Ako napísať odôvodnenie zmeny priezviska dieťaťa?

koran
28. dec 2012

Ahojte.
Chcem dať zmeniť dcérke priezvisko hned teraz po sviatkoch, už som si pozisťovala v podstate čo k tomu potrebujem - súhlas otca s overeným podpisom (mám vzor ale keby ste mi poskytli ak nejaký máte bola by som rada) a teda aj žiadosť o zmenu priezviska dieťaťa (to som si našla na nete tiež) ale neviem ako to mám správne odôvodniť, aby mi to uznali. Nájde sa tu niekto ochotný a pomôže mi? S priatelom sa spolu nebudeme brať v budúcnosti (to prosím neriešme prečo a podobne), pred pôrodom sme na matrike zapísali jeho do rodného listu ako otca a dala som malej jeho priezvisko. Teraz mi to ale prekáža už v pôrodnici mi to vadilo, ale to teraz nechajme tak. Priatel súhlasil, a ja jej ho chcem teda zmeniť, ale vôbec neviem čo napísať do odôvodnenia, lebo asi nie všetky dôvody uznajú, ak tam napíšem že mi to prekáža a že jednoducho chcem mať s dcérkou rovnaké priezvisko, to skrátka uznať nemusia asi...
Ďakujem za pomoc.

lenka2741
19. aug 2015

dobry den prosim vas neviete mi poradit ako napisat papier na zmenu priezviska ked otec maleho je hladany policiou k zatknutiu a chcem malemu zmenit priezvisko na moje...viem ze to musi ist cez sud ale ani na sud neviem ako to mam napisat.... bojim sa z detmi ist aj mimo slovenska na dovolenku pretoze maly ma jeho priezvisko... a znama ked bola vo svajciarsku na dovolenke tak mala problemy ked isli odtial zato ze maly mal tiez po otcovi priezvisko pritom maly mal aj pas aj vsetko aj rodny list mala pri sebe...

veron809
14. sep 2015

@sedmikraska82 Ahoj a o otec súhlasil so zmenou? Lebo ten asi nebude súhlasiť. A chcem sa vyhnúť týmto veciacm čo vy. Otázky zbytočné a pod.Predsa žije v domácnosti somnou,ja ho budem sprevádzať do školky,školy a lekárovi. Ten je hrdý,že má jeho priezvisko. Zriekol sa stretávok v stredy a chodí len v soboty nepárnym.Platí alimenty.Ďakujem

maloryy
12. okt 2015

Ahojte.mam problem.iba chcem,ci niekto nema podobny,a ak ano,ako ste to poriesili.v skratke.bola som v uk.3 roky som zila s anglicanom,otehotnela som,planovalu sme,lenze on ma podvadzal a nechal ked som otehotnela.prisla som na sk,tehotenstvo,porod vsetko tu.po narodeni prisiel,priezvisko som dale jeho s tym,ze bude platit na syna.neboli sme zosobaseni.platil zopar mediacov,potim nic az doteraz.odmlcal sa.podala som na sud na zverenie dietata do mojej starostlivosti aj na vysku vyzivneho,aby som to mala sudne uz dva roky ho sudy nemozu najst,alebo sa zamlcuje.a maximalne co mozem vysudit je 27e,lebo ked neodpovie,bude mu prideleny opatrovnik,takze bude sud bez neho,a to je min.ktoru mu stat da.ma niekto podobny pripad?ako ste to poriesili?alebo poradte,co mozem este skusit.som zufala.dakujem

draik
12. okt 2015

Výživné nemusí byť minimálne, súd môže potvrdiť sumu, ktorú ste dostávali. Priznanie výživného je jedna vec, jej vymoženie druhá a dôležitejšia, najmä, ak otec dieťaťa má pobyt neznámy.

maloryy
12. okt 2015

@draik -poslala som zopar adries,kde ho najdu.uz dva roky neuspesne.zo zaciatku,asi pol roka pkatil 170e,Potom prestal.mame aj zmluvu,overenu obecnym uradom,ze podpisal ze bude platit.nic sa nezaujima nestara ani vianoce ci narodky sa nezmohol na jednu pohladnicu.ale hlavne ze sudy zaujima nazor cloveka,ktory sa vobec nezaujima o syna.bude mu prideleny opatrovnik,ak sa neozve,coz pochybujem a sudkyna mi povedala,ze tym ze tam nebude,nemoze sa vyjadrit k sume,takmy bude dana ta minimalna.tak to som vyhrala.ale dakujem.

draik
13. okt 2015

@maloryy
Bude potrebné vhodne odôvodniť, prečo by mal platiť aspoň sumu, ktorú platil doteraz a ku ktorej sa zaviazal. Aj tak to zrejme skončí na náhradnom výživnom, keďže samotný rozsudok neznamená, že začne platiť (o to viac, ak sa o ňom ani nedozvie, či už zámerne zatajovaním sa alebo z dôvodu presťahovania).

maloryy
13. okt 2015

@draik -nahradne vyzivne je vo vyske akej?neviete nahodou?ci to zalezi na sude?jeho sestra v uk mi velmi pomaha.dala mi poslednu,najaktualnejsiu adresu.len mam pocit,ze oni mu list neposlu tam,ale na anglicke urady a oni ho budu hladat.coz je zbytocne zdlhave zasa.nemali by byt sudy skor naklonene matke starajycej sa,cest vynimkam,aj otcom,kt.sa staraju o maloleteho?lebo to skor vyzera naopak.uz som zufala.2roky uz zaspavam s tazkostou.a uz neviem kde a na koho sa obratit.dakujem za rady

draik
13. okt 2015

@maloryy
Cez fóra to nevyriešite. Obráťte sa na právnika, ak s úradníkmi nemáte dobré skúsenosti. Náhradné výživné je vo výške výživného určenej súdom, avšak je stanovená horná hranica náhradného výživného (v súčasnosti cca 106 eur).

maloryy
14. okt 2015

@draik -to viem,ze to nevyriesim.ale len som hladala,ci nema niekto nema podobny problem.na pravnikov ja nemam,ved nakoniec ja ziadam o vyzivne.ale dakujem za rady.pekny den

martinka150
1. jan 2016

Ahojte a ako sa pise suhlas otca ked nie su zobrany ale len ako pristelia a maju dieta? Vsade su vzory len pre manzelov

nell282
20. jan 2016

Ahojte.Takže potrebujem súhlas od ex. A čo v prípade keď neviem kde býva,5 rokov o ňom nič nevieme.
Na koho sa mám obrátiť?

evittam
20. jan 2016

@martinka150 Choďte obaja na matriku v mieste bydliska, s rodnými listami, občianskymi preukazmi - tam ti to dajú vypísať a podpísať.

zdenulka30
6. mar 2016

ahojte poradil by mi niekto ake mam napisat odôvodnenie na zmenu priezviska. teraz ma po otcovi a chceme aby mala po mne. súhlasíme obaja. dakujem

lubicadebnarova
9. máj 2017

@sedmikraska82 prosím vás riešim zmenu prizviska deťom mohla by som vás poprosiť o zaslanie vášho odôvodnenia? Dakujem

dzony126
23. máj 2017

@evittam cavko manželka chce teraz zmeniť priezvisko po exmanželovi na terajšie naše spolocne a chcem sa opýtať že či na matrike majú nejaký vzor a stačí keď budeme v mieste pobytu jej exmanžela či v mieste pobytu dieťaťa lebo on isto nebude cestovať ďakujem za odpoveď

evittam
23. máj 2017

@dzony126 Netusim.

sedmikraska82
12. nov 2017

@lubicadebnarova ahoj, ja som tu 3roky nebola, uz to mas vyriesene?

lubicadebnarova
13. nov 2017

este nie

kristina0307
3. jan 2018

@zdenulka30 Ahoj.citam tvoj prispevok a prave riesim to iste ako ty v minulosti.podarilo sa vam zmenit priezv.dietatka?prosim ta poradis mi ake dovody napisat?priatel suhlasi so zmenou synkovho priezviska na moje priezv.budem ti moc vdacna za kazdu radu.dakujem

zdenulka30
3. jan 2018

@kristina0307 ano podarilo sa to. Ono ked suhlasite obaja by to malo prejst. Ja som pisala nieco take aby malu pri doktoroch neoslovali inym priezviskom ako mam ja. Aby v skolke deti si nemysleli ze je adoptovana a take...

kristina0307
4. jan 2018

@zdenulka30 tak to je super ze sa podarilo,dufam ze aj nam to vyjde 🙂 budem stastna.je to takto zle.ja som tu ziadost opisovala co bolo tu na internete.ale hadam to este trocha pomenim.neviem ci to ma byt take osobnejsie alebo podla vzoru cojd na nte .dakujem za radu moc 😉

miakurka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
di11
6. máj 2021

@sedmikraska82 Ahoj, nasla som od teba prispevok na konikovi o zmene priezviska, prosim napises mi tie dovody ktore si podala na matrike o zmene priezviska dietata a ako si postupovala, nakolko otec malej nesuhlasi so zmenou als mala ma uz 8 rokov moje rodne priezvisko len teraz som sa vydala a mala chce mat rovnake ako ja a jej sestricka. Dakujem Diana