Dali by ste v tomto prípade pokrstiť dieťa?

20. feb 2024

Rodina môjho muža je veriaca, my dvaja sme obaja pokrstení, ale ja asi len tak aby sa nepovedalo. Ani jeden nepraktikujeme kresťanstvo, nechodíme do kostola, nemodlime sa, asi ani v boha neveríme. Jeho rodina chce aby sa dalo dieťa pokrstiť, no ja s tým nesúhlasím. Ani jeden ho nebudeme viesť k viere, keď bude väčší a bude chcieť chodiť so starými rodičmi do kostola, nech sa páči, ale príde mi celkovo chorý ten prístup, že malé dieťa, ktoré si ledva uvedomuje že existuje ideme zapisovať k nejakému náboženstvu. Muž doteraz súhlasil so mnou, no prikláňa sa ku krstu v poslednej dobe, lebo nátlak od jeho rodiny. A ze ako to bude vyzerať a všetci sa budú vypytovať kedy budú krstiny, no dedina chápete. Ani svadbu sme nemali v kostole, to bol tiež veľký škandál. Ja neviem, nechcem robiť rozbroje, ale stotoznena s tým nie som ani trošku.

0silvia0
20. feb 2024

vy ste rodičia, vy rozhodujete. Tetky, babky nech si riešia svoje záležitosti.

januska12323
20. feb 2024

Nie nedala a môžu sa aj na hlavu postaviť. Som za vedenie k viere ale nie krstiť dieťa, ktoré sa nemôže brániť a vôbec tomu nerozumie.

petronellla87
20. feb 2024

Jaaaaj toto sme mali aj my... Čo na to povie dedina a ze naše deti pôjdu do pekla🙄 mne zase príde divné krstiť deti keď rodičia nechodia do kostola. Ale ako sa vraví - každé 💩 smrdí 3 dni, a tak aj rodina si nakoniec zvykla 😁 občas to síce ešte pripomenú, ale už nad tým len mavnem rukou😀

jaond19
20. feb 2024

Nie nedala. Je na case aby vase rozhodnutia zacalo okolie respektovat. Tiez im nanucujes svoje nazory? Alebo kazes co maju jest, ako sa obliekat...? Nie. Dieta sa raz same rozhodne ci vieru vo svojom zivote chce a akú chce. To by bolo to posledné co by som k tomu povedala ci uz svojim rodicom, alebo svokrovcom.

gladys_07
20. feb 2024

Nie, mne pride pokrytecke od rodicov krstit len preto aby bol pokoj v rodine. Ze rodicia tym padom klamu pred oltarom (nechystaju sa viest dieta k viere) uz babky a tetky netrapi. Hlavne ze v dedine neohovoria.

anjelicek26
20. feb 2024

Sestra robila "uvitanie do zivota" pre dieta, velku oslavu s celou rodinou, cathering, slavnostne oblecenie, velmi pekne... co sa tyka viery, oni proste obaja neveria, je jedno, co babky dedkovia... co bude casom sa uvidi, presne toto povedali vsetkym - ked bude dieta verit a bude to chciet, pokrstia a spravia mu prve svate prijimanie v jednom roku... nakoniec to bolo v klude a bez velkych pindov rodiny, kompromis...

queen_mary
20. feb 2024

No my sme mali to iste. Aj sme krsteni, ale to je tak vsetko 😅 a raz do roka do kostola.

Deti sme dali pokrstit. Babkam/prababkam na tom zalezalo, nam to bolo sumak. Fajn na tom bolo, ze sme sa vsetci stretli, posedeli, oslavili.. nejako to neprezivame, kedze pre nas to nic neznamena. Nam to teda za nejake rozbroje v rodine nestalo. Akurat sme sa dohodli, ze ked chcu, nech to zaplatia 😀

Ved tomu dietatu ani povedat nemusis, ze bolo niekedy krstene 😀 moj otec to zistil po 35 rokoch😀

PS: po krste nam prisla vyzva na zaplatenie cirkevnej dane. Muz hodil do kosa 😅 dali sme priskocne pri krste, musi stacit.

nevenka
20. feb 2024

Zase tieto vyzivne postne temy, dookola to iste 😑...

ikonica
20. feb 2024

Ja mam krst, prijimanie aj birmovku, ale nepovazujem sa za veriacu (v cosi verim, no nevolam to Boh a nespajam zo so ziadnou cirkvou)... Ako pises, bolo to cele len pod tlakom okolia, babiek atd a nie z mojho vnutorneho presvedcenia... Manzel je pokrsteny, ale tiez to ma podobne ako ja. Ani v kostole sme sa nebrali, lebo by som sa citila jak pokrytec... Ze budem tam slubovat , ze budem vychovavat deti vo viere a podobne veci a nakoniec to tak nebude... Deti sme tiez nekrstili, ale chvala bohu nikto z nasej rodiny to neriesi 👍
Ak raz budu deti chciet, nebudem im branit, ale zeby som s nimi do kostola chodila, to nie.

katarinaba
20. feb 2024

Ja som pokrstena. Otec deti ma vsetko (krst, prijimanie, birmovka). Ale v boha ani jeden neverime. Svadbu sme mali v kostole, lebo mne sa to prostredie paci, narozdiel od uradu. Deti som dala pokrstit - a to pre jeden jediny dovod. Neveriacemu krst nevadi. Ale ak by moje deti verili v boha a chceli mat vsetky sviatosti, tak viem, ze su problemy ak dieta nie je krstene. Cize cisto len z "preventivnych" dovodov som ich pokrstit dala. Uz je na nich ci budu verit, alebo nebudu.
Nemaju ani fyzicku ani psychicku ujmu z krstu. Na ludi som vobec nepozerala. Ked nechces, nedaj. Hlavne sa dohodnite s muzom, aby ste sa kvoli tomu v buducnosti nehadali.

aurora33
20. feb 2024

Ste obaja dospeli tak si stojíte za svojim. Načo dáte dieťa pokrstiť, keď neveríte? Absolútne zbytočne u vás.

mandzula
20. feb 2024

Ste s muzom dospeli a svojpravni? Ste. Tak sa podla toho zariadte.

brrunetkaa
20. feb 2024

Jasné, že nedala. Som veľmi rada, že 30 rokov dozadu bola moja mamina taká ,,pokroková” a tiež krst zatrhla, keďže sama veriaca nebola aj keď starí rodičia áno. Veľmi si cením, že teraz nemám nič spoločne s cirkvou celkovo ani žiadne sviatosti, krstiny, nič a môžem sa dobrovoľne raz rozhodnúť sama ak to tak budem cítiť. To, čo by si myslel zvyšok rodiny, by som mala vieš kde 😆

sense
20. feb 2024

Nechala by som to na dieťa keď bude väčšie nech sa rozhodne...

0silvia0
20. feb 2024

pri krste rodičia hovoria sľuby, ktoré rodičia majú sľubovať. Keď vopred vedia, že to dodržať nevedia a nechcú, aký to má význam?
Kňaz potom osloví rodičov takto (alebo podobne):

Milí rodičia, žiadate krst pre svoje dieťa. Tým beriete na seba povinnosť vychovávať ho vo viere, aby potom zachovávalo Božie prikázania a milovalo Pána Boha a svojho blížneho, ako nás o tom poučil Kristus. Ste si vedomí tejto povinnosti?

Rodičia: Áno.

Kňaz sa obráti ku krstným rodičom a pýta sa ich takto (alebo podobne):

A vy, krstní rodičia, máte pomáhať rodičom plniť túto povinnosť. Ste ochotní im v tom pomáhať?

Krstní rodičia: Áno.

katkami123
20. feb 2024

A ako ti pomôže náš názor na MK? Keď blízku rodinu ignoruješ? To cudzie anonymy ti už môžu byť úplne ukradnuté.

gab1sol
20. feb 2024

Bez ohľadu na to, čo chce rodina, vy ste rodičia a vy si to vydiskutujte. Ak ani jeden z vás nechce krstiť, nedajte pokrstiť. Ale ak tvoj muž chce (nech je jeho úmysel akýkoľvek, či on to kvôli rodine chce…), tak by som k tomu nepristupovala štýlom “ja si to neželám”. Je to aj jeho dieťa a teda si to máte vydiskutovať vy. Čo potom, ak ty nebudeš súhlasiť, ale on bude trvať na krste? Budeš argumentovať - tety z koníka povedali? V prvom rade sa dohodnite vy, nie niekto iný.

lilianka28
20. feb 2024

Rodičia sa krstom dieťaťa ZAVÄZUJÚ vychovávať dieťa vo viere. Majú sa usilovať z dieťaťa vychovať nielen dobrého človeka, ale aj dobrého kresťana. Ich povinnosťou je byť
pre dieťa príkladom, naučiť ho modliť sa, predstaviť mu pravdy viery a priviesť dieťa aj k ďalším sviatostiam. Majú formovať jeho mravný charakter podľa Božích prikázaní, ale
hlavne SVOJÍM osobným príkladom v prežívaní svojej viery.
Tak myslím, že podľa vyššie napísaného vieš, ako sa máš zariadiť. A je to na vás, rodičoch ako sa dohodnete, a či takýto záväzok na seba dokážete zobrať.

surama
20. feb 2024

To, ze ste neveriaci a nechcete dat dieta pokrstit je v poriadku a ak to tak necitis, tak si stoj za svojim. Avsak tvoj dovod, ze ,,nechces rozhodovat za neho" je trochu zvlastny, lebo ved vo vsetkom rozhodujes za neho aj tak 😃 To uz asi nevadi 😃 A z praktickeho hladiska je lahsie vystupit z cirkvi ako do nej ako dospely "vojst". Moj manzel tiez nebol pokrsteny a ked sa rozhodol pokrstit, tak musel chodit rok na nauky, a to mal oficialne chodit 2 roky, ale farar bol v pohode, tak to skratil 😃 A potom sa cela dedina prisla pozriet na krst, lebo krst dospeleho este nevideli, tak boli vsetci zvedavi. Aj farar prvykrat krstil dospeleho, takze senzacia velka 😃 A neplatime ziadnu cirkevnu dan, ako to bolo vyssie spomenute, popravde som sa s tym este ani nestretla.

lujza123
20. feb 2024

Uzavrela som to tak ze krst nebude kým sa dcéra sama nerozhodne. Tak aj bolo, samozrejme (ex)svokra je oddaná kostolníčka takže malú nahovorila hneď ako to slo, krst bol ked bola prvácka
Potom v tretej triede sväté primanie, dievčatka biele saticky ako princezné a tam nábožensky ošial skončil, odvtedy chodí na etiku 😂
A babka nešťastná, neviem co čakala, ked niesu rodičia kresťania ani dieťa nebude

mimi3008
20. feb 2024

1. Tiez je moj nazor na krst babatiek taky,ze mi to nepride v poriadku. Podla mna by sa mali ludia krstit, ked sa sami rozhodnu.
2. Urcite by som nedala krstit dietata (ani nerobila nic ine) len kvoli rodine, proti svojmu presvedceniu

anna777115
20. feb 2024

Pokiaľ nie ste cirkevne sobášeny, ak sa jedná o katolícku cirkev, tak by vám kňaz, ani nemal pokrstiť dieťa, lebo nie je žiadna záruka, že bude vychovávame podľa náuky kat.cirkvi.

mimi3008
20. feb 2024

@anna777115 tiez by som povedala, ze by k tomu krstu ked uz, tak mali byt nejake pravidla. Ale cuduj sa svetu, moja sesternica este zili s uz terajsim manzelom na divoko a v pohode im pokrstili dceru. Nehovoriac o tom, ze knaza este oklamali, ze krstni rodicia ich dcery neziju ako par na divoko, ale su nejaka rodina🤔

domkakvet
20. feb 2024

Nic sa mu nestane, ked bude pokrstene a ak sa v buducnosti rozhodne, ze bude veriace nebude mat opletacky s tym, ze nie je pokrstene, lebo potom v dospelosti to nie je uz len tak.

derdia
20. feb 2024

Pri krste sa dieta stava Božím dietatom.
Pri krste Boh hovori dietatu
"ty si moj milovany syn/ty si moja milovana dcera" pre dieta je to pozehnanie.
(tak ako zaznel, ked bol Jezis pokrsteny v Jordane, hlas z neba)
Vy ako rodicia mu ho mozete dopriat, alebo odopriet. Je to na vas. Boh respektuje vasu slobodnu volu.

anonymous87
20. feb 2024

Nie nedala. My sme tiez nedali pokrstit deti… same sa rozhodnu neskor ktorym smerom sa chcu uberat. Ja mam krst aj prijimanie. Aj som chodila ako dieta s otcom do kostola. Avsak vekom sa moje vnimanie katolickej cirkv zmenilo. Nikto v nasom okoli to neriesil a ani neriesi. My sme rodicia, my sme sa rozhodli. Bodka

derdia
20. feb 2024

Inak zeny nemate ziadne ponatie o com pisete.
Kazdy clovek je v prvom rade dusa, potom telo.
Telo je smrtelne, dusa nesmrtelna. Ci tomu vy verite, alebo neverite. Je proste tak.
Takze aj dieta, ktore sa narodi v nemanzesltve, je Bozim dietatom. Jeho dusa, pochadza od Boha.
Preto dieta samotne nema nic s tym ako bolo pocate. Lebo je to osobitny novy clovek.

kristiii
20. feb 2024

Mali sme to s ex rovnako, nedali sme.

minka201
20. feb 2024

@derdia Ja sa nad týmto ako veriaca zamýšľam dosť často. Najmä v prípadoch, keď neveriaci žiadajú krst pre svoje dieťa len preto, aby dali babky pokoj. A ak kňaz o tomto dôvode vie, mal by ich dieťa pokrstiť alebo nie? Ak ho nepokrstí, odoprie mu to požehnanie, odoprie mu zmytie dedičného hriechu. Ale ak ho pokrstí, vedome dopustí to, že rodičia a krstní rodičia budú klamať a krivo sľubovať pred oltárom niečo, čo ani len nemajú záujem plniť. A nie je toto zas znevažovanie sviatosti?

aurora33
20. feb 2024

@queen_mary tak keď to pre vás nič neznamená prečo ste dali deti pokrstiť? Za mňa úplne trapne. Ved keď v niečo neverim, tak to proste nerobím. Či aha, báli ste sa čo povedia babky. Za mňa ste obaja slabosi bez názoru.