Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

11paris77
28. aug 2014

dobry den,mozem si napisat na sud o predbezne urcenie vyzivneho na dieta 16.mesacne,ked otec dietata dal navrh na zapretie otcovstva,ale iba on je skutocne biologickym otcom nasho dietata.posiela sporadicky peniaze.mozem ziadat priamo samosudcu aj o strhavanie z jeho mzdy.lebo dnes som sa dozvedela,ze moj spis sa presuva z jedneho sudu na druhy,a sud.pojednavanie vo veci zapretia otcovstva bude v decembri alebo az 1/2015.lenze moja situacia je po ekonomickej stranke neunosna,som v beznadejnej situacie.kazdy o nom povie,ze je to psychopat a tyran.o dieta sa vobec nezaujima.dakujem

lubica2
30. aug 2014

ahoj, chcela by som sa poinformovať, som rozvedená a ex manžel zobral auto do zahraničia ktoré je písané na moje meno, bojím sa,že prípadné pokuty budem musieť hradiť ja, alebo pri pripadnej nehode tam budem musieť ísť osobne čo momentálne zo zdrav. dôvodov nemôžem, výsporiadať sa nechce ako to mám riešiť ?

zoly1
31. aug 2014

ahojte nevie mi niekto poradiť právnika okres Michalovce a taky co vela nestojí..ˇˇDakujem

alzbetka83
31. aug 2014

@odbornicka Dobrý večer,chcem sa opýtať ako a kde požiadať alimenty. A podľa čoho súd stanoví výšku? Ako to bude prebiehať,budem potrebovať právnika a budem ho musieť zaplatiť? Mám 7 mesačnú dcérku a s jej otcom sa rozchádzame,už predtým mi pri hádke vykrikoval,že mi bude platiť 100€ a,že to je viac ako keby som ho dala na súd,že si to zisťoval.On ma príjem 800-1000€,ja poberam len rodičovský príspevok. Prosím poraďte,ak viete,čo je lepšie pre nás? Ďakujem

lenkanovo
1. sep 2014

Ahoj, prosím poradiť, čo robiť v prípade, že nie sme ešte s manželom rozvedení, termín máme až koncom septembra, ja som musela nastúpiť predčasne do zamestnania, nakoľko mi už niekoľko mesiacov neprispieval finančne nič na domácnosť, máme 2-ročnú dcérku. Za 2-roky sa o ňu takmer vôbec nezaujímal, keď mu prišla žiadosť o rozvod, odvtedy si ju každý deň, ako sa vrátil z práce zobral k svojim rodičom a večer ju priniesol domov - čiže ja som mu nerobila žiadne problémy, aby bol s dcérou, kedykoľvek chcel. Minulý týždeň som musela odísť na 4 dni na pracovné školenie, manžel využil túto situáciu, zobral dieťa k svojim rodičom a trvá to už 8 dní, čo mi odopiera absolútne kontakt so svojou dcérou. Nepomohla mi ani polícia, nakoľko nie sme rozvedení, tak má na dieťa rovnaké právo každý z rodiča, len som sa nedopátrala kde je to právo matky????keď si chlap dieťa drží ako rukojemníka a odopiera kontakt matky s dieťaťom...... neviete niekto poradiť, či sa až do rozvodu, čo sú ešte takmer 3,5 týždňa dá nejako táto situácia vyriešiť, keď on nie je ochotný pristúpiť na žiadnu dohodu? Veď ako matka, ktorá dovtedy bola s dcérou takmer 2 roky 24 hodín denne si nedokážem predstaviť, že dcéru neuvidím ešte takmer mesiac......

zuzka198707
1. sep 2014

dobrý den,potrebovala by som poradit v dvoch veciach...rozvadzam sa a manžel nie je ochotný odíst z bytu ktorý si prenajimame od obce,cize ho nevlastnime,no najomna zmluva je pisana na nas oboch,ziada odomna aby som mu dala 2,500€ a odide,ma na taketo pravo??stale prettrvavat v byte??a ma to v plane aj po rozvode,,a to nepripada do uvahy...
a druha vec je ze mame auto na lízing no ten este neskoncil,a zmluva je pisana len namna on uz vlastne na auto nijak neprispieva vyse pol roka,,ale narokuje si aj nanho,aby som mu teda z auta vyplatila nejaky podiel,cize dokopy chce aj z bytu aj z auta odomna peniaze,no ja ziadne nemam,,aj keby som velmi silno chcela nejaku pozicku na to aby som ho vyplatila jednoducho ziadna sanca...bo z materskej mi nic nevychadza,,,,a teda este jedna otazka mozem si este podat navrh na sud o vystahovanie z bytu??existuje vobec nieco take??dakujem za vasu odpoved

laskamoja123
9. sep 2014

@draik ste právnicka?

nazorotca
9. sep 2014

@odbornicka vydedenie neopominuteľného dediča ( a k tomu 5-ročného syna) bude nezákonné, , záveť bude neplatná, notár na to samozrejme upozorní a neurobí záveť

draik
9. sep 2014

@laskamoja123
nie som ona, ale on 😉

laskamoja123
10. sep 2014

@draik a ste právnik?

draik
10. sep 2014

Áno, som.

pokladik1
10. sep 2014

Dobry den prosim vas chcela by som sa opytat kedy alebo aka je dlha doba na vytycenie noveho pojednavania ktore bolo odrocene na zaklade dovolenky sudkyne jedna sa o rozvod a zverenie deti dakujem. Inak malo to byt uz druhe kolo a s rozvodom sme suhlasili obaja dakujem

sad_woman
21. sep 2014

Ahojte, potrebovala by som poradit. Budem sa rozvadzat, manzel mi bol neverny. Spolocny majetok nemame, nakolko vsetko manzel nadobudol pred manzelstvom. Jedine byt,v ktorom byvame, mu bol pocas manzelstva darovany. Ma vsak na seba napisanu velku nehnutelnost - zarobkovu plus este nejake mensie nehnutelnosti, z ktorych ma peniaze. Moja 1. otazka znie: na co mam narok po rozvode? viem, ze na podiel z nehnutelnosti nie, nakolko to nadobudol este pred manzelstvom, ale co sa zisku (nadobudnuteho pocas manzelstva) z nehnutelností tyka, mam na nejaku cast z toho narok? Moja druha otazka: Z coho urcuje sud vyzivne na deti? Berie do uvahy aj fakt, ze manzel ma tieto nehnutelnosti? pretoze plat ma na papieri dost nizky a keby sa vyzivne malo ratat len z toho, tak dakujem pekne :( Velmi by mi pomohla akakolvek rada, informacia.. Dakujem

kadulka
21. sep 2014

@alzbetka83 ahoj, ja som sa rozvádzala asi pred rokom a ex mal 1000 evri plat, ja som poberala len rodičovské. prisúdili mi 220 €. to, že ja nemám príjem, vôbec súd nebral do úvahy... ja som rozpísala koľko ma asi malý stojí mesačne a sudkyňa to troška skresala a dala na polovičku... ti poradím, že rozpíš všetko a troška aj navýš aby ti mali z čoho ubrať.

alzbetka83
22. sep 2014

@kadulka ďakujem

pepa2375
25. sep 2014

Dobry den.Mam 8rocnu dceru na ktoru by mal jej otec platit vyzivne vo vyske 80euro.Nikdy ho vsak neplatil on,ale jeho babka,dcere nikdy nic nedal,na sude bola dohoda ze ma prispiet na skolske pomocky,co sa nikdy nestalo,pretoze ked som ho pytala peniaze stale sa vyhovaral ze nema.......Teraz je na ciastocnom invalidnom a poziadal si o znizenie vyzivneho,lebo vraj je taky chory ze nemoze robit,ma chronicku pankreatitidu samozrejme alkoholik,teraz neviem ci pije.Ja si vsak myslim ze keby bol az taky chory,tak by nemal len ciastocny,ale plny.Caka nas 10.10.sud a ja mam obavy ze mu znizia,kedze na Slovensku su tak postavene zakony aby vyhoveli tym ktory sa na vychove dietata nepodielaju nijako.ma niekto s tym skusenost??? On ma vraj prijem 124,60 a nedavno si bral v banke uver pocas PN,to uz vedel ze je chory a splatku ma 204euro.Pocula som ze aj pri takomto prijme este nie je iste ze mu vyzivne znizia,ze to nie je take jednoduche ako zvysit.

lilla0151
25. sep 2014

Dobry den, chcela by som sa spitat. Mam 4-rocnu dcerku a s jej otcom niesme spolu. Mame dohodu o vyzivnom a starostlivosti. Ale chcem aby mi urad prispieval na vyzivi v skolke a mi povedali ze musim mat sudne stanovene vyzivne. Ako mam postupovat? Dakujem

jolyy
4. okt 2014

Ahoj,moja neplnoleta dcera je studentka na strednej skole,vo february sa jej narodil syn a jeho otec bol v tom case tiez este student. Stretavaju sa, vyzivne aj vsetko ostatne je sudnou cestou urcene aj plati. Kedze ako studenti nemali zaco nakupit vybavicku, som 90 % vybavicky kupovala a zohnala nieco aj lacnejsie. No peniaze mi zato nechce dat aj ked uz pracuje. Viem ze do 2 rokov od narodenia dietata si mozem poziadat sudnou cestou aby mi to zaplatil. A tu sa naskytla otazka : Aku sumu mu moze sud urcit?? Alebo len to co vydokladujem?? Mate niekto skusenost alebo viete poradit kolko asi tak sud urcuje na vybavicku???
Ďakujem

smutna74
5. okt 2014

Ahoj.Prosím ťa poraď mi.Idem na súd pre zverenie detí do mojej opatery. Mám zdokladovať výdavky ako nájom,elektrika,oblečenie pre deti...Ako to mám urobiť keď mám na nájme nedoplatok,deťom ani už neviem kedy som šaty a topánky kúpila?Aby som to vysvetlila, bolo to preto že posledné 2 roky som mala príjem len ja.Manžel"zatiaľ nie sme rozvedený"nepracoval.

katarinam89
8. okt 2014

@odbornicka Pekny den prajem,mam otazocku uz vyse troch rokov chodim po sudoch ohladne vyzivneho. Moj maly je narodeny 7.7.2011 a az do 02.01.2014 som nedostavala od statu ani od ex ani deravy cent. Dlh na vyzivnom je cez 3000 e . Teraz sme mali pojednavanie kde podla obzaloby je napisane,ze ex si vyzivovaciu povinnost neplni od 10.05. 2013 v tento datum mi bol doruceny rozsudok v ktorom bola urcena vyska vyzivneho 80 eur.06.10.2014 mi ex poslal 500 eur. Z uradu prace poberam nahradne vyzivne vo vyske 80 eur. A to od 02.01.2014. V obzalobe bolo napisane povinny je dlzny za obdobie od 10.05.2013 do 10.01.2014 sumu 560 eur .Cize je to obdobie kedy som nepoberala nic od statu ten zacal platit az 02.01.2014 doteraz cize ex si navysil zase dlh tak tie peniaze co poslal tych 500 eur musim vratit ja uradu aj ked su to peniaze za obdobie kedy som nic od uradu nedostavala? A za druhe od maleho narodenia 7.7.2011 az do maj 2013 mi musi vymoct exekutor mam to tam podane,ale nic sa nedeje mozem podat zalobu na sude,ze ex si nesplnil povinnost podla rozsudku vyplatit dlznu sumu,alebo musim cakat na to ci exekutor daco vymoze dakujem dufam,ze sa v mojichotazkach nestratite budem cakat na odpoved prajemmkrasny den

rikamf
8. okt 2014

@katarinam89 ahoj ja mam podobny problem mi sme mali mat vcera sud ohladom zanedbania vyzivovacej povinnost ze si ju moj byvali manzel neplni, na policii som ho udala akonahle boli tri mesiace od pravoplatnosti rozsudku ze neplatil ani cent, len bohuzial je to tak ze od podania navrhu po pravoplatnost chybajue peniazky mozes vymoct jedine exekutorom , sud bude vymahat od vynesenia rozsudku, a s nahrdnym vyzivnym je to tak ze to statu musis vratit, aj mne povedali na urade ze ked som poberatelkou nahradneho vyzivneho ja tak aj sumu musim vratit ja

rikamf
8. okt 2014

@katarinam89 jaj este som zabudla neviem ci si o tom pocula ze je centrum medzinarodno pravnej ochrany deti a mladeze, ja tie peniazky co dlhuje vymaham cez ten centrum nakolko moj byvali sa nachadza v zahranici a slovensky exekutori s nim nevedia nic robit

katarinam89
8. okt 2014

Viem,ze je take centrum,len moj ex ani neviem ci vobec pracuje a asi by tam mne nepomohli,ci mozem tam ist aj ked sa on nachadza na Slovensku? Ach jaj cize 3000 eur papa moj ty Boh no pekne. Do 25.11.2014 musi vyplatit este 960 eur plus tych 500 co poslal je suma vacsia ako mi vyplatil urad ten prebytok mi zostane ci aj ten mi vezme urad nevies dakujem
@rikamf

rikamf
8. okt 2014

@katarinam89 uradu vratis iba tolko kolko ti poslal, ci by ti pomohli aj ked je na slovensku to neviem skus zavolat pomoc od nich je bezplatna

katarinam89
8. okt 2014

Dakijem pekne

raylen
11. okt 2014

Ahoj prosim o radu, moja pravnicka mi vypovedala zmluvu lebo nastal medzi nami problem, a o par dni mam sud, potrebujem ho oddialiť, prosim ako mam postupovat? dakujem velmi pekne

draik
11. okt 2014

@raylen
Odročenie je možné zo závažných dôvodov.

raylen
11. okt 2014

@draik ako napriklad? sud mam 20,.oktobra ide o su o vyživne.

david1991
11. okt 2014

@draik Zdravim. Staram sa o syna sam uz rok, ex mi neplati ziadne alimenty . Na sud som este ani nepoziadal , lebo ma ubezpecila ze nebude nikdy platit. Preto sa chcem opytat ak si poziadam o vyzivne na sud , dostanem vyzivne od vtedy ,kedy som dostal do opateri svojho syna? Alebo od datumu poziadania na sud alimentov , v pripade umoznuje zakon zaviazat matku o vyplatenie alimentov spetne? Diky moc za odpoved

bublinkaj
12. okt 2014

Dobrý deň. Poprosím Vás o Váš názor, resp. radu: koncom JÚLA som podala návrh na zvýšenie výživného na 16 ročnú dcéru a až teraz mi prišiel papier, že pojednávanie bude 1.DECEMBRA ! Ak mi súd odklepne zvýšenie výživného, automaticky mi ex musí doplatiť spätne odo dňa podania, alebo to mám žiadať, alebo je to až odo dňa platnosti rozsudku? Vďaka