Darčeky nosí Ježiško alebo rodičia ?

bobula46
26. nov 2019

Ahojte maminky. Mám doma maličkého syna, má rok a pol takže Ježiško mu je zatiaľ ukradnutý. Skôr ma zaujíma ako to riešite so staršími deťmi. Hovorili ste im od začiatku že darčeky nosia rodičia alebo že ich nosí Ježiško. Alebo nejaká úplne iná teória? U nás vždy chodil Ježiško, až na škole mi to spolužiaci prezradili no doma som to ešte dlho tajila. Budem rada za každý komentár 🙂 možno sa mi niečo tak zapáči, že budem tak rozprávať synovi 🙂
Nedávno som tu čítala že dieťa neznáša rodičov lebo mu klamali že darčeky nosí ježiško. Tomu sa chcem vyvarovať, takým nenávistným slovám 🙄

veronikaszabova
26. nov 2019

@bobula46 starsi syn veril na Jeziska do 5r (v skolke ho potom kamarati vyskolili). Ziadne strese ani tramu z toho nemal 🙂 mladsi ma teraz 5r a stale veri 🙂 myslim, ze je to uz posledny rok, kedy bude verit na Jeziska. Potom uz mu povieme, ze darceky kupujeme my.

limetka69
26. nov 2019

pár rokov dozadu, v puberte som vravela, ze nikdy v tejto veci nebudem svoje dieta klamat, lebo som bola hrozne traumatizovana z toho, ze jezisko nie je, stvalo ma, ze ma mama klamala, ale... to prezila vacsina ludi a sme tu zivi a zdravi, :D mam 3,5 rocneho a klamem mu tak ako mne klamali a klamala by som aj dalsiemu dietatu, a nikdy to nebudem lutovat, pretoze su to najkrajsie spomienky a paci sa mi, ze deti veria na kuzelne veci, pochopila som to az so svojim dietatom, ze ta radost v ockach stoji za to, a dostane sa z toho a bude tak klamat aj svoje deti, pretoze detstvo ma byt kuzelne, 🙂 tolko ja k tomu :D

siska53
26. nov 2019

@bobula46 tak nas uz vlani zacal.pochybovat (mal 8,5r.), Ale este nam Jezisko presiel... Neviem, ako to bude, ked sa dozvie pravdu..

vendulka80
26. nov 2019

Skor ci neskôr sa to deti v skole dozvedia ako to naozaj je. Ja som dost realista a nechcem aby dieta verilo nejakym bludom do puberty. Moja dcéra je asi po mne a pamätám, ze sme boli na Mikulášovi a ona si vsimla, ze ma zle nalepenu bradu. Mala asi 5 rokov. Tak vtedy mala vysvetlené ako to naozaj je aj s Mikulášom aj s Ježiškom. Teraz ma 10 a ziadnu traumu z toho nema. Chápe, ze rodicia na Vianoce môžu vyskakovať len do výšky svojho príjmu a ziadne zázraky sa nekonajú.
Mojej známej syn si každoročne kruzkuje darčeky v letákoch a potom je pod stromčekom urevany lebo Jezisko ho nema rad a doniesol len minimum z toho, co si zakrúžkoval. A maju s nim robotu este 3 dni. Neviem naco je toto dobre. Podla mna by sa mala hovoriť detom pravda primerane veku.

petamada
26. nov 2019

moja verila asi do 7 rokov, tiez sa v skole o tom rozpravali a v ten rok, ked to uz zistila aka je pravda, tak si nas aj vychutnala a po Vianociach nam povedala, ze sa jej pacilo ako sme sa snazili a chceli vsetko poskryvat. My sme to mali tak, ze pred vecerou (ktora uz bola pripravena), sme sa sli prejst, nechali otvorenu vetracku, aby mal Jezisko sancu vojst, muz zobral dceru, ja som sa tvarila, ze sa este obliekam, pohadzala som darceky pod stromcek, a ked sme sa vratili, vyzliekli sa, isli k stolu, ja som nenapadne zazvonila na zvonceku, a to bolo znamenie, ze Jezisko trafil, a mozno nieco aj nechal 🙂 Ta tradicia nam ostala, aj ked uz vie aka je pravda

erikad82
26. nov 2019

Ja mám dcéru 10r. syn 6r. a najmladšia 5r -veria na Ježiška stále. Najstaršia prišla veľa razy s tým zo školy -že darčeky kupujú rodičia,ale vraj ona aj tak verí,že Ježiško ich nosí,lebo kde by boli schované 🙂 Má to v sebe také krásne čaro. A my sme si povedali doma,že dobrým deťom nosí Ježiško a tým horším musia kúpiť darčeky rodičia 🙂 Ja som dlho verila na Ježiška,potom som dostala koruny na prvý darček pre niekoho aby som kúpila na Vianoce. Mala som veľkú radosť a postupne som mame pomáhala aj s balením ostatných darčekov. Žiadnú traumu ani nič podobné som nemala,že by ma klamali rodičia... Môj názor je,že nech si deti predlžujú detstvo čo najdlhšie....

zabina27
26. nov 2019

@bobula46 je to strasne pekne, ked tie male deticky veria. ja neviem, neznasat rodicov, ze klamali o jeziskovi??? tam je asi viac dovodov, ked uz pises o neznasani. nemam pocit, ze by kvoli tomuto niekto mal problem voci rodicom 🙂 tvoj ma rok a pol, pockaj, buduci rok uz budes vidiet to ocakavanie a prekvapenie, ked ten jezisko zazvoni 🙂 nas maly je predskolak, mozno su to nase posledne vianoce, co veri (mame aj mladsiu, ale ked zisti starsi, tak zisti asi aj mala 😀 ). asi sa uz v skole dozvie ☹

veronikaszabova
26. nov 2019

@zabina27 neboj, maly jej to nepovie, ked mu to pekne vysvetlite, ze je pekne, ked take male deti este veria. 🙂
My sme sa tiez bali, ze starsi povie mladsiemu. Ale nepovedal 🙂 a to maju 10r a 5r (mladsi este veri - tiez typujem, ze posledny rok)

janage
26. nov 2019

@vendulka80 tak nasa si je vedoma ze Jezisko nie je automat na darceky. Teda neplni vsetky priania. Dokonca toho roku je dohoda, ze si vyberu 1 darcek a hotovo. Cvycajne aj pri inych sviatkoch sa davaju moznosti, ze po com tuzime. Ale splnia sa len niektore. Tak deti ucime tuzit, byt trpezlivy v prianiach, ze nemame vsetko hned a nieco vobec. Pri spominanom chlapcovi je chyba vo vedeni a nie viere ci neviere v Jeziska moj nazor.

limetka69
26. nov 2019

inak ja sa len pousmejem nad tym ako vravim synovi, ze jezisko vsetko vidi 🙂 ze vlstne ani neklamem, kedze jezisko som v podstate ja, a neklamem ani z dovodu, ze jezisko nosi darceky, pretoze, len ked panbozko da tak mame korunky na darceky, vo svojej podstate im vlastne ani neklameme :D

fokuska
26. nov 2019

Mne nikdy nepasovalo to, ze darceky nosi Jezisko. Postavu Jezisa som poznala z nabozenskeho hladiska a nechapala som, ze preco male babatko, ktore oslavuju, nosi teraz darceky nam.
S "americkym" Santa Clausom to dava iny zmysel, tam je odlisena ta duchovna rovina a ten "konzum" ze niekto nosi darceky.

Ako dieta som vyrastla v neveriacej rodine, takze nam darceky nosil Mikulas alebo Dedo Mraz. To mi davalo trosku vacsi zmysel ako Jezisko.

Mne je proti srsti detom klamat, vysvetlovala by som tu duchovnu rovinu a to, ze tak ako krali doniesli darceky pre Jeziska, tak si teraz po celom svete davaju ludia darceky ako symboliku toho, ze sa maju radi. A preto ze Jezis lubil vsetkych ludi, tak si ludia symbolicky hovoria, ze darceky nosi Jezisko.

mell_k
26. nov 2019

Ja neviem ale pre mna to bolo prave caro vianoc ten jezisko ktory mi zazracne nechal darceky pod stromcekom a vobec som to nebrala ako klamanie🙊 to je tak ako ked veria na mikulasa ze im donesie sladkosti alebo na zubkovu vilu ktora zazracne vymeni zubok za peniaz alebo nejaku dobrotku... je to krasne ked dieta veri na tieto "magicke" veci

janage
26. nov 2019

@mell_k mne uz obcas pride, ze deti veria kadejakym akcnym fantasmagoriam, to je ako v poriadku. Ale verit na vily, skriatkov, jezibaby a hlupych janov je prezitok. Kuzla su zivene prave v nasou vierou v ne. Ja som milovala rozpravkove knihy asi do svojich 10 rokov, potom som presla na dobrodruzne a neskor detektivky. Nemam ziadnu traumu z poznania, ze vily su len v snoch, ze zajace a stromy nerozpravaju. Zena konci duhy nie je poklad a ze sa neda cestovat do stredu zeme😉Ja som to malej podala, ze ak chce verit v Jeziska, tak bude nosit Jezisko. A niekde veria na Mikulasa, a niekde nemaju vianoce vobec, maju ine tradicie a nie su preto horsi ani hlupejsi. Veria v ine.

medulienka81
26. nov 2019

Moji synovia (11,9) už minulý rok riešili kto vlastne nosí darčeky, keďže v škole sa podozvedali všeličo. My sme im s manželom vysvetlili, že darčeky kúpime my ale Ježiško aj tak existuje, lebo sme zdraví, máme prácu a tým pádom máme peniažky na tie darčeky. Zobrali to v pohode, pochopili že zdravie a láska medzi nami .. to všetko je Ježiško a pravda to teda je a veľká 🙂

mell_k
26. nov 2019

@janage samozrejme. Ja som len napisala moj pohlad na to. A nech si kazda rodina robi ako chce ved je to kazdeho vec. Nemozes nikomu prikazat aby veril alebo neveril 🙂

moni73
26. nov 2019

Neberte detom jeziska! 😉

danielkka
26. nov 2019

Pre mna je to rovnake klamstvo ako to, ze deti nosi bocian. Co je skarede a necarovne na tom,,ze si davame navzajom darceky, lebo sa chceme potesit, vyjadrit si lasku aj takymto sposobom? A ked to deti budu riesit v skolke, nech riesia. Za pravdu sa hanbit netreba. Urcite sa tam bude riesit aj bocian a predsa nebudem kvoli tomu hovorit detom, ze ich priniesol bocian len preto, lebo to tak hovoria iny.

lintu
26. nov 2019

Deti su deti. Rozpravka o Jeziskovi nie je jedine klamstvo, ktore sa im zvykne podsuvat. Nie kazde klamstvo treba brat hned ako zlo. Je to tak aj pri dospelakoch. Ale toto je na dlhu debatu a je viac nez iste, ze jednotny nazor na to nebude hadam nikdy existovat.

janage
26. nov 2019

@mell_k ved prave o tom to je o respektovani viery, neviery.

mell_k
26. nov 2019

@janage ano je to o tom ale aj minule niekto napisal ze deti veria na jeziska a ostatne ju tak sprdli za to ako keby robila nieco nezakonne.. respekt nikde.

janage
26. nov 2019

@mell_k preto deti uz od mala vediem, ze rozni ludia veria v rozne veci, aj viery, ze su rozne a tak je to v poriadku. Nikto nema pravo znevazovat vieru ineho. Moja uz vie, ze su aj hinduisti, budhisti, moslimovia ci kmene co veria na duchov lesa. A tu katolici, evanielici, zidia a ine. Dolezite je ze nikto by svoju vieru nemal vnucovat inym a tiez, ze na tu svoju nema patent na pravdu.

annamivo
26. nov 2019

@limetka69 presne, keď vidím ako sa syn teší na Ježiška 😄 u teraz ma to hreje pri ♥️. Nám naši potom povedali že darčeky kupujú oni, lebo ježiško nestíha 😂

bambulka712
27. nov 2019

@bobula46 Môj syn veril že Ježiško nosí darčeky ešte v prvej triede. Minulého roku, ako druhák si to nejako pospájal sám, Jednoducho sa začal pýtať či to naozaj nosí Ježiško.. Tak som mu vysvetlila, že darčeky dávame my, ale Ježiško nám pomáha každý deň (sme veriaci) aby sme chodili do práce a zarábali peniažky.. a potom máme aj na darčeky 🙂 Takže darčeky nosí Ježiško prostredníctvom rodičov. Takto to prijal v pohode, dokonca nemá problém, keď som ho poprosila, aby pred sesternicami nič nehovoril, lebo sú mladšie a veria že darčeky nosí Ježiško.. Ešte minulého roka aj v škole sa do tejto debaty veľmi nezapájal aby niekomu nepokazil radosť 🙂 🙂 🙂

xili99
28. nov 2019

u nás bolo normálne, že Ježiško nosí darčeky, len problém nastal keď som ja bola staršia o tri roky od sesterky a na vianoce som jej zdelila, že to nenosí Ježiško, ale rodičia a ešte som jej aj bonzla mesiac dopredu, čo jej rodičia kúpili. To bolo kriku. Ako malá samozrejme som nechápala nič, chcela som dobre, nechcela som aby bola klamaná, len chápem jak to brala aj teta, keď ju chceli prekvapiť :D

kikina84
28. nov 2019

@bobula46 moja dcera ma 9 a stale veri na jeziska..nebudem jej iluzie brat..pamatam si ked sme boli s brachom malí verili sme asi do 10 rokov..cca..a boli sme velmi sklamaní ked sme zistili ze darceky nosia rodicia..toto je skratka nieco co k detstvu patri,je to ich svet,ich radost,caro..pokial na to same nepridu..urcite by som ich nechala v tom ze jezisko 🙂

dahra
22. dec 2019

@bobula46 - no my sme deti nehovorili pravdu, starsi syn uz ako 8rocny sam nejako vyzvedel pravdu od spoluziakov, 6 a 4 rocna este tiez nevedia. Neviem, co je lepsie, ked su mali, tesia sa, pamatam syn ako 2 rocny uvidel auticko pod stromcekom, tie od prekvapenia rozsirene oci, ta radost. Na druhej strane, skolacke deti si zelaju uz napriamo aj velke a drahe veci s vedomim, ze niekto im toto materialne zadarmo a zazracne prinesie. Tu je uz isto lepsie povedat pravdu, predpokladam, ze prostredna sa to uz dozvie. A viem, ze svagrina detom v USA od narodenia povedala, ze to rodicia a chodi spolu s nimi nakupovat. A nasi kamoska s muzom, ktori veria, ze Jezis je darom od Boha z nebies a nie nejake male dieta, co roznasa darceky a roztomilo sa mu hovori jezisko, tiez povedala malej pravdu. Ti boli u nas na navsteve a nase deti jezisko sem-jezisko tam a mala bezala za mamou : "Mamiiii, tu vsetci klamuuu."

stanulienkat
22. dec 2019

Sorry,ale ked este 8-9 rocne deti veria na jeziska,pride mi to uz trochu chore. To su uz velke deti. O starsich ani nehovorim.

klarissa25
22. dec 2019

Aj náš 3 ročný vie ze darčeky nosia v podstate rodičia resp ľudia ktori ho ľúbia 😉 načo mu klamať? 😉