Nosí vám stromček Ježiško?

17. dec 2021

Ahojte. Nedá sa to nazvať problémom, ale asi skôr nedorozumením na celý život. Mám manžela a mame spolu 2 deti. Môj manžel je z veľmi "pobožnej rodiny"(kostol, modlenie, pôsty, atď) no on je ten, ktorí do kostola nechodí, nepôsti sa a jednoducho je takým opakom, skoro tak ako som ho spoznala.. No, tu ide skôr o to, čo sa týka Vianoc.. Napríklad ja by som už stromček postavila, on nie, že stromček nosí Ježiško, hovorim Ježiško nosí darčeky a nie stromček.. Ja som sa prispôsobila vianočnej večeri, velkonecnemu jedlo, čo sa týka kapusty a varenia atď on sa nevie v ničom prispôsobiť mne, ja som v tom nebola chovaná a príde mi to zvrátené.. O to horšie že keď padne téma na stromček ako teraz on sa ani baviť so mnou o tom nechce, on si povie si povie svoje a koniec debaty. V ničom sa neprispôsobil, a je mi to ľúto. Ja už by som chcela mať, takú vianočnú atmosféru, stromček nosí Ježiško hovorím ozaj? Tak to by ho musel doniesť 24.12.takze je to úplná blbosť. Všade stromček všade nosí Ježiško? Deti sú není hlúpe, aj v škôlke mali stromček ako chce deťom vysvetliť ze iní stromček majú a my nie? Mate niečo doma podobne? Ja nehovorím ze som neveriaca verím, ale čo sa týka katolíckej viery ma veľa toho vyvádza z miery. Ale to je jedno.
Ak to niekto ma podobne doma, ako sa dohodujete? Ako riešite n takéto nezhody? Ďakujem

bosorka2302
17. dec 2021

A keby si ten stromcek postavila a hotovo? Ved nepotrebujes na vsetko jeho suhlas nie?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
21oktober
17. dec 2021

my staviame stromček na Štedrý deň. Čo sa týka večere , manžel sa plne prispôsobil. Neprevzali sme z jeho rodiny žiadne zvyky, ale on s tým nemal žiadny problém a nikdy to neriešil.

hederamonstera
17. dec 2021

A v inych veciach sa prisposobil niecomu? Lebo ak je to taka hnusna sebecka povaha, tak neviem co s tym spravis.
A kebyze si postavis stromcek? Co spravi?
A tie komenty ostatnych, ze si staviate stromcek na stedry den, su odveci…

andrejka1974
17. dec 2021

U nas vzdy sa staval stromcek az 23.12. vecer ked deti zaspali teraz uz robia aj deti takze doobeda, tak isto jedlo ja varim iz 23.12 a nie az 24.12. vtedy ja uz pozeram od rana rozprávky a veceru mame uz o 16.30 a tento rok robime tak aby sme sa vsetci zisli u nas doma 24.12 uz obed a potom uz budu darčeky takze vecer uz bude klud

bosorka2302
17. dec 2021

My sme si urobili kompromisy. Stromcek staviame okolo 20teho ale vianocna vyzdoba( adventny vencek, maly strimcek v chodbe na pniku a pod dekoracie) robime skor. Stedrovecernu veceru sme si prisposobili aby tam mal kazdy svoje zvyky😀😀

vanda323
17. dec 2021

Manželstvo je o kompromisoch. Ak by sme však mali vychádzať úplne z nejakého náboženstva tak nikde v biblii sa nepíše o žiadnom stromceku ani o darcekoch.

spadnutaslivka
17. dec 2021

no reálne je to tak, že sa treba dohodnúť na spoločných tradíciách a spoločných kompromisoch. Keď máte iné nezhody, ako to riešite? Ako dlho ste spolu? Vždy ustupuješ len ty? Sú veci, kde sa proste nedá veľmi ustúpiť, ale takých je málo. Všetko ostatné by malo byť o dohode- niekde ustúpim svojim predstavám ja, niekde muž, niekde obaja. Rozumne sa porozprávame, prečo je to alebo tamto pre mňa (pre neho) dôležité a nájdeme kompromis. Lenže všetko je to o komunikácii.

princess59
17. dec 2021

Aj u nás nosil stromček ježiško, ale presný dátum to nebol (keď mali naši čas v noci ho postavili). A takto to chcem spraviť aj ja pre malú, ale tá má ešte len 5 mesiacov tak jej to je zatiaľ šuma fuk. 🙆🙆 Keď som mala už cca tých 5-6 rokov, poslal mi ježiško list ( jeho písmo sa strašne podobá na písmo môjho tatina 😬😬😁) že už som veľkáčka a on ma toho veľa a bol by strašne rád keby mu tieto Vianoce pomôžem a stromček postavím ja s rodičmi aby on mohol robiť radosť menším deťom, úplne som bola šťastím bez seba a cítila som sa mega dôležito, ten list mám stále odložený. 🥰🥰 Ani mi nebolo divné že ideme pre stromček a ozdoby k dedkovcom do pivnice 😁😁🤣

princess59
17. dec 2021

Tým som chcela povedať že sú to krásne tradície a zvyky, len si ich treba poohýbať tak, aby mali to čaro pre Vašu spoločnú rodinu

ajka0207
17. dec 2021

Tak či stromček nosí alebo nenosí Ježiško nesúvisí s náboženstvom nijak. Ale je to tradícia, ktorú niektoré rodiny majú. Vy by ste sa mali dohodnúť ktoré tradície budete mať vy ako rodina. A normálne sa tolerovať. Inak je manžel prispôsobivy?

klip0
17. dec 2021

To nemá nič s náboženstvom, to len mali takú tradíciu. Tiež by sa mi nepáčilo keby máme všetky tradície z mužovej strany a ja nemôžem do toho kecat.
A keď sa k tom nechce baviť, tak ani ja by som sa, stromček by som postavila a hotovo.
Ale vo vzťahu by ste mali nájsť kompromis a riešenie, nie že on sa nechce baviť. Nemusí byť všetko ako on povie

benit
17. dec 2021

U nas sa stromcek staval 24.doobeda. odkedy mam deti a hlavne ked uz zdobili same, staviame 22., 23.ako kedy. Decka sa tesia a toje hlavne.

cervenaruza123
17. dec 2021

Nie nadarmo sa hovori, ze na Vianoce byva najviac hadok. Vela rodin sa hada a prave aj kvoli takymto zvykom. Musite sa nejak dohodnut a pokial nechce v nicom ustupit, tak sprav podla seba a hotovo. Hadam sa nezblazni, ale nemoze byt vsetko podla neho. My mavame stromcek vzdy 23.12. vecer, lenze tento rok kvoli viacerym okolnostiam sa bude musiet dat skor. Cize nemusi to byt ani kazd rok rovnake. Jeden rok daj skor a uvidis co povie. Ked je normalny, dramu z toho robit nebude, maximalne pohundre. A chlapi hundru vela a casto, taze nic nove.

natalis1998
17. dec 2021

Podľa mna to je vec dohody. Partner je tiež veriaci dohodli sme sa že kapustu spravím bez masa (bežne sme ju mali my doma s mäsom a v podstate sme mali aj k šalátu mäso oni zas rybu, takze som urobila kompromis). Čo sa týka stromčeka neviem p tom že by to tak bolo zaužívané že stromček nosí Jezisko…ja som napríklad tento rok spravila tak ue som stromček postavila deň pred Mikulášom a prekvapila som ho s tým a vôbec sa nehneval. Ale asi to je podľa mna neskoro už riešiť, lebo toto idu byt naše prvé spoločne Vianoce, a Vy ste ich už asi spolu stravili už niekoľko. Podľa mna treba tieto veci nastaviť čo najskôr. Ale stále sa dá o tom porozprávať, že ty si urobila kompromis čo sa týka jedla, tak nech on ho urobí co sa týka stromčeka. Držím palce 😊

vierkainka
17. dec 2021

U nás je výzdoba vianočná v byte už od Mikuláša,plus adventný veniec,voňavé sviečky atď....stromček zdobíme s manželom 23.12 večer.

natalis1998
17. dec 2021

@natalis1998 a napríklad, my sme mali doma take nastavenie že sa stromček staval až 24.12 ale ja sama som prišla s tsm že si chcem stromček a Vianočnú atmosféru užiť čo najdlhšie, nakoľko mi príde blbe 24.12 postaviť strom a 6.1 už dať dole. Takze určite sa s ním skús porozprávať a nastavte si Vase pravidla 🙂

apolka77
17. dec 2021

No zrazu všetci stávajú 23.ci 24 😅😂
Ja staviam kedy sa mne chce...raz 6.12 raz 10.12 tento rok to bolo 13.12 ale je to vždy aspoň týždeň pred vianocami, mne sa tá atmosféra páči....
Nie je nič horšie ako ufrflany chlap...sprav si podľa seba.

mamina0078
17. dec 2021

My nastastie stale nejak to vyriesime kompromisom ked mame nezhody ale ako citam, ze Jezisko nosi stromcek len ma tato tema utvrdila v tom, ze dobre sme urobili ked nase deti neucime na Jeziska ale na pravdu, ze darceky majú od nas a nie fiktivnej osoby lebo toto ked dospely clovek povie je naozaj na zamyslenie 🤦🏼‍♀️ a s nabozenstvom to vela nema vsak aj v kostoloch stromceky su skor ako 24.12. 😂

tom_i
17. dec 2021

Vidíš ty nechápeš jeho on teba. My stromček zdobíme ked sa ho chce mužovi dotrepat z pivnice. A večera - kapustnica od mamy, ja si nechám doniesť aj jednu porciu šalátu, plus robím šalát, rezne pre muža, ryba pre mňa, filé pre dcéru, plus zemiakové pyré pre dcéru - ona by šalát nezjedla ani keby jej koleno vŕtali. Keď si máme dať oplátku s medom a cesnakom muž točí očami 🙄 a jablko vždy rozreže klasicky nie na hviezdu ale tak to je asi naša tradícia. Ešte povie či to nie je jedno. 😁 Takže nerieš blbosti.

number19
17. dec 2021

Ja nechapem dospelych chlapov ktori sa zaseknu na takejto kravine.
Ved nech nechaju zenicku vysvietit cely dom aj 2 mesiace pred Vianocami. Mal by byt rad, ze sa staras (o atmosferu, rodinu, deti).
Ze sa jeden dospely chlap bude takto s manzelkou natahovat...a popritom taka kravina...
Si postav strom a hovotovo, ci chce ako maly chlapcek aj on ozdobovat?

klip0
17. dec 2021

@number19 presne inak....

ivik4
17. dec 2021

Nejde o to kedy ten stromcek postavit alebo kto ho kedy stavia, ale o tom ze ty sa prisposobujes vo vsetkom jemu a on Tebe nemieni. Ked nieje schopny rozhovoru a kompromisu, vysrala by som sa nan a postavila si ten stromcek sama 😡

sense
17. dec 2021

My už stromček mame à všade kopec dekorácie vianočnej, úprimne minulý rok som gulala očami keďže ja na také množstvo a tak skoro nie som zvyknutá, robili sme stromček vždy tak max 2 dní pred Vianocami, ale tak nebudem kaziť chlapovi radosť a keďže sme každý inej národnosti tak 24. 12 je jedlo podla mňa a 25 podľa neho... Ako on si musel "od trpieť" oblatku s medom, kapustnicu a šalát s rybou tak ja som "odtrpela" homara, zhodli sme a obaja na tom, že chvalabohu len raz do roka...
Tento rok chce aby prišli rodičia jeho, tak som ho hneď upozornila na to ze 24.12 je štedrá večera podľa mojich tradícií a iné kvôli jeho rodičom nevarím...

eeffka
17. dec 2021

U nas sa stromcek stavia ked 1x nasnezi alebo okolo Mikulasa. Mate malo toboty na stwdry den ze este stromcek stavat? 🤦‍♀️🤣 a tiez nechapem co sa pytas na nejake dovolenie, sak si postavim a mam. Mne raz svokra komentovala stromcek koncom januara, ze to sa sklada 6.1,tak reku ma naserte a zavesim si na neho velkonocne vajca.

vroni
17. dec 2021

Ja som tuhý a hlboko presvedčený ateista a stromček staviame 23. A nepacilo by sa mi, keby ho chlap chcel stavať už začiatkom mesiaca. Nie kvôli "Ježiškovi", na ktorého u nás i tak nikto neverí, ale mne sa paci, keď stromček príde nakoniec, ako koruna adventnej výzdoby a nie keď na Vianoce už stojí trochu osuntely a okukany (a teda umelohmotnu metlu doma nechcem). A tiež ho zvykneme mat až skoro do konca januára. Postavte si neskôr, ostane stat dlhšie. 🤷‍♀️ A kompromis? Minulý rok bola ryba, tento rok bude mäso. Oznam. Jasne, ze sa nebude prispôsobovať, keď vždy ustúpis. Treba ho to naučiť. Nie hadkou a krikom. Empirickou skúsenosťou, že nie je riaditeľ vesmíru.

asocial
17. dec 2021

@apolka77 nieee vsetci. My sme doma robili vzdy 22 - 23., ale odkedy sme s muzom spolu (deti na to nemali vplyv), staviame na zaciatku decembra, vacsinou okolo Mikulasa. Naco robit nieco na par dni. U mna stromcek po vianociach nema uz tu atmosferu a vacsinou 2.1 ho pekne ulozim do krabice🙂

saxana000
17. dec 2021

Ja som stromcek robila napriklad dnes.doma rodicia robili v noci z 23 na 24 ked sme boli deti.neskor ked uz sme chodili vsetci do skoly a do roboty sme ho zacali stavat skor. vzdy nejaku poslednu sobotu pred vianocami ked sa robila kompletna vyzdoba..tradicie alebo zvyky som priniesla do manzelstva skor ja muz to nejak neprezival ten by to dal aj v teplakoch.prvy rok som ho nahnala do sprchy kosele a nohavic a pozeral na mna jak puk...aj citanie z biblie som zaviedla pred vecerou a zatial neprotestuje akurat koledy pocas vianocnej vecere isiel vypnut ze sa mu z toho usi krutia..

veronikavaneska
17. dec 2021

My robíme stromček začiatkom decembra 🥰 jeden veľký v obývačke spoločné ho zdobíme a potom deti majú každý svoj naši v izbách ozdobený podľa seba ❤️ už roky to tak máme deti to milujú svieti im krásne v izbách a oni sa hrajú 👍 PS: manžel tiež zdoli deň pred vianocami ale zmenili sme to aby si to deti dlhšie užili je to krásne obdobie 🥰

luccija
17. dec 2021

Jednoducho sa zajtra zobuď a sprav s deťmi stromček.Pises, že do kostola nechodí, post nedrží tak čo sa naťahuje.Aj tak to chces kvôli deťom, tak snáď sa môže prisposobit