Koľko slabík má slovo Eva?

mamahanka
30. okt 2014

Ja som predpokladala, že dvojslabičné (E-VA), ale dozvedela som sa, že pani učiteľka poučila deti v škole, že je to jednoslabičné slovo.
Zdôvodniť si to majú sami za domácu úlohu.
Je tu niekto, kto by nám s tým pomohol?

sense
30. okt 2014

no ja by som tiez povedala ze dvojslabicne, by som dietatu napisala do pisanky ze si to ziadam zdovodnit ako rodic nakolko to neviem zdovodnit ale odborny vyklad by sa hodil

luliu
30. okt 2014

@mamahanka je to dvojslabicne slovo

tamarik
30. okt 2014

slovo Eva je jednoslabičné, pani učiteľka mala pravdu

flexibilna
30. okt 2014

E nie je slabika

warholette
30. okt 2014

aky chytak 🙂 vyzera ze je dvojslabicne ale podla tohto clanku nesmie zostat samostatna samohlaska na zaciatku alebo na konci http://slovencina.vselico.com/rozdelovanie.html

stellamaris
30. okt 2014

@mamahanka myslim,ze jednoslabicne slovo sa neda rozdelit na slabiky.vies,delit tak ako na konci riadku 🙂

jana_eyre
30. okt 2014

ujo google vravi tiez ze to je jednoslabicne a zdovodnene je to napr. pri slove osa

eri150
30. okt 2014

Prosim?? no jasne, ze dvojslabicne.

janinah
30. okt 2014

môj tretiak minule rozdelil slovo ako...a-ko,tiež sa to logicky dá,ale jedno písmenko na konci riadka nenecháš 😉

lilla244
30. okt 2014

Po rozdelení nesmie zostať samotná samohláska na konci alebo začiatku riadka

mamahanka
autor
30. okt 2014

túto stránku sme už pozerali, ale tam sa píše, len to, že pri rozdeľovaní slov, nesmie zostať osamotená samohláska. nepíše sa tam, že by tie slová neboli viacslabičné.

guinevre
30. okt 2014

@tamarik Mozes nam aj vysvetlit preco? Fakt ma toto teraz zaujalo, povedala by som, ze je dvojslabicne, a aj na stranke jednej zakladnej skoly som akurat nasla priklad, ze E-va, teda, ze su to dve slabiky. Ale, mozno je nejake pravidlo o ktorom neviem. 🙂 Edit: Aha, pardon, zmeskala som debatu 🙂

sense
30. okt 2014

@jana_eyre ujo google ale vravi ze ta osa je dvojslabicne , ma dve slabiky, ine je to vtedy ak chces slovo rozdelit na konci riadku

Slovo osa má dve slabiky o-sa. Ak ste sa však spytovali na slabičné delenie preto, lebo chcete rozdeliť slovo na konci riadka, pripomíname, že pri rozdeľovaní slov na konci riadka zvyčajne neponechávame na konci riadka slabiku, ktorú tvorí iba jedna samohláska (podobne neoddeľujeme ani koncovú slabiku tvorenú jednou samohláskou ako Kóre-a, Andre-a).

Čítajte viac: http://jazykovaporadna.sme.sk/q/5972/#ixzz3Hf0Z...

sense
30. okt 2014

napr. tu su vysvetlene aj muzske mena Leo a Elo

Mená Leo, Elo sú dvojslabičné. Podľa Pravidiel slovenského pravopisu (2000) sa zvyčajne neoddeľuje začiatočná slabika slova, ak obsahuje iba jednu samohlásku (porov. citovanú príručku, V. kap. Rozdeľovanie slov, s. 49). V zadaní školskej úlohy na delenie slov sa tento pravopisný aspekt neberie do úvahy.

Pravidlá slovenského pravopisu sú sprístupnené na webovej stránke nášho ústavu www. juls.savba.sk/ediela/psp2000/psp.pdf. O rozdeľovaní slov sa dočítate aj vo viacerých príspevkoch v elektronickej poradni (zadajte heslo rozdeľovanie slov, rozdelenie slov či rozdelenie na slabiky).

Čítajte viac: http://jazykovaporadna.sme.sk/q/6255/#ixzz3Hf0o...

jana_eyre
30. okt 2014

@sense ano, prave si to posebe citam, ze zle pisem ja - moja chyba 😔

sense
30. okt 2014

@jana_eyre v pohode stava sa aj mne, ja som sa k tomu vratila lebo som si nebola ista ci som to tam dobre pochopila ked si napisala ty nieco ine....ale ako sa vravi "viac hlav , viac kapusty 😉 " ale nie viac oci viac vidi sa u nas vravi

naja94
30. okt 2014

Je dvojslabičné! Akurat pri pisani platí pravidlo, ze nesmie zostať na začiatku riadka a na konci riadka samohláska... Cize to DVOJSLABICNE slovo v pisomnom prejave nemozeme na konci riadka rozdeliť...

Jadrom každej slabiky je práve samohláska, takže jedna samohláska moze tvoriť plnohodnotnu slabiku...

mamahanka
autor
30. okt 2014

naja94, presne toto si myslím aj ja.

bubelko
30. okt 2014

@mamahanka zaujimalo by ma vysvetlenie pani ucitelky 😕

katy2
30. okt 2014

som ucitelka slovenciny - slovo e-va je jednoznacne dvojslabicne slovo, ale problem je v tom, ze pri rozdelovani slova nemoze ostat samostatne na konci riadka jedna samohlaska...
ak napr. pocitate slabiky v nejakom sylabickom versi (rovnaky pocet slabik v kazdom versi) a niekde by sa nachadzalo podobne slovo, tiez by sa ratalo ako dvojslabicne... to mozete dat aj ako odovodnenie vasej pani ucitelke 😉

mamahanka
autor
30. okt 2014

nedala im žiadne vysvetlenie, len im povedala, že je to takto.
Dcéra sa pýtala na zdôvodnenie a učiteľka im povedala, že koho to zaujíma, nech si to zistí.
ich učiteľka je veľmi zvláštna a dosť nepríjemná osoba, tak detičky zmĺkli.

katy2
30. okt 2014

a este mozno nejaka pikoska - slova ucta a usta vyzeraju rovnako ale nie su rovnake.... us-ta mozeme rozdelit aj na konci riadka ale u-cta nie (od slova ctit) 😉

stellamaris
30. okt 2014

@mamahanka pani ucitelka je nejaka tajnostkarka.Snad chcela,aby deti googlili? 😕

katarinamarkova
30. okt 2014

@mamahanka ja si dodnes pamatam ako sme sa to ucili my 🙂
e-va
e- je samohlaska cize nepotrebuje dalsie pismenko do slabiky
a rovnako si pamatam aj to, ze ked rozdelujeme taketo slovo na konci riadku vyzera skaredo nechat tam len E tak to rovno sup do noveho.....dovod neviem ci sme sa ucili ale na konci riadku sme to nedelili.
ale slovo je to dvojslabicne!

katy2
30. okt 2014

@flexibilna
@tamarik inak by ma zaujimalo, odkial cerpate take skalopevne presvedcenie 😉

katarinamarkova
30. okt 2014

@mamahanka este ma napadlo, nepochopil len maly zle zadanie DU 🙂))
nemali len zdovodnit preco to nerodzelime na konci riadku?
lebo mojmu sa bezne stava ze trosku si zadanie popletie a samozrejme potom ze ucitelka ale povedala....jeho spoluziak zas povie ze to povedala inak a treti zas uplne nieco ine 🙂

oladuna
30. okt 2014

@mamahanka Pani ucitelka by mala ist asi naspät do skoly a naucit sa ratat do dvoch.zjavne, po jednej slebike uz nevie ako dalej... 😀

filipal
30. okt 2014

@katarinamarkova mali ste dobru slovencinarku 🙂

prasiatko30
30. okt 2014

@katarinamarkova presne na tomto som sa vcera rehotala - mame whatsapp skupinu dcerinej triedy aj Acko aj Bcko spolu a niekto sa opytal na ulohu z prirodopisu - odpovedalo asi 10 mamiciek a vsetky hovorili nieco uplne ine 😄😄😄😄😄😄ja som myslela ze umriem od smiechu dneska som sa zabudla opytat kto malpravdu 😄😄😄😄

filipal
30. okt 2014

@prasiatko30 ved to, deti sa ucia take veci, ktore neovlada ani jedno percento obyvatelstva. (dokonca ani ucitelka!)
Aspon vidno, ake su to podstatne veci...