Ako prebieha krst?

dedenini
26. dec 2012

Ahojte. Mam dcerku.zijem v UK a chcem ist buduci rok na svk si dat dcerku pokrstit.. naposledy nam to nevyslo.Ale uz sme si to zariadili ze krst bude ked prideme.. Pretoze niesme manzelia s priatelom. Krstit sa budem asi aj ja..Niesom krstena. Viete mi poradit ako to prebieha? niesom nejak nabozensky zalozena. a neviem si to predstavit. dakujem

janinah
26. dec 2012

@dedenini mala by si sa nakontaktovať na kňaza,ktorý bude krstiť,lebo zrejme ti nariadi náuku a to netrvá krátko...takže ty by si sa už mohla dopredu naučiť čo treba,prečítať si niečo a on by ťa potom len vyskúšal,vypočul ....nedá sa u dospelého tak,že prídem,nič o Bohu neviem a idem sa krstiť

kokorunecka
26. dec 2012

Načo sa chceš krstiť, keď nie si nejak nábožensky založená? (Číra zvedavosť z mojej strany 🙂 )

dedenini
autor
26. dec 2012

@kokorunecka niesom nabozensky zalozena ale verim v nieco co je tam hore..len pre mna to nema meno boh... Mam doma knizku o tom,aj spriatelom sme sa vela krat rozpravali o vsetkom.Bohu ...... on je veriaci, ale nieje ztych ze sa pred jedlom pomodli a tak... videla som akurat tak vo filmoch jak prebieha krst, a nejake foto od znamych.no aj tak neviem .. mam z toho zvlastne pocity.. a krstit sa mozno budem aj ja........

billam
26. dec 2012

@dedenini najprv si zisti, či knaz vobec pokrsti vase dieta, kedze nie ste manželia....niektorí robia s tym problemy a rozhoduju, či ano, alebo nie.

dedenini
autor
26. dec 2012

@billam to uz sme zistili ..jeden nechcel... pretoze niesme zobraty, a uz nas chcel prehovorit na svadbu. no vystavili nam papier ze mozme hocikde krstit... no a priatel ma znameho knaza... tak vraj on nas pokrsti

kokorunecka
26. dec 2012

@dedenini Ja som síce pokrstená - od novorodenca, ale dcéru som krstiť nedala a ani neplánujem.. Ale ty si dospelá žena.. Krst je o Bohu...

billam
26. dec 2012

@dedenini a krstni rodicia sú zobrazí a mali svadbu v kostole, lebo to je dalsia "podmienka"

dedenini
autor
26. dec 2012

@billam krsty rodicia musia byt zobraty???

billam
26. dec 2012

@dedenini hmm, veru hej a v kostole.

janinah
26. dec 2012

@dedenini však si niečo o krste a podmienkach pogoogluj

raza
26. dec 2012

@billam prečo by krstní rodičia mali byť zosobášení?? to nie je podmienka. môžu to byť kludne dve osoby sebe cudzie.. len ak sú zobratí, tak musia byť zobratí v kostole 😉

billam
26. dec 2012

@raza ak nie sú rodicia zosobaseni, tak krstni musia byt.

raza
26. dec 2012

@billam tak o tomto som nikdy nepočula 😕 ale samozrejme, nechcem sa hádať,ako sa hovorí - iný kraj, iný mrav 😉

dedenini
autor
26. dec 2012

@janinah chcela by som skusenosti zien..a nie googlu ale dik za radu

dedenini
autor
26. dec 2012

@raza tiez som si to myslela ze nemusia byt zobraty

billam
26. dec 2012

@raza to je pravda, iny kraj, iny mrav...bol to aj náš prípad...neboli sme manželia...a knaz pokrstil len pod podmienkou zosobasenych krstnych rodicov...toď Bratislava 🙂

gabrielkaa
26. dec 2012

@billam
@raza Nemusia byť zosobášení. My s partnerom nie sme sobášení a naše dieťa bolo pokrstené za prítomnosti nášho známeho - ktorý bol krsný

raza
26. dec 2012

@dedenini najlepšie a vlastne asi aj jediné riešenie je dohodnúť sa s konkrétnym farárom. pretože nozaj je to tak, že pomaly každý kňaz má svoje "podmienky".

billam
26. dec 2012

@dedenini a tiez nemozu byt dve zeny, alebo dvaja muži...aj keby ste boli vy zosobaseni....robia s tym take moresy 🙂

bobocka
26. dec 2012

ahojte,toto je tema ako pre mna.mam otazocku:je mozne pokrstit dieta rodicov,ktori nie su sami krsteni.resp len jeden je ochotny sa dat pokrstit? v evanjelickom kostole.

billam
26. dec 2012

@gabrielkaa a krstna bola cudzia osoba voci krstnemu?...lebo vies, cirkev to má tak, že v prípade smrti rodicov preberajú "cirkevnu" starostlivosť krstni rodicia - preto to maju takto opatrene, že dieta bude v rodine krstnych rodicov, ktori maju absolvovane vsetky sviatosti.

dedenini
autor
26. dec 2012

@billam a musia byt vzdy dvaja krsny? pretoze my mame tak sestru mojho brata, a ona ma sice priatela, ale kratko..a za krsneho ho moc nepovazujeme zatial.mozno neskor..no to sa nevie jak dopadne

billam
26. dec 2012

@bobocka aspoň jeden z rodicov musi byt katolik - tzn.že je pokrsteny v katolickom kostole....preco inak by ste krstili v katolickom kostole, ak by jeden bol nepokrsteny a druhy evanjelik.

radecica
26. dec 2012

@billam zavisi aj od cirkvi, a urcite od konkretneho farara

bobocka
26. dec 2012

@billam ja ale nechcem byt katolicka.chcem byt krstena v evanjelickom kostole a rovnako by som chcela krstit i syna.manzel nie je krsteny a ani vieru prijat nechce.ide mi o to,ze ci v evanjelickej viere musia byt obaja rodicia krsteni evanjelici ak chcu mat pokrstene i dieta,alebo staci krst jedneho z nich.manzel vieru prijat nechce,no myslim,ze problem s krstenim nasho syna by nemal.este som mu tu myslienku nepredstrela,dopredu chcem mat info,nech ho postavim pred hotove a uvidim aka bude jeho reakcia.

bobocka
26. dec 2012

evanjelici su ustretovejsi,z vlastneho okolia viem,ze nemali problem pokrstit dieta nemanzelskeho paru a neskor mladych zosobasit ked im v kostole behala rocna dcera 🙂

billam
26. dec 2012

@bobocka neviem veru ako je to u evanjelikov ☹

@dedenini tu mas podmienky krstu: http://www.fara.sk/ziar/dokumenty/krst.doc

billam
26. dec 2012

@bobocka túto mas evanjelicku cirkev: http://www.ecavba.sk/info_krst_upravy.php

bobocka
26. dec 2012

@billam no mne je evanjelicka viera blizsia.pride mi uvolnenejsia,katolicka je na moj vkus dost stroha.ale to som ja,clovek ,ktory len nedavno vieru objavil 🙂 s myslienkou krstu ako u seba tak u syna sa pohravam len kratko,stale je to len myslienka,netusim ako by sa k tomu staval manzel,silny ateista.ja som vsak vieru v sebe nasla a rada by som bola keby aj moj syn mal moznost si vybrat.nech mu jeho ocko povie pohlad zo svojej strany,ja mu poviem zas svoj pohlad a maly nech si vyberie,no vedomie,ze by bol krsteny sa mi paci (ak s tym manzel suhlasit bude).

bobocka
26. dec 2012

@billam to je super stranka.krasne odpovedali na moje otazky a veru k mojej spokojnosti.v najblizsich dnoch predostriem manzelovi tuto otazku a som zvedava ako na to zareaguje 😅 dakujem krasne za link 🙂