Výška výživného, ak je otec nezamestnaný

adus120
11. apr 2018

Ahojte, kedze riesim momentalne alimenty na polrocne dieta, nedalo mi nezalozit tuto temu... od advokatov mi bolo povedane, ze vyska vyzivneho by mala cinit cca 20-30% cistej mzdy... ten moj nezamestnany nie je, ale dnes nic neni iste, ani jeho robota, moze byt ze skor ci neskor pride na sud ze je nezamestnany aj s potvrdenim z UP. Ak je vsak chlap nezamestnany, vraj zo zivotneho minima sa plati tzv. minimalne vyzivne - momentalne 27,32 eur na 1dieta z toho minimlaneho vyzivneho t.j. 91,06 eur na jedno neplnolete/nezaopatrene dieta... ano, vsade sa docitame, ze sud berie do uvahy iba vydavky, ktore je nevyhnutne vynalozit byvanie, strava, mhd do prace na strane povinneho, osatenie hygina atd atd....
ALE!!!!
Co v pripade, ze ma chlap 10 deti, je na UP-tam pobera 63 eur, pripadne robi za 200 eur cisteho a z toho 100 da na najom a 100 na stravu povedzme.. ako by postupoval sud pri vypocitavani vyzivnych na 10deti od 10matiek? :D pretoze aj take urcite existuje, len tie osoby to zrejme nezvyknu riesit sudnou cestou :D zaujimalo by ma teda, ci sud berie do uvahy nevyhnutne vydavky stava byvanie a zo zvysnej sumy 0 eur vypocita tzv. min vyzivne :D alebo mu porataju 27,32x10=273,32 z platu 200 a necha ist cloveka 74eur mesacne do dlhu? :D sud to rovno moze poslat do bystrice na exekucie? Ci ako? :D

duun
11. apr 2018

tých 27,32€ platiť musí, či je bezdomovec či je akýkoľvek - berie sa to tak, že ak mal rozum na to, aby mal dieťa, tak je povinný sa o neho postarať (nemal si tých detí spraviť 10..).

Výšku výživného do dosť veľkej miery ovplyvňuje názor a skúsenosti sudcu. A tiež sa nehľadí na to, koľko reálne zarába, ale koľko by reálne zarábať mohol. Ak máš vyššie vzdelanie, dostatočnú prax atď. tak ti nik neuverí, že dlhodobo pracuješ niekde na pomocných upratovacích prácach za minimálku. Súd to zoberie tak, že máš deti = MUSÍŠ sa postarať, aby mali primeranú životnú úroveň. Samozrejme otázne je, či sa výživné dá vôbec vymôcť (čierna práca, falošné účtovanie SZČO..).. na rovinu, štát ti veľmi nepomôže a náhradné výživné dostaneš iba, ak si v podstate na hranici chudoby.

adus120
autor
11. apr 2018

Lenze v reali by kazdy mohol zarabat aj 5000 ( v zahranici) aj ten bezdomovec :D ak sa budem drzat toho “mohol by”

adus120
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adus120
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adus120
autor
11. apr 2018

lenze sudca nemoze nikdy povedat ze si nemal spravit tych 10, on si moze urobit este dalsie, je to jeho pravo 😃 kedze podla judikatury co som vcera citala citujem: ,, nie je ulohou ani sudu prvej instancie, ani odvolacieho sudu hodnotit z tohto hladiska spravanie sa matky, ani jej rozhodnutia mat dalsie deti.” 😃

waggi
11. apr 2018

@adus120 Ale prakticky je to jeho problém ak si tie deti spravil ale nemá peniaze na to aby na ne platil výživné, to oni nemusia riešiť, či má tých deti 10 alebo jedno

extempore
11. apr 2018

Môj názor - ja som sa rozhodla mať len toľko detí, koľko by som dokázala uživiť aj sama, teda bez akejkoľvek pomoci partnera, manžela. A teda nikdy v živote nepochopím ženy, ktoré sa idú s chlapom súdiť o každé euro. Hlavne, autorka, ideš žiadať o výživné na polročné dieťa? Má len pol roka a už nebude mať otca? To ako si, ženy, preboha, vyberáte tých partnerov? Ďalšia vec - na vašom mieste sa ani tak nebojím, že chlap príde o zamestnanie, lebo to býva chvíľková záležitosť.. Skôr by som sa "bála" o to, že bude mať novú rodinu, manželku a deti. Lebo tým pádom sa jeho príjem rozpočítava medzi viac ľudí a ak bude nová partnerka na materskej, tak ešte aj na ňu.

matkaleskova
11. apr 2018

Ťažko povedať, no je to na dnešnú dobu celkom dosť detí a pokiaľ on nemá bohvie aký príjem, tak s tým veru ťažko niečo narobíš

wanesaz
11. apr 2018

@extempore no mohla si toto napisat, ze ako si vybrala takeho chlapa????? Co ty vies co sa tam stalo? Preco ostali bez neho. Typucje slovenske sudenie. Ach rozum sa mi zastava nad takymito ludmi co takto sudia. Nie kazda zena natrafi vzdy na dobreho partnera.

extempore
11. apr 2018

@wanesaz to máš pravdu, ale tu sú takých žien stovky... to každá mala smolu? DO kelu, veď najprv porozmýšľam, kým s niekým idem do postele, nieto ešte mám s ním dieťa. A až potom sa zamyslieť nad tým, že z čoho idem žiť... fakt zodpovedný prístup k životu

wanesaz
11. apr 2018

Tak to ano, ti nehovorim, ze su aj taje zeny co absolutbe nerozmyslaju. To vsak nedava pravo niekoho hned sudit. Ja som tiez natrafila na debila, skus si precitat moj posledny clanok co aom napisala, mozno lepsie pochopis, preco zeny nachadzaju debilov.... Prosim neber to ako, ze sa chcem vytahovat alebo co, len mozno to cele lepsie pochopis, preco to tak casto je 🙂
https://www.modrykonik.sk/blog/wanesaz/article/vacsieho-debila-si-si-nevedela-najst-097fru/

surriana
11. apr 2018

Nebude ani prvý ani posledný ktorý prinesie na sudr aj xy papierov otom že je nezamestnaný,že je nízky príjem a podobne....Ak by aj nezamestnaný bol,je zdravý?je schopný pracovať?aké má vzdelanie?podla slov advokáta ty sa kludne môžeš oháňať tym ze napr.jeho zamestanie nieje adekvátne jeho vzdelaniu a pod. A jemu bude ponúknutá práca z upsvaru......

lenja123
11. apr 2018

@extempore ...mať len toľko detí, koľko by som dokázala uživiť aj sama... Tak isto ako prísť o manžela môžeš prísť o prácu, vážne ochorieť ty alebo partner, narodiť sa ti postihnuté dieťa a kopec iných vecí v živote. Niekedy jednoducho každý môže potrebovať pomoc. Trochu pokory a porozumenia. ❤

tulipan43
11. apr 2018

Súd neberie ohľad na otcove výdaj, výživné má pred ním vždy prednosť. Sudca sa zistí jeho výdavky a keď zistí že platí mobil, najom a iné tak mu uloží výživnè vyššie ako minimálne bez ohľadu na to či je zanestnaný a či nie.

extempore
11. apr 2018

@tulipan43 súd neberie ohľady na výdavky, ktoré nie je nutné vynaložiť.. ale nájom určite do úvahy berie.. čo má otec bývať na ulici? wtf?

tulipan43
13. apr 2018

@extempore Ale súd neberie ohľad na jeho výdavky. Pracujem na súde dosť dlho na to aby som to vedela a zažila na vlastnej koži. Konzultujem veľa vecí so sudcami a sama som riesila vyzivne pre moje dieťa takže ...

extempore
13. apr 2018

@tulipan43 minimálne inštitút životného minima súd musí zohľadniť...

tulipan43
14. apr 2018

@extempore To áno to súhlasím. Ja som myslela na prípady keď otcovia sa ukazuju ako chudáci a pritom sa vozia na drahých autach,platia vysoke paušaly. Chvalabohu už dnes súdy reagujú na tieto veci inak ako kedysi. Nikto ich predsa nechce ošklbať, ale dieťa má právo na taký štandard ako rodičia.

duun
15. apr 2018

http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a216-plod...
na margo toho, že "prečo by nemohol mať 10 detí, je to jeho právo.." Právo áno, ale má AJ povinnosti - ukážka z rozsudku, ak si výživné otecko neplní.. :

"I. Plo­de­nie de­tí nie je špor­tom, ale za­kla­dá je­den z naj­výz­nam­nej­ších /v spo­lo­čen­skej aj ľud­skej ro­vi­ne/ a pre­to zá­ko­nom chrá­ne­ných zod­po­ved­nos­tných vzťa­hov. Ro­dič splo­de­ním di­eťa­ťa pre­be­rá na se­ba zod­po­ved­nosť, kto­rá ho spre­vá­dza po ce­lý ži­vot, a pre­to je je­ho po­vin­nos­ťou, aby uro­bil všet­ko pre­to /maxima­li­zo­val svo­je úsi­lie/, aby do­ká­zal svo­je zá­väz­ky a po­vin­nos­ti vždy a za kaž­dých okol­nos­tí spl­niť.

II. Ob­ža­lo­va­né­ho nez­ba­vu­je zá­kon­nej po­vin­nos­ti pla­tiť vý­živ­né a s tým sú­vi­sia­cej tres­tnej zod­po­ved­nos­ti iba všeo­bec­né pou­ka­zo­va­nie na ne­priaz­ni­vú fi­nan­čnú si­tuáciu bez exis­ten­cie ob­jek­tív­nych sku­toč­nos­tí /naj­mä zdra­vot­ný stav neu­mož­ňu­jú­ci pra­co­vať/, kto­ré by mu za­bez­pe­če­niu dos­tat­ku fi­nan­čných pros­tried­kov brá­ni­li.

III. Obža­lo­va­né­ho tres­tnej zod­po­ved­nos­ti nez­ba­vu­je ani to, že mu vznik­la eš­te ďal­šia vy­ži­vo­va­cia po­vin­nosť ku di­eťa­ťu splo­de­né­mu v rám­ci iné­ho ro­din­né­ho vzťa­hu. Po­kiaľ ta­ká­to si­tuácia nas­ta­ne, je ob­ža­lo­va­ný po­vin­ný pris­pô­so­biť svoj ži­vot­ný štan­dard tým­to no­vov­znik­nu­tým okol­nos­tiam a ten­to pri­me­ra­ne zní­žiť /a to až na úro­veň pok­ry­tia iba svo­jich ob­jek­tív­nych zá­klad­ných ži­vot­ných po­trieb/, resp. po­kiaľ svoj štan­dard zni­žo­vať nech­ce, zvý­šiť svo­ju ak­ti­vi­tu sme­rom k zís­ka­niu ta­kej adek­vát­nej prá­ce, kto­rej fi­nan­čné ohod­no­te­nie na za­bez­pe­če­nie po­trieb všet­kých na ne­ho od­ká­za­ných osôb bu­de pos­ta­čo­vať."