Darček pre dedka

4. mar 2022

Ahojte
Začala by som s tým, že mám 20 a pracujem pol roka. Priateľa nemám a momentálne bývam u rodičoch- odkladám si na bývanie. Dedko mal narodeniny a kým som nepracovala, darčeky rodine kupovali rodičia v mene celej rodiny. Teraz ako som začala pracovať, darčeky kupujem zvlášť. Rodičom platím “nájom” a všetky výdavky si už platím sama (účty, jedlo, oblečenie, kozmetika..).
Radila som sa s mamou, čo kúpiť dedkovi. Od nich vždy dostanem obálu s peniazmi (20-30€) - spoločne od babky a dedka. Mamina mi poradila kúpiť poukážku do potravín a čokoládku, no v akej hodnote mi nepovedala, vraj sú to moje peniaze a ako uznám za vhodné. Tak som sa rozhodla kúpiť peknú darčekovú tašku, čokoládku a poukážku za 15€. Dnes mi však vynadala, že snáď tam nechcem ísť s 15€ poukážkou, že je to trápné. Oni zvykli dávať v hodnote ako dostávajú = 20-30€. Lenže oni to dávajú spolu. Mňa poukážka , čokoláda a taška vyšla tiež cca do 20€ a ja to dávam sama , nie vo dvojici.
Naozaj je to málo a trápné podľa vás?

pribinak
4. mar 2022

Čo ja viem, myslela som, že das 50 EUR.

autor
4. mar 2022

Skôr ma naštvalo to, že keď som sa jej pýtala tak tvrdila, že netreba veľa a nemôže mi povedať presnú sumu, veď sú to moje peniaze - no teraz mi spravila výčitky a cítim sa zle, že ten darček nie je dostačujúci.

autor
4. mar 2022

@pribinak 50€ pre dedka potom ešte 50€ pre babku? To sú len jední starí rodičia (mám 3, keďže oni sú nevlastní).

pribinak
4. mar 2022

Myslela som spolu. Okrem toho, ja nemám odkiaľ vedieť koľko starých rodičov ty máš

autor
4. mar 2022

Len dedko má narodeniny takže len jemu dávam darček. Resp.keď mám ja narodeniny oni mi dajú 20-30€ spolu. No ja im dávam zvlásť keďže zrozumiteľne nemajú spolu narodeniny😅😊

janiikkk
4. mar 2022

Tiež už kupujeme s priateľom sami všetkým,ale starým rodičom sme nikdy nedali peniaze. Dedko fajčí,tak jemu vždy zopár balíkov cigariet, bonboniéru, cukríky (miluje ich), babke nejaký kvet v kvetináči alebo malú kytičku, prípadne šampanské alebo niečo,čo majú radi. Babka má rada Dove kozmetiku a popradskú kávu. A podľa mňa to je dosť 15€. Od nás by naši starí rodičia nezobrali peniaze.

pribinak
4. mar 2022

Veď pracuješ. Robíš vedu za 50 EUR? Ja neciem. Veď aj keby si robila za minimálnu mzdu, snáď tá 50 EUR nezruinuje
Ja neviem, ale dávať 15 EUR je fakt trápne

martul
4. mar 2022

To sa nedá paušalizovať. Nevieme koľko zarobis, ak minimálnu dávaš dosť. Ak 1500 je to málo. A neporovnávaj s tým koľko to dajú oni, sú to dôchodcovia a možno majú viac vnúčat.
Takže relevantnú odpoveď to nedám, nevieme viac dôležitých info

autor
4. mar 2022

Majú mňa a sestru (2 vnúčatá)
Áno robím vedu, keďže ja ich mám 6. Každemú dávať po 50 (lebo prečo by som niekomu mala dávať menej?) mi príde veľa.
Im sa moc nedá kupovať nič - boli by to len vyhodené peniaze. Preto sme sa dohodli na poukážke.

autor
4. mar 2022

Mne to príde tak, že ja som si aspoň dala záležať- pekná taška, čokoláda ktorú ľubí a poukážka a nie strčiť peniaze do obálky. No ak je to naozaj i podľa vás málo, vymyslím niečo ešte.

danyelia
4. mar 2022

Ahoj, ak by som nemala veľký rozpočet na darček, skôr by som kúpila niečo približne v tej hodnote...ja osobne za vyššiu sumu, veď narodeniny má predsa len raz do roka. Kúpila by som skôr fľašku, kozmetiku, bonboniéru, knihu, možno niečo na oblečenie (nejaké pekné pyžamo, papuče, veselé ponožky, papuče...) niečo, čo sa týka jeho záľub. Tvoja mama asi počítala s vyššou sumou, ktorú sa rozhodneš dať dedkovi, lebo pravdupovediac 15 € je málo a mne by to prišlo trošku divné, dať alebo dostať takýto darček 😬 Alebo ste znovu mohli kúpiť jeden spoločný dar s rodičmi a Ty by si im do toho prispela tými peniažkami...

mariaveronikag
4. mar 2022

vieš čo, podľa mňa, oni vnímajú inak hodnotu daru od detí a vnučky. Ozaj. Podľa mňa dokúp niečo dedkovi, také osobnejšie, podľa záľub - knihu krížoviek, malú rybársku pozornosť, knihu o tom, čo vieš určite, že ho zaujíma..niečo od Teba...zo srdca, je to osobnejšie ako hodnota peňazí..

autor
4. mar 2022

Rodičia dávajú tiež peniaze v obále, 30€ a z toho mi plynulo , že tak tým , že som sama a nemám taký rozpočet ako oni dvaja dám polovičku a k tomu ešte čokoládku.
On vyslovene chce peniaze alebo poukážku tak mu nechcem kupovať niečo , čo nechce ak vyslovene on povedal mamine, že to by sa mu zišlo najviac.

lenik223
4. mar 2022

Skôr by som už kúpila nejakú kávu, bonboniéru ako dávať peniaze 😊 aj keby to bolo v cene tých 15 eur čo úplne stačí ..

autor
4. mar 2022

@lenik223 Ani ja som nechcela peniaze ale vyslovene dedko povedal, že nemáme kupovať nič ale poukážku dať alebo peniaze 😊

danyelia
4. mar 2022

Alebo prispej 20 € spolu s rodičovskými 30 € bude mať 50 € a to už vyznie trochu lepšie, plus čokoláda a nejaká drobnosť ešte 💁‍♀️

danica2711
4. mar 2022

keď tvoji rodičia dávajú 30 € a sú dvaja (a predpokladám, že majú vyšší príjem ako ty), tak tvojich 15 € a čokoláda úplne stačí. Si mladá, pracuješ krátko, určite nezarábaš veľa, neboj, dedko sa poteší, veď nejde až tak o sumu, ale o to, že si naňho myslela a chcela mu urobiť radosť

vifoncitta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkakravcova
4. mar 2022

My starým rodičom nedávame peniaze ani poukážky. Jedine bonboniery.
Neviem ani prečo, ale taky je u nás zvyk. Bolo by to divne keby sme im dali peniaze alebo poukážku.

autor
4. mar 2022

Teraz mi napadlo, babka mala v novembri narodeniny a dala som jej kvety s bonbonierou (max 10€) . Teraz mám prísť za dedkom s 50kou? To mi príde divné.

mirkava
4. mar 2022

Vôbec to nie je trápne. Darčeky nie sú predsa o ich hodnote. Všetci dávame v rámci svojich možností. Dedko sa bude tešiť. Uvidíš... 😉😊

caroline_
4. mar 2022

Podla mna to nie je ani malo,ani trapne,ved co ta budu mat zato menej radi? Keby maju rozpocet na to aby ti davali dary v hodnote 300 eur,tak im tiez budes musiet dat taku cast zo svojej vyplaty? Sama pises ze pracujes pol roka,ze im resp. tvojej mame nie je blbe od teba tolko pytat. Dobre si to vymyslela,neboj,dedko sa isto potesi aj 20eurovemu darceku :D

martul
4. mar 2022

Dala by som peniaze 20,- eur podľa mňa na vnučku akurát. Aj podľa toho čo píšeš že koľko dávajú rodičia a koľko starých rodičov máš

ivangeline
4. mar 2022

Si skupa. :D Aj ja som cakala 50e. Pod 30e a cokoladu by som nesla..

evica17
4. mar 2022

Za mna staci. A je to taky fajn darcek. A je to tolko kolko dali tvoji rodicia na osobu, taakze v pohode

autor
4. mar 2022

Kebyže dávaju v hodnote 50-100€ určite tam nepôjdem takto. No v živote mi nenapadlo povedať im, že majú len 2 vnučky a dávaju jednej 20-30€ na narodeniny , čo je 10-15€ zvlášť. Som skupa za to, že mi príde prehnané dávať niekomu 50€ vzhľadom na to, koľko zarobím a koľko mi z toho ostane? + vzhľadom na to, že mám 3 babky a 3 dedkov

dadanu5
4. mar 2022

Akoze nehnevajte sa ale podľa mna je úplne v poriadku aj tých 15 eur,kazdy dava darceky predsa z lásky a z toho ze si na danú osobu spomenie a chce jej spraviť radosť,fakt v dnesnej dobe je super ze vôbec nejaký darcek vymýšľa a ešte ked si to vyslovene prial, každý predsa dava podľa svojich možností a nie aby sa ukazal pred ostatnými,.....podla mna je to milé a úplne postačujúce a netreba mať vôbec výčitky...treba si vážiť kto co ma a nepozerať druhému do hrnca

alenka58
4. mar 2022

to čo si kúpila je o.k. a stačí to, robíš krátko, hlavne že sa on poteší nerieš nikoho

mariaveronikag
4. mar 2022

nie, nerieš...rodičia dávajú 30€ a Ty máš dať 50€? Nieee....proste nechaj tak ako máš. Je to úplne v pohode. Dedko to nebude riešiť, bude rád, uvidíš.

basska_b
4. mar 2022

Mne davaju stari rodicia 50 eur, ale ja im nevraciam 50 eur, ved to naco si budeme peniaze medzi sebou vymienat. Kupim im nieco hodnotne a prakticke, co by si sami kupit nesli, ale vyuziju to: drahsiu kavu a alkohol, kozmetiku Manufaktura, CD Karla Gotta... Ja vobec nedavam poukazky a peniaze. Tie su pre pubertiakov, co vsetko ofrflu. Alebo od starych rodicov mladsim rocnikom, nech si mladi vyberu podla seba. Alebo ako svadobny dar, ako prispevok na nieco vacsie do buducnosti...