Aké výživné žiadať pre dvojmesačné bábätko?

tinka_21
6. feb 2013

Ahojte, aj ja som sa bohužiaľ, ako veľa iných mamičiek, ocitla v neľahkej situácii. Som slobodná mamička, mám dcérku, ktorá ešte len bude mať 2 mesiace. Problémy s partnerom začali hneď po narodení malej. Žili sme v ČR, ja som však šla rodiť na Slovensko, keďže sme tam boli sami a chcela som na začiatok pomoc od maminy. Od narodenia malej to však šlo dolu vodou a nevyzerá to nádejne, čo sa týka obnovenia nášho vzťahu. On sa vrátil do ČR, ja som zatiaľ po pôrode u maminy, aký bol aj plán, no vyzerá to tak, že sa nevrátim. Nedávno sa ma prvýkrát od pôrodu spýtal na peniaze, koľko mi má poslať, a aké mám výdavky s malou. Keďže nás dve s malou zatiaľ podporovala a všetko platila mamina, nemám predstavu. Nechcem pýtať ani veľa ani málo. Tak som sa chcela poradiť tu s vami... neviem čo všetko mám zahrnúť. Materskú dostávam z ČR, no cca len 8000 kč, kedže som bola ešte študentka, a pracovala som na dohodu popri vysokej škole.
Zároveň sa chcem poradiť, či vobec a kedy mám začať riešiť výživné aj súdnou cestou, keďže zatiaľ mi chce peniaze posielať.
Obávam sa totiž, že sa nestretnem s pochopením, a situácia sa môže ešte zhoršiť.
Viem však, že mnohé páry, ktoré nie sú zosobášené,a žijú spolu, riešili výživné dokonca len kvoli tomu aby to mali na papieri a mamička mala nárok na dávku v hmotnej núdzi, čo by možno dali aj mne, keďže nemám nič.
Ďakujem vám za pomoc

tajomna21
6. feb 2013

@tinka_21 popytaj sa maminy, kolko "ste ju stali", pis si vsetky vydavky (byvanie, oblecenie, umele mlieko ak nekojis, plienky, proste vsetko) .... + si pripocitaj pociatocne naklady na malicku (kocik, postielka ....) aj to by si mohla od neho ziadat prispevok na to na sude
ale urcite by som dala na sud navrh na urcenie vyzivneho, lebo takto ta nebude moct "vydierat" ak sa pohadate, ak to bude mat urcene sudne
to ze mas momentalne matersku, to do uvahy moc neber, pretoze ta je na dobu urcitu len a potom dostanes uz len "almuznu" vo forme rodicovskeho prispevku

tinka_21
autor
6. feb 2013

@tajomna21 ahoj dakujem... tento mesiac si to začnem teda odkladať, bločky a tak.
Čo sa týka tých mesačných nákladov, seba do toho asi počítať nemôžem, nie? Lebo neviem ako napríklad vyrátam náklady na bývanie.
Čo sa týka počiatočných nákladov, nad tým sa tiež zamýšľam či to pýtať, alebo to nechám tak... totiž keď sme bývali ešte spolu v ČR, nájomné platil on za nás oboch a ja som riešila veci pre malú, počiatočná výbavička šla teda z mojich peňazí. Nájomné však z jeho. Celkovo je jeho správanie v súčasnosti zvláštne... na jednej strane ma odpísal, a čo sa týka peňazí, rieši len malú, vôbec ho nenapadne či mám čo jesť ja (a jem strašne veľa, lebo malú kojím, a stále som hladná) ... na strane druhej ho zaujíma moja materská, odkedy budem mať rodičovský, uplatňovanie daňového bonusu,... lebo tie peniaze sa "nám" môžu hodiť. Vobec sa v ňom nevyznám.
Čo sa týka výživného, premýšľam že to skúsim nenápadne najprv...zvalím to práve na tie dávky v hmotnej núdzi, ktoré by som mohla dostať... buď to pochopí alebo nie a potom už pojdem teda asi natvrdo...

tajomna21
6. feb 2013

@tinka_21 ak ste manzelia, mohla by si si sudne pytat aj vyzivne na seba ... no seba do toho nemozes ratat ... ale napr, mozes si to zapisovat ako 2 kolonky - 1. len naklady na dieta, 1. naklady na byt, stravu ... proste tvoje nutne mesacne vydavky ... ak to das na sud, on si to uz vyhodnoti, ako uzna za vhodne
ak tie pociatocne naklady nechces pytat, nepytaj, ale skus si to spisat, mozes to napr. okrajovo spomenut a povedat, ze tie nechces, lebo uznavas, ze on platil byt ... budes aspon seriozne posobit na sudcu 😉
ja by som to vyzivne na tvojom mieste riesila sudne, vsak mu to vysvetli, ze to nie je, ze by si mu neverila, ale pre istotu 🙂 ked si to len tak dohodnete, a on prestane platit, dlho bude trvat, kym sa dostanes k nejakym peniazom potom ... ked to budes mat sudne urcene a on prestane platit, mozes to dat exekutorovi, mozes podat na neho trestne oznamenie, mozes pytat nahradne vyzivne od uradu prace a pod, mas potom viacej moznosti

tinka_21
autor
6. feb 2013

@tajomna21 Ahoj, dakujem... práveže nie sme manzelia... ale je to trochu blbé, ked vlastne umelé mlieko by som počítať mohla, ale to že ju kojím sa vlastne nijak nedá premietnuť, hoci toho zjem podstatne viac, alebo si kupujem napríklad aj vitamíny, aby maličkej nič nechýbalo.
Ved práve to "pre istotu" asi nepochopí... totiž rodičovský asi budem poberať z ČR, a tam to funguje tak, že je nejaká fixná čiastka, ktorá sa moze rozrátať na 2, 3 alebo 4 roky (sú tam určité podmienky). Ja by som si mohla vybrať maximálne 3 ročnú variantu, nanho však aj 2 ročnú, čo znamená mesačne viac peniažkov a rýchlejšie... a napriek tomu aká je situácia, stále počíta s tým, že si vezmem(e) tú 2ročnú, nanho... no to za týchto okolností urobiť nechcem, lebo nakoniec ešte ostanem uplne bez penazí.
A ešte otázka, kedze on sa zdržiava v ČR a ja tu, musí sa potom dostaviť na súd alebo tam nemusí byť prítomný, ked nebude chcieť?

tajomna21
6. feb 2013

@tinka_21 tak mal by sa dostavit na pojednavanie, myslim, ze aj v jeho zaujme to je .... ak by sa nedostavil, asi by bolo pojednavanie odrocene na iny termin ... ale sustavne by sa tomu nemohol vyhybat zrejme ....
pozri, ak sa k nemu nechces vratit, moze ti byt jedno, ci pochopi alebo nie ... teraz si mamina a musis hajit zaujmy dietata, z niecoho zit musite a neistota, ci ti da, to je stres
urcite si daj rodicovsky posielat na tvoj ucet, nesuhlas s tym, ze na jeho nech uz si vyberiete akukolvek alternativu vyplacania prispevku, bez ohladu na to, ci s nim budes alebo nie
inak s navrhom na vyzivne mozes dat rovno navrh aj na upravu styku s dietatom ... to tiez odporucam, to si mozete dohodnut vopred napr, a do navrhu napisat ako si to predstavujete ...

tinka_21
autor
6. feb 2013

@tajomna21 Ešte je to v mne všetko strašne čerstvé, tak som taká rozklepaná pri každej myšlienke... Stále som si vravela, že keby mi dal jeden jediny dovod, urobil by niečo, hocičo, tak by som to ešte skúsila, pretože som taká... že chcem vždy skusit všetko čo je v mojich silách a ked to nejde, tak potom aspon mam čisté svedomie, že som preto urobila všetko. No on neurobil nič....vobec nič preto aby som sa vrátila.
A čo sa týka styku s malou... mal sprosté reči typu, že 50 % malej je jeho, a že si ju budeme striedať... ale keď bol tu na Slovensku, bol schopný povedať, že prežije keď malú neuvidí, a ukázal sa raz za tri dni na návšteve. Začínam mať dojem, že to všetko len preto lebo sa to asi má, kedze má dieťa... ale skutočný otcovský cit sa asi nedostavil. Najbližšie príde pozrieť malú vraj na velku noc...
Takže ten styk asi zatial nebudem riešiť, kedze zatial nemá žiadnu reálnu snahu...

tajomna21
6. feb 2013

@tinka_21 tak nikdy to nie je jednoduche riesit dilemu odist alebo zostat ...
tak ja z vlastnej skusenosti som ti radila riesit aj styk ... lebo takto ked bude mat urcene kedy ma prist, tak si vie dopredu zariadit, aby to slo ... na druhej strane ty presne budes vediet, kedy ma prist a vies sa na to pripravit ... a v neposlednom rade akusi pravidelnost v tom bude aj pre malu, i ked teda tvoje je ozaj este malicka ....
vsak uvidis, ako sa to bude vyvijat, da sa to aj samostatne hocikedy inokedy ... ale moja rada, zapisuj si, ako casto ma zaujem malu vidiet, raz sa to moze zist 😉

tinka_21
autor
6. feb 2013

@tajomna21 Mne povedal že radšej si vezme dovolenku na týžden, že to mu dá viac, ako by ju mal vidieť 7 sobot po sebe. Hej, uvidíme. Kým je takáto maličká, tak ju príde tak maximálne do postieľky pozrieť... a hlavne ak by mal chodiť z ČR, tak tiež to asi tak často nebude... ked dokonca aj tu ked bol, tak sa urážal a radšej vlastné dieťa nevidel akoby mal ustúpiť zo svojej chlapskej hrdosti....

tajomna21
6. feb 2013

@tinka_21 tak chlapi su jesitni, a ich ego koniec sveta 😀
ano, malicka je este malicka, navyse ju kojis, tak zrejme teraz by mu ju aj tak nedali na noc ...
my to mame napr. tak, ze ju ma 1x tyzdenne (konkretny den po skole, vecer ju dovezie domov) a potom kazdy druhy vikend od piatka do nedele vecera ... polovicu letnych prazdnin, kazde druhe vianoce ....

vzdy je to o dohode, o robeni si naschval a tak ... uvidis casom, mozno to ani riesit nebudes musiet ...

vefi89
7. feb 2013

@tinka_21 čítala som len prvé tri príspevky. ja osobne si myslím, že pýtať peniaze na postieľku, kočiar, atď je hlúpe (samozrejme môj názor a nie urážka!) pretože štát dáva kočíkovské, a to je určené na to. ale samozrejme, náklady spojené s tehotenstvom- pr. ak si brala lieky, alebo niečo, by som si preplatiť dala. čo sa týka nájomného,voda, elektrika, kúrenie a pod.- delím dvomi, lebo tak ako tam bývaš ty, tak tam býva aj malá. a takisto sa kúpe, takisto sa pre ňu kúri atď. a výživné si pýtaj úmerne k jeho platu 😀

tinka_21
autor
7. feb 2013

@tajomna21 naozaj dúfam, že to nebude potrebné až takto ... moji rodičia sa tiež rozviedli, keď som bola malá, no našťastie sa dokázali dohodnúť a nikdy to nebolo o tom, že som bola s ockom od-do, vtedy a vtedy. Vždy to bolo na ich vzájomnej dohode. Preto som ich rozvodom ani nikdy netrpela, a mala som šťastné detstvo. A to isté si želám pre svoje dieťatko... aby bola šťastná

tinka_21
autor
7. feb 2013

@vefi89 ahoj... ako nad tým premýšľam, tak to čo bolo do pôrodu riešiť asi nebudem... nájom platil totiž za nás oboch a ja som zas obstarala veci pre malú. Tak sme vtedy boli dohodnutí. Zlom nastal keď sa malá narodila. Teraz bývam u maminy, a doteraz platila všetko ona, ale už to nemôžem nechávať na ňu... A keďže tu sme aj s malou tri, tak by som to mala počítať akože 2/3 sú na nás, a z toho polovicu? A čo znamená úmerne k platu?... zo zákona je to 10%, nie?

vefi89
7. feb 2013

@tinka_21 zákon nemá žiaden vzorec na výpočet, má stanovené len minimum. ale príklad, ak by zarábal 500€ mesačne, a za predpokladu, že nemá iné vyživovacie povinnosti, tak by som si pýtala povedzme 80 €. na súd by som predložila viac, povedzme tých 100€, lebo súd to zvykne kúšťok znížiť. a áno, tak by sa to malo rátať, že 2/3 by si mala platiť ty

tinka_21
autor
7. feb 2013

@vefi89 Ďakujem!

tinka_21
autor
15. mar 2013

Mamičky, ahojte! Blíži sa moje stretnutie s priateľom (či bývalým priateľom, otcom mojej dcérky... sama neviem ako ho mám pomenovať 😒 ). Som z toho trochu na nervy, aj kvôli tomu, že očividne mu nedochádza, že my dve s malou naozaj nejaké peniaze potrebujeme. A že moja materská nie sú len peniaze pre malú, ale aj živobytie pre mňa, a že nežijeme zo vzduchu. Nerada by som to hnala do nejakých extrémov, bojím sa totiž, že by mohol začať robiť naschvály. Čakala som od neho skôr, že mi radšej pošle viac aby nám (alebo aspoň malej nič nechýbalo), a on miesto toho žiada o zhovievavosť mňa. On pracuje na plný uväzok... ja mám materskú 8000 kč (pred materskou som totiž pracovala len na polovičný úväzok, ešte som dokončovala vysokú školu...) Chcela som od neho len peniaze pre malú, nie pre seba, hoci má vyživovaciu povinnosť aj voči mne... Poraďte prosím, ako mu to mám vysvetliť rozumnou cestou, aby neboli z toho rozbroje?