Problém s krstom

qidko
23. jan 2016

Ahojte dnes ma nastval nas knaz predstavte si zajtr sesternica krsti dnes si ju zavolal na faru aj s kamoskou co ma ist za krsnu oznamil I'm ze kamoska s manzelom nemozu ist za krstnych lebo nemaju cirkevny sobas ked sa krstilo prve babo vsetko bolo ok predosli knaz chcel len krstne listy viete si predstavit ten sok vsetko je prichistane kde zohnat na rychlo krstnych rodicov tak potom knaz navrhol abi kamoskina dcera drzala maleho pri krste a do papierov sa napisu mena kamosky s manzelom je to normalne to zalezi natom kto drzi babo v kostole ved to nedava aspon mne zmysel a abi som nezabudla kamoska je veriaca a chodi pravidelne do kostola co vy na to

mima4
23. jan 2016

@qidko
mna to neprekvapuje. to je tak ked dolezitejsie ako viera a vztah s Bohom je to, ci mam hento ci tamto...
pred Bohom su tak ci tak manzelia, iba ludia potrebuju vkuse nieco riesit a hrat sa na dolezitych a na tych, ktori maju pravo posudzovat.....
Pokial su manzelia, veriaci, a ziju prikladne, ja ako fararka by som nemala vobec s tym problem.

majulino
23. jan 2016

ved nech idu inam nam tiez robili v rimo problem brali sme sa ked mal syn 2r. nechceli nas tam zosobasit ani maleho pokrstit tak sme v greko. a sestrinho priatela s ktorym ma dve deti do rimo kostola knaz nechce vustit dnu a svagor sa nemoze ist ani vyspovedat

skoupilka1
23. jan 2016

@qidko no, niektori knazi su velmi ale velmi ortodoxni a konzervativni. Aj znama mqla taky problem a nemohla dat kamaratku zankrstnu, pretoze buduca krstna zila s priatelom v spolocnej domacnosti a tym padom sa dopustaju hriechu. Vrajnnech si urcia datum svadby, inak krstna nebude😂. No ale veru neviem, ako to dopadlo....

maria200981
23. jan 2016

je to hrozne ako niektori farari uz vymylaju...kazdy ma svoje vlastne pravidla...niezeby boli radi ze v tejto dobe vobec rodicia chcu dat svoje deti krstit a viest ich v krestanskej viere...ale este robia problemy...
ja by som sa isla opytat niekde inde...ineho farara...ja som mala problem s krstom mojho syna tiez...
nechcel mi ho farar pokrstit kedze moj manzel je turek a nieje krestan...pritom sme sa s manzelom dohodli ze ja si prajem aby nase deti boli krstene a vedene v nasu vieru ...on s tym suhlasi...a nakoniec s tym ma farar problem... ale iny knaz mi nakoniec syna pokrstil

qidko
autor
23. jan 2016

@majulino Ja ked som prisla byvat k svokrovcom zazila som vzburu veriacich ja greko manzel rimo ludia ma nechceli v kostole pohorsovali sa tym ako ja mozem vstupit do ich kostola ja som I'm len povedala ze Boh je len jeden tak neviem co riesia

skoupilka1
23. jan 2016

Podla mna by sa cirkev mala prisposobit dobe a trochu popustit z tych umelo vytvorenych pravidiel, pretoze vsetko je o biznise a co si budeme klamat, aj cirkev. Inak postupne pride o svoje ovecky....Nic v zlom, ja som tiez veriaca, no verim hlavne srdcom... Nijakych pankov v ciernych talaroch k mojej viere nepotrebujem.

sissy27
23. jan 2016

@qidko celkom určite by to spravila nejaká obáločka, podľa mňa to dosť jasne naznačil... veď o týchto skutočnostiach musel vedieť už keď prišli požiadať o krst a mohol im to povedať vtedy, no ale samozrejme si to nechal na poslednú chvíľu, kedy je všetko nachystané, vybavené a človek nebude všetko rušiť len pre nejakú malú prekážku, ktorá sa dá vyriešiť pomerne jednoducho, že? klasika nenažraná cirkev...

zuska2001
23. jan 2016

ja zas chápem. krst je vážna vec a krstní rodičia by mali byť príkladom vo viere. cirkevní sobáš je jeden z najdoležitejších záväzkov pred Bohom a je naozaj vyjadrením, že to s partnerom myslím vážne. Kňaz má právo odmietnuť ako krstných tých, ktorí toto nemajú. Inak, mňa všetci do krstu syna tlačili, ale celá rodina nechodí do kostola, ja s mužom nemáme sobáš v kostole, krstní rodičia by boli len pro forma. Na čo celá tá maškaráda ? Syna budem vychovávať vo viere a ak bude chcieť, dá sa pokrstiť ako dospelý s celou zodpovednosťou, čo k tomu patrí.

qidko
autor
23. jan 2016

@maria200981 Vies byvame na dedine tu knaz ma aj tri farnosti preco to nepovedal ked boli na nauke o krste ale cakal na dnesny den a zajtra je krst kde tak na rychlo zohnat druheho knaza a to uz prisli sesternici svokrovci a rodina z Ostravy

qidko
autor
23. jan 2016

@sissy27 Vies my to tu teras rozoberame kamoska rocne prispieva na kostol 150e pomaha pri kvetinovej vyzdobe chodi upratovat prave vyhlasila ze konci nic odnej nedostanu ked knaz riesi taketo veci

emilia25
23. jan 2016

No a pretoto by som nekrstils napríklad u katolíkov teda 2 detí máme v evanjelickom kostole aj som sa tam vydávala a to som bola katolícks tam som nepschls hádam od birmovky.ale na spoveď chodím 2 krát do roka do evanjelicjeho.ani pri krste nerobili problem ked som malá sestru a to rozvedenu.takže katolícka cirkev je len hnusns mafia.

helenanovakova
23. jan 2016

nám tiež nemohla ísť za krstnú príbuzná kvôli tomu, že nie je sobášená v kostole, ale len na úrade. toto by som neriešila, treba rešpektovať pravidlá. ak sú potrebné všetky sviatosti, aby som mohla byť krstným rodičom, tak si ich urobím alebo sa nepriečim pravidlám. a tomu držaniu v kostole tiež nerozumiem. dieťa držať pri krste nemôže, ale ako krstná mu už zapísaná byť môže? no divné. každý farár má vlastné pravidlá

piacere
23. jan 2016

@mima4 nemáš pravdu... pokiaľ nie sú sobášení v kostole, ale na úrade, tak pred Bohom manželia nie sú.... žiaľ...
Ale všetko je to prístupe farára... teoreticky riešenie navrhol, tak nevidím problém....

qidko
autor
23. jan 2016

@helenanovakova Tomu drzaniu ties nechapem podla mna je to klamstvo z knazovej strany ked ich zapise ako krsnych rodicov ako moze mat kazdy knaz svoje pravidla ved je to jeho praca a ak sa to dalo pri prvon preco sa to neda teras mozno som nechapava no mne to nedava zmysel

liligreg
23. jan 2016

my sme mali krstnu, ktora nema birmovku, ore jedneho knaza z nasej fary to bol problem, druhy knaz z nasej fary v tom problem nevidel, prosli sme spolu na jendo stretnutie, ze si teda "preveri",ci bude dobra krstna mama a bez roblem ju dal. a pri krste som cely cas drzala na rukach maleho ja :D :D co knaz, to iny nazor, inak maleho krstna ma sobas v kostole, hoci nema birmovku a jej manzel ma doonca len 1.sv.prijimanie

alicka850
23. jan 2016

My sme boli za krstnych,rodicia babatka nie su zosobaseni,my s partnerom rozvedeni. Ziaden problem. Ja nechapem ako sa moze niekto rozculovat. Keby mi toto povedal fararko,pekne sa podakujem a dam zbohom aj jemu aj celemu kostolu ☺

qidko
autor
23. jan 2016

@alicka850 Vies vsetko je prichystane restauracia rodina s Ostravy uz je tu v pondelok odchadzaju a pochybujem ze bi dnes nieco vybavili na zajtra mne len neide do hlavy preco to nepovedal skor ale dnes a zajtra je krst

alicka850
23. jan 2016

@qidko no sak pohostit ste sa mohli aj bez krstu ☺ Ano,chapem,ze takto na poslednu chvilu je to blbe...

qidko
autor
23. jan 2016

@alicka850 Paci sa mi Tvoj zmysel pre humor xi- xi

xckaret
23. jan 2016

pokrstiť v evanjelickom, tam nerobia žiadne problémy.

mijo53
23. jan 2016

@qidko no to by ma veľmi zaujímalo, čo to bola za dedina a čo za ľudia v nej žili

vhlave
23. jan 2016

@qidko no asi to povedal dnes koli tomu ze dnes boli na nauke a kedze sa na nauke riesia aj potrebne papiere tak si vsimol ze je tam problem. Je uplne samozrejme ze krstny rodicia MUSIA mat vsetky sviatosti!!!! Vsetci sa tu ohanate tym ze aky je knaz taky, onaky, nejake obalocky do vrecka....ale Vas knaz vo farnosti postupuje tak ako je to spravne

alicka850
23. jan 2016

@vhlave na nauku sa chodi den pred krstom? My sme boli vzdy skor,aj tyzden dva.

alicka850
23. jan 2016

@vhlave hlavne knazi nie su ujednoteni v tom,co vlastne musia krstni rodicia mat. Jedni musia,jedni nemusia. Potom vznika chaos.

qidko
autor
23. jan 2016

@mijo53 Byvam 17km od Presova
@vhlave Nie rano bola omsa a po omsi ich zavolal

qidko
autor
23. jan 2016

@alicka850 Na nauke boli 3x a povedal to az dnes

gennara
23. jan 2016

@alicka850 Nevznikal by chaos, keby ľudia stále od nich nežiadali viac ako majú. A ujasnené je to v cirkevnom práve, kánon hovorí jasne. Len niektorí kňazi prižmúria oči, niečo popustia a potom vzniká presne takáto situácia, že ľudia obviňujú tých, ktorí konajú správne, že potrebuje obáločku a podobne. Správne koná kňaz, kvôli ktorému vznikla táto diskusia. A argument jednej z diskutérok, že kňazi by mali byť radi, že vôbec niekto dá dieťa pokrstiť, tak to už je aká scestná logika. Tak buď ja chcem pre dieťa túto sviatosť, ktorá je začiatkom na dlhej ceste, alebo nechcem. Ten kňaz tú sviatosť len vysluhuje, jemu to môže byť jedno, či prídete. Dôležitá je vaša viera. Buď som členom katolíckej cirkvi a dodržiavam jej pravidlá a uctievam si jej sviatosti, alebo ich mám na háku a dieťa nedám pokrstiť. Nie je to nikoho povinnosť. Nechápem, prečo by cirkev mala ustupovať zo svojich pravidiel. Veď byť jej členom nie je povinnosť. A keď nemám úctu k cirkvi do ktorej patrím, kľudne môžem dať dieťa pokrstiť v inej, ako tu niektoré radia.

alicka850
23. jan 2016

@gennara suhlasim ☺

janka743
23. jan 2016

Ja som toho názoru, že načo si dávajú rodičia pokrstiť deti, keď viac do kostola nechodia, ani ich nevychovávajú v kresťanskom duchu. Aký má zmysel sviatosť krstu, keď iné sviatosti ktoré majú tiež rodičia detí zachovávať pošlapú??? Je to také pekné, možno aj romantické... ale rodina sa v kostole viac neukáže, nechápem načo je to dobré? a je to vôbec správne??

ilaryja
23. jan 2016

@mima4 ako možu byt pre bohom manželia ked nemaju cirkevny sobas?? su manželmi len uradne nie pred Bohom ........

A co sa tyka toho knaza nezachoval sa lojalne mal im to povedat hned ked za nim prisli.......Mala som podobny problem ked kamoška chcela aby som bola krstna a kedže som bola ineho vierovyznania ako ona tak knaz nesuhlasil aby som sla za krstnu........Krstna mama aj otec maju svoj vyznam ,,,aj svoju ulohu noo poniektorým to nic nehovori .......tak sa nečudujem že nechcel pokrstit......A ona ako veriaca by toto mala vediet hmm....Tot moj nazor