Kto zabezpečuje slávnostný obed?

emulienka99
4. máj 2014

Čaute koníčkarky. Neter si ma zavolala za birmovnú mamu. Dnes som skoro spadla zo stoličky, keď mi brat zahlásil, že ja budem financovať aj obed, nakoľko je to taký zvyk na birmovkách.
Vraj birmovný rodič hradí všetko - šaty ( už som jej kúpila ), darček k tomu a aj obed. Ako je to vlastne ?

macamac
4. máj 2014

@emulienka99 to faaaakt? 😀 😀 😀
my máme 5 krsniatok, no zbohom rodina 😀 😀
jednému ideme teraz na jeseň, ale kmotra ešte nespomínala, aby sme šetrili na zatiahnutie oslavy 😀 😉
ale k nám ešte takéto zvyky našťastie nedorazili 😉
u nás určite nie. a ak nechceš ani ty, tak mu to jednoducho povedz 😉

natali.83
4. máj 2014

V živote som o tom nepočula. Moja birmovná mi kupovala darček, ale ani ten som od nej nečakala, obed sme si hradili sami. Podľa mňa je to ako s krstnými rodičmi. Tí predsa tiež nehradia obed.

katy2
4. máj 2014

kto sa ako dohodne, tak ma... este som ale o takom zvyku nepocula 😀 na MK ti asi nikto neporadi... to sa musite dohodnut s rodicmi.....
@emulienka99

arabela283
4. máj 2014

@emulienka99 Tak toto je pre mna novinka 🙂 ja som bola za birmovnu matku, ale obed organizovali a platili jej rodicia. a ani saty som jej nekupila, len darcek. U nas je birmovna matka ako host a nie ako organizator. neviem, mozno sa to lisi v ramci sk 🙂

eeffka
4. máj 2014

@emulienka99 ze dobry pokus bratu 🙂 ...platia samozrejme rodicia.

simca06022011
4. máj 2014

Aj pre mna je to novinka🙂 U nas vsetko hradia rodicia. Ty by si mala kupit max. darcek

emulienka99
autor
4. máj 2014

Ja som chcela vedieť, či vôbec existuje takýto zvyk. Brat je dosť vypočítavý, ale neviem ako to chodí, tak som ostala zaskočená. Tiež som o takom nepočula. Vždy to hradí rodina detí, až doteraz.

blabla195
4. máj 2014

@emulienka99 o tomto som nikdy nepočula....mne birmovná mama doniesla malý darček a všetko ostatné sme hradili my.... 🙂

stefka33
4. máj 2014

@emulienka99 Mám pocit, že tvoj brat ťa má za ehm, ehm... 😉

denisafono
4. máj 2014

@emulienka99 podla mna das to na co mas, normalne by som povedala ze nemienim platit obed pre ktoviekolko ludi ked na to napr. nemam. My nie sme katolici, ale mali sme krstiny. Krsni rodicia kupili darcek a dali upiect tortu. Obed bol u mojej mamy doma cca 10ludi. Ja som tiez krsna mama a kupovali sme tiez nejaky darcek a dali sme peniaze, obcerstvenie-typu nejake oblozene misy po krste, bolo u mojej svagrinej (jedna sa o jej dieta).

jaja1979
4. máj 2014

@emulienka99 Tak toto by mi ani nenapadlo. My sme doteraz mali 3 krsty a prijimanie a hostiny sme svojim detom platili my sami. A ked budu mat birmovku, tak to bude to iste. Ved my pozyvame, preco by mal niekto iny mat vydavky... Akurat ti, co pridu, zvyknu priniest mensi darcek alebo tortu ci zakusky. Vsetky tieto sviatosti by mali byt o niecom inom... a nie o tom zhodit financnu zodpovednost na pozvanych.

elina25
4. máj 2014

To je blbosť!!!Na tebe chcú ušetriť....

katren
4. máj 2014

@emulienka99 ked som bola na birmovku ja /v TO/ a tiez to tak platilo.....saty som mala sice svoje, ale na obed sme boli u birmovnej mamy....takze ano, tu platilo co ti brat povedal....platila birmovna mama...ale bola som na obed len ja u nej, nie v restike a ostatni clenovia rodiny prisli poobede na kavicku 😉

boruska11
4. máj 2014

obed ma robit a platit rodina a nie birmovny rodic 😒

maznacik007
4. máj 2014

obed platia vzdy rodicia, krstny donesie darcek

ani o tych satach som nepocula, ze by krstny kupoval ... asi mas prespekulovaneho brata

emulienka99
autor
4. máj 2014

Vďaka za odpovede. Mu to diplomaticky 🙂 vysvetlím. Max. tortu ešte dám spraviť, lebo mám suprovú cukrárku.

katrin
4. máj 2014

@emulienka99 ak máš sama birmovku, kto ti ju platil? určite to nie je tak, že birmovní rodičia...

emulienka99
autor
4. máj 2014

@maznacik007 šaty som jej kúila preto, lebo jej chceli kúpiť také otrasné a dva dni chodila ako bez duše.
Neboli drahé, ale seknú jej a je spokojná.

silviami
4. máj 2014

@emulienka99 aj u nás bol takýto zvyk, naposledy sme praktizovali cca pred 20. rokmi, že po birmovke sa išlo ku krstným a tam bol obed, ale krstní si zobrali len krstné deti (dvaja súrodenci), nikto iný tam nebol, ani rodičia, ani starí rodičia, jednoducho krstné deti išli na obed ku krstným rodičom. Ak chcú oslavu, tak nech si ju zatiahnu. A krstná mama určite nezabezpečuje šaty. To nebolo u nás ani kedysi. Minulý rok sme boli ako krstní rodičia na birmovke a boli sme pozvaný aj na obed, ale zase to bolo doma u krsnovcov a spolu nás bolo 7, z toho 3 deti. Ja keď som robila krst svojim deťom, tak sme pozvali aj širšiu rodinu, ale hradili sme zo svojho, a tak isto bude aj prímanie aj birmovka. Ak pozvem aj starkých a súrodencov, tak to nemajú prečo hradiť krstní rodičia. Inak v Ba v Rači si dávaš také jednotné oblečenie a pod tým nie je vidno tvoje šaty, tak je to jedno čo máš oblečené. Tiež dobrý zvyk.

janinah
4. máj 2014

povedala by som bratovi,že ok,ak financujem,tak aj pozývam..a pozvem neterku a seba a dosť 😉 ...v živote som o takom zvyku nepočula,už šaty od teba sú nadštandard

anatalia77
4. máj 2014

@janinah presne tak,zasla by som s nou na pizzu,alebo do mc donalda,ci nejakej fajn restauracie..

rondicka
4. máj 2014

ja mám takisto dilemu teraz ,,len týka sa 1.sv. prijímania,,tiež mi mama povedala,že obed by mala organizovať krstná mama 😒 a teraz,čo ,ked dcérina krstná určite o tom ani netuší 😖 a ani jej to nebudem hovoriť,,, je to totálne trapné,,povedať niekomu,,že zacvakáš to ty,,nie?? 😕

lili_mia
4. máj 2014

@emulienka99 Prosím Ťa, príď aj k nám 😀 Oni sú z nejakej dediny na konci sveta, že u nich taký zvyk? Povedz nie, ak bude protestovať, tak neterka sory, ale nech zabudne na Teba a šaty predáš inej slečne. Alebo dobre, šaty jej nechaj ako darček, ale nepôjdeš jej za birmovnú mamu, budeš len hosť. ALE týmto činom Ťa možno nepustia na oslavu. Proste si to brat, alebo jeho žena tak naplánovali, že sa budú predvádzať ako pávy a zadarmo 😀 😀 😀 😀 hádam nie si zlatom dojná krava 😀 😀 😀 😀 či hej? 😎 Pošli ho niekam a kašli na dobré vzťahy. Ono stojí za to sa opýtať, že prečo si to myslí, že je to tak. Je dosť možné, že tak robia u niektorých neterininých kamarátok a brat to jednoducho odkukal.

janinah
4. máj 2014

@rondicka fakt trápne,krstná tam má byť za hosťa a užiť si deň,na organizovanie i platenie sú rodičia,zvyk-nezvyk,by som sa hanbila toto od niekoho žiadať

rondicka
4. máj 2014

@janinah presne... 😉

annalena
4. máj 2014

som krstna aj birmovna 3 detom.....ani raz som obed nehradila, oslavu aj oblecenie zabezpecovali rodicia deti. Ja som priniesla len darcek, a ku krstu tortu - ale to dobrovolne po dohode s rodicmi. 😉

maznacik007
4. máj 2014

tiez som krstna mame za sebou viac krstov, 1. sv. prijimania aj birmovku ... obed som nikdy neplatila ... rovnako sme uz aj my mali krsty, prijimanie obed sme hradili my

by ma hanba fackala taketo nieco navrhovat krstnym ...

lulu369
4. máj 2014

@emulienka99 no neviem odkiaľ si ty, ale u nás určite nie 🙂 aj mne len krstná kúpila darček a doniesla tortu a ostatné hradili rodičia...
Ja mám 2 krstné detičky a ani jednému sme nehradili oslavu, len sme dali darček a tortu. aj naším deťom doniesli krstný rodičia len darček a tortu

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
slivka3
4. máj 2014

@emulienka99 U nás,keď som ja bola na birmovke to tak niektorý spolužiaci tiež mali,že krsný rodičia hradili,teda robili oslavu,lebo vtedy sa to nerobilo v reštikách,ale napríklad moji rodičia nám oslavu robili sami,krsný nám len kúpili darček a hostina bola u nás doma.
Teraz to je už asi všade tak,že hostinu hradia rodičia,aj mi sme boli za krsných rodičov,aj birmovné deti máme a vždy sme kupovali len darček a na hostine sme boli u krstniatok alebo birmovancov,aj krst mojich deti a prímanie bolo u nás,tiež sme si to hradili sami.

Povedz bratovi,že to sú zvyky z dávnej minulosti,kedy sa slávilo doma max pri rezni so šalátom a jedným koláčom.
O šatách som,tiež nepočula,žeby kupovala krsná mama.