Výživné pre vysokoškoláčku

lensimona
26. aug 2022

Ahojte. Prosím poraďte mi koľko by mi mal otec platiť výživne práve idem na vysokú školu čo bude finančne náročne a hlavne aj kvôli tomu že mama vážne ochorela a je na invalidnom dôchodku. Otec predtým platil 180 eur mesačne na mňa a 180 eur na staršiu sestru a ešte ma ďalšie dieťa ktorému tiež platí výživne keďže sa aj s tamtou rozišiel jemu platí 280 eur a má 15 rokov. Otcov príjem je 860 eur v čistom. S otcom sa nestretávam a nekomunikujem ale ked zistil že idem na vysokú tak mi napísal že nemám podávať na súd o výživne on mi bude ďalej mesačne posielať tých 180 eur ale mne sa to za už malo a hlavne v dnešnej dobe. čo si myslite mam poprosiť nech mi posila viac???

klarissa25
26. aug 2022

A jemu aj niečo ostane keď zaplati výživné?

ms_green
26. aug 2022

180eur ti vykryje intrák + jedlo na mesiac.
Nehovoriac o tom, že 180e výživné mne príde fakt dosť. Niektoré ženy nemajú ani polovicu z toho. Ak má tvoja mama zdravotné problémy a nemôže ti platiť, nebolo by lepšie nájsť si brigádu na pár hodín týždenne? Lebo z toho čo si napísala mu podľa mňa súd nezvýši, nezostáva mu už moc plus ty už si dospelý človek, ktorý si vie privyrobiť. Nehovorím, že poznám neviem koľko prípadov ale neviem ani o jednom, kde by súd zdvihol výživné na "dieťa", ktoré je na vysokej škole.

syslik81
26. aug 2022

180 mas viac ako dost plus si zdrava a mlada a mozes ist popri vyske makat .. si zrataj kolko plati a kolko mu ostane-tiez musi z dacoho zit .. aby ti to este na sude neznizili

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lensimona
autor
26. aug 2022

@klarissa25 určite ano, ma rodinný dom ktorý financuje jeho mama takže čo sa týka toho nemá žiadne vydaje a posledný krát kedy mama žiadala o výživne bolo ked som išla do prvého ročníka na základnú školu a internát stoji 160 eur na mesiac už som si to zisťovala a nenachadza sa priamu pri škole musím isť 15 minut MHD mesačník stoji 25 eur + potreby do školy niečo stoja a kedže som sa rozhodla ísť na kynológiu ktora je finančne aj časovo náročna tak brigdu nebudem stihať. Teraz cez prázdniny mam brigadu ale peniaze som dala mame na novú strechu kedže nam ju už surne treba vymeniť

ms_green
26. aug 2022

@lensimona Môžem sa spýtať ktorý internát stojí 160eur? V BA mesačne nad 100 za intrák nejdeš. Jedine ak si tam úplne sama je to 130.
Ja som študovala informatiku, a ťahala som polovičný úväzok. Keď sa chce tak sa dá. Každopádne si myslím, že aj keby si si požiadala tak ti to nezvýšia. Lebo všetko toto, čo si vymenovala by sa malo podeliť dvoma (máš dvoch rodičov) a polovičku dáva tvoj otec.

simca06022011
26. aug 2022

@lensimona poziadaj si o stipendium. Tvoj otec zaraba malo, ak ti nestaci co mas, tak si najdi brigadu.

syslik81
26. aug 2022

@lensimona je jedno ake ma vydavky -jemu neostne ani zovotne minimum a to bude sud zaujimat .. kazdopadne spytat sa ho mozes..ale on nieje povinny ti platit celu skolu ... aj mama ma prispiet aj ked je invalid-aj oni maju prijem .. a brigadovat sa da popri kadej skole ..

hilda08
26. aug 2022

@lensimona brigádujú ludia popri medicíne, stavbarine, vsetko sa da ked sa chce

lenkakravcova
26. aug 2022

@lensimona
Mila študentka, otec ti posiela 180€, mama ma posielať rovnaké peniaze. Takže keď ti neposiela ona, žiada ju.
Mne rodičia posielali 200€, neskôr 100€ mesačne.
Internát, jedlo, cestovné stalo v Prahe cca 200€, čiže ak mi niečo chýbalo, alebo som chcela navyše (oblečenie, iné), brigadovala som.

pharma
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jjanulienka
26. aug 2022

Ja som brigádovala od mojich 14tich. Na vodičak aj všetko ostatne som si musela zarobiť sama. Dokedy chceš byt odkázaná na pomoc od rodičov? A ešte aj malo ti je 😅🤦‍♀️

cocolino234
26. aug 2022

@lensimona tak v prvom rade si uvedom aké je vysoké minimálne výživné na slovensku. Je to necelých 30€. To čo dostávaš ty s otcovým príjmom.. buď šťastná, dnes by si toľko s jeho príjmom už nedostala a toto si prečítaj.❗️❗️Ja som riešila navýšenie výživného, pretože dostávam 70€. Riešila som to s právnikom a aj v centre právnej pomoci a tam mi to neodporúčali, pretože s jeho príjmom mi na 90% výživné ZNÍŽIA a nie zvýšia a u teba som si takmer istá, že ti výživné bude znížené, pretože dnes by si v žiadnom prípade takýto rozsudok nedostala. Tak si veľmi rýchlo uvedom, že jednak mama ti má prispievať na štúdium rovnako a ak je chorá, tak ty si už mala dávno pracovať a po druhé, prídeš o časť peňazí ak požiadaš o zvýšenie, totižto oni ti ho nemusia len zvýšiť a v tvojom prípade som si istá, že sa to ani nestane.

Ty si si vybrala čo ideš študovať aj s vedomosťou aké máš príjmy, tak sa nerozdrapuj a choď pracovať. Som si istá, že návrhom na zvýšenie výživného o istú časť prídeš, hlavne keďže oni ZOHĽADŇUJÚ aj to, koľko platí výživné na ostatné deti. Moja trošku nereálne predstavy máš do toho dospeláckeho života.

abbey1
26. aug 2022

@lensimona Určite doporučujem hľadať si brigádu. Mohla si už celé leto brigádovať a niečo si na začiatok zarobiť. Nespoliehaj sa, že ti zvýšia výživné. Ak je mama vážne chorá, hanbila by som sa v tvojom veku niečo od nej pýtať.
Neboj sa, zvládneš školu i brigádu a sama uvidíš, aké je fajn mať vlastné oeniaze

jarmila2010
26. aug 2022

tieto nove ucty🙄...uz tu nie je...

hilda08
26. aug 2022

@jarmila2010 no asi čakala ze zlyncujeme jej otca a ju polutujeme… ale prečíta si aj bez uctu 😄

majlo1234
26. aug 2022

Jemin zeny…ak by mi ako 18 rocnej nalozili dospele stare zeny, bolo by mi velmi zle. Neviem si ani predstavit riesit v takom veku financie. Holt mam ine zazemie, ale trosku citlivosti by nezaskodilo

lenuska9999
26. aug 2022

@lensimona podľa mňa ti platí tvoj otec fakt dosť. Koľko mamiciek tu je takých, čo dostáva na deti 50 eur atď. Nehovoriac o tom,že keď zaplatí výživné 180 tebe, 180 sestre, 280 ďalšiemu dieťaťu, ostane mu 200 eur na život. Je ti ľúto mami a otca nie ? Ak je mama chorá a plánuješ sa o ňu starať, môžeš požiadať o opatrovatelske na mamu. Ak sa o ňu nestarás, môžeš kľudne pracovať popri vysokej škole. Koľko ľudí nedostava 180 od otca a vykrojené vysokú školu a tebe sa ešte máli

pharma
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hilda08
26. aug 2022

@majlo1234 jasne, ma tazku situáciu, urcite to bude mat náročné..ale este skola ani nezačala a uz riesi ze nebude mat čas na brigádu…da sa aj cez obedy v restike roznášať menu a tym vyrieši aj stravu (príklad)

majlo1234
26. aug 2022

@pharma a naozaj takto realne funguje zivot? Ako komu hadam, ja som pocas vysky brigadovat nemusela.
@hilda08 Samozrejme, ze moze brigadovat. Ale ona sa pytala na vyzivne a tu sa zas len od veci odpoveda, ze najdi si brigadu.

cocolino234
26. aug 2022

@majlo1234 prečítaj si moju odpoveď, tam nenájdeš nič odveci. Ja som od 17 sama, riešila som výživné, sirotské, mám za sebou úrady, aktuálne ešte študujem a fakt viem o čom toto je. Bohužiaľ dievča sa musí zobudiť inak príde aj o tie peniaze. Tento právoplatný rozsudok, kde má 180€ bude už určite starší. Vtedy boli iné výplaty, otec inak zarábal. Dnes by už toľko s jeho príjmom a s deťmi, na ktoré platí nedostala, takže by jej výživné určite znížili.

ms_green
26. aug 2022

@majlo1234 Varovali sme ju, že ak to dá na súd, tak môže prísť aj o to, čo má a dali sme jej alternatívu. To je odveci?

aeruginosa
26. aug 2022

Fuuuha… ja sice nemam paru, ako to chodi s vyzivnym, avsak tych 160€/mes. za internat ma zaujalo. Co poznam ludi, ktori studuju VS a byvaju na internate aj mimo BA, tak internat platia okolo 70-80€/mes., niekedy aj menej. Byt na tvojom mieste, tak by som si poriesila lacnejsi internat a nasla nejaku flexibilnu brigadu na par hodin tyzdenne, resp. na vikendy. A tych cca 200-250€ ti na mesiac na vyzitie uplne postaci. Niektori nemaju ani tolko, holt, aj o tom je VS, naucit sa hospodarit s takym obnosom penazi, aky mas, alebo si teda potom najst brigadu a zosuladit ju so studiom. Vela stastia.

sense
26. aug 2022

Pozri ak sa ti to zdá málo, a mas reálne preukázateľne náklady tak požiadať o zvýšenie môžeš, nezabúdaj ale ze obaja rodiča majú vzivovaciu povinnosť plus tým ze tvoj otec nemá zas až taky vysoký plat plus ma aj vzivovaciu povinnosť na iné deti sa môžeš stát aj to ze výživné znížia, keďže bez ohľadu na to ci dom platí tvoja babka, jeho mama, alebo nie určitá suma mu ostať musí zo zákona, a na to je ľahká matematika 860 - 360 =500 - 280 (výživné na ďalšie dieťa) =220 takže mu ani životné minimum neostáva co je cca 230e

pharma
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deti95060810
26. aug 2022

syn na vŠ dostával 500 e ... toľko nariadil súd.
Ja som bola na RD...

pharma
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cocolino234
26. aug 2022

@pharma a do toho neplatil 280 na jedno, 180 na druhé a tomu tretiemu ešte nezaplatil😃

simca06022011
26. aug 2022

@deti95060810 určite nie z 800eur, ja som na vs dostávala vyzivne ledva 50eur 😂 slecnu by slak trafil. Skola vobec nie ľahká a napriek tomu aom v pohode pracovala. Cez skolu som poziadala o stipendium a bez problémov dostala. Teraz som.googlila az okolo 320eur vie z tade dostat mesacne. Na sude jej vyzivne kludne mozu znížiť, povedia ze si ma najst brigádu a mama ma.prispievat tiez.