vacsinou sa tito chlapi hraju na vonok na neviniatka. Treba mysliet poztiive, radsej by som riesila to ze ma niekde takyto exot na verejnosti bude tyranizovat a volala hned policiu, ako to mat denno denne doma za zavretymi dverami.

miskasiska
1. dec 2021

@nataliab1 Ahoj, skús nájsť seba podľa svojich údajov na katastri a keď nájdeš váš byt, vieš si pozrieť v danom bytovom dome všetkých vlastníkov. Na liste vlastníctva je zápis bytu aj s číslom a poschodím, skús hľadať podľa toho.

nataliab1
autor
1. dec 2021

Keďže ma to naozaj štve, tak som sa dohodla s kamarátom, ktorý ma skoro dva metre, aby ku mne prišiel na pár dni, ak sa to bude opakovať, pôjde mu zaklopať na dvere a požiadať ho aby bol kľud (naozaj nie som zástancom násilia), ja sama by som si netrúfla keďže som krpata a mám tak 50kg aj s topánkami.. aspoň keď Tak sa bude snažiť zistiť co za ženu tam býva, a ak sa mu podarí ju vidieť tak keď ju uvidím najbližšie ja, tak jej budem vedieť poskytnúť potrebnú pomoc