Iba svedok krstu

erikav
8. apr 2013

Ahojte. Mám na vás otázku. Chceli by sme dať pokrstiť dcérku a za krstnú mamu by sme chceli moju sestru, ktorá nemá birmovku. Farár nám povedal, že môže byť len ako svedok krstu. Ja ale vhodnejšieho kandidáta nepoznám, nakoľko ona jediná sa o bábätko zaujíma a berie ho ako živého tvora už počas pobytu v mojom brušku. Chcem sa preto spýtať, či nemáte takú skúsenosť, že by krstným rodičom bol iba svedok krstu a nikto iný? Nechcem dať za krstného rodiča nejakého "debila" len preto, že má birmovku a pritom je mu naše dieťa úplne ukradnuté.

marianka1984
8. apr 2013

@erikav Ak môžem poradiť, tak skús osloviť iného farára, resp. farárov. Niektorí majú problém so všetkým, niektorí s ničím - viem z vlastnej skúsenosti...

reni1512
8. apr 2013

Nech si urobi birmovku na rychlo a moze byt 🙂 ... dnes sa vsetko da, len treba najst spravneho farara

martina364
8. apr 2013

na birmovku musi byt biskup.. 🙂 inac to nejde..v mestach su birmovky kazdy rok /na dedinach kazdych asi 5r/ ak chce byt krstna nieje problem si bivmovku urobit..parkrat nauka a prist v danny den do kostola s birmovnym rodicom... 😉

erikav
autor
8. apr 2013

@reni1512 @martina364 ona si ale birmovku urobit nechce..ja som len chcela vediet, ci moze byt pri krste iba svedok krstu a nikto iny..ci s tym nema niekto skusenost

erikav
autor
8. apr 2013

@marianka1984 ked to u tohto nepojde, budem musiet aj nad takou moznostou pouvazovat

martina364
8. apr 2013

tak potom krstna nemoze byt 🙂 svedok krstu je malo..potrebujes jedneho krstneho 🙂 ..daj si nejakeho chlapa a ona bude svedok..dieta ju moze volat krstna 😉

simca06022011
8. apr 2013

no mna taketo komplikacie odradili aj od krstenia :P Ak sa mozes opytat k teme, rodicia musia byt obaja pokrsteni, ak sa ide krstit dieta? A s birmovkou je to potom ako?

1katkas
8. apr 2013

da sa dohodnut s p. fararom, ze birmovku si spravi dodatocne po krste ked chce byt krstna mama...

jarka721
8. apr 2013

ahoj,aj moj syn ma krstneho otca 🙂 na papiery figuruje iba ako svedok pri krste ale my ho berieme normalne ako krstneho 😉 a urcite nebudem synovy vysvetlovat ked vyrastie ze je to iba svedok a nie krstny 🙂 🙂 🙂 urcite si moze dat tvoja sestra urobit birmovku pred krstom,zalezi od fararaäteraz bude u nas birmovka a nas farar to berie dost prisne,maju sa co ucit birmovanci) a ak nie tak ju nechaj ako svedkynu ak to sestre neprekaza

martina364
8. apr 2013

@simca06022011 pokrsteny by aspon mali byt..ak niesu myslim ,ze by to vybavit slo... 🙂 ale ten krstny rodic birmovku musi mat 🙂 tak ako k sobasu potrebujes prve sv. prijimanie

jarka721
8. apr 2013

@erikav a si z mesta?ak ano skus ineho farara 🙂 to mas dnes ako v zdravotnictve-kolko lekarov,tolko nazorov

fialkaa
8. apr 2013

@erikav aj my to tak mame. svagrina nema sviatosti, tak je v krstnom liste zapisana ako svedok krstu. je to formalita, pre nas je krstna mama.

janicka11
8. apr 2013

Ajoj .Napisem tí ja k otázke..Narodila aom dcérka a ako krstnych sme chceli mať moju sestru a manželom,no keďže oni Su zobraty len na úrade,a tiež on nemá birmovku..nemá nic,nieje ani veriaci..Tak nám farár povedal to iste ze buďu ako svedkovia krstu...
takze v skratke,pre cirkev to majú evidovane ze Su len svedkovia krstu ale peenas Su to krstný rodičia!!
nepoteebujes dalsiu osobu,draci aby tvoja sestra držala babo,bude vsetko c poriadku!!!teeaz som tehotná,a zopakujeme to znova tak!🙂

jedina30
8. apr 2013

a kolko rokov ma sestra???moje deti maju krstnych rodicov...krstna ma vsetko co ma mat..krstny ma len krst..nic viac a je orginal zapisany ako krstny...zalezi od farara... 😉

mirkakab
8. apr 2013

dievčence a stretli ste sa s tým, že dieťa má jedného krstného rodiča z jednej strany a druheho z druhej?? brat sa oženil a zo švagrininej strany to tak maju zaužívané, tak som z toho zostala prekvapená ...

sea23
8. apr 2013

zalezi to od knaza,a zalezi aj od tvojej vieri,ako ti radia niektore,ano mozes najst ineho knaza,ktorý "obyde"zakony cirkvi a moze byt aj krsna,ez birmovky.no ja by som skor radila,aby si dorobila birmovku a nemusi cakat,kym bude naozaj pobirmovana,staci,ak bude v priprave na sviatost birmovania a moze sa stat krsnou mamou... 😉

barb06
8. apr 2013

A tebe by vadilo, ze bude "iba" svedok krstu? My sme boli v tejto situacii; ja nie som ani pokrstena, nemam ani ziadnu sviatost nic; ked sa mojej sestre narodilo 1. babo, tak moj vtedy este priatel isiel za krstneho, ale vsetci v rodine vieme, ze krstna som s nim aj ja; no a ked sa mojej sestre narodilo druhe babo (a nas syn o mesiac skor) tak sme krstili spolu s tym, ze sestra s manzelom su nasmu synovi "normalni" krstni a my s manzelom (kedze uz sme manzelia a nemali sme svadbu v kostole) "len" svedkovia krstu; ale nase "postavenie" v rodine a v zivote je rovnake, akurat pred Bohom je "ine";
neviem, ci som pomohla alebo nie, ale to je moja skusenost na tuto temu

monika15
8. apr 2013

@erikav otvor penazenku !!!!!
alebo iny farar.....
u nas zabrala prva moznost :( smutne ale co uz.

erikav
autor
8. apr 2013

@fialkaa museli ste mat aj este nejakeho krstneho rodica, ci mate iba toho svedka?

erikav
autor
8. apr 2013

@janicka11 takze krsteho rodica nemate iba 2 svedkov? dobre som to pochopila? ja naozaj nemam koho dat za krstneho rodica..co mam odchytit niekoho na ulici? ved je to smiesne

monika15
8. apr 2013

@mirkakab ja mam za krstnu moju najlepsiu kamosku ..>!!!!! a za krstneho otca mojho bratranca...
to si mozes vybrat koho chces.... 🙂)) nemusi byt par.

cecil36
8. apr 2013

zalezi od farara, nasa krstna birmovku nema a v pohode je krstnou. Chcelo to sice obehnut prilahle obce a mesta, ale ide to 😉

mirkakab
8. apr 2013

@monika15 tak viem že si môžem vybrať, len príde mi to take trápne, ked sú manželia a niekto príde a jedneho zavola ako krstného a druhého nie.

fialkaa
8. apr 2013

@erikav staci jeden krstny rodic, nemusis nikoho dalsieho hladat

janka2308
8. apr 2013

My sme mali tiež problém, keďže segra mala akurát sv. prijímanie a chcela som ju dať malému za krstnú. Boli sme v 4 kostoloch a všade to farári odmietli, že bez birmovky to nieje možné. Nakoniec bola segra ako svedok krstu (hoci malý ju volá krstná a aj ju tak všetci berieme) a k nej ako krstný bol môj otec, teda dedo, keďže ten spĺňal podmienky 🙂 😀

monika15
8. apr 2013

@mirkakab a preco by to malo byt 🙂) ked moja kamoska nema manzela tak co ?
mam zovlit niekoho len kvoly tomu ze je vydata? a o dieta nema zaujem 🙂))
somarina 🙂)

janicka11
8. apr 2013

@erikav no presne tak.daj si koho chces.chceš sestru,máj tu.a neries zákony cirkevne...posla nich budeš mať svedka ale preteba to je krstna tak to mame my..nikoho iného sme tam nemali..

lenka268
8. apr 2013

ja a moj muz sme krstny bratovym detom, muz nema ani primanie ani birmovku len krst. Ja mam vsetky sviatosti. Ziadny problem s tym nebol. Krstili sme v Trnave. Ked sme sa brali podpisaovali sme nejake papiere, myslim ze budeme deti vychovavat v katolickej viere. Ani vtedy nerobil nikto problemy. Zrejme kazdy farar ma na to iny meter. Inak mi to nevychadza. 😠

hajajanka
8. apr 2013

@erikav Aj u nas musi mat krstny rodic birmovku. A asi nielen u nas, proste take su pravidla a mala by si ich respektovat. Mrkni si na ulohy krstneho rodica. To nie je len o tom, ze silou - mocou chces sestru. Jednoducho by mala splnat nejake poziadavky ci sa ti to paci alebo nie. A co je na tom zle, ze bude len svedok krstu? Ved to nic nemeni na laske, ktoru citi k tvojmu dietatu a tvoj postoj k nej sa tiez nezmeni (nestrati na hodnote, ked bude "len" svedok krstu 😉 .

erikav
autor
8. apr 2013

@hajajanka ale ja som predsa nikde nepisala, ze mi vadi, ze bude iba svedok krstu..chcela som len vediet to, ze ked nemam koho dat za krstneho rodica, ci moze byt na krste pritomny iba svedok krstu..ci si mam zavolat ako krstneho este niekoho kto prave ide okolo mojho domu?