Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

martina1205
20. dec 2014

dobry večer mala by som aj ja otazočku i ked neviem či v tejto oblasti mi budete vediet pomoct : zdedili sme dom po rodičov mama ešte žije otec nie.Je postaveny tak že mame spoločny dvor a je rozdeleny len v plane na časti ktore vlastnime aj my aj druha strana .Rodičia nadobudli do vlastnictva okolo roku 1982,lenže naša suseda si čast prepisala v roku 1990 na seba a už su aj nove plany kde je vlastnikom ona a chce aby sme jej čast dali i ked tam mame postavene chlievy .Nasa mama ma ešteaj stare plany aj papiere kde bola vlastnikom ona .je to normalne že sa da prepisat niečo čo nieje jej a ako mame postupovat dakujem krasne

ivivaiveta
20. dec 2014

@martina1205 nechapem celkom dobre,"druha strana" je kto? ako to myslis..povodne boli vlastníkmi domu aj pozemku tvoji rodicia, ale od 90teho roku je podielovou spoluvlastnickou pozemku vasa suseda bezdovodne?..

martina1205
21. dec 2014

dobry den tak druha strana som myslela susedu. Ano ma mieste kde mame chlievy tak tento pozemok si prepisala na seba neviem ako sa to vtedy dalo ale ked som videla stare plany tak je jasne napisane na našu matku ,ale v 90 rokov si to neako prepisala suseda na seba a ked sme volali zameriavača na pozemok tak už to bral ako je v novych planov na susedu. Papiere som videla ake ma matka niekedy sa to prepisavalo na urade v danej dedine s podpismi byvalich vlastnikov dufam že som to neako vysvetlila.Teraz sme si chceli ten spoločny dvor rozdelit ale ona na zaklade podvodu ma viac a nechce pristat na dohode tak neviem asi sa to už nebude dat kedže tam prešli neake roky dakujem krasne

martina1205
21. dec 2014

a ešte som chcela dodat že byvali starosta bol susedin znamy

ivivaiveta
21. dec 2014

@martina1205 suseda musi dokladovat, na zaklade coho sa stala vlastnickou casti vasho pozemku...kupna zmluva, darovacia...aj vklad do katastra sa robi len na zaklade nejakého pravneho ukonu, nie len, ze prides a povies, ze ja som novou majitelkou a oni ti to zapisu...

martina1205
21. dec 2014

tak neviem ako to dokazala ked na dany pozemok je vlastnik od roku 1980 nasa mama a od roku 1990 suseda a nikdy nič nepodpisali ani nepredali nerozumiem tomu mama hovori o podvode a pomoci starostu . Nepomohli by nam už na matrike ked su nove plany a keby sme ukazali mi stare plany s kupnou zmluvou od roku 1980 ? či už len sudne ,to by sme nechceli. Dakujem za radu a pekne sviatky prajem

ivivaiveta
21. dec 2014

@martina1205 neriesila by som..susede nedovolit vstupit na vas pozemok...ked sa chce domahat prava, nech to da na sud a tam nech preukazuje, kde ma papiere od toho, ako sa vlastnickou stala...pekne sviatky aj tebe..

zuzanap14
21. dec 2014

Dobrý večer potrebovala by som poradiť .... už rok mám s ex manželom striedavú starostlivosť zo začiatku to bolo v pohode teraz je to horšie... chcela by som striedavú zrušiť hlavne kôli tomu že ex si deti kupuje pravidelne keď k nemu deti idú hned medzi dvermi že ich čaká prekvapenie, stále darčeky sladkosti a pod.
A samozrejme u neho majú všetko dovolené syn je prvák potrebuje aby sa mu venovali pri učení,oni si sním rýchlo načarbú úlohy a dovidenia zas len hry a zábava dostal už dokonca aj prvú 3 a malý bol nešťastný .
Na výchove môjho ex sa mi nepáči že deťom dovolí pozerať filmy na ktoré sa deti ako oni pozerať nemali deti majú 6 a 4 rokov . Je toho ovela viac čo sa mi na výchove nepáči a hlavne ex manželova priateľka príliš sa do všetkého stará pred deťmi ma ohovára a pod. chcem dať zrušiť striedavú len ... ex má peniaze ja nie takže on si môže zaplatiť právnika ja si ho dovoliť nemôžem a preto sa bojím že súd prehrám a ešte so mňa bude chudera. absolvovali sme už aj mediačné stretnutia dohoda nová na papieri je ale... stále si robia čo chcú . Raz bol syn obj. k lekárke a v tej dobe bol u otca tak sme sa dohodli že vonku sa počáme a k doktorke pôjdeme spolu , mňa nechali vonku čakať a oni šli zadným vchodom aby som ich nevidela a nebol so synom ani jeho otec ale ex svokra . Na sociálke ma vždy úradnička odbije že nemá čas keď sa chcem poradiť . radte čo robiť ako napísať návrh aby som vyhrala aj ked nemám na právnika a som na všetko sama mám len oporu môjho partnera .

stelllinka111
24. dec 2014

Ahoj, chcem poprosit o radu. Mam 20rocneho syna a studuje na Vs. Môj manzel ide podat ziadost o rozvod a chcel by striedavu starostlivost o syna. Neviem sa dopatrat ci je to mozne, ked je plnolety ale zatial studuje. Dakujem

ivivaiveta
24. dec 2014

@stelllinka111 Absolutne nie....aka striedavka u dospelého dietata? ...ho vysmeju na sude...neboj nic, to sa neda 🙂

ivivaiveta
24. dec 2014

@zuzanap14 Ahoj,zalezi od sudcu,ale obavam sa, ze si neporadis...teda na 99% ti mozem povedat, ze to sud nezmeni...

mata299
5. jan 2015

ahoj, potrebovala by som sa poradiť...S manželom sme mali BSM zrušené v apríli 2005 (kvôli jeho dlhom a fanančným problémom, ktorými nás trápil), no ešte predtým, teda v roku 2004 sme brali v ČSOB pôžičku, na ktorej figuruje on ako dlžník a ja ako spoludlužník, od apríla 2005 sme sa dohodli, že ja budem splácať hypotéku, ktorú som riadne splácala a on tento úver. Bohužiaľ som to nekontrolovala a v roku 2010 bola na neho podaná kvôli tomuto dlhu exekúcia a následne bola uvalená táto exekúcia na dom, ktorý zdedil aj so svojimi súrodencami. A ja teraz potrebujem vedieť, či v prípade, že na tej ČSOB figurujem ako spoludlužník, či si vôbec môžem zobrať na seba ešte v nejakej banke pôžičku, prípadne, či nemôžu vziať aj mne môj príjem. Pracujem v Rakúsku cez agentúru ako opatrovateľka, mám riadnu zmluvu. Budem vďačná za radu

evulienka11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danea77
21. jan 2015

Dobrý deň. Prosím o radu. Som rozhodnutá podať žiadosť o rozvod. Moja situácii: 11 r. manželstvo, dve deti 11 a 1 r., som na rodičovskej dovolenke, okrem 4 r. na RD som bola počas manželstva stále zamestnaná. Dôvod rozvodu: alkoholizmus, fyzická a slovná agresivita manžela, gamblerstvo... poprosila by som Vás o radu ako mám postupovať. Počula som, že mám s deťmi najskôr naštíviť sociálneho pracovníka, ktorý ich bude zastupovať na súde. Čo by ste mi radili v prípade bývania. Chcela by som od manžela odísť, ale nemám kam. Bývame v rod.dome, ktorý vlastní manžel. Pozemok dostal darom a dom je nadobudnutý kúpnou zmluvou (uvedené na liste vlastníctva). Na jeho výstavbe sa vo veľkej miere finančne podielal aj svokor. Predtým sme bývali v manželovom byte (nadobudnutý ešte pred manželstvom). Peniaze z predaja boli použité na dom. Neviem, či mám vôbec na niečo z domu nárok. Manžel dostáva čiastočný invalidný dôchodok cca 350 a je zamestnaný u jeho otca. Oficiálne dostáva minimálnu mzdu. Celkovo je jeho príjem okolo 1500. Môj 200. A ešte ako je to po rozvode s peniazmi na stavebnom sporení detí? Neviem na koho sa obrátiť o pomoc. Svokor tu v okolí pozná asi všetkých právnikov. Prosím o skorú odpoveď. Ďakujem .

shiba
24. jan 2015

Pekny den preji,..som ženatý ctvrty rok,celim rozvodu a zapretie otcovstva.Chcem sa spytat ci nas rozvedu hned na prvem pojednavani.Rozvodem nesouhlasim,bohuzel byl mi zrusen trvaly pobyt a bol som nucen sa odstěhovat.Byvame odděleně treti mesiac,komunikujeme pres mobil a formou sms a da se povedat,ze vpohode nic neresime.Mame dvojrocneho chlapceka ktoreho lubim a vydavam ho raz za tyzden,manzelka mi v tom brání.Vo styku s maloletym synom.Celim zapretie otcovstva zo strany manzelky(nevera)Ci je důležité prispivat na maleho výživné ,ked to nieje sudom určené .Ako sa mam zachovat?popravde posielam 40e plus plienky a veci,darceky(hracky).Uz je tomu rok a stale sa nic nedeje.Akou zadost si mozem sam podat na stretavanie sa zo synom pred rozhodnutim sudu o rozvod.Dakujem som cech,preji vsem do Noveho roka jen to naj...

shiba
24. jan 2015

Pekny den preji,..som ženatý ctvrty rok,celim rozvodu a zapretie otcovstva.Chcem sa spytat ci nas rozvedu hned na prvem pojednavani.Rozvodem nesouhlasim,bohuzel byl mi zrusen trvaly pobyt a bol som nucen sa odstěhovat.Byvame odděleně treti mesiac,komunikujeme pres mobil a formou sms a da se povedat,ze vpohode nic neresime.Mame dvojrocneho chlapceka ktoreho lubim a vydavam ho raz za tyzden,manzelka mi v tom brání.Vo styku s maloletym synom.Celim zapretie otcovstva zo strany manzelky(nevera)Ci je důležité prispivat na maleho výživné ,ked to nieje sudom určené .Ako sa mam zachovat?popravde posielam 40e plus plienky a veci,darceky(hracky).Uz je tomu rok a stale sa nic nedeje.Akou zadost si mozem sam podat na stretavanie sa zo synom pred rozhodnutim sudu o rozvod.Dakujem som cech,preji vsem do Noveho roka jen to naj...

laskamoja123
16. mar 2015

potrebujem poradit manzel ma prijem aj diety , prijem 330 e v cistom a ostatne diety cca spolu 1000 e. Kolko mozem ziadat na malu?

akosi
22. mar 2015

Dobrý večer, prosila by som o radu, chcem požiadať o rozvod, s tým problém nebude si myslím, len manžel chce požiadať o striedavú starostlivosť. Problém je v tom, že malá je naviazaná dosť na mňa, som s ňou 24h denne(nedávno som len prestala kojiť) bývali sme často s ňou u mojich rodičov, takže nie je na neho veľmi naviazaná.Nechcem jej ho odopierať, ale môžu ju tak odrazu odtrhnúť odo mňa, alebo ako sa postupuje? Momentálne som 2 mes. u rodičov, zobrala som mu ju na jeden deň a chcel,aby bola s ním aj v noci, ale večer ju musel doniesť,lebo plakala....nedá sa to potom neskôr keď bude staršia, bojím sa toho strašne, navyše teraz nebývame v jednom meste, to by chodila do dvoch škôlok, alebo..... si to neviem predstaviť.

lentil22
21. apr 2015

@odbornicka dobry den. Som matkou 4 nesacneho dievcatka. Zijem s partnerom, manzelia nie sme, ale v buducnosti planujeme svadbu. Partner ma vo vlastnictve cast rodicovskeho pozemku (kupno-predajnou zmluvou) na ktorom si ideme postavit domcek. Jeho rodicia vsak odo mna chcu aby som im podpisala cestne prehlasenie, ze si nebudem nildy narokovat pozemok. Na stavbu domu budeme investovat spolocne s partnerom a vraj sa nemam bat, na dom mat narok budem v pripade, ze by sa nam narusili vztahy. Neviem ci sa mam smiat alebo plakat ale kazdopadne sa citim minimalne dotknuta a neviem co si mam o tom mysliet. poradte mi prosim ci mam podpisat to cestne prehlasenie alebo ako mam riesit tuto situaciu. Vopred velmi pekne dakujem za vsetky rady

janinah
21. apr 2015

@lentil22 a on ako vlastník pozemku na to hovorí čo?....nepodpísala by som

lentil22
21. apr 2015

@janinah on sa mi to aj bal povedat, ale ze toto od neho rodicia chcu. Pristup k jeho pozemku je cez ich pozemok ... v buducnosti sa da spravit aj samostatny prijazd ale teraz nie je. Myslim, ze s tym suhlasi, ale sam nevie preco. sakra nevieeem co robit. Trapim sa tym tri dni. nemam odvahu sa o tom s nikym rozpravat, lebo mi to pride totalna absurdita a asi by som vybuchla.

janinah
21. apr 2015

@lentil22 najprv by som sa vydala,potom spravila samostatný príjazd a potom začala stavať dom,dovtredy by som do stavby nevrazila ani cent a ani minútu času a ani štipku energie...stačí,ak ti nedovolia prejsť cez ich pozemok ako "pomstu" za nepodpísanie a si v keli....a nemlč,poraď sa so svojou rodinou a aj s právnikom,neviem,či tu nejaký sa ti nejaký ozve,ešte som nevidela právnika,ktorý by radil zadarmo 😉

keziah
22. apr 2015

@lentil22 len nahlas rozmyslam. to, co patri tvojmu priatelovi teraz, to by si manzelstvom aj tak nenadobudla, cize pozemok je proste jeho, zmier sa s tym. aj keby pocas manzelstva darovali tvojmu manzelovi jeho rodicia nejaku nehnutelnost, tak by to patrilo iba jemu.
nez by som vsak cokolvek podpisala alebo zacala stavat, najprv by som zriadila vecne bremeno a to pravo prechodu cez rodicovsky pozemok. aby vam v buducnosti nemohli robit problemy s pristupom k domceku.
druha vec, ale to teraz dost tapem (radsej pogoogli), nie som si ista, ci by nebolo dobre uzavriet s tvojim buducim manzelom dalsie vecne bremeno na jeho pozemok a to pravo stavby. lebo majitelom pozemku je on, ale majitelom domceku by ste boli obaja. tu ozaj netusim, ci by zriadenie prava stavby bolo potrebne alebo nie, nechce sa mi to hladat

lentil22
22. apr 2015

@keziah ďakujem za rady a názor. Som si vedomá, že pozemok bude len partnerov. To mi príde normálne veď je to od jeho rodičov... príde mi ale choré, že odo mňa požadujú aj čestné prehlásenie. Beriem to dosť osobne. Prešla ma aj chuť na stavbu. Som z nich znechutená a nečakala som takýto postoj voči mne
.

jajami
24. apr 2015

Ahojte, pripajam sa aj do tejto temy. Kolko si napisat na rozvodovy papier vyzivne pre 8-rocne dieta. Manzel zaraba v priemere 1500 EUR v priemere za rok aj s odmenami, ja mam asi o polovicu menej Manzel ma podvadzal 3 roky, trpím velmi velkymi depresiami a uz som sa to pomaly rozhodla ukoncit. Este som na tom trosku psychicky zle ale musim spravit hrubu ciaru a dufam, ze to aj dokazem. Teraz nikoho nema,len ten stav samoty a len s dietatom ma dohana k rozhodnutiu. Radsej som trpela, znasala vela ponizovania a stale ma ponizuje, nezvladam situacie, psychicky sa pomaly nicim. Velmi sa bojím rozvodu a ostatných veci s tym spojených ale chcem aspon poradit,kolko si vypytat vyzivne a ostatné rady... dakujem

miskaaa555
24. apr 2015

Ahojte potrebovala by som poradit.kamaratka sa chce rozviest ale nevie ci nieco dostane.maju dve deti a dom prepisal jej svokor len na manzela a ked ho prerabali tak aj ona tam dala 7000eur co zdedila keby sa rozvedie ma na nieco narok?alebo nedostane nic?ďakujem

keziah
24. apr 2015

@miskaaa555 pri vyrovnaní BSM okrem ineho plati: Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.

7000 zdedenych eur bolo vo vylucnom vlastnictve tvojej kamaratky a prispela nimi k zvyseniu hodnoty majetku vo vyhradnom vlastnictve svojho manzela. Manzel jej musi tento vklad vratit, inak by sa na jej ukor bezdovodne obohatil. Urcite nech tuto ciastku pozaduje spat.
Inak matne si spominam, ze v pripade vyporiadanie bsm sudnou cestou sa hradili znacne sudne poplatky, vzhladom na to, ze poplatok sa pocital z hotnoty sporu, ak je to mozne, skusila by som sa s manzelom dohodnut a o majetok sa nesudit. K rozdeleniu BSM dochadza automaticky zo zakona 3 roky od pravoplatnosti rozsudku o rozvode, pozri napr. tu alebo vygoogli vyporiadanie bsm zo zakona>
http://www.pravny-poradca.sk/vyporiadanie-majet...

Tato moznost je samozrejme pre kamaratku vhodna asi len vtedy, ak sa dokaze s manzelom dohodnut na vrateni jej financneho vkladu do manzelovej nehnutelnosti.

palo1206
29. apr 2015

Dobrý večer,
potrebujem radu, bývalý podal žiadosť o striedavú starostlivosť,vyživné platí každý mesiac, len za synom vôbec nechodí, videl ho naposledy pred 10 mesiacmi, potom ho prišiel pozrieť na 2 hodiny a on mu hovoril ujo, lebo ho nepozná a syn ma 2 roky, jemu ide len o to aby sa pomstil mne, len ja to nedokazem. Chlapec je na mna velmi naviazaný, sme celé dni spolu, nikoho nechce, aj ked niekde ideme tak ma drzi za ruku. Nevie o nom totálne nič. Co mám robiť a ako postupovat? Prosím o pomoc

lillynecka
30. apr 2015

dobry den. potrebujem poradit neviem ci mam.nazvat byvaly partner ale.mame.spolu dieta pred rokom som od neho odisla koli tomu ze chodil za druhymi cele tehotenstvo som.mala peklo bijaval ma urazal.... ked.som od.neho odisla stala sa jedna udalost ukradol nam peniaze....ma podmienku, dala som na sud aby platil...zatial mi raz zaplatil a vyhobara.sa na vyplatu ze potom dostane....lenze stale ma uraza do pi....ku*iev, ze som chora len som mu dala.moznost nech s nami zije aby nemal na krku samich exekutorov.... a kedze ma tu podmienku tak ked by mi neplatil 3 mesiace tak ho hnrd zavru ci to musi prejst aj sud?dakujem

draik
30. apr 2015

@lillynecka
Občianskoprávny spor (dlžná čiastka) nemá nič spoločné trestný konaním v inom prípade, v ktorom dostal podmienku.