Zrušenie otcovstva

petus113
10. jún 2018

Ahojte. Chcela by som sa opýtať či sa dá zrušiť otcovstvo keď otec sa o dcéru vôbec nezaujíma, neplatí výživné ktoré bolo určené súdom ani sa s ňou nestretáva podľa toho ako určil súd. Onedlho ho maju aj zavrieť za zanedbanie povinnej výživy. Máte nejaké skúsenosti alebo radu? Ďakujem.

anjelicek26
10. jún 2018

Zrusit otcovstvo? Ked je otec, tak je otec, aj ked je idiot. Ze sa s nou nestretava by som v tomto pripade a pristupe bola aj rada. Ze neplati - sud vyriesi. Na co to chces "rusit"? Dieta si to raz samo posklada, ze aky je to kvietok...

evalin88
10. jún 2018

Ak to odcovstvo zrušia, neznamená to že nemusi platiť výživne ??? Vlastne mu tým uľahčíš život. Je to feer ??

janickacrazy
10. jún 2018

@petus113 otcovstvo sa nedá zrušiť, pokiaľ ti neplatí, tak môžeš požiadať štát o náhradné výživné

lubik87
10. jún 2018

@petus113 odoprieť alebo zaprieť otcovstvo si musí myslím podať otec sám do 3 rokov od priznania otcovstva..ale z rodného listu ho nevymazu..niečo podobné sa dialo u známych ...otec pijak rozviedli sa a žena ho už nechcela ani vidieť a nič od neho dostať....a s mamcou mojou sa bavila že.pokial sa on nezriekne dieťaťa ona s tým nič nevie spraviť....

jeltica
10. jún 2018

To sa neda zrusit, raz je to dcerin otec a to sa uz nezmeni

janulka2811
10. jún 2018

Zrušiť otcovstvo kvoli nazedvaniu vyzivneho???
To je veru novinka.V base bude pekne pracovať,zaplatí ti vsetko co dlhuje na dieťa a bude platiť normalne.No akonáhle raz nezaplatí keď bude z lochu vonku nahlásis ho a pojde sedieť opäť.

prevenar
10. jún 2018

@anjelicek26 ...a kto je clovek, ktory ma dieta s idiotom ? ci vyber partnera nehovori nic o druhej strane ? ..len recnicka otazka. 🙂

sissy27
10. jún 2018

@petus113 otcovstvo sa zrušiť nedá. Jedine, že by si si našla nového partnera, ktorý by si dieťa osvojil, ale to by tiež biologický otec musel súhlasiť, resp. by o tom rozhodol súd. Iný spôsob nie je.

xxxkatka
11. jún 2018

@prevenar nie je vsetko cierne alebo biele...a charakter sa casto ukaze az po rozvode...

truthy
11. jún 2018

Toto veru nezrusis. Je to len smola a neviem proste co tych ludi k tomu vedie, ze sa o svoje deti nestaraju :(

duun
11. jún 2018

@prevenar "...a kto je clovek, ktory ma dieta s idiotom ?" Áno, aj týmto som si v mojom prípade prešla a "veľmi" mi pomohol, keď mi celá rodina od rána do večera húdla dookola "Ako si si takého mohla zobrať? To si to nevidela?" Teraz viem, že áno, mám právo sa rozhodnúť a aj si nesiem následky. A to, že som si zobrala ako slepá "idiota" = muža, ktorý zlyhal, stal sa alebo bol vždy gamblerom, alkoholikom, kure..kom a nemuselo to byť zjavné, zo mňa (ani iných) idiota nerobí. Len človeka, ktorý sa veľmi mýlil a teraz s tým žije, ako sa dá a ako vie.

A okrem iného snaha vymazať človeka, ktorý je otcom len na papieri a inak sa nestará alebo priamo ubližuje, je snahou ochrániť dieťa v budúcnosti. Jednoho krásneho dňa mu totiž môže na dvere zaklopať exekútor s tým, že "otec roka", ktorého dieťa nevidelo 30 rokov a ani neplatil ani cent výživného, je teraz ako bezdomovec v nemocnici, pôjde do DSS a obec bude poplatok za DSS vymáhať od dieťaťa. Lebo je povinné podľa zákona o rodine zabezpečiť výživné svojim rodičom.. štát sa zbaví platenia, žena, deti sú tak doživotne potrestané za jediný omyl. Svatbu s "idiotom"...

duun
11. jún 2018

.. a na rovinu, ak by to išlo (čo žiaľ nejde), tak by som mu teraz v pohode ponúkla možnosť zrušiť otcovstvo, zrušiť platenie výživného iba preto, aby už nemohol zasahovať do života v budúcnosti. Áno, každý prípad je brutálne individuálny. U niektorých môže byť matka hnusoba, ktorá ničí a zneužíva otca, ktorý by sa aj chcel starať, dieťa vychovávať a chrániť a chce iba vydolovať peniaze.. ale žiaľ sú aj prípady, kedy je lepšie nemať takétoto iba papierového otca, čo ide z basy do basy napr. pre krádeže, podvody a v živote nebude žiť normálne. A je to damoklov meč nad dieťaťom do budúcnosti.

xxxkatka
11. jún 2018

@duun presne tak, za jediny omyl (a je to vobec omyl ked sa dotycny dokaze roky pretvarovat, klamat, zavadzat? ) je zena (ked musi dieta zivot sama a vela inych veci znasat) a aj dieta (to, ktore situaciu nijako nezavinilo) dozivotne potrestane pre idiota, ktory len dostal skvele herecke geny, velke ago a ziadnu empatiu...

veronikastrickova
11. jún 2018

@xxxkatka
@duun totalne s vami suhlasim, uplna pravda. Partneri sa spoznavaju cely zivot a aj po 20tich spolu prezitych rokoch moze nastat sok a vyplava napovrch vec, ktoru by nikto necakal.

janickacrazy
11. jún 2018

@veronikastrickova samozrejme, človek sa može zmeniť aj po rokoch, moj bratranec vždy slušák, nepil, nefajčil, pracoval, oženil sa, po rokoch začal hrať automaty, prehral majetky, bol sa liečiť, potom zase začal piť, stále dáke problémy s ním, pritom pred rokmi by som to donho nikdy nepovedala, že je niečoho takého schopný zrovna on

prevenar
11. jún 2018

@duun vyvodenie OSOBNEJ ZODPOVEDNOSTI je velmi dobry zaciatok na ceste do buducnosti. tazka cesta, ktora vsak prinesie vela ovocia a hlavne zabrani opakovaniu rovnakych chyb znovu a znovu do nemoty.

terez01
11. jún 2018

Ak Ti ide o zmenu priezviska,to sa dá, ľahko.ale otcovstvo nie.

duun
12. jún 2018

@prevenar Je to však osobná zodpovednosť veľmi nevyvážená - bio otca štát podporí najmä v jeho právach, vymožiteľnosť jeho povinností je nízka až nulová - keď zatají príjem alebo nepracuje, tak ide moooožno po 2-3 rokoch za neplatenie výživného odpracovať nejaké tie verejnoprospešné práce, alebo zaplatí nevymožiteľnú pokutu. Toto je jedna z vecí, ktorú by malo byť vhodné zmeniť - ten trápny dovetok o tom, že dieťa nemusí živiť rodičov iba vtedy, ak by sa to priečilo dobrým mravom - ale presne to definovať. Ak rodič sedel alebo mu bol uznaný prečin neplatenia výživného s nejakou sankciou, hoc aj nepodmienečne, tak sa o neho dieťa nie je povinné už nikdy starať, platiť jemu/jej výživné a pod.. Subjektívne to inak závisí od sudcu. Stačí cirkevný dogmatik - si povinný sa postarať, lebo je to tvoj blížny, lebo sa treba obetovať a odpustiť - a máš smolu a dieťa guľu na nohe do konca života "papierového" rodiča.

prevenar
12. jún 2018

@duun osobna zodpovednost zo strany zeny pri vybere kvalitneho partnera. to ,ze je niekto "debil" je irelevantne ...ked s nim nemas dieta a nie je to tvoj manzel.

je nepomerne jednoduchsie problemom predchadzat, ako ich potom riesit. specialne , ked medzi casom do toho vstupi aj dieta.

malykonik
12. jún 2018

@duun myslíš, že je to naozaj tak, prípadne máte niekto skúsenosti, že ak sa takýto rodič/otec dostane do DSS a nemá žiadny príjem, môžu vyžadovať od detí platby za starostlivosť? Dá sa toho vôbec potom ako dieťa zbaviť? Že dieťa napríklad dokáže/povie na súde, že ten rodič je alkoholik, celý život si robil dlhy, nestretáva sa s deťmi, atď ? Či proste raz je to rodič tak sa musíme starať bez ohľadu na okolnosti ?😔

janickacrazy
12. jún 2018

@malykonik ano, je to možné, minule dávali v telke presne takýto prípad, otec roky na deti neplatil, žil v zahraničí, nemal ani občiansky preukaz, robil na čierno, teraz je bezdomovec, mal nejaký úraz, starajú sa o neho v DSS a pýtajú platby od jeho bývalej manželky a detí!!! otras

malykonik
12. jún 2018

@janickacrazy to je brutal toto...... 🤐

janickacrazy
12. jún 2018

@malykonik no ešte to nebolo ukončené, išli sa súdiť, aby nemuseli platiť

malykonik
12. jún 2018

@janickacrazy to by ma zaujímalo, či aj v takýchto prípadoch sa aspoň súdy ťahajú roky, ako inokedy :/

slimstar
12. jún 2018

Otcovstvo sa nedá zrušiť.
Do troch rokov dieťaťa, sa to dá zmeniť, robia sa testy dna, ale nie je to také ľahké, je to nadlho cez sudy.
Ak by si mala nového priateľa / manžela a on by si chcel toto dieťa osvojiť, tak sa to dá, ale zo súhlasom pravého otca.

Ešte k tomu výživnému, ak nebude platiť, tak sa naňho dá poslat exekútor, podat trestné oznámenie za zanedbanie povinnej výživy, ak nezaplatí za tri mesiace v priebehu dvoch rokov, môžu byť aj neúplné čiastky.
Ale ak toto spravíš, tak musíš aj vedieť, že ak sa dostane do basy, tam ak sa pracuje, tak za min. mzdu, to znamená, že áno bude v base, ale reálne budeš dostávať každý mesiac 25 euro na účet. Ešte keď bude mať aj exekútora na krku, tak z toho sa nedá dostať, takže dodiahnes to, že otec sa môže zaťať a nebude ti vedome platiť, ani cent.

duun
12. jún 2018

@prevenar predpokladám, že (ak si ženatý), tak si ako každý zodpovedný pred vstupom do manželstva zašiel za veštkyňou a z kryštáľovej gule zistil, či daný človek nie je manipulátor, či niečo neskrýva, alebo či za 10-30 rokov nič skrývať nebude, či sa nedá na alkohol/drogy/gambling v čase problémov, či si časom/počas tehotenstva nenájde známosť alebo či rovno neutečie za milenkou. A až potom si sa ako spravne zodpovedný rozhodol, že to bude ten správny partner. A zároveň si celkom vysporiadaný s tým, že ak to napriek tomu nevýjde, tak si budeš obetavo trieskať hlavu o stenu po celý život alebo vstúpiš do kláštora, aby si odčinil ten strašný omyl. Lebo ľudia sa časom nemenia, nik pod tlakom nezlyhá a nik svoj názor na partnera počas života nesmie zmeniť.

Gratulujem ti, ak si naozaj dôsledne zodpovedný a všetko v živote máš vysporiadané a zaistené a máš teda právo sa blahosklonne pousmiať nad partnermi v problémoch = môžu si za to sami a je to úplne ok, aby si to "vyžrali do dna".

veronikastrickova
12. jún 2018

@duun tak toto je trefne napisane 😁

prevenar
12. jún 2018

@duun to zial nemam , ale zili sme spolu samostatne v jednej domacnosti s vlastnym hospodarenim niekolko rokov kym sme sa zobrali , aby sme minimalizovali moznost nekomtability v dalsich rokoch a mam pocit ,ze to funguje velmi dobre 😀

co sa tyka zvysku diskusie, uz som vsetko podstatne povedal, kazdy si z toho moze vybrat co uzna za vhodne. co sa tyka podobnych prispevkov vidim v nich prevazujuci motiv a to je "za vsetko moze niekto iny , len ja nie" ..taketo uvazovanie je presne zdrojom danych problemov.

duun
12. jún 2018

Neviem narýchlo nájsť - na Markíze v správach bol pred časom (asi pol roka dozadu) prípad - otec po rozvode odišiel, nechal sa nevlastnej sestre vyplatiť z domu. Na syna neplatil 20 rokov nič, nik o ňom ani nevedel. Našli ho v Rakusku, charita - bez dokladov, roky žil zrejme na ulici, zničené zdravie, mentálne už nebol v poriadku. Charita ho posadila do taxíka a poslala na miesto posledného trvalého pobytu nevl. sestre. Tá ho nechcela a ani nemohla zobrať - v dome už žije s ďalšou rodinou. Doviezli ho synovi, ten ho odmietol s tým, že ide o pre neho neznámeho človeka. Taxikár zavolal Markízu, nakoniec to riešila aj polícia. Otec skončil najskôr v nemocnici, potom v charite na SK alebo DSS, neviem. Markíza v ďalšej reportáži rozoberala s právnikom, či sa dieťa musí/nemusí.. ten skonštatoval, že musí, ak sa na súde nedokáže, že by to bolo proti dobrým mravom.

Zákon o rodine č. 36/2005 Z. z.
Vyživovacia povinnosť detí k rodičom
§ 66 Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
§ 67 (1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
§ 75 (2) Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.