Dna test

tarada
26. jan 2015

Moze sa urcit otcovstvo dna testom aj od ineho ucastnika rodiny? Myslim tym, ak napr. teoreticky otec odmieta dna test, moze sud nariadit odber vzorky napr. od jeho brata, babky, dedka, mami.... ?

jajka71
26. jan 2015

teoreticky to mozne je, urcite percenta tam budu rovnake (cim viac pokrvne pribuzenstvo, tym lepsie!), ale na urcenie dna testov ohladom urcenia otcovstva potrebujes na potvrdenie otcovsta dna otca dietata, ked s tym nesuhlasi a ty to potrebujes na vyzivne, tak podaj zalobu o urcenie otcovstva a vyzivneho na malolete dieta (a matku dietata)

tarada
autor
26. jan 2015

@jajka71 no viem, ze to teoreticky mozne je, ze tam budu sediet nejake tie dna vzorky, ale skor ma zaujima, ze ci moze sud nariadit takyto test tym spominanym osobam.

jajka71
26. jan 2015

sud ked potrebuje jednoznacne urcit otcovstvo, tak nariadi, aby sa domnely otec dietata podrobil dna testom, no za akym ucelom by mali nariadovat dna testy pribuznym, jedine si to viem predstavit v tom pripade, ze by otec dietata bol nebohy, co asi nie je tvoj pripad, preco potrebujes do toho angazovat pribuznych?

tarada
autor
26. jan 2015

@jajka71 nie nie, ja do toho nepotrebujem zatahovat pribuznych 🙂 nie som ani matka dietata a ani otec, len ma zaujima tato informacia. Teda otec tvrdi, ze dieta nie je jeho, matka tvrdi asi po roku, ze je to jeho dieta. Otec nie je uvedeny na RL a dieta nema po otcovy ani priezvisko. Otec odmieta priznat otcovstvo a matka dietata sa to pokusa riesit tak, ze vzorky dna budu odobrate od jeho rod. prislusnikov, kedze on to ignoruje. Preto ma zaujima, ze ci to je sudne mozne a, ze ci to je akceptovatelne, alebo teda na urcenie otcovstva sudom je vysostne potrebne mat vzorky iba od rodicov.

jajka71
26. jan 2015

ja odporucam po skusenostiach z poradni, aby matka dietata, tvoja znama, predpokladam dala zalobu o urcenie otcovstva a nariadenie vyzivneho na malolete dieta a jeho matku,

sud bude skumat, ci domnely otec dietata je jediny muzom s ktorym mala matka dietata intimny vztah pre "cas rozhodny" na splodenie dietata, tiez bude skumat ci tam nie su ine moznosti a ked su tam nejake pochybnosti, alebo druha strana trva na tom, aby bol jednoznacny dokaz o otcovstve, ktory bude zrejme vyvracat, tak sud nariadi dna testy na urcenie otcovstva otcovi i dietatu, ktorym sa bude musiet podrobit, sud nezaujima ci chce albo nie,
ak bude chciet matka dietata dolozit dna testy pribuznych, tak sa bude riesit, ci k vzorkam prisla zakonnou cestou, ci pribuzni suhlasili s tym, aby boli podrobeni dannemu testu, ak nie, tak si matka dietata velmi pohorsi, moze mat z toho problemy,

co sa tyka zaloby o urcenie otcovstva, to je zadarmo, co sa tyka zaloby na urcenie otcovstva, to neviem, ale budu jej vediet povedat na sude ake su tam poplatky, ale vyzivne je bez poplatkov,

ja neodporucam do toho zasahovat pribuznych bez ich suhlasu, zbytocne si to pokasle v ociach sudu, moze mat z toho problemy aj zakonneho charakteru,
ak oslovi vo veci pribuznych, moze si to skomplikovat, lebo domnely otec jej to moze znacne stazit, preto by som odporucala nelenit a ziadost podat, ak matka chce mat otca dietata uvedeneho v RL dietata a mat od neho vyzivne,
len ked on ma voci dietatu taky vztah teraz, tak moze to byt zrejme uz len horsie v buducnosti, ale to je uz na matke ako sa zariadi, ale predpokladam, ze je to zasadne otazka financii, na ktore ma dieta i matka dietata, ktore sa on stara narok, cize ak, tak cim skor🙂

tarada
autor
26. jan 2015

@jajka71 moc krat dakujem 🙂 presne ako si podotkla, je to len otazka penazi, bohuzial.

jajka71
26. jan 2015

preto nech si to nekomplikuje, nech kontaktuje sud alebo centrum pravnej pomoci, pripadne z netu nech si stiahne predlohu a nech to napise, ale myslim, ze centrum pravnej pomoci je dobra sanca, tam jej pomozu to spisat a pripravia ju na to, co ju tam moze cakat, jednoduche ani lahke to mat nebude🙂 keby mala otazky, kludne sa pytat, kym som doma, odpisem🙂

tarada
autor
26. jan 2015

@tarada este som asi zabudol dodat, ze ten dna test pribuznych chce zevraj nariadit sud, a to sa mi zda moc divne. Kazdopadne este raz dakujem za odpovede.

rachel36a
26. jan 2015

Nie, takyto vysledok by sud nevzal do uvahy, na urcenie otcovstva je potrebne dna dietata a toho kto je oznaceny za otca

tarada
autor
26. jan 2015

@rachel36a dakujem za odpoved.

ivanka12311
27. jan 2015

Ahoj tento istý problém riešim aj ja, stým že otec dieťa zaprel..čakajú nás dna testy, tie sa robia až po nariadení súdom po uplynutí1roku dieťaťa..odobratim krvi-odobratim krvi otca..skladá sa tam preddavok okolo 500e..tie testy sa robia na 2x...keď súd vyhrá peniaze sa jej vrátia+dostane nariadené platiť výživné na maloleté dieťa a matku dieťaťa...neotravovala by som stým jeho rodinu, je to dosť diskutabilné, mohlo by to byť konfliktné a to nepotrebuje.Moja rada zájsť za právnikom povedať čo je vo veci, ON to bude mať nariadené súdom aby sa na tie testy dostavil z toho sa nevyvlečie..

anatalia77
27. jan 2015

@tarada ako uz bolo spomenute,testy dna pomocou pribuznych sa robia len v tom pripadeak je domnely otec nebohy. Mame pripad v rodine. Brali sa vzorky nasej netery a vzorky jeho dalsieho dietata. Na tom zaklade to bolo urcene.

lucia466
6. feb 2015

Nie nevezmu od rod.prislusnikov. a nas bio otec sa vyhybal testom DNA ale sud to zariadi tak ze ci chce ci nechce musi sa dostavit. Myslim ze sa to berie ako pohrdanie sudom. A mal aj navstevu policie.

lucia466
6. feb 2015

@ivanka12311 neberie sa krv ale ster z ust dietatu, potenc.otcovi a matke . Preddavok si urci znalec. Mne prislo uhradit preddavok myslim ze 240e otcovi tiez.ja som zaplatila on nie. Testy sa uskutocnili a cakame rozsudok a sud dal na vymahanie jeho cast preddavku. Tak si zavaril.

enapoll
14. mar 2022

@lucia466 prosím ta vieš si napísať ako prebiehali testy DNA