Podávali ste žiadosť o zvýšenie výživného na maloleté deti?

barbora1992
12. jan 2021

Ahojte! V roku 2018 sme sa s ex manželom rozviedli a súd mu určil vyživovaciu povinnosť na staršiu dcérku 90 eur a na mladšieho synčeka 80 eur. Podotýkam, že túto sumu navrhol právny zástupca exmanžela a keďže ex viac nepracuje ako pracuje, súhlasila som s výškou výživného. Samotná sudkyňa mi povedala, že je to málo a keď bude staršia dcéra chodiť do školy, mám si podať o zvýšenie. Vtedy som bola presvedčená, že ex nebude platiť ani túto malú sumu, tak som to nechala tak.
Momentálne by som ale potrebovala zvýšiť výživné. Ex je SZČO a peniaze má.
Podávali ste si niektorá o zvýšenie výživného? Našla som formulár na to. Použili ste ho niektorá, alebo ste písali návrh podľa seba? Ak neviem koľko ex zarába, mám sa pokúsiť to zistiť, alebo si to zistí súd? Čo okrem toho návrhu / formulára treba ešte doložiť?
Ďakujem veľmi pekne za všetky rady!

deti95060810
12. jan 2021

Písala som si sama. Niekedy som nemala ani právnika - išla som na vlastnú päsť. ja som dávala aj kópiu rod. listu dieťaťa. Neviem ako chceš zistiť koľko ex zarába - to si zistí súd z daňového priznania. Ešte pozri na katastri či niečo nenadobudol - radi to poniektorí zamlčia.
Na zvýšenie výživného máš vždy keď dieťa ide do MŠ, do prvého ročníka ZŠ, na druhý stupeň ZŠ, na strednú školu, na vysokú školu.... vtedy sa predpokladajú vyššie výdavky na dieťa.

barbora1992
autor
12. jan 2021

@deti95060810 Ďakujem veľmi pekne! Vieš mi napísať približne čo si uviedla do návrhu? Ja tiež idem na vlastnú päsť, bez právnika.

draik
12. jan 2021

@barbora1992
Na úspech návrhu je potrebné, aby došlo ku zmene pomerov, teda k zvýšeniu nákladov na dieťa, zmene majetkových pomerov rodičov atď.

erikaa09
12. jan 2021

Ahoj ja som zvysovala vyzivne ked siel syn do skoly.

barbora1992
autor
15. jan 2021

@draik Náklady na deti sa zvýšili, ex je po nejakom čase znova SZČO, predtým robil vo fabrike. Od jeho rodiny viem, že plat má oveľa vyšší ako v čase rozvodu.

draik
15. jan 2021

@barbora1992
SZČO nemá plat, nemožno bvrať do úvahy iba fakturovanú čiastku (dôležité je daňové priznanie)