Prváčik sa nevie sústrediť

edyta
9. apr 2015

Mam dcerku narodenu v auguste, teraz isla do skoly, tam je vsetko v poriadku, no problem zacina sa doma, nevie sa sustredit. Domace ulohy robi doslova hodiny. Ako jej pomoc? Moze byt este nezrela?

meluela
11. apr 2015

@sardinka333 u nas je to mozne len prvy stupen, v CR maju povoleny (hoci zatial stale experimentalne) aj druhy stupen. Plus u nas musi mat rodic full pedagogicke vzdelanie (nestaci napr. pedagogicke minimum), resp. musi zabezpecit/zaplatit osobu ktora taketo vzdelanie ma (v praxi sa to zrejme obchadza tym ze niekto znamy s pedagogickou skolou to garantuje). Tiez je to zavisle od dobrej vole kmenovej skoly, cize ked rodic v sirokom okoli taku skolu nenajde, tak ma smolu. A ak sa mu napr. niektory z cieľov pre 1. ročník nepozdáva, tak má smolu tiež, lebo akonáhle dieťa nesplní na konci roka niektorý s checkpointov, tak musi ist do klasickej skoly. Najvacsi problem ale vidim v tom druhom stupni ... lebo da sa dieta doviest do 15r vyspeleho cloveka a potom ist na strednu, ale 10r dietatko ked ma potom ist do klasickej skoly a zomknuty kolektiv, klasicke ucky ... to je este horsie nez keby tam malo sediet od zaciatku 😖 Ucitelka ktora mu bude zrejme dokazovat ze je debil a pre deti idealny ciel sikany. Asi pre vsetky tieto a ine dovody sa len 42 deti na celom Slovensku vzdelava doma.

katarina644
11. apr 2015

@edyta ahoj, mam tiez augustove dieta, prvy rok v skole, velmi sikovna, same jednotky, citat, pisat, krasne maluje, pocitat, este neprebrali vsetky pismenka, ale uz vsetky pozna. Najprv som si myslela, ze sme ju mohli nechat este rok v skolke, ale ta skolka by uz pri nej spadla. pretoze od prvej triedy v skolke, furt ju tam nieco nebavilo, lebo bola rozumovo niekde inde. teraz je najmladsia v triede a ide jej to lepsie ako tym detom co su starsie aj o tristvrte roka. ale ak chces, aby sa sustredila, tak aj trochu oddychu jej treba. vybehat sa riadne a ona bude sama iniciativnejsia. my sme toto mali na zaciatku roka, to doma boli soky v uceni, postupne sa naucila, len netreba uvolnovat, treba byt prisny a nepovolit. aj ja sa malej dlho venujem, ale teraz ked som zistila, ze jej to tak velmi netreba, tak sa tak az velmi neucime. bola som zo zaciatku velmi tvrda, naucila sa na moj system, a teraz si pise uz aj domace ulohy sama.

edyta
autor
12. apr 2015

@katarina644 neponahlala by som sa s takymi zavermi ze dieta je "niekde inde rozumovo", podla mojich skúsenosti, ti co boli jednotkári nie vzdy dotiahli to tak vysoko ako ti "priemerni žiaci", platilo to na zakladke, na strednej aj na vysokej. A okrem ineho pride mi to nefer mysliet si je moje dieta je mudrejsie ako ine deti, to by som si nedovolila.

sardinka333
12. apr 2015

@meluela nemyslím si že len preto sa tak málo detí vzdeláva doma. Aj ked je to moj subjektívny názor. Mnoho dnešných rodičov - dovolím si tvrdiť väčšina má problém urobiť si s dieťaťom domáce ulohy, nechce sa im, otravuje ich to nech to robí družina, škola - a nieto ešte začať svoje dieťa realne vyučovať. Čitala som rozhovor s jednou pani čo doma vyučuje a je to riadny zaberák - na organizáciu dna, logistiku, prípravu. Den ma naplanovaný dopredu a može si to dovoliť lebo je na RD tuším, nemusí pracovať. Kto z dnešných zväčša pohodlných a nedôsledných rodičov chce (a môže) toto robiť? Predpokladnám, že malá skupinka....Pedagogické minimum nestačí na vyučovanie x predmetov. Uplne suhlasím, že treba mať primárne vzdelávanie, učitelstvo pre 1. stupeň - kde by sa mal dotyčný naučiť základné princípy ako učiť - dikaktiku. Nemyslím si, že hned treba uvažovať štýlom ..dieťa bude učitelkou šikanované. Skor by ma znepokojovalo, že ,,domáce,, deťa je z takého skleníka, nepozná fungovanie tak velkého kolektívu, možno sa nebude vedieť tak presadiť ale tiež to nevnímam ako pravidlo. Každé dieťa je iné...niektoré nemá problém, rýchlo si zvyká a niektoré nie.

edyta
autor
13. apr 2015

@sardinka333 moja kamaratka ma 7 deti, jej manzel je podnikatel a preto si moze dovolit byt doma. Ich deti chodili do najlepsich skol v Krakowie, zo dnia na den zbalily tasky a odisly na uplnu dediny, tzv zdohol pes, Vsetky deti uci doma, aj prvacika aj osmaka. Pravidelne chodievaju na tyzdenne workshopy s vysokoskolskymi profesormi. Nevedia si to vynachvalit, pri tom mamka nema vobec pedagogocke vzdelaniem a k tomu ani poriadne nevie materinsky jazyk, nakolko je cudzinka. Rano si sadnu k stolu a kazdy si robi svoje veci, spolu varia obed a potom uz volno. Uz som ich dva roky nevidela, tak neviem ako to riesili zo strednou skolou. Sama som zvedava. Ked zacali homeskooling deti su viac vyrovnane a pocuvaju, ako ked chodili do skol. No priznavaju ze je to velmi financne narocne. Tie workshopy.
Co sa tyka DU stale som nazoru ze rodicia nemaju co robit s detmi DU. Maju im byt nablisku ked potrebuju. Nechovorim tu ale o pozeraniu na dieta ako na otravu, ze sa mi nechce byt pri tom.

sardinka333
13. apr 2015

@edyta podla mna je super ak to takto funguje ako to opisuješ, určite sa najdu aj matky, ktoré napotrebuju mať špeciálne vzdelanie a zvladli by to, lebo maju aj ine predpoklady aby deti učili doma, vzdelanie je len jedným z nich a nemusí byť určujuci - prax ukaže či to takto zvládaju alebo nie. Z mojho pohladu a praxe by rodiča prvý rok mali dostať šajnu a vedieť čo sa v škole robí, čo sa dieťa učí a ako napreduje a potom ak si osvojí základné návyky na povinnosti, zodpovednosť za to, že si musím nachystať zošity, veci, tašku...tak potom stačí kontrolovať. Nie je normálne aby matky tretiakom chystali zošity a učebnice, tašky...to už musí zvládať sám, su to jeho povinnosti a zodpovednosť. Rodičia často deti len ofukuju, vybavuju za nich, chystaju ich, a ich zodpovednosti hádžu na učitelov a vychovávateľov a deti sa len spoliehaju že ,,niekto,, to proste vyrieši.

celasapremenim
13. apr 2015

ja by som pri tej domacej vyucbe mala obavy o socialny vyvoj dietata, ci mu nebude chybat kolektiv
nase deti maju vela kamosov zo skoly a tam naozaj uplne vypadnes od kamaratov.....tak neviem...chapem, ked hentych bolo sedem, ze to je ine, ako ked su deti dve alebo jedno
ja som chcela, aby maly robil ulohy doma, lebo sa lepsie sustredil a naucil sa tak aj prerozdelit si povinnosti, aby to stihal sam, sedavala som s nim aj v druhom rocniku, od tretieho iba kontrola ...ak by bolo treba, kludne by som s nim sedela aj teraz, mam totiz u prdele, co si kto mysli, co je dobre, lebo toto je silne individualne a ked je napr. dieta hyperaktivne, alebo ma nieco ine, tak jednoducho musia mamy robit aj toto
synator sa uci super a hlavne ho to bavi, za co vdacim svojej trpezlivosti, nie skole v prvom a druhom rocniku, bohuzial, teraz uz je skola skvela

katarina644
13. apr 2015

@edyta ja nehovorim, ze si to ja myslim, hovoria to druhi. a ked uz jasne trojkari aj stvorkari sa maju v zivote lepsie. neberiem to v ziadnom pripade. ale ked dieta chce byt sikovne sa uci. niektoremu to ide pomalsie, niektoremu rychlejsie. ale mam aj kamarata ucitela a ten mi povedal dietatu sa treba riadne venovat od zaciatku, ci mu to bude trvat dve alebo styri hodiny. ja som sa na zaciatku s dcerou ucila dost dlho, ale malo to efekt.

edyta
autor
14. apr 2015

@katarina644 ked mas sikovnicu to je super, len si myslim ze je nefer mysliet si ze ostatni v triede su spomaleni. Poznam deti co sa javili ako uplne obycajne deti a teraz robia doktoraty a vyhravaju celosvetove sutiaze. Nehovorim tu len u jednom detati, ale poznam takych 4 kusy. Su to deti medzi 15 a 21 rokov.

zuzin78
14. apr 2015

@edyta necitala som celu diskusiu, ale skor si myslim , ze je unavena .. Nema vela kruzkov po skole ? Neucte sa prehnene dlho ?? Nie si na nu prisna , ze pismenka , slova musia byt dokonale napisane ?? Ja mam prvacku a ulohy si robime max 45 minit potom uz viem , ze je to zbytocne ale zo skoly jej najprv dam chvilku pokoj a potom zaciname robit ulohy .

lindulak
21. apr 2015

@edyta asi to už aj niekto písal, nečítala som ešte celú diskusiu ešte, ale čítanie na rýchlosť mi príde v prvom ročníku čudné. aj to opakované čítanie toho istého textu. hoci si pamätám, že ako malá som to tiež musela a keď som sa pomýlila, šup do izby čítať znovu. no príde mi to zbytočný stres, veď aj ja ako dospelá, keď čítam malej rozprávku, sa pomýlim 🙂

ja som tiež moju nič neučila pred nástupom do školy. do čítania sa veľmi rýchlo dostala nejako sama, patrí k lepším čitárom v triede, tiež ju šlabikár nudí, číta si knihy, ale zase jej písanie veľmi nejde, dosť robí chyby a škriabe, zdá sa mi učiteľke, že to fláka. A v matike robí chyby z takej roztržitosti, tak zase hľadám v tejto oblasti, ako na ňu a vaše rady baby sú inšpirujúce 😉

lindulak
21. apr 2015

mám tam preklep - zdá sa mne aj učiteľke, že fláka to písanie