Dcéra kradne

majka11051990
13. dec 2023

Dobrý večer prajem. Rieisim problém, dcera (8r) podonasala domov zo školy rôzne veci ( vianočné ozodoby) s tým že to dostali od p. Vychovavatelky dobre deti za odmenu. Nejak som to neriešila až do kým nedoniesla krúžidlo pri ktorom som zbadala že klame. Začala som pátrať a zistila som že aj tie veci pred tým (9kusov) vzala vychovavatelke. Najskôr klamala zapierala, tvrdila že ju naviedol spolužiak ale nakoniec sa pod nátlakom priznala. Prosím vás ako riešiť túto situáciu? Doma ma všetkého dostatok, až nadpriemer niekedy a vo vzťahoch doma sa tiež nič nezmenilo. Ďakujem za odpoved

negymama
13. dec 2023

navstivila by som psychologicku.

madeincssr
13. dec 2023

A ísť veci spolu s dcérkou vrátiť pani vychovávateľke (ku koncu pracovnej doby) a ospravedlniť sa jej (dcérka)?

majka11051990
autor
13. dec 2023

@madeincssr áno to je samozrejmosť. To hneď zajtra ideme urobiť.

luliu
13. dec 2023

Musela by všetko vrátiť a ospravedlniť sa. Hanba - nehanba. Ver, že sa poučí. V tomto veku by mala vedieť, že také niečo je neprijateľné

majka11051990
autor
13. dec 2023

@luliu áno, hneď zajtra ideme aj s vecami a osoravedlnenim do školy. To je jasne. Mne skôr ide o to či tu náhodou niekto niečo podobne neriešil, či sa to opakovalo, čo bola príčina atd…

annm81
13. dec 2023

Ak je toto jej jediným exces, nerobila by som žiadne siahodlhé závery. Poriadne sa treba s dcérou pozhovárať, popýtať sa na dôvody (najskôr nebude sama vedieť), vysvetliť, že sa za to ako rodičia hanbíte a že aké dôsledky to malo na deti, ktorým niekto ukradne veci (ako by sa cítila ona, keby jej to ukradli). Dohodnúť si krátky rozhovor rodič-učiteľka. Vysvetliť situáciu. Dievča nech všetko vráti a ospravedlní sa. Takéto krádeže u malých školákov podľa mňa učiteľky riešia pomerne často, aj u inak bezproblémových detí a pre väčšinu detí je to jednorázová záležitosť a keď ich odhalia, prestanú s tým natrvalo.

mikadooo
13. dec 2023

@majka11051990 ach jaj 😔. Tiež som to robila. Neviem prečo. Proste som to chcela a išla som do toho rizika, aj za cenu, že bude zle. Teraz som ok 🤭. Vyrástla som, prešlo to nejak samo, samozrejme, keď som bola prichytená, dostala som hubovú, aj fyzické tresty... nejak extra to nepomáhalo. Tá psychologička by mohla pomôcť, prípadne rozhovory s dcérou, nevyčítať, skôr zistiť prečo - dôvod môže byť úplne iný ako u mňa (napríklad, chce ti dať najavo, že v družine poslúchala a zaslúži si odmenu, ale to len trieskam, na to by bola lepšia tá psychologička). Vôbec to nemusí súvisieť čo a koľko toho máte doma.

mariska1989
13. dec 2023

@majka11051990 ťažko povedať čo je príčina . Nemohla sa s niekým staviť? . Nemajú tam komplikované dieťa ktoré to robí a keď vidí že nikto nič tak to skúsila ona ... Možno sa situácia zlepší keď zajtra zanesiete tie veci

majka11051990
autor
13. dec 2023

Zajtra veci vrátime aj s ospravedlnením. Mňa už napadlo čokoľvek, pýtala som sa jej na miolion veci…. Urobila to keď bola sama v rannom školskom klube keď tam ešte neboli deti. Pýtala som sa ci nemá nejaký problém s niekým z triedy, xi jej tie veci doma chýbali, snažíme sa jej venovať všetok nás voľný čas, chodí na krúžky ktoré ju bavia a chodí tam rada…. Naozaj meviem kde môže byt problém a prečo to robí/ urobila. Psychológa navštívim minimálne ja sama a porozprávam sa čo robiť a ako postupovať. Strašne ale strašne ma to trápi. A jej odpoved ns to že prečo to urobila bola Neviem…

egonsk
13. dec 2023

@majka11051990 Kleptomanstvo nie je potesujuce, ale aspon vies, ze v buducnosti mozno bude z nej politicka 🙂

januska12323
13. dec 2023

Nikto tam nebol, zobrala a priniesla domov. Skúsila len tak niečo zobrať, nejaké veľké dôvody za tým nehľadaj.

limetka69
14. dec 2023

Aj ja som kradla. Nevedeli si so mnou rady, a nepomohla ani psychologicka. Bol to mozno rok, mala som 8. Vsetko preslo. Pamatam si, ze som kradla lebo mi nechceli nic kupit, ani sladke,ani pamatnicek, ani fixy....nic. Tak som to riesila takto. podla mna nie prave super situacia, ale nic strasne.

jumama
14. dec 2023

Poviem ti taky iny pohlad - niekedy veci co robime, prinasaju nam nieco aj po chemickej stranke. Napriklad hormony stastia serotonin, dopamin. Robis svoje hobby - zvysuju sa, si s milovanou osobou - zvysuju sa, si s priatelmi - zvysuju sa. Niekedy ked si ich nevieme zvysit cez prirodzene veci, napr. co som napisala, mozeme mat ine strategie - cokolada, sladkosti, adrenalinove cinnosti... Svojim sposobom aj taka kradez ma taketo nieco v sebe - na jednej strane pekna vecicka, ktora ju moze potesovat, na druhej strane troska vzruchu, ktory zase v mozgu nastoli co ma.

Ja by som hladala pricinu niekde tam. Napisala si, ze dcerka byva v druzine prva, kym tam nie su deti - jej tam jednoducho moze byt smutno, nemusi sa jej chciet tak skoro rano stavat, radsej by spala, mala maminku na blizku. Ona ti to absolutne nemusi vediet pomenovat, preco to urobila a bude sa len viac trapit, ak budes na nu tlacit, ze ta sklamala. Ku vsetkemu smutku co v sebe ma a nevie pomenovat prida aj zlyhanie, pre ktore sa maminka trapi.

Ak je rano v druzine, je aj poobede v druzine? Viem, ze vacsinou sa to inak rodicom zariadit neda, ale moze to byt prave osamelost, ktoru dieta napriek tomu ze sa starate najlepsie ako viete, ze vsetko ma, citi. Ma surodencov alebo je jedinacik? Duplom citi osamelost. Ma kamaratov? Ked je v druzine, ma sa tam s kym hrat?

Ak klamala, ze jej to dala ucitelka za odmenu, netuzi po tom, aby si ju ta ucitelka vsimla? Deti v tomto veku trosku ziarlia na to, ak je niekto v priazni ucitelky a oni nie. Vymoct sa to neda, ale da sa pracovat na sebavedomi dietata.

Moja dcera neznasala druzinu - vychovavatelka mala v priazni len poslusnucke deti. Vela robili rozne tvorenia, no moju dceru to nudilo, ze musi naozaj tak ako povie druzinarka urobit uplne vsetko. My sme vela tvorili aj doma a mala rada zobrat si materialy a farby ake chce a uplatnit soju fantaziu. Tuzila mozno aj po uznani od druzinarky, ze vie veci urobit sama a pekne, bez je nadiktovania. To neslo, to nezniesla druzinarka 🙂 Mala aj taku podobnu kamosku a ich dve stale len karhala druzinarka, ze si robia svoje, a take dve druhe dievcatka stale len nunuskala. Vies si predstavit, aka jezibaba v ich hlave z nej bola a tiez ten osten ziarlivosti voci tym nunuskanym dievcatam...? Od tretieho rocnika ani pocut o druzine nechcela a ani sme ju uz nedavali. Radsej sme ju naucili samu chodit do skoly, zo skoly, do ZUSky...

simca06022011
14. dec 2023

Deti skusaju a ucia sa, treba jej to vysvetlit, veci ist vratit, nech sa ospravedlni, jasne jej vysvetlit ze sa to nerobi... tiez som pred rokmi riesila kradnutie, ale zase mne brala dcera veci, nenosila domov :DD
a priklanam sa aj k nazoru, ze to nejaky hormon produkuje a deti su z toho paf, lebo dcera raz doniesla pero, fakt hrozne zo skoly, neviem do dnes kde ho na 100% vzala, niekde v ucebni vraj nasla a chranila si ako nejaku trofej (nie nenapadlo ma nosit ju po psychologoch ani behat po skole a zhanat majitela pera, proste netreba prehanat. Niekedy taka intenzivna "cestnost" rodicov, narobi len viac problemov = cize mozno netreba ju tahat sa ospravedlnovat, proste treba tie veci vratit). Proste ako keby bola nadsena, ze konecne nieco ona zo skoly doniesla, ked jej vacsinou veci mizli. Viac sa nic neopakovalo, proste vzdy vysvetlujem, neberieme veci bez dovolenia, nenicime veci, neodnasame nic co nie je nase domov... hotovo. Naucia sa. Netreba to extra prezivat.

majka11051990
autor
14. dec 2023

Ďakujem za všetky odpovede. Volala som s detskou psychologickou, vysvetlila čo sa stalo a jej rada bola taká že veci vrátiť a počkať či sa to bude opakovať alebo neprídu nejaké iné zmeny a problémy v správaní. Ak áno potom by asi odporúčala sedenia aby sa zistilo čo sa deje. Ale ze teraz pokiaľ to bolo prvý krát treba počkať. Nechcem z toho zatiaľ robiť žiadnu vedu peň ma to dosť zasiahlo pretože dcera je dieta na ktoré by nikto ani peň nepovedal ze niečo také urobí. Preto pátram a skúšam zistiť prečo to urobila. V kútiku duše dúfam ze to bolo prvý a posledný krát a viac sa to opakovať nebude.