Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

monaart
5. jún 2010

andzi a všetci čo sa trochu vyznáte...
vdaka za odpoved, teraz mi ešte prehodil,že ked chcem delit na 1/2 tak aj nájom kde sme bývali mu mám polku "preplatiť" a aj moja materská je polka "jeho" preboha to môže???ved je to nonsens.ja nemôžem uveriť.
a chce mi dávať 270E na dve deti a mna...zarába v priemere 20-27.tis.je toto možné???ja už neverím že ma neošklbe 😖
píšte prosím neviem ako sa mám s ním jednať.
vydiera ma peniazmi ked mu nedám deti od soboty- do nedele večer! tak mi nedá prachy...ale chlapci maju 2roky a sú naučenína mna, a on chce s nimi ísť k cudzej ženskej...bože ved ja z toho skapem 😠

andzi
5. jún 2010

@monaart opakujem ešte raz, asi si ma nepochopila! Predmetom BSM je len to, čo reálne existuje, t.j. peniaze na účte, dom, byt, auto, nábytok, ostatné hnuteľné veci.....len toto sa môže deliť! To, čo sa minulo a spotrebovalo, napr. na nájomné, na jedlo, na dovolenky, na oblečenie, na pracie prášky a iné veci do domácnosti, plienky pre dieťa, a podobné veci už nie sú a nemôžu byť predmetom BSM. Je úplne jedno, kto tieto náklady platil, dôležité je to, koľko peňazí máte na účte, na vkladnej knižke alebo doma v pančuche teraz! Len toto sa bude deliť rovným dielom.

natika77
7. jún 2010

ahojte, ak som zdedila so setrou byt, a chcem ho od sestry odkupit, za akych podmienok nebude spadat do BSM? Aby som sestru vyplatila rozmyslam nad uverom alebo hypotekou, resp. ze by mi ho sestra darovala, dakujem

monaart
7. jún 2010

andzi, díky,
ved to chcem aj od neho vytiahnuť čo sa dá..., zatiaľ "dohodou" cez maily ako sa podelíme. ale o peniazoch na účtoch ani slovo...nevyjadruje sa a NETUŠÍM čo zamýšľa!!!zatiaľ sa ako tak vyjadril k "spoločnému" majetku ako nábytok,elektro atd, ale ani za toho pána odpovedať...toto sa asi rieši len pri rozvode? dovtedy mám obavy kde budú peniaze...a ako ich vytiahnuť...beeee,také poťahovačky a to som ešte pred pár mesiacmi žila s pocitom že mám muža a rodinu 😖

monaart
8. jún 2010

andzi
sorry že otravujem,ale ked sa vyznáš.dnes ma zrušil ako spolu disponujúcu osobu na učte kde mu chodili peniaze a z ktorých sa odvádzalo na sporenie,vraj nemám právo to kontrolovať...takže som stratila možnosť zistiť koľko zarobí, a koľko odvedie a kde...a vraj aj tak jeden účet už zrušil...peniaze tam boli vlastne "naše" ale čo teraz ked nemám páru o tom koľko a kde je???
vraj tam nič nie je a mna do toho nič...
kde sa obrátiť? ked je ešte rozvod v nedohľadne... ☹ díky ti.

s111inda
9. jún 2010

Prosim vas, neviete mi poradit, rozvadzam sa a mame vo vlastnictve byt, 2 auta. Manzel dostal po rodicoch dom, kde sa uz vlozili nejake peniaze na opravy. Mam sancu dostat byt? Mam este slobodneho syna a dceru, ktora robi v zahranici.
dakujem

maggie2
9. jún 2010

s111linda, závisí všetko od toho či ste byt, dve autá nadobudli počas manželstva. Ak ste byt, dve autá nadobudli po dátume svadby, v tom prípade zo zákona automaticky ste vlastníci rovnakým dielom, nie je VôBEC rozhodujúce a súd na to ani neprihliada, aký bol príjem jednotlivých manželov počas manželstva (často sa stáva, že muž argumentuje že peniaze zarábal on, ale to nie je vôbec pred zákonom relevantné). Výnimkou by bol doklad, ak by existoval (notárska zápisnica) že ste počas manželstva s manželom uzatvorili dohodu o ZÚŽENÍ bezpodielového vlastníctva, čiže by ste sa svojho nároku na polovičný podiel (môže to byť čokoľvek čo je predmetom spoločného majetku) v prospech neho vzdali - čo predpokladám nie je tento prípad. Neviem v akom zmysle chápať vetu "Manžel dostal po rodičoch dom" Nasledovné platí ak je dom vedený na katastri nehnuteľností ako jeho vlastníctvo. Pokiaľ ho zdedil, je to jeho výlučné vlastníctvo. Pokiaľ ho nadobudol akýmkoľvek spôsobom pred Vašou svadbou je to jeho výlučné vlastníctvo. Jediné čo by prichádzalo do úvahy pre Vás by bolo, ak by jeho rodičia tento dom darovali Vám dvom ako manželom. Vtedy by ste boli s polovice vlastníčkou Vy. Čo predpokladám, že nebol Váš prípad. Každopádne prostriedky vložené do rekonštrukcie domu išli z Vášho spoločného rozpočtu počas trvania manželstva ak rozumiem, a tak ak sa Vám podarí kvantifikovať ich výšku (doklady o nákupe materiálu, remeselné práce, faktúry a pod.) podľa môjho názoru by to súd mal zohľadniť a manželovi odpočítať časť sumy alebo ďalšieho majetku predstavujúceho túto sumu, ktorý je predmetom delenia po rozvode. Stávajú sa i prípady, že sa povie "má po rodičoch dom" a títo ešte žijú, resp. to učinili ústne s prísľubom, že dom prepíšu, že ho dieťa zdedí a pod. Ak by bol dom vedený na liste vlastníctva stále na jeho rodičov, tak ste investovali nie do vlastníctva Vášho manžela, ale do vlastníctva jeho rodičov. Pre každý prípad konzultácia s právnikom bude prospešná, aby ste si uvedomili svoje práva, ktoré skutočne máte pred zákonom rovnocenné, opakujem, bez ohľadu na Váš príjem a príjem manžela, čo mnoho žien často nevie a takáto právna forma je v zákone vlastne odvodená zo vzájomnej vyživovacej povinnosti. Slobodný syn a dcéra, ktorí sú samostatne zárobkovo činní, nemám predstavu aký súvis by tam mal byť s predmetom rozvodu. Mali ste na mysli ich trvalý pobyt, ako by sa to riečilo? Alebo niečo iné? Viac poradiť neviem

maggie2
9. jún 2010

natika77, Píšeš, že si zdedila so sestrou byt. Predpokladám teda že ste ho zdedili na polovicu. A si vydatá. Napriek tomu, to, čo si zdedila je Tvoje výlučné vlastníctvo, aj napriek tomu že si v manželstve, Tvoje dedičstvo nie je súčasťou BSM. Píšeš, že chceš zvyšnú časť bytu od sestry odkúpiť. Otázka je, či je ochotná predať. Ak áno, v tom prípade by odkúpená časť bola nielen Tvojím ale i manželovým vlastníctvom - BSM. Čiže ak si zdedila polovicu bytu a druhú polovicu by si odkúpila výsledok by bol, že by si bola vlastníčkou v troch štvrtinách (1/2+1/4) a manžel v jednej štvrine (polovica z polovice : 1/4). Výlučnou vlastníčkou by si sa mohla stať vtedy (s manželovým súhlasom) ak by ste urobili s právnikom dohodu o ZÚŽENÍ BSM , robí sa to formou notárskej zápisnice. Poraď sa nakoniec so všetkým s právnikom, ja právnik nie som.

maggie2
9. jún 2010

pre monaart, andzi Ti veľmi dobre všetko poradila, je to tak ako napísala. Tie manželove vyhrážky (o realizovaných platbách za nájomné a pod.) sú bezpredmetné. Nesmiete si myslieť že čo Vám hovorí, je nutne i v súlade so zákonom. Mnoho mužov využíva neznalosť žien. Pokiaľ ide o to auto a peniaze ktoré údajne daroval svokor, ak by si chcela ísť na súde do detailov, manžel by musel dokázať že tie peniaze dostal do daru len on, nie Vy dvaja ako manželia. Existuje na tie peniaze nejaký doklad od svokra o dare? Žije on? Závisí i od výšky sumy. Ak to bola suma neobvyklá bežnému daru, mal by byť na to doklad. Prípadne odviedol manžel z tohto daru daň? Je celkom možné, že manžel ak nebude mať doklad a svedkov, nepresvedčí súd že peniaze dostal darom (resp.výlučne len on, nielen Vy dvaja). Ale ako napísala Andzi, cena áut klesá, koncentrovať sa treba na veci čo cenu majú a to sú nehnuteľnosti. Neviem v akom štádiu je rozvodové konanie, či je podaný už návrh a pod. Ak manžel likviduje spoločný majetok (vyberá peniaze z účtov atď.) snáď požiadať súd o predbežné opatrenie, aby manžel nemohol s hnuteľným majetkom (peniazmi) nakladať a jeho právo mu obmedziť. Predpokladám ale, že manžel bude vždy o krok vpred, napríklad, môže povedať, že vybral všetky peniaze a prehral ich na automatoch, nik to nedokáže, je to strašné. Preto sa orientuj na nehnuteľnosť, spoločný byt ak máte to má najväčšiu hodnotu. Mužom často záleží na dobrej povesti, určite žiadneho (ktorý si zakladá na povesti napr,. v zamestnaní) nepoteší informácia, že ak odmietne participovať na platbách pre rodinný rozpočet, obrátite sa ako manželka na súd aby ten určil zamestnávateľovi predbežným opatrením istú čiastku posielať z jeho platu priamo Vám a pod. , prípadne navštívite jeho zamestnávateľa so žiadosťou o informáciu koľko zarába (hoci nemusíte pochodiť, takéto Vaše aktivity by boli manželovi isto nepríjemné a možno by si uvedomil, že má silnejšieho protivníka než si myslel) Tým nechcem navádzať na nejakú psychologickú vojnu, jednoducho Vy seba poznáte najlepšie, čoho ste schopní a čoho už nie.

monaart
9. jún 2010

maggie2
no vyhrážky prestali ked som ho zrušila podobným slovníkom ako ste mi napísali aj vy....
žiaľ otočil to na druhú stranu a začal meniť účty a previedol peniaze asi inde a na to už momentálne neprídem..
na účte kde som mohla kuknúť kde a kolko odchádza ma odvčera "zrušil" a asi zruší aj ten účet inde aby mi tam známa nemohla pozrieť....tvrdil že polku úspor dostanem a za dva týžne ani slovo a zrazu včera ...že tam nič nie je....a druhý účet tají...
mám dokonca podozrenie že peniaze previedol asi minulý týžden "akože na sporenie deťom" a bude sa ohrádzať darovaním....
proste netuším koľko tam bolo a kde to šlo...
skušala som z každej strany ale cesty sú neprístupné. byt nemáme, len sa rieši nejaké vyplatenie ale aj to pôjde jemu na účet...
auto bolo kúpené riadne,len určité splátky šli svokrovi na ruku...a ten mu drží stránku, a myslím že aj za tento prevod sa dohodli...
v práci si všetci tykajú takže tam tiež nebudú prístupní mojim požiadavkám...neviem, to sa dá že nejakou cestou cez právnika by sa žiadalo doloženie platieb? ale rozvod je ešte v nedohľadne...a tiež si myslím že si dal znížiť výplatu alebo to urobí...ako sa to dá dokázať...
vraj niektorí právnici . to riešia, iní nie...tak ako sa mám dožadovať svojho.darmo viem že pol na pol, ked on povie nemám-nedám!nie je tam asi veľa penazí, ale mne je každá koruna dobrá
mne vydelil nábytok, a auto a elektro, gitary, foťáky atd...proste hračky čo sa dajú spenažiť si odviezol...hmmm 😖 😖

monaart
9. jún 2010

maggie2
inak už aj tak to robí práve preto lebo som sa vzoprela a niektoré veci začala riešiť,zatiaľ čo on si myslel že sedím doma na zadku, plačem za ním/aj ked občas nad touto situáciou/ a neviem nič, lebo som asi osprostela na MD!dovolila som si mu oponovať a nesúhlasiť s jeho prvým návrhom...takže preto začal na mna takto. ak si vezmeš čo ti dávam ber. ak nie tvoja chyba...
dokonca pôvodne si myslel že mne nemusí nič platiť. len deťom ale asi si niečo zistil lebo v tom prestal vyskakovať.
ale žiaľ s úsporami hospodáril aj hospodári sá...ako vidíš, robí riadne podrazy...

maggie2
9. jún 2010

@monaart je to hrozná situácia, a v živote som v takej nebola, viem iba ako to chodí po právnej stránke, ale keď manžel premrhá do rozvodu všetky peniaze (alebo ich ako sa povie schová do pančuchy) nedá sa nič robiť. Keby mal peniaze stále ale na účte v Banke aj o ktorej Vy neviete, (teda nie niekde inde schované) nič mu dopredu nehovorte, ale priamo na súde na pojednávaní keď sa už bude rozhodovať o rozvode povedzte sudkyni nech manžel oznámi všetky svoje účty v banke a stav príslušného konta. (Nestretla som sa s takou situáciou, je to len moja špekulácia, že pred sudkyňou je zaviazaný hovoriť pravdu a ak by sa prišlo na to, že nejaký účet zatajil (súd má tu moc si to zisťovať na Váš podnet) znamenalo by to, že sa dopustil krivej výpovede) ale treba sa poradiť s právnikom) Držím palce. Ovládajte emócie, v zlosti by ste sa mohli dovtedy so svojim zámerom prezradiť, nevyhrážajte sa mu, ale buďte obozretná. Na súde zdôraznite že to čo Vám on vydelil nebolo predmetom vzájomnej dohody ale jeho svojvôle. Pokiaĺ by ste mali rodinné fotografie, ktoré okrem rodinných príslušníkov zobrazujú aj stav Vašej dovtedajšej domácnosti (nábytok, obrazy, šperky a pod.) tieto si odložte aby ste mali zdokumentovaný aspoň ako tak majetok. Ale obávam sa, podľa Vašich slov, že veľká hodnota to nakoniec nebude. Držím palce

andzi
9. jún 2010

@monaart Tvoju situáciu ti skutočne nezávidím, ale maggie ti veľmi dobre poradila, dokonca aj rôzne fintičky, ktoré sa ti nemusia, ale môžu zísť, a to zistíš až na súde. Ja už doplním len odpoveď na tvoju otázku. Bohužiaľ, zmluva o úvere alebo o stavebnom sporení sa uzatvára medzi klientom a bankou, resp. stavebnou sporiteľňou. Ak ti teda tvoj manžel zrušil dispozičné oprávnenie, s tým sa nedá nič robiť, lebo ty ak nie si klientom banky, neurobíš nič. Peniaze na tomto účte sú však rovnako aj tvoje.

No moja posledná rada, ktorou manžela totálne dorazíš, je podať na súd návrh na určenie tzv. manželského výživného. Manželia majú totiž vzájomnú vyživovaciu povinnosť, ktorá sa plní tak, aby životná úroveň manželov bola zhruba rovnaká. Toto si laická verejnosť zvykne zamieňať s tzv. príspevkom na výživu rozvedeného manžela, ale sú to dve rozdielne veci. Takže sa chop šance, kým ešte nie si rozvedená. Takýto návrh však treba podávať opatrne, radšej si ho nechaj vypracovať advokátom, lebo tam treba dať pozor aj na dobré mravy, nie je to jednoduché. Držím palce.

monaart
9. jún 2010

maggie2
andzi
vdaka za vsetky rady od srdca, som naozaj v koncoch lebo za mesiac...ma dokázal vyšachovať ako sa dá aj ked som skusala z viacerých strán...
mám v zálohe jedného advokáta ku ktorému idem na konzultáciu a ešte k jednému sa chystám,,,môžete mi teraz v tejto blbej situácii poradiť ČO konkrétne ešte môžem urobiť a opýtať sa,aby som tam nechodila a nemínala prachy zbytočne!
rozvod chcem aby podal on z mnohých dôvodov, ale on si dá na čas...čo je zatiaľ ešte možné urobiť? je ešte vôbec niečo možné???ĎAKUJEM vopred.

maggie2
9. jún 2010

Nevidím dôvod prečo Ti záleží na tom aby rozvod podal on. To nie je o tom, že kto podá o rozvod ten je na vine. On ho bude oddiaľovať, a to predpokladám nechceš. Ale možno máš nejaký iný - svoj subjektívny dôvod, neviem, nechcem ovplyvňovať.

andzi
10. jún 2010

@monaart však kým ty nemáš iného partnera, tak prečo nežiadaš o výživné na seba, ako som písala vyššie? Toto povedz advokátovi, že to chceš + samozrejme výživné na deti. Keď sa rozvedieš, tak už výživné na seba nedostaneš. Uvidíš, keď zistí, že si podala o manželské výživné, hneď podá návrh na rozvod.

maggie2
11. jún 2010

@andzi svätá pravda 🙂

monaart
11. jún 2010

andzi
maggie2
teraz som trošku ostala paf, lebo čo som si pozisťovala , tak ako ?manželka? mám nárok aj na svoje výživné, resp. to manželské výživné . ved to sa neplatí max do 5 rokov pokial je to opodstatnené? resp. sa jeden neožení, vydá, zomrie?tak teraz som fakt veľa...
dostávat výživné by mali deti a ja kým nerobím, aspon teda...či 😖 nie?tak prečo by som to rozvodom mala "stratiť"???

monaart
11. jún 2010

maggie2
dôvody sú "miestne",myslím v zmysle konania súdu, mne viac vyhovuje rozvádzať sa "u nás". a tiež chciem vedieť reagovať na tie jeho bludy ohľadom jeho dôvodov rozpadu manželstva... 😉 čo dokáže vypotiť...
robí sa múdry ako rádio, ale má zjavne v niečom tiež dobrý chaos, tak sám nevie čo chce...
on urobil chybu, nech sito zlizne pekne všetko...aj to je jeden dôvod napr.
a aj tak sa ťaháme o "majetok" nie je toho veľa, ale kým to nebude, nemienim sa ešte súdiť, iba kým to bude už fakt nutné.mám dosť nervov aj bez toho..zatiaľ čo on si užíva. 😠

esperka
15. jún 2010

Dobrý, môže niekto poradiť? Moji známi sa rozviedli a teraz sa "naťahujú" o nehnuteľnosť. Je to jednoizbový byt. ktorý ked nadobudli, bol v pôvodnom stave. Po rozvode sa dohodli, že ostane exmanželovi a že sa aj neskôr prepíše. On ho kompletne prerobil , má dôkaz, že to bolo až po rozvode, no nemá veľa bločkov /prevažne si všetko robil sám/. Ako je to potom v prípade BSM? Odhadca odhadne cenu bytu a mal by odrátať hodnotu prerábky. No čo v takom prípade, ak náklady nevie zdokladovať v plnom rozsahu? Dakujem za odpoved.

maggie2
16. jún 2010

@esperka Existuje fotodokumentácia z tej "prerábky" ? Resp. má nejakého svedka, kamaráta, čo mu to pomáhal prerábať? Predpokladám , keďže časť účteniek (materiál a pod.) existuje, že tu ide o to, vyšísliť hodnotu jeho práce, resp. výsledok, ktorý spôsobí, že znalec ohodnotí byt vyššou sumou, než by učinil pred prerobením, aj pri zohľadnení účteniek. Najideálnejšie by bolo ak by mal dotyčný fotografie z obdobia, keď bol ešte v manželstve, byt nebol prerobený a na rodinných fotkách popri osobách by bolo možné vidieť i priestory bytu, resp. dal by sa z toho viedieť pôvodný stav. Hodnota bytu, ktorá by sa vysporiadávala v rámci BSM by teda mala byť v hodnote ekvivalentnej hodnote bytu v podobnom pôvodnom stave, ako bol byt ku dňu rozvodu manželov. A ide o to, že je tu obava, že len samotné účtenky tento rozdiel nevykryjú, rozumiem? Preto treba i tých svedkov, ktorí potvrdia, že dotyčný vložil do toho vlastnú energiu, a takisto pri hodnotení musí byť zohľadnené, že cena dlažby alebo nová omietka (neviem čo všetko sa tam robilo) je jedna vec, ale druhá vec je i cena práce, ktorá takisto musí byť odpočítaná. Každopádne sú to divné okolnosti, pretože na jednej strane sa hovorilo že bola dohoda, zrazu ju nechce jedna strana akceptovať. Pozastavujem sa iba nad ľahkomyseľnosťou toho pána, keď vedel, že majetok ešte nie je rozdelený a on sa pustil do prerábania bez toho aby si domyslel, že to bude potrebovať riadne zdokladovať.

saxana1
16. jún 2010

@ada1313 dakujem ti adka za odpoved... až teraz som sa dostala k netu...odvtedy.
iba jedna info...moj manžel podnika aj ako FO ( to sa chvali že mu to ohromne ide, nakupuje nie pre rodinu hnuteľne veci ap...) a ma sro ktora je večne v strate... on sa oháňa tým že na tie veci čo nakupuje ako FO... nemam ja s detimi narok, a že on vlastne nič nemá žiadný prijem z sro., kedže je v strate a straší ma že ani vyživne tým padom nebudem mať žiadne, teda len to minimálne tých 750 sk... mám 2 deti.,.. ako to je naozaj? mam narok aj na všetko čo ako FO nakupi ap, počas manželstva?? lebo ako FO podnikal ešte pred manželstvom, ale veľa veci vybudoval až počas neho...

esperka
16. jún 2010

Vdaka za odpoved. Budem tlmočiť dalej....

dopa
16. jún 2010

ahojte mám vážny problém.Uvažujem nad rozvodom desať rokov žijem s manželom ale len dva roky sme zobratí. pred manželstvom kúpil pozemok ktorým som aj ja spoluvlastníčka aj keď zmluvu podpísal za mňa,vlastne môj podpis zfalšoval(vraj to malo byť prekvapenie) mám po rozvode podiel z tochto majetku?

dopa
16. jún 2010

Až tu som sa dozvedela o manželskom výživnom ako to vlastne funguje? ja pracujem v mužovej firme za minimálnu mzdu a z toho čo zarobím platím stravu a každodenné výdavky na rodinu na mojom účte je stále nula a pri tom on sa vyhadzuje z peňazí.Na čo mám vlastne nárok?

maggie2
16. jún 2010

@dopa no, s tým sfalšovaným podpisom by som sa nechválila. Predpokladám, že ani Tvoj manžel nakoniec by nepriznal, že podpis sfalšoval, možno sa Ti len tým vyhráža. Falšovanie tak vážnej listiny ako kúpna zmluva, to nie je pred zákonom len tak.

Každopádne si myslím, že bolo by predsa len najlepšie, že by si sa rozpamätala, že ten podpis je skutočne Tvoj 😉 . V katastri si vedená ako vlastníčka, manžel to X rokov akceptoval a nenapadol, nemal by byť viac problém, pokiaľ si si celý čas bola vedomá alebo, lepšie povedané, bola si v dobrej viere že tá časť pozemku ktorá je písaná na Teba Ti aj skutočne patrí a cítila si sa vlastníčkou (to je právna definícia) za 10 ročnú lehotu si ho i tak vydržala, aj keby manžel zmluvu k pozemku pre ten podpis napadol.

Pozemok je Váš spoločný, buď ho vyplatíš z neho Ty, alebo on Teba, alebo ho spoločne predáte, alebo sa dohodnete na jeho rozdelení ak to lokalizácia a spoločná vôľa umožňuje..

ada1313
16. jún 2010

@saxana1
Saxana, nie som pravnik, ale ked som sa rozvadzala, cele mi to vychadzalo po prestudovani zakonov, ze aj ked podnika ako FO, mas narok na to, co ziskal pocas manzelstva. Ja som tiez FO a manzelov pravnik dal do zmluvy, ze sme sa dohodli na vysporiadani vzajomnych firiem (on bol s.r.o. a ja FO), takze asi nieco v tom bude. Napr. ako FO
mas vacsi noz na krku, keby ako FO skrachoval, zoberu mu veritelia vsetko, co vlastni, takze napr. aj strechu nad hlavou t.j. Vas pripadne spolocny majetok - byt, auto, zariadenie bytu .... Co napr. pri s.r.o. by mu zobrali len do vysky rucenia
vkladu. Takze pozor, teoreticky mas narok na vsetko, co on vo firme ma - teda hoci aj 50% jeho kancelarskeho stola.
Ale pozor, aj jeho dlhy znasa pol na pol. Snad nam to potvrdi Andzi, aby som nekecala.

dopa
16. jún 2010

@maggie2 ak by manžel pre ten podpis zmluvu napadol kto by z toho vyšiel horšie on dobrovolne podpísal že som spoluvlastníčkou a môj podpis o súhlase zfalšoval

dopa
16. jún 2010

ale môj manžel dokáže byť ešte väčšia špina,má dve deti mimo nášho manželstva. Kvôli alimentom chce všetky nehnutelnosti nadobudnuté pred aj počas manželstva darovať našim spoločným deťom a samozrejme on bude kolízny opatrovník

maggie2
16. jún 2010

@dopa poslala som Ti IP, pokiaľ ide o ďalšiu otázku: s nehnuteľnosťami nadobudnutými počas manželstva manžel nemôže disponovať v celosti bez Tvojho súhlasu. Iba Ťa straší. Môže darovať svojim ďeťom iba svoje časti nehnuteľností (čo podľa mňa je iba finta, jeho zámerom je Ťa asi nabaláchať, že to ďeťom chce dať, ale v skutočnosti chce asi od Teba získať nejaké plnomocentsvo aby mohol s nimi nejako špekulovať (napr. predať a peniaze ztropiť). Nenaleť mu, nič mu nepodpisuj