Problémy s učením

lubka19
31. jan 2013

mamičky,ktoré majú 6.-7.-8.čky/kov máte aj vy problémy s učením? pretože mi otrasné..dcérka je siedmačka a nevie sa správne naučiť,všetko as učí naspamäť a to podľa mňa nieje správne..prosiiim prosiim o radu..viem že teraz sa všetky baby učia samé a neznášajú keď im do toho rodičia kafrú :D ale predsa len sa nájdu výnimky..moja sa učí jeden predmet aj 5 hodín..potom má problémy v škole že vie poučky a všetko sa učí naspamäť a nevie to vysvetliť aj keď dáva v škole pozor..veľmi prosim o nejakú dobrú radu na učenie,vopred veľká vďaka.

dadushe
31. jan 2013

Dneska jí za to učitelka nadává, ale když půjde na práva, tam je to jedna poučka za druhou:D Co jí poradit, aby si vypisovala podstatné věci z učebnic a učit se to potom ze svých vlastních "zpracovaných" poznámek a né z toho, co učitelka nadiktuje? Mě to vždycky pomáhalo najít logické souvislosti, ale hold každý máme jinou metodu na to, jak to narvat do hlavy🙂 P.S. Výborně na to zabírá tvorba taháků🙂

lulka12
31. jan 2013

učiť sa jeden predmet 5 hodím je naozaj zbytočné..Naučiť sa učiť je základ už skôr , ale nie každému vyhovuje to isté. Mám doma už dvoch veľkých chalanov a mali poruchy učenia, čiže podobné veci sme riešili zo školskou pedagogičkou a psychlógom.

Určite takto nemôže fungovať dlho a hlavne ak ma ambíciu byť veľmi dobrá... Prerastie jej to cez hlavu.

U staršieho syna sme prešli v školských časoch na používanie zvýrazňovačov a naučil sa len vícuc a učitelia sa s rozdebatovali ak niečo chceli vedieť podrobnejšie.

Mladší má zas najradšej všetko vytlačené, tak si neraz prepíše učivo zo zošita a vytlačí.Je na strednej a hodí sa mu to aj na maturitu.

Myslím,že 5 hodím sedieť nad knihami na ZŠ je vôbec veľa....

zuzulica
31. jan 2013

@lubka19 Asi každý je iný, moja sestra sa napríklad učila naspamäť, ja som sa naučila len z počutia na hodine, alebo, že som si to prečítala a pokiaľ som sa mala naučiť niečo, čomu som nerozumela, to bol môj koniec... A tiež ako píšu, som si podčiarkovala to dôležité a to som sa učila. Neskúšala si poradiť sa z učiteľkou

kobrtko
31. jan 2013

@dadushe máš pravdu, ale metódu samostatného poznámkovania aspoň ja osobne som mala zvládnutú až na VŠ... ale je to určite jedna zo správnych ciest, možno práve také samostatné výcucy by jej mohli pomôcť k účinnejšiemu učeniu. Inak je možno tak šikovná, že by to za pomoci rodičov zvládla. Inak aj lulka 12 napísala celkom dobrý nápad s výrazňovačmi...

renab
31. jan 2013

@lubka19 a učí sa tak všetky predmety, alebo len niektoré?

lubka19
autor
31. jan 2013

@dadushe jasne ťahaky to vždy istia :D vďakaaa

@lulka12 ja som to tiež hovorila ale jej je menej hodín málo a keď sa takto viac tak sa to naučí a potom to aj tak zabudne a ešte jej to bude treba..určite to skúsim ďakujem 🙂

@zuzulica myslim že táto škola nemá psychológa a neviem čo to je ale neviem a učiteľka,mmm neviem,tá by mi asi neporadila..

lubka19
autor
31. jan 2013

@renab najväčší problém je biológia,potom slovenčina a niekedy aj chémia

sissy27
31. jan 2013

@lubka19 hmmm kedy to stíha? deň má 24hod, z toho nejakých 7 strávi v škole,snáď aspoň 6 spí, počítam, že na každý deň sa treba aj 2-3predmety učiť... stíha vôbec dýchať?
toto je to, čo sa učia deti v prvých ročníkoch ZŠ - pochopiť text, aby vedeli O ČOM čítajú, vedieť prerozprávať vlastnými slovami, čo som si prečítala... samozrejme, nejaké poučky a presné definície sa vlastnými slovami nedajú, ale aj napr. takú poučku je fajn, ak si predstaví aspoň v hlave, aby pochopila, ako funguje...
skrátka musí vedieť, čo sa učí, o čom to je, nech si skúsi zvýrazňovačkou označiť dôležité záchytné body, písať si poznámky v odrážkach a keď sa pozrie na tú kratučkú poznámku, tak by si mala spomenúť, čo k tomu čítala... dá sa tak zvládnuť väčšina predmetov 🙂

renab
31. jan 2013

@lubka19 tak potom má podľa mňa dobrú logiku (keďže nemá až taký problém s matikou alebo fyzikou) a problém môže byť s pamäťou - keďže jej to trvá aj 5 hodín. predmety, čo si vymenovala sú dosť náročné na pojmy a na zapamätanie.
tiež by som radila asi si to písať - robiť si samostatne poznámky, možno pri písaní si bude lepšie pamätať alebo zvýrazňovať. iné neviem poradiť, lebo ja mám podobný problém so synom, lebo ten má vynikajúcu logiku ale pamäť žiadnu, čo sa mal učiť naspamäť nikdy nevedel.

zuzulica
31. jan 2013

@lubka19 Neviem, no mala by ho mať každá škola, aby poradil deťom a aj rodičom, ak majú nejaké problémy, či už s učením alebo hocičím iným. A má aj odpočinok po škole, možno je unavená a nesústredí sa na to. Ja keď som nemala "náladu" na učenie mohla som si to čítať aj celý deň a ak by sa ma niekto spýtal čo som prečítala, nemala som ani tušenia, proste myšlienky úplne inde...Existujú aj knihy ako sa naučiť učiť. A bavili ste sa o tom, čo jej na tom ide tak ťažko?

vadimka
31. jan 2013

@lubka19

uci sa to zato tak dlho, lebo nerozumie ucivu...nerozumie textu..takto je to nanic, lebo aj ked sa to nauci naspamat o chvilu jej to vyfuci....
skus jej praktickky na pokusoch vysvetlit ty alebo mm danu problematiku....
aby mala predstavu o oco ide....

u nas na slovensku je skola hrou jedno velke tabu, preto su take zle vysledky z monitorovania ziakov..nechcem vsetkych ucitelov hadzat do jedneho vreca, ale ak je zabavne podana latka, neexistuje, aby sa to ziak este doma ucil ze 5hodin....lenze ucitel si to odrapota za 45minut a vsjo....ci sa mu tam polovica deciek pozera do okna a dalsia ziva ho absolutne nezaujima.....

vadimka
31. jan 2013

@renab

ale to je lepsie mat logiku, lebo automaticky sa dopracujes k vysledku...
..moj maly ma zas pamat fakt zavideniahodnu ale niekedy nema ani paru o com mele.... 😒

renab
31. jan 2013

@vadimka ja mám doma dcéru s geniálnou obrazovou pamäťou a syna s geniálnym logickým myslením. len tá dcéra oproti nemu má aj z tej logiky. ale on sa naozaj nedokáže naučiť nič naspamäť. ale nebola to až taká prekážka, študuje na VŠ s výbornými výsledkami.
a súhlasím s tebou, lepšie je mať tú logiku.

atka3
31. jan 2013

ja mám syna 7-maka. veľmi ťažko sa učil.čo povedala učiteľka v škole to si pamätal,akonáhle mal pracovať s knihou alebo hvoriť vlastnými slovami nenormálne.písmo hrozné.dostával zlé známky a mne ho bolo ľúto,lebo som videla,že sa snaží,že to vie,ale jednoducho nie a nie to produkovať učiteľke.išla za školskou psychologičkou,tá nás poslala do poradne, a naozaj zistili že má poruchu.diktáty píše len doplnovačky.sloh,hodnotia len sloh,nie písmo,úpravu. a čo sa týka učenia odpovedá na otázky a ked bol v poradni tak mu poradila,že nie naspamäť,ale nech si to číta,robí si body také hlavné a o tom rozpráva.je to individuálne.také mala aj s dcérou.to vždy som sa učila ja a o učive sme sa rozprávali a rozprávali.nakoniec je už na VŠ a na strednej našla až svoj systém. stredný syn,ten ani neviem,ako sa učil.od 1.triedy samostatný,učil sa na samé jednotky.

atka3
31. jan 2013

ešte zabudla.radili nám tam,nech mu v knihe podčiarknem len to dôležité,a len to sa učiť,ale len čítať aj 5-6 krát a nech povie čo si zapametal

evabb35
1. feb 2013

@lubka19 A to sa učí každý, každučký predmet 5 hodín? Aj matematiku, slovenčinu. dejepis, zemepis....? Možno by som zvážila doučovanie šikovným pedagógom takých predmetov ako napr. fyzika, chémia, matika. Lebo je možné, že v škole má akurát takého učiteľa, ktorého vyučovacie hodiny dcére veľa nedajú. Nie každý učiteľ vie dobre vysvetliť učivo. Pamätám si na ZŠ na takých učiteľov. Vonkoncom ich netrápilo, že z ich výkladu učivu nerozumieme, lebo však my sme boli hlúpe decká...

evabb35
1. feb 2013

@lubka19 Biológia, chémia? Neučí ju tieto predmety jeden učiteľ? Aj slovenčinári sú rôzni. Poobzerala by som sa po nejakom dobrom chemikárovi a slovenčinárovi a zaplatila doučovanie. Podľa mňa nebude chyba v dcére, ale u učiteľa. Sama som zažila ozaj výborného chemikára na ZŠ - ten nás tak dobre naučil na ZŠ chemické vzorce, že z jeho výkladu som žila ešte na strednej škole, kde sme mali veľmi slabú profesorku chémie. Takisto to bolo aj so slovenčinárkami. Na ZŠ som mala výbornú slovenčinárku, veľmi dobre vysvetlila gramatiku. Dnes sú na trhu rôzne pracovné zošity s diktátmi a s cvičeniami na domáce precvičovanie gramatiky zo slovenčiny...ale dobrého slovenčinára veru nenahradia.

evabb35
1. feb 2013

@lubka19 A to kde chodí dcérka do školy? Či nie sú nejakí slabí učitelia na tej škole... 😒