Po koľko ste sa skladali do kostola na prvé sväté prijímanie?

hajanka
5. máj 2013

Mamičky pre ktoré je táto otázka aktuálna, alebo aj mamičky detí, ktoré boli na 1. sv. prijímanie pred rokom, zaujíma ma koľko ste sa skladali do kostola a čo všetko táto suma zahŕňala. Na poslednej náuke sme neboli, syn mal v škole v tom čase rodičovske združenie, ale na poslednej omši mi jedna pani pripomenula, že nabudúce mám priniesť 40 Eur, skladáme sa na prijímanie. Nepovedala ani za čo konkretne (čo je v nej všetko zahrnuté) ani prečo práve táto suma, ktorá sa mi zdá mimochodom riadne vysoká! (neviem či len mne...?) Je tam cca 15 deti (600 Eur). Nezdá sa mi (možno je to len moje zdanie) že výzdoba kostola musí byť tak bohatá, bez fotografa sa tiež zaobídem (fotím sama), video nepotrebujem..... samozrejme že sa budem dnes detailne informovať. No možem si dovoliť vôbec odmietnuť zaplatiť? Je mi jasne že budem asi čierna ovca, kedže na tejto sume sa asi viacerí dohodli, keď sme tam my neboli. Prosím poraďte a napíšte svoje skúsenosti. Ďakujem.

hanatom
1. máj 2014

20 euro- vyzdoba, pohostenie, atd...
plus foto a dvd
-kto má záujem

lumilka
5. máj 2014

Maminky,dlho som hladala takuto temu na MK a teraz neviem ci sa tesit ci plakat,ked som nasla.. 😉 nam ide v juni na psp dcera,je ich 7 deti a platime po 50€,tiez sa mi vela veci nepaci,zda vela,ale je to mala dedina a vsetky vieme ako to je ked sa jedna ovecka rozhodne inak 🙂 tiez nepotrebujem video,dary ani bohatu vyzdobu..nas pan farar je mily,mlady a pokrokovy...sam nas prosil,aby sme z toho nerobili vedu,on to chce skromne,sam nam na to dava peniaze s fondu,ale je tu par mamiciek,ktore to chcu tak a tak a proste 7ludi sa nevie dohodnut..je to smutne a zbytocne drahe...ale oni na to maju...

hanatom
5. máj 2014

@lumilka 50 euro aj s foto a dvd?

lumilka
5. máj 2014

Ano...a tovraj este nie je konecna suma...je pravda,zenas je malo deti,ale mne sa to vidi vela,len zakvety vyratali ze minieme 240€.. ☹

sany16
5. máj 2014

My sa skladáme po 50e, Je v tom výzdoba..chceme jednoduchú, kameraman a fotograf, darčeky pre deti v taške (sv. písmo, ruženček, ..a ešte neviem čo), pohostenie pre deti na fare po obrade, kvety pre dievčatá čo s nimi nacvičujú program, určite niečo do obálky pre farára 🙂...a neviem čo ešte🙂...už aby to bolo za nami 🙂

stanislavao
28. máj 2014

my sme sa po 40e - vyzdova, kameraman a fotograf v 1, fararovi dar - obraz, kvety. je to dost penazi podla mna, ale co uz. uz nech je po tom a je pokoj, lebo neskutocny cirkus je okolo toho.

pucica4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pucica4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evita191
20. máj 2018

Jáj dievčence, ako ja neznášam tieto trápne debaty! Veď všetko je o dohode - nechceš dvd, ani foto, ani kvety na oltári - no tak si to nezaplať. Smejem sa na poznámke "veď vždy sú nejaké kvety v kostole, ja tam nič extra nepotrebujem". A to nikoho nenapadne, že tie kvety niekto zaplatí? Väčšinou na sobáš si snúbenci objednajú výzdobu a tá potom zostáva v kostole (slávnostná výzdoba väčšieho kostola cca 200.-€) A ak nie je v sobotu sobáš, zaplatí to kňaz. Z milodarov (ak nejaké sú 🙂) alebo z vlastného vrecka. Žiadny kňaz si nepýta žiadny dar, ani osobný, ani obetný. Ten náš dokonca aj ďakovné ruže a bochníky chleba platí z vlastných zdrojov. Ani kyticu si neželá. Tak to akceptujeme. A po koľko sa rodičia skladajú, záleží samozrejme od počtu detí. Ak ich je 5, tak to žiaľ vychádza viac. Ale keď si povedia, že na oltári bude 1 ruža, tak bude a hotovo! Všetko je o komunikácii, vážení. Peknú nedeľu želám.

mirkakab
20. máj 2018

@lumilka ahoj, my sme sa skladali po 40Eur, celá výzdoba do kostola nás vyšla 135eur (a to sme mali ozaj vyzdobený kostol, návleky, lavice, ešte aj vázy pri vchode) a 100 eur fotograf. dvd nemáme, nezohnali sme kameramana. obetné dary cca 30 eur a nejakých 80 eur na faru. U nás som to riešila ja a ešte jedna holka, ostatný sa iba "zviezli", asi našťastie, ako sme spravili, tak bolo.

booklover
10. feb 2019

Boh je láska a miluje nás až do krajnosti. Aká je naša odpoveď? To si každý musí úprimne vyriešiť v sebe.
Cirkev som ja. Cirkev si Ty, pokiaľ si pokrstený/pokrstená. Má Cirkev chyby, hriechy? Má, lebo ja mám, a snažím sa ich odsudzovať /na sebe!/ a mesačne vyznávať a konať pokánie.
Rodičia prvoprijímajúcich detí sa medzi sebou dohodnú a medzi sebou skladajú. Ešte som nepočula, ani nezažila, žeby p.farár/p.kaplán riešil kameramana, fotografa, kvety a zbieranie sa peňazí.
My sme volali so štúdiom kamera/foto a pýtajú 750€-vydajú jedno dvd video a jedno cd s fotkami každému dieťaťu. Kvety, dary, výzdoba je na dohode. Šaty každé dieťa podľa rodičov-rovnošaty nenúkali. Detí je 60. Skladáme sa 30€. Zdá sa mi to v norme, dala by som viac. Dieťa ide na 1.sv.prijímanie ako 8-9 ročné, takže keď človek vie, že pojde, može si odkladať 2€ mesačne vopred.

tomas97
18. apr 2021

Som evanjelik mame len konfirmaciu. Boli sme len 2 takže sa rodičia skladali len darom na faru a to si povedala farárka, že chce 12 pohárov tak myslím, že sa kúpila sada 12 na víno, 12 vysokých pohárov. A na cirkev sa prispelo neviem 50 alebo 100€? Ale u nás sa prerábal kostol takze tie penaize išli isto na cirkev nakoľko to bolo aj vyhlásené v kostole že rodina jedna a druha prispeli na cirkev ... Kupovali sa na výzdobu len biele stužky a zive kvety na oltár na vázu ... biele hrebíčky a myslím, že to vychadzalo 12€ na jedného teda spolu 24€ ... to je asi 7 rokov dozadu. Keď bol brat pri komfirmacii tak ich bolo viacej asi 12 a skladali sa rodičia na cirkev (teda dávala každá rodina na cirkev koľko uznali za vhodne) a plus kupovali vysávač do kostola. A oni tuším mali DVD ... Lenže to je veľmi veľmi dávno.