Výlev na materskej. Chýba mi život pred

malav
20. okt 2020

Ahojte mamicky, niekedy zavidim mojim slobodnym a bezdetnym kamaratkam, aj vy to tak mate? 🙂 Mam doma 10 mesacneho maleho nezbednika, lubim ho najviac na svete, no obcas mi pride smutno za starym zivotom, pred dietatom. Ked som chodila do prace, po praci som sa venovala svojim konickom, mala som volny cas pre seba a vzdy poriadeny byt 😀
Niekedy, ked uz som vecer vystavena a spadnem do postele, tak nad tym rozmyslam. Potom sa vyspim a zas je dobre. A potom si samozrejme vycitam, ze si nevazim, co mam. Maly nebol planovany, mozno je to tym, ze zrazu prisla zmena, na ktoru som nebola pripravena. Mozno sa na materstvo vobec nehodim. Ach teraz si pripadam ako nedozreta pubertiacka 😀 a pritom mi pomaly ale isto taha na tridsiatku... Len mi prosim napiste, ze su tu aj take zienky, co to maju podobne a nie som sama. Dokonale matky prosim nereagovat 😀😀😀

kittykat22
20. okt 2020

@malav Ja som si hovorila ci byt mamou je to, co som v zivote chcela. Mali sme to velmi tazke prve roky so synom. A kamaratky lietali po svete, super postavy, super zabava a ja doma 😭 A napriklad tento rok 2020 - moje dieta nastupilo do 1 triedy a my sme sa radostne fotili ako sme ho vyprevadzali. Tento rok 1x napise list jeziskovi sam - a dokonca nas tam planuje zahrnut 🤩 Rano si sam spravi ranajky a ja sa mozem vyspat. Mozem ist na vikend do Milana a domov sa vratim k nadsenej rodine 🙂 A kamaratky zostali same. Maju okolo 35 rokov. Bez partnera, bez dietata a su smutne - pretoze by uz tu rodinu radi mali, len nie je s kym. A dnes som si ista, ze byt mamou je to najlepsie co som si mohla priat. Urcite by som si s nimi miesto nevymenila.

pips
20. okt 2020

mne sa jednu dobu pri prvom dietati vzdy rano stalo ze sa obliekam do roboty...to je normalne 🙂 a mam deti 🙂

elizita
20. okt 2020

@malav alebo ty na to prides. Kedbudes mat 2 deti, co je to nestihat 😀

malav
autor
20. okt 2020

Zienky som rada, ze som sem napisala a precitala si vase reakcie. Naozaj mi to pomohlo, ako pokec s kamaratkou pri kave 🙂 taka psychohygiena.
Predstavila som si, ze mam 3 deti ako tuniektore z vas. Hned mi je lepsie, ze o kolko menej roboty mam s mojim jednym 😂 viacere ste tu pisali, ze ako deti rastli, boli samostatnejsie a hlavne prespali celu noc, bolo to lepsie. Tak na to sa velmi tesim. Manzelovi som povedala, ze ked konecne zacne spavat cele noci bez budenia, buchnem si sampus 😀 a este ma povzbudilo, ze ked moje kamosky budu mat tie kruhy pod kruhami pod ocami, co mam teraz ja, tak ja sa budem len popod nos uskrnat 😀

simik22
20. okt 2020

@hettinka úplný súhlas, nečítala som všetky príspevky, mam síce menšie deti, malý vekový rozdiel. Je pravda ze som sa 6 rokov od nich nepohla. Ale mam prácu ktorá má baví, keď chcem niekam vybehnúť nie je problém, či s kamoskami, či s muzom, po strážiť sem tam ma kto. A s nimi sa tiež dá ísť všade, ja som spokojná 😍😍

jany149
20. okt 2020

@akirlu presne tak suhlasim s tebou....u nás je to tak, že moji rodičia už nežijú žiaĺ a svokrovci sú už zdravotne horšie,nepostrážia velmi...už len keď velmi musia že idem lekárovi.. a na noc vobec nie..v zívote tam ešte nespali..

adkalu
20. okt 2020

@malav ahoj, ja ti napíšem ako to mam ja. Ani neviem, kde sa zaradiť, pretože okolie ma vníma ináč, ako ja samu seba🙈. Ja som už od maturity túžila po deťoch, mam pocit, že je to moje životné poslanie, ale žiaľ nemala som vhodneho partaka na tento životný projekt. Ja mam opačný príbeh, som plánovač, plánujem odjakživa a vsetko🙈🙈🙈(už mám nakúpené vianočné darčeky a spolovice vianočné upratovanie🙈). Maturita, vysoká škola, práca, kúpa auta, bytu, rekonštrukcia, dovolenky atď. Ale... to materstvo som plánovala, len nevychádzalo, raz nebol ešte vek, tak vhodný otecko, tak bolo nádejných adeptov viac, bol problém vybrať, tak kariéra atď. Všetko sa to miešalo a prelinalo a mne roky utekali... Užívala som si slobodu, nezávislosť, úspech v práci, postup, venovala som sa iba sebe a čakala na muža svojho zivota🤣. Mne sa to aj celkom páčilo, ísť do práce, po nej do fitka, na kozmetiku, kaderníčka, masáž, nákupy, cestovanie, chaty, večierky, plesy, kino, divadlo... Riešila som váhu, outfit a to, či mi nechty ladia s ruzom. Bolo to fajn, ale len chvíľu. Potom boli aj také osamelé chvíle vo svojom byte. Stále som niekde lietala, nonstop zbalena a pripravená vycestovať. Podľa okolia som žila skvelý život, to áno, ale ja som túžila to všetko zažívať s rodinou. Sledovala som aj tie rodinky na cestách a chcela som to zažiť tiež. Mam aj ja asi skvelé fotky z Londyna, Paríža, New Yorku, Monaka, Amsterdamu atď. Ale, nevravím, že som bola nešťastná to nie, ale ani spokojna🤔. Myslím, že som aj trosku zavidela kamoškam, ktoré mali starosti ako uspať dieťa, kde sú plienky v akcii, alebo co uvariť. Už som sa asi aj zmierila, že budem sama a zabezpečila som si psíka. Potom som náhodné na jednom večierku stretla svojho muža, ten sa s tým nekaslal a po roku ma požiadal o ruku, tak bola svadba a teraz mam 40 tku a 2 deti, ročne a 3 ročne. Po tomto som vždy túžila, mam pocit životného naplnenia a nekonečnej lásky. Ináč som normálna matka, keď som šla na materskú revala som za prácou, teraz riešim, že nechcem ísť do práce, nespala som už ani nepamätám kedy, takmer 4 roky nonstop kojím, posledné dni, keď idú očné zuby len kojím, kojím, kojím... Ráno mi je zle, som unavená, pozerám po tom svojom byte, pokreslené steny, všade hračky, stále upratujem, varím, zehlim v noci, môj život funguje medzi spankami deti, jedlom a inými potrebami. Fingujem veľkú potrebu, aby som mohla byť dlhšie sama na WC, môj sviatok je keď idem do drogerky na nákup, keď zjem plynule jedlo, vypijem teplú kávu, som ako tak obriadená... Už chodím iba výnimočne na kozmetiku, ku kadernícke, ostatne už nefunguje. Jedine co si nedám vziať je make up, ten mi výrazne pomaha😆. Milovala som varenie, pečenie, teraz mi je z toho už na grc, muž robí z domu a varím stále, pečenie kašlem. Asi som už aj stará, pomalšie sa regenerujem.Mavam už aj chuť na alkohol, ale dojčím, tak iba 3 hlty piva. Čiže psychohygiena žiadna. Ale...musim povedať, po analýzach, že rada s nostalgiou spomínam na staré časy, ale už by som to nechcela a určite nemenila. Mne sa paci ten chaos doma, paci sa mi mat rodinu, starať sa o nich, čítať, hrať atď. My sme stihli len 1 dovolenku pri mori, ale bola najkrajšia a verím, že budúci rok dáme repete. Verím, že ti možno chyba ten život pred, ale deti podrastu a môžeš sa k nemu čiastočne vrátiť, len je celkom možné, že nebudeš taka naplnená. Ktovie... Uvidíš, ale v každom prípade ti rozumiem. Želám ti, aby si nasla cestu k svojej spokojnosti, lebo ak je mamka spokojná, tak potom celá rodina.

lujza123
20. okt 2020

@malav malé dieťatko teraz pohltí všetok tvoj voľný čas, ale raz vyrastie a znova budeš mat na všetko čas. Moja ma 11, je super samostatná takže mam cas aj ja na seba, vrátane voľných víkendov lebo mala ide aj sama od seba k tatkovi, k našim, kdruhej babke, k sesternici, ku kamoske

11iva11
20. okt 2020

@hettinka Tu si riešila prváka v tridsiatke, kamošky v štyridsiatke a ja tiež budem. Nevidím na tom tragédiu, tie roky s deckami si musíš odžiť a je jedno v akom životnom období.

lujza123
20. okt 2020

Ešte dodám že mňa nikdy bábätka nebavili, ani to moje. Pre mňa bola materská väzením, príšerne obdobie neslobody, vycerpanosti, nespomínam na to rada. Nedojimaju na ani teraz, aj keď prídu nejaké kamošky s drobcami, chvíľu si ponosím, pomojkam ale som rada keď je po návšteve a je znova kľud, poriadok. A vôbec sa za toto nehanbím, proste taka som.
Zato staršie decka, školákov mozem, to zase iný dospelý krútia očami a ja sa bavím s deckami. Napríklad teraz si s mojou skoropubertackou užívam materstvo naplno, príde mi oveľa zmysluplnejsie ísť spolu na korčule ako pred rokmi trčať na pieskovisku pri baboveckach.

mon29
21. okt 2020

@lujza123 uplne jak ja😂

hettinka
21. okt 2020

@11iva11 myslím, že pre mna osobne nebolo úplne jedno, v akom obdobi. Človek zvláda v mladšom veku lepšie neprespate noci, školské začiatky a neskôr pubertálne výlevy. Ale odžit si to človek musí, to máš pravdu.

00kvetinka00
21. okt 2020

No niekedy si poviem zeby mi bolo fajn take slobodnej bez zaveskov ....... malu mam s priatelom 7 rokov spolu potom bam rozchod kazdy sme si nasli ineho partnera na chvilku (2mesiace) ale nebolo to ono .... denodenne 7 rokov ..... od mojej 18ky tak sme na seba boli nauceny takze sme sa vratili k sebe. A po par mesiacoch sme sa rozhodli mat dieta .....ale ani vo sne nas nenapadlo ze tak rychlo pride 🤣😂za 3tyzne bum test a tam kolajnice ....... takze teraz mame malu 10 mesacnu princeznu chlap je furt v robote a ja 24/7 babysiting sem tam aspon mi dosla malej krsna povarovat ju aby som aspon do fitka mohla ist a resetnut .... chlap max chvilu pohra sa a uz je vistaveny 🤣😂 ale robota mi chyba moccc tak sa snazim majstrovat doma ked mala spi a chlap taha nocnu 🥰

petkazamborska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petkazamborska
21. okt 2020

@adkalu az mi slzy vysli :D presne si to opisala :D !!!!!

ankare
21. okt 2020

Neboj, maly podrastie a budete si spoločne uzivat vsetci traja. 😊 A mysli, ze vsetko je tak, ako ma byt. 😊
Držím palce! ❤️

diewcatqoo
21. okt 2020

@scila pracujem v administrative, v sektore financie/pravo.. jasne, mame terminy, obcas sa nestiha, obcas nejaka staznost, obcas su nervy... 🙂 ale mam svoj klud v zmysle, ze ak si rano spravim kavu, dokazem ju vypit este teplu, bez toho, aby som od nej 10x vstavala z dovodov typu "mamiiiii, som smadny", "mamiiii, pod mi utriet zadok", "aaaaa mamiiii, spadol som, pod ma pomojkat".. mozem si pustit v sluchadlach svoju hudbu, popri tom si robit svoju pracu a popijat kavu a nikto mi nebude vytrhavat sluchadla z usi 🙂
Po navrate po materskej si pracu uzivam a uz aj tie stresove situacie beriem v pohode. Ved ide len o pracu, nie o zivot.

1angelika
21. okt 2020

Tvoje pocity sú normálne a vidno, že si vyzretá osobnosť keď to otvorene priznáš a nedorábaš sa ako všetko zvládaš na 1* a užívaš si materskú. Ja si myslím, že keď bude synček starší , tak od roka a pol si to už budeš užívať a tieto pocity čo máš teraz prejdú samé ...narodenie dieťaťa je strašná zmena, nič už nebude nikdy ako predtým. Držím ti palce 🙂

irina29
21. okt 2020

@malav pekny den. Presne som si predstavila seba ked som mala prve dietatko ako 23 rocna. Nikam som nechodila skoro ziadne kamosky a ani som nevedela ako sa poriadne postarat o babatko. Vela veci som prezivala a ani neviem ci som bola dost dobra maminka. Ale samozrejme som lubila moje dievcatko. Teraz ma 11 a je dost samostatna vsade sme spolu chodila, bola to moja partacka az kym neobjavila svet kamosiek. Zatuzila som po babatku aj ked moj manzel je odo mna starsi a tak mame krasnecho chlapceka 10 mesiacou. Neviem sa nim nabazit. Cele je to uplne ine. Mam 35 rokou a je to moj darcek od Boha. Aj ked je placlivy aj ked v noci ma uz 10 messiacou budi ale ked ho vidim sa hrajkat alebo nieco zamrmle a hovori tou svojou recou je to najkrajsie.aj tie prve kroky ktore teraz robi. Je to moja laska. Treba si to uzivat. A ano aj ja som kazdy vecer obcas zufalo rotmyslala ci mi to trebalo zase vsetko od znova, hlavne ked ho hodinu uspavam a place a place. Vsetko prejde. Je to len chvilka v jeho zivote a my mamky to musime pretrpiet s nimi. Kazde rano sa zacina hranim a objavovanim a ked ma obime je to najviac. Drsim palceky. Zvladnete to

anita6666
21. okt 2020

@hettinka súhlasím....autorka,všetko na teba počká,keď ti dieťa vyrastie,neboj nic ti neutecie,znova si začneš užívať....život je veľmi krátky,ani sa nezdás a budeš v tom víre opäť....(pokiaľ neplanujes ďalšie deti)

nmhc
21. okt 2020

Vobec nezávidím 🙂 tiež mám doma 10 mesačne sídlo a je to to najlepšie čo v živote mám samozrejme ešte manžela 😁 nechýba mi nič jedine občas si pospať do 11 😁😁😁 ale aj to mi môj manžel dopraje cez víkend 🙂

mom_of_teo
21. okt 2020

Ja som mala podobné pocity. Malý má o chvíľu 17 mesiacov, je veľmi živý, stále lieta, ale na druhej strane sa chce často nosiť na rukách, vrieska, v kočíku kričí, ešte neprespal ani jednu noc, vstávame každé ráno medzi 4:30-5:30...no občas je to na guľku do hlavy 🤣
Keď si ale spomeniem na začiatky viem, že ten čas na materskej tak preletí, že o chvíľu budem spomínať aj na toto obdobie.
Ak ti chýba život pred materskou, stretni sa raz za 2 týždne/mesiac s kamoškami. Ja to tak robím a je to skvelý pocit. Svoje dieťa milujem nadovšetko, ale nie som typ matky, ktorá obetuje všetko pre svoje dieťa... Ja tiež potrebujem čas na seba, na svoje záujmy, priateľov ❤️ Nabijem sa energiou a vždy, keď sa vraciam domov, veľmi sa naňho teším.

ivik4
21. okt 2020

Komenty som necitala ale za seba, v zivote nikdy by som ja nechcela mat v 40tke dieta s plienkami, skolkou ci skolou.. Mala som dieta ako mlada baba, planovane, najlepsie rozhodnutie mojho zivota ! Inak nepoznam zenu kt. By nemala podobne pocity ako ty ... Neboj nic, o par rokov mas dieta odrastene ( ked kamosky budu prave v tom spinavom tricku s mastnymi vlasmi ) a nebudes nikoho chovat pomaly do dochodku a uz si len uzijes 🙂. Teda ak nechces dalsie.. My s manzelom uz vobec 🙂

ivik4
21. okt 2020

@lujza123 preeeesne .. Male deti, strasna nuda a trochu aj otrava, bohuzial

elementissa
21. okt 2020

Určte nie si sama, ja poznám väčšinou iba také. Možno máš príliš vysoké nároky, možno iba robíš veľkú vedu okolo všetkého. Zmierni nároky alebo si zaved systém a nehopsaj okolo decka celý deň. Urob si čas pre seba, vlož nohy, zober knihu, časopis /zapni si telku, Netflix, čokoľvek, navar si kávu, daj si koláč... Dieťa sa zahrá aj samo. Zaved si povinný odpočinok - dieťa daj spať a keď bude spať tak ok, keď nie, nevadí, ale nerob mu program. Ty si zatiaľ porob, čo je dôležité pre teba, alebo chod spať. Pri upratovaní môže byť dieťa pri tebe a keď nechceš, aby robilo bordel, tak mu nenechaj na dosah to, čo sa dá rozbordelovat. Zožeň si roboty na prácu (ja mam robitizovanu domácnosť a mam upratané stále, hoci neupratujem) . Na víkend daj dieťa starým rodičom a choďte s mužom na rande, whatever..

Ja mam 13 mesačného a žiadny rozdiel nepociťujem. Je pravda ze nie
je vyzadovacny. Keďže pracujem z domu, tak okolo neho neposkakujem celý deň, dam mu hračky do pracovne a hra sa, keď je hore a ja musím pracovať. Keď je čas na spanie, dám ho do postele a idem preč. Ak nespí, tak nech, ale vie, že žiadny program nebude, lebo je čas na oddych.

Ako hlavný problém vnímam u mnohých žien (aj tu aj v reálnom svete), že sa stanú otrokmi svojich detí. A ešte je toto zvrátené náboženstvo aj stavané na piedestál, lebo my ostatné, čo nie sme do spiku kosti vyčerpané a neklaniame sa svojim babuliatkam sme označené za dokonale matky = novodobá urážka a označenie každého, kto nevyznáva kult babuliatka. A tie, ktoré ho vyznávajú sa dobrovoľne nominuju do úloh martyrok a otrokyn, hoci by nemuseli, ale mnohé z toho asi majú potešenie a celkovo, je to taký trend 🤷🏼‍♀️ a trendu sa treba držať.
Už sa niektorá z martyrok aj spýtala ako to tie zlé dokonalé matky robia, že vedia mat aj cas na seba, aj spokojne dieťa aj naplnajuci vzťah? Väčšinou sú všetky rady zamietnute pod koberec s tým, že "tvoje decko je jedno z milióna, úplne jedinečné a všetky ostatné sú zlé a preto my musím trpieť", pripadne "ty dokonalá matka nemáš právo mne chudinke utrapenej stvore nič hovoriť, lebo ty máš všetko v živote jednoduchšie"... Asi žiadna sa nezmysli nad tým, že to máme tak, lebo mame systém a neskaceme random podľa toho, ako si dieťa mrnkne...
A inak, ani ja sa v role matky batolata extra nevyzivam (uz je to teraz zlaté, ale prvých 7 mesiacov taka brokolica co len ležala 🤷🏼‍♀️), ale teším sa na obdobie, keď ho budem môcť učiť, budeme spolu robiť všelijaké pokusy, objavovat prírodu a tak... Teraz akurát všetko ozuzle a zahodi.... Útok martytok o 3,2,1.. Ako ich deti sú geneticky pokazené a nedá sa ich naučiť systému (a to iba to moje čírou náhodou chápe, že systém je dobrý pre všetkých) ... A vlastne, načo si uľahčiť veci, keď môžem dobrovoľne trpieť, všakže?

P. S. :aj dokonale deti dokonalych matiek nie sú vždy dokonale vysmiate ako z katalógu a niekedy sa s revom hodia o zem, lebo im nedovolis napríklad rozhadzovat jedlo mačkám keď jedia.... Ale tak porozculuje sa par krát a potom sa naučí že to nesmie. 🤷🏼‍♀️

nevludna
21. okt 2020

@elementissa “taka brokolica co len lezala”....😂😂😂 toto ma dostalo
Ale inak velmi dobre napisane👌🏻

elementissa
21. okt 2020

@nevludna no ale ozaj, teraz po roku je to už ooovela lepšie, až teraz začína chodiť, je to take milé (ale začína sa aj rozčuľovať a to už také milé nie je, no ale co už, musí sa vysporiadať s tým, že nie cely svet sa točí okolo toho, čo on zrovna chce)

irina29
21. okt 2020

@elementissa mate kus pravdy. Take deti su jak pocitace. Nasavaju informacie a je len na nas co im dovolime a co nie. Moj maly je dost narocny vsade lezie vsetko zhadzuje ale ked poviem nie tak nie...a nech sa aj pozlosti aj kryci,ma 10 mesiacov

lujza123
21. okt 2020

@elementissa presne, väčšinou si tu otrocinu okolo bábätka robí každá sama. Aj keď často nevedomky, proste prvorodicka, myslí si ze to tak ma byt. Ja som bola vždy lenivý rodic ale som si istá ze keby mam druhé tak som lenivsia ešte viac, spätne si uvedomujem koľko blbosti navyše som zbytočne robila. Hlavne co sa týka spánku, fakt treba odmalička učiť bábätka zaspať samé v postieľke, zaspia tak oveľa rýchlejšie než keď ich mama naučí zaspávať natriasanim na rukách alebo podobnú blbosť.
Druha vec je poriadok v dome, na toto sa ťažko zvyká že keď sa to predtým vsetko leskne pri deťoch to tak par rokov nebude a je zbytočné pokúšať sa udržiavať si ten štandard z čias bez deti

nela6
21. okt 2020

@lujza123 si to presne vystihla, pri prvom som jak debil cakala kedy sa malemu zaraci ist spat... pri druhom, bum rezim jak. sekera, a funguje na 100%, uz som vedela. co nechcem, a bez placu, lebo nikdy som neupustila a neukazala inu možnosť, tak o nej nevie 😄😄😄

malav
autor
21. okt 2020

@diewcatqoo toto presne, kolkokrat som ja myslienkami v praci, ze keby som tam teraz bola, popijala by som si kavicku, robkala si na pocitaci svoje veci, poklabosila s kolegynami... ale tak aj to bude raz sa tam snad vratim 😀